kalkulka
23.11.10,09:13
Zdravím všetkých poraďákov, neviete mi niekto poradiť, ak bývalý chce po rozvode predať byt v ktorom bývame aj s deťmi. Je to možné, aby ho predal aj bez môjho súhlasu? teda, aby predal svoju polovicu bytu?
bubkoch
23.11.10,08:21
pises o manzelovej polovici bytu ...
t.j. byt je bud v podielovom spoluvlastnictve alebo v BSM ...
to znamena, ze bez tvojho podpisu na kupnopredajnej zmluve ho predat nemoze
Mária27
23.11.10,08:24
Ak ste mali byt v bezpodielovom spoluvlastníctve, nemôže, pretože nemá žiaden podiel, ktorý by mohol predať. Súd však môže rozhodnúť, že byt získa on a teba vyplatí, alebo naopak, musíš vyplatiť ty jeho.

Podielový spoluvlastník však môže svoj podiel predať, najprv ho však musí ponúknuť druhému spoluvlastníkovi. Ak máte tento prípad, mala by si jeho podiel odkúpiť. Nájdu sa totiž rôzni občania, ktorí kúpia aj pol bytu ...
kalkulka
23.11.10,08:34
no áno, on chce polovicu bytu predať, ale máme aj dlhy, ale tie on nechce. Nechce uznať polovicu dlhu, teda hypotéky. Neplatí mi na inkaso, nedáva na domácnosť, neprispieva vôbec na jedlo. Ako s ním mám spraviť poriadok?
bubkoch
23.11.10,09:24
no áno, on chce polovicu bytu predať, ale máme aj dlhy, ale tie on nechce. Nechce uznať polovicu dlhu, teda hypotéky. Neplatí mi na inkaso, nedáva na domácnosť, neprispieva vôbec na jedlo. Ako s ním mám spraviť poriadok?

ex ti nema preco prispievat na inkaso na domacnost, na jedlo (teda za predpokladu ze sa odstahoval, nebyva s vami) ... ste rozvedení ... ma povinnost platit ti vyzivne na deti, ktore zohladni tvoje naklady na starostlivost o deti ... o seba sa mas starat sama

to ze mate byt a hypoteku ktoru neplati, je potrebne riesit samostatne podanim navrhu na sud na vysporiadanie BSM
kalkulka
24.11.10,06:32
ex ti nema preco prispievat na inkaso na domacnost, na jedlo (teda za predpokladu ze sa odstahoval, nebyva s vami) ... ste rozvedení ... ma povinnost platit ti vyzivne na deti, ktore zohladni tvoje naklady na starostlivost o deti ... o seba sa mas starat sama

to ze mate byt a hypoteku ktoru neplati, je potrebne riesit samostatne podanim navrhu na sud na vysporiadanie BSM

Má mi platiť, lebo s nami ešte býva. o žiadne výživné sa nejedná, deti sú už dospelé. Nespláca vôbec nič, všetko platím ja.
arizona
24.11.10,08:46
no áno, on chce polovicu bytu predať, ale máme aj dlhy, ale tie on nechce. Nechce uznať polovicu dlhu, teda hypotéky. Neplatí mi na inkaso, nedáva na domácnosť, neprispieva vôbec na jedlo. Ako s ním mám spraviť poriadok?
Tvoj ex je /spolu/majitel bytu-ale nechce platit svoj podiel na nájomne a energie
- je /spolu/ majitel hypoteky-ale on ju "nechce"
- ma doma servis v podobe plnej chladničky a plnych hrncov-ale platit nechce
- a k tomu este sniva o tom ako predat polovicu bytu? :eek::rolleyes:

Ten clovek zije v dost nerealnych snoch,budes to mat tazke,aby pochopil, ze ako spolu majitel a spolu dlznik ma nielen svoje prava,ale aj povinnosti :rolleyes:

Mala by si upresnit,ako je to vlastne s bytom a jeho vlastnictvom.
Ak je byt v BSM,podaj co najskôr / do 3. r.po rozvode/ navrh na vysporiadanie BSM.

Ak vsetky platby / za byt a hypoteku/platis iba ty , odkladaj si seky a ziadaj,aby sa zohladnili pri deleni majetku...
Mozno by bolo vhodne,aby si sa obratila osobne na nejakeho advokata,ktory by ti pomohol konkretnejsie
kalkulka
24.11.10,10:07
áno, presne tak to je. Byt je v spoločnom BSM, sme obaja majitelia. S ním to je hrozné, celý život bol naučený viezť sa, tak to teraz takto vyzerá. A čo je horšie, robí u jedného podnikateľa, ktorý im nevypláca mzdu. Mňa už asi z toho šľahne.
kalkulka
24.11.10,10:07
nechcela by som to príliš preháňať cez súd, lebo právnici berú nekresťanské peniaze
kalkulka
24.11.10,10:09
právnik mi vravel, že ak zoberiem platenie hypotéky, tak by som mu možno nič nemusela vyplatiť, lebo by sa to započítalo s jeho vyplatením z bytu.
Mária27
24.11.10,10:12
Nemusíš mať právnika. Spíš všetok majetok, hodnotu bytu, hypotéku, čo si platila si odrátaj, podel dvomi a žiadaj rozdelenie BSM. Ak bude tebe pridelený byt, asi mu budeš musieť zohnať náhradný byt (nájomný), potom ho môžeš z bytu vypratať. Vyplatenie z bytu však musíš vyriešiť.

Musíš konať, sám ti neodíde. Ak sa nechce o rozdelení BSM reálne dohodnúť, musíš požiadať súd. Sťažovanie ani nadávanie ti nepomôže, musíš konať.
bubkoch
24.11.10,10:47
právnik mi vravel, že ak zoberiem platenie hypotéky, tak by som mu možno nič nemusela vyplatiť, lebo by sa to započítalo s jeho vyplatením z bytu.

zalezi na tom ako ten zapocet vyjde ...
standardne sa to pocita tak, ze ty jemu vyplatis polovicu aktualnej hodnoty bytu a on tebe vyplati polovicu nesplatenej casti hypoteky ...

priklad
byt ste kupili za 1,5 mil., brali ste hypo 1,2 mil.

dnes ma byt hodnotu (aj po prip. spolocnej rekonstrukcii) 2 mil.
nesplatena cast hypo je 1 mil.

tebe ostane byt aj hypo
t.j. ty zaplatis jemu polovicu z 2 mil. (1 mil.), on tebe ma zaplatit polovicu z 1 mil. (500 tis.)
vysledok: ty zaplatis jemu 500 tis.

od toho si mozes odpocitat svoje pohladavky voci jemu, t.j. polovicu zo splatok inkasa, hypo, ktore si platila od rozvodu do vysporiadania sama
kalkulka
29.11.10,10:42
hej, len on sa takto nechce dohodnúť
nechce žiadne dlhy, takže ja to budem musieť dať na súd