tereza5
22.11.10,20:09
Dobrý večer, chcem sa spýtat, ak mi vie niekto poradit, ked chce s.r.o. platca DPH založiť dcérsku spoločnost, čo z toho pre materskú a dcérsku spoločnost znamená.Napr: musí by taj dcérska spoločnost platcom DPH/asi hej, ale neviem/, musí mat tie isté činnosti podnikania, aký je postup vytvorenia dcérskej spoločnosti, kde to treba hlásit.
Neviem o tom nič, tak ak má niekto skúsenosti tak by mi to velmi pomohlo.
Dakujem
rickman
23.11.10,09:47
Terminy dcerska spolocnost (materska), ma vyznam len vo vztahu na majetkove prepojenie medzi nimi, netreba za tym hladat nic ine.

V tvojom pripade to bude tak, ze uz existujuca s.r.o. zalozi (bude spolocnikom) novej s.r.o., pre ktoru z toho nevyplyva nic. Ak chces, bude platcom, ak nie tak nie, netreba to nikde hlasit. Na cinnosti podnikania si treba davat pozor len v tom zmysle, aby si navzajom "nekonkurovali", no ak budu vykonavat nieco ine, tak aj zoznam cinnosti moze byt ako cez kopirak.
Badko
02.06.12,06:53
Terminy dcerska spolocnost (materska), ma vyznam len vo vztahu na majetkove prepojenie medzi nimi, netreba za tym hladat nic ine.

V tvojom pripade to bude tak, ze uz existujuca s.r.o. zalozi (bude spolocnikom) novej s.r.o., pre ktoru z toho nevyplyva nic. Ak chces, bude platcom, ak nie tak nie, netreba to nikde hlasit. Na cinnosti podnikania si treba davat pozor len v tom zmysle, aby si navzajom "nekonkurovali", no ak budu vykonavat nieco ine, tak aj zoznam cinnosti moze byt ako cez kopirak.
Hladám vysvetlenie ohladom dcérskej spoločnosti a chcela by som vysvetliť keď existujúca sro založí novú sro- spoločník je predsa FO - či
tomuto nejako nerozumiem mohla by mi nejaká dobrá duša dať vysvetlenie.
Badko
02.06.12,07:43
Hladám vysvetlenie ohladom dcérskej spoločnosti a chcela by som vysvetliť keď existujúca sro založí novú sro- spoločník je predsa FO - či
tomuto nejako nerozumiem mohla by mi nejaká dobrá duša dať vysvetlenie.
Nikto
hornak.ebsr
02.06.12,08:08
Hladám vysvetlenie ohladom dcérskej spoločnosti a chcela by som vysvetliť keď existujúca sro založí novú sro- spoločník je predsa FO - či
tomuto nejako nerozumiem mohla by mi nejaká dobrá duša dať vysvetlenie.

No nie keď jedna SRO založí inú SRO tak je spoločník prvá SRO (čiže právnická osoba). FO budú iba štatutárne orgány.
Badko
02.06.12,09:08
No nie keď jedna SRO založí inú SRO tak je spoločník prvá SRO (čiže právnická osoba). FO budú iba štatutárne orgány.
Díky už som v obraze:)
Badko
02.06.12,14:34
Chcela by som ešte poradiť zaúčtovanie:
matka sro ako spoločník vložila vklad 5000 EUR do dcérskej spoločnosti
u sro ako matky je to výdavok - aké účty by som mala použiť, ako to zaúčtovať
u dcérskej spoločnosti sa účtuje ako normálne založenie - či
poradí niekto
Economic
02.06.12,17:03
Chcela by som ešte poradiť zaúčtovanie:
matka sro ako spoločník vložila vklad 5000 EUR do dcérskej spoločnosti
u sro ako matky je to výdavok - aké účty by som mala použiť, ako to zaúčtovať
u dcérskej spoločnosti sa účtuje ako normálne založenie - či
poradí niekto

Vedenie účtovníctva treba zveriť osobe, ktorá sa vyzná dobre v účtovníctve a Vás bude viesť a usmerňovať správne hneď od začiatku.
Je to fakt dôležité, ako robiť účtovníctvo na kolene.
sroservis
03.06.12,19:22
Ja len doplním, že spoločnosť s jediným spoločníkom nemôže byť jediným spoločníkom alebo jediným zakladateľom v inej s.r.o. Napr. ak pani Janka K. je jediným spoločníkom v spoločnosti Matka, s.r.o., tak Matka s.r.o. nemôže (sama bez účasti iného zakladateľa - fyzickej alebo právnickej osoby) založiť ako jediný zakladateľ ďalšiu s.r.o.

Pekný deň. Z.
KEJKA
04.06.12,03:53
Chcela by som ešte poradiť zaúčtovanie:
matka sro ako spoločník vložila vklad 5000 EUR do dcérskej spoločnosti
u sro ako matky je to výdavok - aké účty by som mala použiť, ako to zaúčtovať
u dcérskej spoločnosti sa účtuje ako normálne založenie - či
poradí niekto
u sro ako matky je to finančná investícia...................043/367, splatenie 367/221,
zaradenie.....................061/043
u dcéry................normálne založenie.
platí však vyššie spomínaný príspevok, ale to by ani nezaložili, resp. nezapísali do OR.
Badko
04.06.12,08:21
u sro ako matky je to finančná investícia...................043/367, splatenie 367/221,
zaradenie.....................061/043
u dcéry................normálne založenie.
platí však vyššie spomínaný príspevok, ale to by ani nezaložili, resp. nezapísali do OR.
Ďakujem veľmi pekne Kejka, ja som v sobotu bola na prášky keď som dostala odpoveď od Economic, tak som začala študovať
a preštudovala som do včera asi všetok dostupný materiál, ktorý som našla a už mám v tom dúfam úplne jasno.
ďakujem ešte raz
bredikova
06.11.12,12:50
Môj klient (s.r.o.) zakladá dcérsku spoločnosť a bude tam mať 50% podiel. Nebude ju nejako ovládať, bude si brať len zisk. Ako ten zisk zaúčtovať v materskej spoločnosti.
Vzniká mi povinnosť robiť konsolidovanú uzávierku v materskej spoločnosti - moc som nerozumela tomu , kto je povinný robiť konsolidovanú uzávierku.
Prosím poraďte mi nejakú kompletnú literatúru okladne účtovania medzi dcérskou a materskou firmou. Na Porade je všetko, ale nie je to vkope.
KEJKA
06.11.12,16:35
konsolidácia asi nebue nutná - podmienky sú dosť "vysoko" postavené.
podiely na zisku medzi PO - vid Postupy účtovania, resp. Cenigová, resp. POrada - aj dielčie riešenia sú riešenia.