Misman2
22.11.10,18:55
Ahojte, chcel by som sa spitat ci sa da niako zrušit dozivotne pravo v dome. byva u nas jeden clovek a su snim len problemy, je to alkoholik, vobec o nic sa nestara, nikdy nic nezaplatil ani neprispel, na elektriku, vodu, kurenie a podobne. da sa s tym nieco robyt ?
sarasara
22.11.10,18:56
Ty sám toto zrušiť nemôžeš. Dá sa to zrušiť dohodou medzi vlastníkom domu a oprávneným, teda tým, ktorý má právo doživ. bývania.
Ak dohoda nie je možná, bývanie je však také ako opisuješ, môžeš podať návrh na súd, aby právo zrušil.
arizona
22.11.10,22:22
Ma v zmluve uvedene,ze ma narok na bezplatne doziv.byvanie? Ak nie,mal by prispievat na najom a energie.
Chobot
23.11.10,08:08
Ahojte, chcel by som sa spitat ci sa da niako zrušit dozivotne pravo v dome. byva u nas jeden clovek a su snim len problemy, je to alkoholik, vobec o nic sa nestara, nikdy nic nezaplatil ani neprispel, na elektriku, vodu, kurenie a podobne. da sa s tym nieco robyt ?

TRochu tomu nerozumiem - tým domom myslíš rodinný dom alebo bytovku?

Ak je to nejaký človek, ktorý býva v bytovke v nejakom byte, kde nie je majiteľom, len má v tom byte právo doživotného bývania, tak s tým človekom nemusíte nič riešiť. Ten byt má nejakého majiteľa, ktorý je povinný uhrádzať zálohové predpisy, tvoriť FO a platiť iné náklady súvisiace s bytom. To, že mu niekto býva v byte je jeho problém, nie váš, ostatných vlastníkov. Ak bude mať dlh na vyúčtovaní, nie je problém dať byt na dražbu.

Ak je ten človek u teba v rodinnom dome (nejaký rodinný príslušník), tak to je horšie, lebo ho musíš trpieť. Ale na chod domu by mal primerane prispievať a to môžeš od neho žiadať aj súdnou cestou.
Chobot
23.11.10,08:11
Ma v zmluve uvedene,ze ma narok na bezplatne doziv.byvanie? Ak nie,mal by prispievat na najom a energie.

Aj o tom "bezplatnom" doživotnom bývaní sme už raz diskutovali...:

http://www.porada.sk/t150083-platba-za-energie.html