ivoovi
22.11.10,21:56
Firmu som registroval za platcu DPH neskor ako mala bat cca o mesiac/ platcami sa stali napr k 15.7.2010/. Prisla vyzva z DU, ze musim podat jedno danove priznanie za obdobie kedy firma platcom nebola - nemala pridelene IC DPH, ale mala byt. /napr. do 10.06.2010 do 15.07.2010/
Co znamena uplatnit si za toto obdobie dan na vstupe aj vystupe ak dobre chapem.
K 30.06.2010 napr. sme vystavili este fakturu bez dph - potom sme ju vsak opravili a vystavili aj s danou.
Neviem co je spravne lebo odberatelska firma sa ohradila a napisala ze to nie je spravne a faktura ma byt bez dane..........
prosim o radu.....
Podal som uz za toto obdobie aj to danove priznanie..
cloe
22.11.10,22:43
Firmu som registroval za platcu DPH neskor ako mala bat cca o mesiac/ platcami sa stali napr k 15.7.2010/. Prisla vyzva z DU, ze musim podat jedno danove priznanie za obdobie kedy firma platcom nebola - nemala pridelene IC DPH, ale mala byt. /napr. do 10.06.2010 do 15.07.2010/
Co znamena uplatnit si za toto obdobie dan na vstupe aj vystupe ak dobre chapem.
K 30.06.2010 napr. sme vystavili este fakturu bez dph - potom sme ju vsak opravili a vystavili aj s danou.
Neviem co je spravne lebo odberatelska firma sa ohradila a napisala ze to nie je spravne a faktura ma byt bez dane..........
prosim o radu.....
Podal som uz za toto obdobie aj to danove priznanie..

Asi celkom nerozumiem tvojej otázke.
1. Ako mohla prísť výzva z DU, aby si podal daň. priznanie za obdobie, kedy si nebol platiteľ DPH? Alebo ti vznikla povinnosť registrácie z dôvodu prekročenia tržieb za predchádzajúcich 12 mesiacov?

2. Do dňa, kedy si sa stal platiteľom DPH musíš vystavovať faktúry bez DPH /o DPH ako neplatiteľ vôbec neuvažuješ/. Odberateľská firma sa ohradila správne, lebo ak si ťa preverovala cez register platiteľov, tak zistila, kedy ti bolo pridelené IČ DPH a že bola DPH na faktúre uvedená nesprávne.
KEJKA
22.11.10,22:56
nie je to nejasné.
DU postupoval v zmysle §78
(9) Osoba, ktorá nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň alebo podala žiadosť o registráciu pre daň oneskorene, je povinná podať jedno daňové priznanie za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom, do 60 dní odo dňa zistenia daňovým úradom, že osoba nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň, alebo do 60 dní od podania oneskorenej žiadosti o registráciu pre daň, ak toto oneskorenie je viac ako 30 dní. V daňovom priznaní osoba prizná daň, ktorú je povinná platiť podľa § 69 ods. 13, a v lehote na podanie daňového priznania je povinná túto daň zaplatiť po odpočítaní dane podľa § 55 ods. 3; ak odpočítanie dane podľa § 55 ods. 3 prevyšuje daň, ktorú je povinná platiť podľa § 69 ods. 13, daňový úrad vykoná kontrolu a daň vráti v lehote desiatich dní od skončenia kontroly.
pričom §69
(13) Osoba, ktorá nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň alebo podala žiadosť o registráciu pre daň oneskorene a toto oneskorenie je viac ako 30 dní, je za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom, povinná platiť daň z dodania tovarov a služieb v tuzemsku, ktoré dodala v tomto období, s výnimkou, ak osobou povinnou platiť daň je podľa odsekov 2 až 4 príjemca.

a §55 (3) Osoba, ktorá nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň alebo podala žiadosť o registráciu pre daň oneskorene a toto oneskorenie je viac ako 30 dní, má za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom, právo na odpočítanie dane inej ako podľa odseku 1 viažucej sa na tovary a služby, ktoré použila na dodanie tovarov a služieb, v rozsahu a za podmienok podľa § 49 a 51. Odpočítanie dane sa uplatní v tom istom daňovom priznaní, v ktorom sa uvádza daň podľa § 78 ods. 9. Obdobím, v ktorom osoba mala byť platiteľom, sa rozumie obdobie, ktoré sa začína 31. dňom po dni, keď osoba bola povinná najneskôr podať žiadosť o registráciu pre daň.
===================
v inej téme sme sa už o tom "bavili". Nie každý DU postupuje takto dôsledne.
===================
Pozor však - toto je vysporiadanie s DU, voči odberateľom sa podmienky nemenia - neprerábajú sa faktúry, všetko sa vysporiada v DP DPH, zaúčtuje sa a to je všetko.