dogicka
23.11.10,09:24
Ahojte poraďáci, potrebovala by som poradiť. SRO poskytla do regionálnej súťaže cenu (jedná sa o tovar, ktorého kúpou a predajom sa SRO zaoberá).
Účtujem spôsobom B, teda hodnotu uvedeného tovaru 300,-Eur mám na účte 504AE. Interným dokladom preúčtujem:
-504AE/
5..AE/ (nedaňový výdavok,pripočitateľná položka)
Keďže sa jedná o bezodplatné dodanie, musím odviesť DPH, ale nie som si istá z akej ceny? Z obstarávacej?

Keby som výhercovi vystavila fa, kde by som uviedla predaj tovaru za symbolickú cenu 1,- Eur, nešlo by už o bezodplatné dodanie a DPH by som teda odviedla len z 1,- Eura.

Uvažujem správne? Ďakujem za všetky rady...
Betina2
23.11.10,08:43
Skúsim pripojiť svoju teoretickú úvahu.
Úbytok tovaru na účte 504 by mal byť v obstarávacej cene. Asi by som uvažovala o účtovaní na 543AE/504AE ako Dary (opravte ma) a DPH odviedla z obstarávacej ceny 543AE/343AE. Resp. ak nemôžem účtovať o dare, tak potom ako náklad na reklamu (AE), nie však ako reklamný predmet - nesplňa podmienku max. 16,60 Eur/ks
Ak by si vystavila FA za predaj za symbolické 1 Euro, tak by si podla mňa síce odviedla DPH z 1 Eura, ale čo s rozdielom medzi obstarávacou a predajnou cenou ? Ako by si preukázala taký rozdiel medzi nimi? Manko? Škoda? Rozdiel by bol pripočítateľnou položkou tak, či tak.

Skús kuknúť aj sem
http://www.porada.sk/1088956-post20.html

a tu
http://www.porada.sk/t123528-televizor-ako-vyhra.html
treba si však overiť aktuálnosť

Ja si myslím, že ak neorganizujete vlastnú výhernú súťaž Vy ako firma čo s daným tovarom obchoduje (pre okrbmedzený okruh osôb-teda svojich vlastných zákazníkov), ale ste poskytli tovar do súťaže inej organizácii, tak potom by som to radšej účtovala ako dar a nie ako náklad na reklamu. Ak by ste Vy organizovali vlastnú súťaž pre svojich zákazníkov a poskytli by ste im výhru tovaru, s ktorým obchodujete, tak potom by som to brala ako náklad na reklamu a celý nákup by teda ostal v daňovom náklade, len by sa zo zásob preúčtoval na náklad na reklamu. A v tom prípade aj DPH by mohla byť odpočítaná v plnej výške na vstupe a nemusela by byť odvedená z poskytnutého tovaru na výstupe. Ale myslím, že to nie je Váš prípad.
dogicka
23.11.10,09:10
Skúsim pripojiť svoju teoretickú úvahu.
Úbytok tovaru na účte 504 by mal byť v obstarávacej cene. Asi by som uvažovala o účtovaní na 543AE/504AE ako Dary (opravte ma) Áno, takto som rozmýšľala aj ja, viď môj prvý príspevok. a DPH odviedla z obstarávacej ceny 543AE/343AE. Resp. ak nemôžem účtovať o dare, jednoznačne ide o dar tak potom ako náklad na reklamu (AE), nie však ako reklamný predmet - nesplňa podmienku max. 16,60 Eur/ks
Ak by si vystavila FA za predaj za symbolické 1 Euro, tak by si podla mňa síce odviedla DPH z 1 Eura, ale čo s rozdielom medzi obstarávacou a predajnou cenou ? Ako by si preukázala taký rozdiel medzi nimi? Manko? Škoda? Rozdiel by bol pripočítateľnou položkou tak, či tak. Áno, je mi jasné, že aj v prípade, že vystavím fa na 1,- Eur, bude rozdiel pripočítateľnou položkou. Mne tu ide len o DPH, aby som je nemusela odvádzať z celej sumy. Prečo by som nemohla poskytnúť dar do súťaže za symbolickú cenu 1,-Eur?

Skús kuknúť aj sem
http://www.porada.sk/1088956-post20.html

Ďakujem za odpoveď. Skúsiš to so mnou ešte rozobrať?
dogicka
23.11.10,09:14
Ja si myslím, že ak neorganizujete vlastnú výhernú súťaž Vy ako firma čo s daným tovarom obchoduje (pre okrbmedzený okruh osôb-teda svojich vlastných zákazníkov), ale ste poskytli tovar do súťaže inej organizácii, tak potom by som to radšej účtovala ako dar a nie ako náklad na reklamu. Ak by ste Vy organizovali vlastnú súťaž pre svojich zákazníkov a poskytli by ste im výhru tovaru, s ktorým obchodujete, tak potom by som to brala ako náklad na reklamu a celý nákup by teda ostal v daňovom náklade, len by sa zo zásob preúčtoval na náklad na reklamu. A v tom prípade aj DPH by mohla byť odpočítaná v plnej výške na vstupe a nemusela by byť odvedená z poskytnutého tovaru na výstupe. Ale myslím, že to nie je Váš prípad.[/QUOTE]

Áno, toto nie je náš prípad, jedná sa určite o dar.
martinez
23.11.10,14:46
skuste porozmyslat... a ak by vam ta spolocnost pocas zrebovania tychto vyhernych predmetov poskytla reklamu vo forme umiestnenia vasho loga, a poskytnutim tychto vyhernych predmetov by ste akoze zaplatili za tuto reklamu (barter), nemohli by sme to danovo uznat podla §19,2,k ? Co myslite ?

ale to asi nie je dobry napad, lebo DPH by sa asi musela odviest...
dogicka
23.11.10,15:56
skuste porozmyslat... a ak by vam ta spolocnost pocas zrebovania tychto vyhernych predmetov poskytla reklamu vo forme umiestnenia vasho loga, a poskytnutim tychto vyhernych predmetov by ste akoze zaplatili za tuto reklamu (barter), nemohli by sme to danovo uznat podla §19,2,k ? Co myslite ?

ale to asi nie je dobry napad, lebo DPH by sa asi musela odviest...

Ďakujem za reakciu, ale asi by to v tomto prípade nešlo. Pekný večer...
Betina2
03.12.10,10:52
skuste porozmyslat... a ak by vam ta spolocnost pocas zrebovania tychto vyhernych predmetov poskytla reklamu vo forme umiestnenia vasho loga, a poskytnutim tychto vyhernych predmetov by ste akoze zaplatili za tuto reklamu (barter), nemohli by sme to danovo uznat podla §19,2,k ? Co myslite ?

ale to asi nie je dobry napad, lebo DPH by sa asi musela odviest...

Závisí od Zmluvy a jej dojednaní. :) V podstate ak by si zrealizovanie reklamy (umiestnenie loga, názvu firmy a pod.) podmienili dodaním hmotného daru vo forme spomínaného tovaru aj písomne v Zmluve, tak by sa o tom dalo uvažovať....avšak problém vidím v tom, že jednak organizácia, ktorá by takúto reklamu zabezpečila, nie je spracovateľom tejto reklamy, a nemá poskytovanie a tvorbu reklamy ani vo výpise z OR, a tiež by ju vlastne len sprostredkovala (lenže to by malo ísť o sprostredkovanie a províziu za sprostredkovanie ???), resp. by ju zabezpečovala cez ďalšiu firmu (dodávateľa reklamných panelov, tlačiareň tlačovín a pod.) ...
Čiže aj keby sme uvažovali o tzv.barterovom obchode, tak nejde o dodanie rovnakého charakteru u oboch zúčastnených strán, dokonca ani v rovnakej hodnote by to asi nebolo ( 1. tovar, 2.reklamu (od 3.firmy). 3. Firma by aj tak vyfaktúrovala 2. firme za spracovanie a dodanie reklamy a druhá firma by mala potom faktúrovať za onú reklamu 1. firme :confused:. Ale ona by nefaktúrovala, lebo by to bol výmenný obchod oproti tovaru. Preto ani 1. firma by nemala faktúrovať druhej vyčíslenú sumu dodaného tovaru. Prípadne by vyfaktúrovala len rozdiel.....
Osobne sa mi to zdá komplikované a neprehlané aj čo sa týka dokladov, aj DPH aj daň z príjmu.....riešila by som to radšej všetko samostane.
Zmluvné podmienky by museli byť velmi dobre ošetrené a jasné aj z pohľadu daní aj z pohľadu účtovníctva.
Toť môj laický dosial nerealizovaný názor.
Betina2
03.12.10,10:56
Dogicka, ja netvrdím, že nemôžete vyfaktúrovať len 1 Euro za poskytnutý tovar, ale musíte vedieť aj obhájiť, prečo za 1 Euro namiesto 300 Eur. A myslím si, že na to by ste mali mať adekvátne a zdokladované dôvody.
dogicka
03.12.10,13:47
Dogicka, ja netvrdím, že nemôžete vyfaktúrovať len 1 Euro za poskytnutý tovar, ale musíte vedieť aj obhájiť, prečo za 1 Euro namiesto 300 Eur. A myslím si, že na to by ste mali mať adekvátne a zdokladované dôvody.

Súhlasím. Rozhodli sme sa poskytnúť cenu do súťaže nie zadarmo, ale za 10,-Eur. Obstarávacia cena bude samozrejme pripočítateľná položka.