unidat
23.11.10,07:00
Išiel som cez víkend zo ZV do BB a pri obiehaní mi strelil do predného skla, testne pod stierač drobný kamienok. Našťastie som zaregistroval ŠPZ toho auta. Tesne pri stierači mám vodorovnú puklinu cca 20 cm dlhú.
Vodič to uznal, obaja máme zákonné poistenie v Koooperatíve. Aký je teraz postup? Povedali mi, že výmena skla (cca 500 EUR) by mala byť hradená z jeho zákonnej poistky. Je to tak? Chcem tam ísť, nech si to odfotia. Čo treba prípadne ešte urobiť ?
Stina
23.11.10,06:05
POSTUP PRI DOPRAVNEJ NEHODE NA ÚZEMÍ SR ( zo stránky http://www.koop.sk/ActiveWeb/Page/sk/postupovat2/ako_postupovat.htm#1 )

V prípade, že sa stanete účastníkom dopravnej nehody na území SR, odporúčame dodržať nasledovný postup:
# Vyplňte "Záznam o dopravnej nehode" a dbajte o to, aby ho podpísal aj druhý účastník dopravnej nehody. Nezabudnite poznačiť podrobný nákres vzniku dopravnej nehody a vyznačiť vinníka nehody v bode č.15 priloženého záznamu . V prípade, že nemáte k dispozícii uvedený formulár vymeňte si s druhou stranou nasledovné údaje: meno, priezvisko, bydlisko, typ motorového vozidla, evidenčné číslo, číslo poistnej zmluvy a názov poisťovne (tieto údaje nájdete na bielej karte vydanej k povinnému zmluvnému poisteniu ).
# Telefonicky nahláste vznik škody na Centrálny dispečing škôd našej poisťovne: 0850 111 577
V prípade, že došlo k dopravnej nehode Vašim zavinením a máte uzatvorené platné povinné zmluvné poistenie v poisťovni KOOPEARTIVA, odporučte aj poškodenému nahlásenie vzniknutej škody na Centrálny dispečing škôd, ktorý je klientom k dipozícii 24 hodín denne.
# Pre splnenie si Vašich zákonných povinností a urýchlenie likvidácie poistnej udalosti Vás žiadame o predloženie:

* Z oboch strán vyplneného a oboma účastníkmi podpísaného formulára Záznam o dopravnej nehode, resp. vyplneného vyššie spomenutého tlačiva Oznámenie škodovej udalosti poisteným,
* kópie Osvedčenia o evidencii Vášho motorového vozidla spolu s kópiou preukazu o STK (v prípade vozidla staršieho ako 4 roky),
* kópie vodičského preukazu vodiča v čase nehody.
bubkoch
23.11.10,06:33
POSTUP PRI DOPRAVNEJ NEHODE NA ÚZEMÍ SR ( zo stránky http://www.koop.sk/ActiveWeb/Page/sk/postupovat2/ako_postupovat.htm#1 )

V prípade, že sa stanete účastníkom dopravnej nehody na území SR, odporúčame dodržať nasledovný postup:
# Vyplňte "Záznam o dopravnej nehode" a dbajte o to, aby ho podpísal aj druhý účastník dopravnej nehody. Nezabudnite poznačiť podrobný nákres vzniku dopravnej nehody a vyznačiť vinníka nehody v bode č.15 priloženého záznamu . V prípade, že nemáte k dispozícii uvedený formulár vymeňte si s druhou stranou nasledovné údaje: meno, priezvisko, bydlisko, typ motorového vozidla, evidenčné číslo, číslo poistnej zmluvy a názov poisťovne (tieto údaje nájdete na bielej karte vydanej k povinnému zmluvnému poisteniu ).
# Telefonicky nahláste vznik škody na Centrálny dispečing škôd našej poisťovne: 0850 111 577
V prípade, že došlo k dopravnej nehode Vašim zavinením a máte uzatvorené platné povinné zmluvné poistenie v poisťovni KOOPEARTIVA, odporučte aj poškodenému nahlásenie vzniknutej škody na Centrálny dispečing škôd, ktorý je klientom k dipozícii 24 hodín denne.
# Pre splnenie si Vašich zákonných povinností a urýchlenie likvidácie poistnej udalosti Vás žiadame o predloženie:

* Z oboch strán vyplneného a oboma účastníkmi podpísaného formulára Záznam o dopravnej nehode, resp. vyplneného vyššie spomenutého tlačiva Oznámenie škodovej udalosti poisteným,
* kópie Osvedčenia o evidencii Vášho motorového vozidla spolu s kópiou preukazu o STK (v prípade vozidla staršieho ako 4 roky),
* kópie vodičského preukazu vodiča v čase nehody.

to je sice pekne, ale kolega v poistovni kde mam havarijne poistenie (HP) sa ma opytal ci chcem zaplatit celu vymenu zo svojho a potom cakaz niekolko tyzdnov na peniaze z PZP vinnika ... a tak mi navrhol lepsi a rychlejsi sposob:
1. spisat spravu o nehode
2. vinnik nahlasi skodu vo svojej PZP poistovni
3. poskodeny zajde do svojej HP poistovne, nahlasi skodu, da si sklo vymenit v servise, v ktorom zaplati spoluucast, jeho HP poistovna doplati zvysok
4. napise list do kooperativy, kde ich poziada o vyplatenie spoluucasti
5. HP poistovna posle do kooperativy podobny list, kde im posle cely spis a kde ich poziada o preplatenie skody, ktoru zaplatili z HP servisu
6. cca do tyzdna som mal peniaze za spoluucast na ucte (rovnako aj HP poistovna svoje peniaze co zaplatila servisu)
unidat
23.11.10,15:00
Fajn, absolvoval som dnes obhliadku (Slovexperta), potom som bol na Kooperatíve a tvrdili, že servis (Honda BB, Lusta Motor) môže poslať faktúru priamo na Kooperatívu, splatnosť 3 dni . Neuveriteľné, však?
A servis s tým súhlasil !!!
monr
07.04.11,15:10
obnovujem tému, mám jednu otázočku, ak budete vedieť poradiť.
Tiež sme riešili cez poisťovňu výmenu čelného skla. Pred dvomi dňami prišla protistrane (ten, čo nám sklo praskol) výzva na zaplatenie náhrady poistného z dôvodu, že neskoro odoslal potrebné dokumenty.
Neviete, dá sa nejako odvolať voči tomu?
matt66
08.04.11,08:34
ak ide o porušenie povinnosti oznámiť spôsobenú škodu do 15 dní od vzniku svojej poisťovni
- tak nie
Ice dive
08.04.11,08:49
ak ide o porušenie povinnosti oznámiť spôsobenú škodu do 15 dní od vzniku svojej poisťovni
- tak nie
no ale skúsiť to môže, niekedy sa dá vybaviť aj výnimka.... ale je to o dobrej vôli poisťovne...
Stanislav 1975
08.04.11,09:33
Úplne sa to neodpustí nikdy- minimálny regres je 20%, t.zn., že ak dávajú viacej a je dobrým klientom, má tam našlahaných pár poistiek, napr. životné a tak, tak nech v odvolaní napíše že čo tam všetko má a vidím celkom reálne, že by to znížili na 20%- ale ak tam nemá nejaké zmluvy, platí len nejakých pár šupek, tak s tým odvolaním nepochodí...
monr
11.04.11,10:36
ďakujem veľmi pekne za odpovede.