xmatisova
23.11.10,07:39
Dobrý deň prajem,

potrebovala by som poradiť ako je to s DPH pri totálnej škode. MV je zaradené v majetku od 17.09.2010, oznámenie od poisťovne nám bolo doručené dňa 08.11.2010. Odvádzam DPH z poistného plnenie alebo z niečoho iného (myslím zo zostatkovej ceny a pod.)? Ďakujem pekne za pomoc.
IvoM
23.11.10,09:22
Pri totálnej škode sa uplatnená DPH neodvádza, odvádza sa len pri pri krádeži. Poistné plnenie nemá s DPH nič spoločné nejedná sa o zdaniteľné plnenie.
zuzanna
23.11.10,17:53
prosím o radu a keď pri totálnej škode auta pri havárke príde fa za odvoz a zlikvidovanie a pomoc hasičov a všetko s tým spojené firma to zaplatí je to daňovo uznaný náklad pre našu firmu, keď vina bola zo strany nášho šoféra???
a čo ZC auta pôjde do nákladov, keď je rozbité a nepoistené??? žiadna náhrada od poisťovne nebude ako to zniesť v účtovníctve zo sveta všetko nedaňové náklady alebo ako postupovať prosím
KEJKA
23.11.10,17:56
áno, je to škoda. účtuješ všetko na 549.
Uznaný náklad to nie je - len do výšky prijatej náhrady.
Pokiaľ je šofér poistený, treba si uplatniť poistenie zo zodpovednosti za škodu.....
ak skutočne nebude žiadna náhrada - ani od zamestnanca, tak je to pripočítateľná položka k základu dane z príjmu.
zuzanna
23.11.10,18:08
tak aj ta fa od firmy ktorá likvidovala to auto z cesty je na 549 a neuznaný náklad??? a aj vyradenie auta a ZC je pripočitateľná položka???
IvoM
24.11.10,06:48
Zuzanna veď ti to Kejka napísala, daňový nákladom je to do výšky prijatej náhrady /§19.3d/, keďže auto nebolo poistené tak jediná šanca je niečo vymôcť od vodiča, ak nič nevymôžete tak samozrejme všetko vrátane ZC je pripočítateľná položka.
zuzanna
25.11.10,13:31
prosím o radu a keď pri totálnej škode auta pri havárke príde fa za odvoz a zlikvidovanie a pomoc hasičov a všetko s tým spojené firma to zaplatí je to daňovo uznaný náklad pre našu firmu, keď vina bola zo strany nášho šoféra???
a čo ZC auta pôjde do nákladov, keď je rozbité a nepoistené??? žiadna náhrada od poisťovne nebude ako to zniesť v účtovníctve zo sveta všetko nedaňové náklady alebo ako postupovať prosím

ta fa je na 4000 EUR, za ten odvoz takže to bude naša pripočitateľná položka, od šofera sme z poistky dostali 800 EUR takže ostatok ide z násho vrecka ??? chápam dobre
xmatisova
03.12.10,06:25
Chcela by som sa opýtať, čo v prípade, že odpredávame vrak, ide z toho DPH? A tiež by ma zaujímalo, čo dať do zmluvy, auto ešte nebolo nikde odhlásené, je normálne na značkách.
Luba
03.12.10,10:24
Pozri tu:
http://www.porada.sk/t55842-predaj-auta-do-clenskeho-statu-eu.html

To je síce do EÚ, ale vyplýva z toho, že ak bola DPH pri nákupe odpočítaná (napr. bolo to N1), tak pri predaji predať s DPH.

Zaujímavé je, ak to bola M1 a ak nebola odpočítaná DPH, či sa na vrak pozerať ako na predaj os.auta, alebo vraku= kopy šrotu či súčiastok, t.j. inej veci než auta. Ja by som povedala, ak to má ešte OEV a nie je odhlásené, tak že je to stále auto a uplatniť oslobodenie od DPH podľa §85i. Ale nie som si tým istá. Ak by to niekto kúpil napr. na súčiastky, tak kúpi nie auto, ale náhr.diely - a bez DPH???
Možno do zmluvy by ste mohli dať, či predávate auto v stave vraku alebo auto na ND...?
zuzanna
16.12.10,18:38
áno, je to škoda. účtuješ všetko na 549.
Uznaný náklad to nie je - len do výšky prijatej náhrady.
Pokiaľ je šofér poistený, treba si uplatniť poistenie zo zodpovednosti za škodu.....
ak skutočne nebude žiadna náhrada - ani od zamestnanca, tak je to pripočítateľná položka k základu dane z príjmu.

kejka a ked mam tu škodu zauctovanú na 549 ale náhrada od poistovne do konca roka nepride tak účtujem k 31.12.2010 ako 378/648 neprijate plnenie od poistovne??? a ked ta skoda je 4000eur a neviem ci mi preplati 1000, 2000, 3000, alebo kolko mi vlastne preplati a ci vobec nieco preplati prosim ako to mam riesit v PU
Rozalka
16.12.10,19:09
A nemôžeš to zistiť v poisťovni, aké bude plnenie?
(V slušnej poisťovni ti to prezradia, dajú krycí list)
KEJKA
17.12.10,04:24
kejka a ked mam tu škodu zauctovanú na 549 ale náhrada od poistovne do konca roka nepride tak účtujem k 31.12.2010 ako 378/648 neprijate plnenie od poistovne??? a ked ta skoda je 4000eur a neviem ci mi preplati 1000, 2000, 3000, alebo kolko mi vlastne preplati a ci vobec nieco preplati prosim ako to mam riesit v PU
rozdiel dáš ako pripočitateľnú položku. Náhradu vieš podľa poistných podmienok, odpočítaš spoluúčasť. Ak nevieš, tak odhadom.
Kludne aj 100% ak ide o nezavinenú škodu, rozdiel sa vysporiada po získaní plnenia hoci aj v nasl. roku.
xmatisova
12.01.11,07:09
Dobrý deň prajem, potrebovala by som ešte poradiť. V starom roku nám prišlo oznámenie o plnení aj peniaze, to je OK. My sme sa však voči tejto výške odvolali a teraz v roku 2011, nám prišlo nové oznámenie a doplatok.

Ako to teda vyriešiť? Do výšky plnenia je uznaný náklad, zbytok pripočitateľná položka v DP? A čo tento rok? AKo to ovplyvní?

ďakujem za každú radu.
xmatisova
12.01.11,07:11
Neuznaný náklad by podľa starého plnenia predstavoval dosť veľkú sumu, cca 2 000,- €, čo sa značne nepáči majiteľom.
KEJKA
12.01.11,07:33
Dobrý deň prajem, potrebovala by som ešte poradiť. V starom roku nám prišlo oznámenie o plnení aj peniaze, to je OK. My sme sa však voči tejto výške odvolali a teraz v roku 2011, nám prišlo nové oznámenie a doplatok.
Ako to teda vyriešiť? Do výšky plnenia je uznaný náklad, zbytok pripočitateľná položka v DP? A čo tento rok? AKo to ovplyvní?...............


Neuznaný náklad by podľa starého plnenia predstavoval dosť veľkú sumu, cca 2 000,- €, čo sa značne nepáči majiteľom.
Predsa ste ešte DPPO nepodali. Poznáš nové plnenie uznané poisťovňou na základe vašej reklamácie.
zaúčtuj náhradu 378/648 v starom roku vo výške celkového plnenia.
Ak skutočný náklad je ešte vyšší, treba zvážiť, či budete tento náklad zosobňovať /vo firme často postihnú aj zamestnanca-zosobnia mu určitú časť, potom aj táto náhrada sa započíta do výšky plnenia 335/648/
v r. 2011 iba vyrovnáš pohľadávku 221/378, nič neovplyvní náklady ani výnos. Budeš to mať správne aj v účtovníctve aj v DPPO.
xmatisova
12.01.11,07:58
OK, ja som myslela, že by to bol problém, keďže mi to prišlo až teraz v novom roku. To som rada, že to takto môžem urobiť. A ďakujem veľmi pekne za radu. :-)
xmatisova
12.01.11,08:03
Ešte by som sa chcela opýtať, auto bolo zaradenú do majetku v septembri 2010, či mám ho vyradiť pri zistení totálnej škody, alebo až predajom vraku a či mám ešte urobiť účtovné odpisy a na 549 dať výšku vst.ceny mínus tieto odpisy, alebo dať celú sumu na 549 a odpisy nerobiť. Predaj sa uskutočnil v decembri.
KEJKA
12.01.11,17:42
Ešte by som sa chcela opýtať, auto bolo zaradenú do majetku v septembri 2010,
či mám ho vyradiť pri zistení totálnej škody,
alebo až predajom vraku ...........predajom vraku
a či mám ešte urobiť účtovné odpisy........do hávárie odpisy účtovné áno.
a na 549 dať výšku vst.ceny mínus tieto odpisy,.............áno-účtovne
alebo dať celú sumu na 549 a odpisy nerobiť.
Predaj sa uskutočnil v decembri.
predaj v decembri treba zaúčtovať v decembri aj to je výnos, ktorý ovplyvňuje výšku náhrady škody.

Daňovo NC=ZC=škoda a k tejto hodnote porovnávaš výnosy - náhrady od poisťovne, zamestnanca výnos z predaja vraku.
xmatisova
13.01.11,06:38
OK, teda auto kúpené a zaradené 17.9.2010, havária 9.10.2010, oznámenie o totálke 08.11.2010, urobím teda účtovný odpis za 09/2010 aj za 10/2010 alebo už nie? Ďakujem, naozaj mi Vaše rady veľmi pomáhajú.
psps
16.03.11,19:45
Firma havarovala auto na total ešte v 9/2009 a ešte v roku bolo zúčtované so zamestnancom a vyradené a odhlásené. V 9/2010 ho firma predala na náhradné diely osobe nepodnikateľovi. Predaj bol len na základe kúpno-predajnej zmluvy bez faktúry v hotovosti. Mala firma odviesť z tohto príjmu DPH?
KEJKA
16.03.11,20:06
áno
psps
16.03.11,20:16
áno
Má na to vplyv to, že auto bolo kúpené v čechách a firma odviedla a zároveň uplatnila DPH - samozdanenie. ???
TU na porade som čítala, že ak je auto odhlásené a predáva sa na súčiastky, tak pri predaji sa neodvádza daň.
Teda zaplatiť daň alebo nezaplatiť???
KEJKA
16.03.11,21:32
zaplatiť. Nepredávala si auto, ale náhradné diely.
psps
17.03.11,06:16
zaplatiť. Nepredávala si auto, ale náhradné diely.
Neviem vôbec prečo som to nezaplatila. No čo už, dodatočné DPH a uhradiť, len dúfam, že nám z toho nevyrubia penále.
zk24
21.11.18,08:20
Ahojte,

K pôvodnému zadniu otázky, by som si chcela s Vami potvrdiť (kedze otazka je uz dost stara) že pri totalnej skode na vozidle, pri ktorom bolo uplatnene odpočítania DPH, sa následne pri plnení od poisťovne DPH nijako nevysporaduva, ani neupravuje základ dane. Par. 53 ani 25 sa na škodu nevzťahuje. Je to tak prosím správne? DPH sa už nijako riešiť nebude.

Dakujem
Tweety
21.11.18,10:00
Ahojte,

K pôvodnému zadniu otázky, by som si chcela s Vami potvrdiť (kedze otazka je uz dost stara) že pri totalnej skode na vozidle, pri ktorom bolo uplatnene odpočítania DPH, sa následne pri plnení od poisťovne DPH nijako nevysporaduva, ani neupravuje základ dane. Par. 53 ani 25 sa na škodu nevzťahuje. Je to tak prosím správne? DPH sa už nijako riešiť nebude.

Dakujem
S dph nič neriešiš. Ale mala si zadať otázku. Takto sa otázky nedávajú.