lubi111
22.11.10,22:21
Dobrý deň,

založila som si živnosť 1.10.2010. Keďže sa v tom eštelen rozbieham, pracujem na dohodu v jednej firme (iný odbor-nesúvisi spolu).
Chcela by som sa spýtať. Zamestnávateľovi som nič nespomenula, ani netuší, že mám živnosť.
1) Vyplývajú nejaké povinnnosti z kombinácie: živnosť + dohoda?
Najradšej by som to nechala v takejto tajnosti.
2) Môžem si žiadať o vrátenie daní, ak som bola nezamestnaná celý rok, pracovala len na dohodu a od 10.´10 sa stala živnostníčkou???
Ďakujem
KEJKA
22.11.10,21:25
nebudeš žiadať o vrátenie daní, ale podáš DPFO, keďže si SZČO a tam ti vyjde preplatok a ten ti vrátia - zaškrtneš príslušné políčko a vypíšeš č.účtu, alebo zaškrtneš, aby ti to poslali pošt.poukážkou.
Ten preplatok samozrejme nemusí vyjsť, ale píšeš tak, že ho očakávaš.....
Zewa
22.11.10,23:08
Llívia
23.11.10,05:09
Dobrý deň,

založila som si živnosť 1.10.2010. Keďže sa v tom eštelen rozbieham, pracujem na dohodu v jednej firme (iný odbor-nesúvisi spolu).
Chcela by som sa spýtať. Zamestnávateľovi som nič nespomenula, ani netuší, že mám živnosť.
1) Vyplývajú nejaké povinnnosti z kombinácie: živnosť + dohoda?
Najradšej by som to nechala v takejto tajnosti.
2) Môžem si žiadať o vrátenie daní, ak som bola nezamestnaná celý rok, pracovala len na dohodu a od 10.´10 sa stala živnostníčkou???
Ďakujem

Keďže pracuješ na dohodu, toto

pozri sem: http://www.porada.sk/t143021-suhlas-zamestnavatela-podla-83-ods-1-zakonnika-prace.html
pozerať nemusíš ;), uvedený § sa vzťahuje len na zamestnancov v hlavnom pracovnom pomere (t.j. s pracovnou zmluvou).
lubi111
23.11.10,19:23
Ďakujem za odpoveď ;).
Píšete mi, že: "§ sa vzťahuje len na zamestnancov v hlavnom pracovnom pomere".
Kedže som si založila živnosť skôr na sezónnú činnosť, tak by som sa chcela zamestnať aj na HPP a budem aj tak stíhať oboje.
Vtedy to budem musieť nejako riešiť???
Llívia
23.11.10,20:42
Ďakujem za odpoveď ;).
Píšete mi, že: "§ sa vzťahuje len na zamestnancov v hlavnom pracovnom pomere".
Kedže som si založila živnosť skôr na sezónnú činnosť, tak by som sa chcela zamestnať aj na HPP a budem aj tak stíhať oboje.
Vtedy to budem musieť nejako riešiť???
Pokiaľ nebudeš mať rovnaký predmet podnikania ako tvoj zamestnávateľ, tak nie. Ani nie je povinnosťou zamestnanca oznamovať zamestnávateľovi, že začal prevádzkovať živnosť (pokiaľ na ňu nepotrebuje súhlas). Už som sa viackrát stretla s tým, že priamo v pracovnej zmluve zakazuje, resp. prikazuje zamestnávateľ zamestnancovi, že môže vykonávať živnosť (akúkoľvek) až po súhlase zamestnávateľa, alebo že zakazuje zamestnancovi pod hrozbou pokuty prevádzkovať živnosť s rovnakým predmetom činnosti, ako má zamestnávateľ, napr. rok po skončení pracovného pomeru, ale oba prípady sú v rozpore so Zákonníkom práce.

Dopĺňam:
Zákonník práce § 83 Výkon inej zárobkovej činnosti
(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.

Pýtala si sa konkrétne na živnosť, preto som vo svojom príspevku písala o živnosti. Výkon zárobkovej činnosti je širší pojem ako prevádzkovanie živnosti, patrí tam napr. vykonávanie práce na základe dohody o vykonaní práce/pracovnej činnosti/brigádnickej práci študenta, ďalší pracovný pomer, zmluva o dielo.