katka5
24.11.05,12:48
Potrebujem poradiť ohľadom registračnej povinnosti DPH podľa § 4 ods.1 od akého obdobia rátať 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov?
V roku 2005 od 1.5.2005 ?
Denda
24.11.05,11:52
Potrebujem poradiť ohľadom registračnej povinnosti DPH podľa § 4 ods.1 od akého obdobia rátať 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov?
V roku 2005 od 1.5.2005 ?
Registračnú povinnosť počítate od 1.5.2004:)
Nadena
25.11.05,05:32
Prosím o radu.
Podnikateľ, neplatiteľ DPH zistil v 11/2005, že k 30.6.2005 dosiahol obrat za posledných 12 mesiacov 1,5 mil. Sk. Neviete mi poradiť, aké pokuty mu hrozia, resp. v ktorých zákonoch to mám hľadať. V Zákone o DPH som to nenašla. Prosím súrne. Ďakujem
Nadena
25.11.05,05:38
Pomooooooc:mee:
Denda
25.11.05,07:22
DušanČ
25.11.05,07:40
Prosím o radu.
Podnikateľ, neplatiteľ DPH zistil v 11/2005, že k 30.6.2005 dosiahol obrat za posledných 12 mesiacov 1,5 mil. Sk. Neviete mi poradiť, aké pokuty mu hrozia, resp. v ktorých zákonoch to mám hľadať. V Zákone o DPH som to nenašla. Prosím súrne. Ďakujem
Všetky poplatky sankčného charakteru, vyplývajúce z nedodržania daňových zákonov rieši zákon č. 511/92 Zb. o správe daní a poplatkov.
Zyka
14.12.05,10:16
Prosim vas o radu, ten obrat sa pocita za predch. 12 kalendarnych mesiacov, tj aj prelom rokov, alebo pocas kalend. roka?
asi a) je spravne, ze?
dikes
Karina
14.12.05,10:21
Prosim vas o radu, ten obrat sa pocita za predch. 12 kalendarnych mesiacov, tj aj prelom rokov, alebo pocas kalend. roka?
asi a) je spravne, ze?
dikes

Presne ta, 12 predchádzajúcich mesiacov, čiže aj prelom roka. :)
Zyka
14.12.05,10:24
cize nejde sa od 1.1. od nuly ale kumulujeme, jo?
thanx
Jana Acsová
14.12.05,10:47
cize nejde sa od 1.1. od nuly ale kumulujeme, jo?
thanxÁno nemyslí sa kalendárny rok, čiže nejde sa od 1.1.2005. Myslí sa 12 po sebe idúcich kalendárnych mesiacov, čiže napr. v decembri 2005 obdobie od 1.12.2004 do 30.11.2005.
ZuzanaA
04.01.06,09:49
Podnikateľ (SZČO - JÚ) je kvartálny platca DPH. V roku 2005 prijal veľkú zálohu, ktorú keď zarátam do všetkých jeho vystavených faktúr presiahne hranicu 10 mil. Neviem ale či aj táto prijatá záloha sa zarátava do výšky obratu. Záloha nebola v roku 2005 fakturovaná, realizácia dodávky prebehne až v tomto roku. (DPH z prijatej zálohy samozrejme odvedie)
Takže stáva sa táto SZČO mesačným platcom DPH alebo nie??
elPi
04.01.06,10:11
Keď sa nasčítajú zdaniteľné obchody zo štyroch štvrťročných daňových priznaní v roku 2005 tak to tých 10 mil. presiahne.
V § 77 zákona o DPH (s použitím definície obratu v § 4 ods. 9) sa však hovorí o obrate, čo by som posudzoval teda ako príjmy, ktoré podliehajú dani z príjmov. A to bude až v roku 2006.
Teda prikláňam sa k tomu, že sa mesačným plátcom nemusí stať.
ZuzanaA
04.01.06,10:20
Ďakujem elPi, ako píšeš, podľa § 4 a definície obratu, to aj ja tak chápem, že ostáva kvartálny. Možno sa ešte niekto ďalší vyjadrí?
Robertoz
04.01.06,22:11
Zakonom 523/2005 Z.z. (vid priloha 4072) bol novelizovany Zakon o DPH. Novela obsahuje malu zmenu v § 4 ods. 9:

(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. ...

Rozmyslam dobre, ak si myslim, ze pri sledovani obratu pre ucely registracie DPH neuvazujem prijmy z dodania tovarov a sluzieb, ktorych miestom dodania je zahranicie? Teda napriklad prijmy zo sluzieb podla § 15 ods. 8, ktore boli dodane osobe so sidlom mimo SR...

Stretol sa uz niekto s nejakym vykladom uvedenej novely???
ALBO
05.01.06,06:42
Zakonom 523/2005 Z.z. (vid priloha 4072) bol novelizovany Zakon o DPH. Novela obsahuje malu zmenu v § 4 ods. 9:

(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. ...

Rozmyslam dobre, ak si myslim, ze pri sledovani obratu pre ucely registracie DPH neuvazujem prijmy z dodania tovarov a sluzieb, ktorych miestom dodania je zahranicie? Teda napriklad prijmy zo sluzieb podla § 15 ods. 8, ktore boli dodane osobe so sidlom mimo SR...

Stretol sa uz niekto s nejakym vykladom uvedenej novely???

Ano, do obratu sa zarátajú len výnosy, príjmy z tovatov a služieb , pri ktorých je miesto dodania zdaniteľného obchodu v tuzemsku.
Zita5
05.01.06,06:56
Podnikateľ (SZČO - JÚ) je kvartálny platca DPH. V roku 2005 prijal veľkú zálohu, ktorú keď zarátam do všetkých jeho vystavených faktúr presiahne hranicu 10 mil. Neviem ale či aj táto prijatá záloha sa zarátava do výšky obratu. Záloha nebola v roku 2005 fakturovaná, realizácia dodávky prebehne až v tomto roku. (DPH z prijatej zálohy samozrejme odvedie)
Takže stáva sa táto SZČO mesačným platcom DPH alebo nie??


Mám ten istý problém , a pripájam sa k ZuzanaA . Ak mal už niekto podobný prípad , prosím napíšte pár riadkov .;) :) :)
KON-EKON
05.01.06,07:00
Ja si práve lámem hlavu, či správne rozmýšľam. Klient sprostredkuje predaj nehnuteľnosti na územi SR, ktorý je oslobodený od DPH, navyše kupujúceho zabezpečil zo zahraničia, kladiem si otázku, či tento príjem bude oslobodený od DPH. Sama mám pre to viac odpovedí, ale nie som si istá.
Viem mi niekto poradiť? Ak by to podliehalo DPH, musí sa potom zaregistrovať.
Jana Acsová
05.01.06,12:15
Ja len drobnú poznámku k registrácii v prípade, že zdaniteľná osoba dosiahne príjmy z predaja nehnuteľnosti. Dodanie a nájom nehnuteľnosti rieši § 38 ZDPH. Tento § zároveň nie je vyňatý pri posudzovaní obratu pre účely registrácie podľa § 4 ods. 9. Z uvedeného vyplýva, že dodanie a nájom nehnuteľnosti sa zahrňuje do obratu pre účely DPH aj v prípade, že by sme to považovali, alebo by to bolo plnenie oslobodené od DPH.

Doplnenie:
Do obratu sa nezahrňuje príležitostné dodanie nehnuteľnosti.
Jana Acsová
05.01.06,12:29
Podnikateľ (SZČO - JÚ) je kvartálny platca DPH. V roku 2005 prijal veľkú zálohu, ktorú keď zarátam do všetkých jeho vystavených faktúr presiahne hranicu 10 mil. Neviem
Podľa Usmernenia MF SR k § 4 ods. 9 ZDPH č.j. MF/12 860/2004-73 uverejneného vo FS 13/2004 sa okrem iného uvádza:

Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave PÚ zahŕňa do obratu výnosy bez dane z dodávaných tovarov a služieb, z čoho vyplýva, že do obratu zahrnie výnosy, t.j. vychádza sa z triedy 6.
Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave JÚ záhŕňa do obratu príjmy bez dane z dodávaných tovarov a služieb.

Definicia obratu sa rovnako aplikuje aj pre obrat na účely určenia zdaňovacieho obdobia podľa § 77.

DOPLNENIE:
Hľadaním súvisiacich materiálov som narazila na jednu vetu v materiáloch DR SR:
"Do obratu sa započítavajú, resp. za príjem sa považujú aj platby prijaté pred dodaním tovaru alebo služby." Následne som sa zaoberala touto problematikou a ešte dopĺňam nasledovné. V spomínanom usmernení MF SR okrem uvádzaného nájdeme aj:
Zdaniteľná osoba zahŕňa výnosy (príjmy) do obratu za kalendárny mesiac, do ktorého je povinná tieto výnosy (púríjmy) zaúčtovať v súlade s účtovnými predpismi, inak za mesiac v ktorom prijala platbu.
Takže zosumarizovaním spomínaných informácií mám za to, že pre účely zmeny zdaňovacieho obdobia je potrebné zohľadniť v obrate aj prijaté platby vopred za dodávky tovaru alebo služby, ktoré neboli vyúčtované za kalendárny rok, ktorý je rozhodujúci pre určenie zdaňovacieho obdobia platiteľa.
Zita5
05.01.06,12:35
AVO ďakujem , Tvoja odpoveď bola pre Zuzanu , ale týkala sa aj mňa . :)
Jana Acsová
05.01.06,12:46
Ja viem .-)
ZuzanaA
07.01.06,10:14
AVO, vrelá vďaka :o
tonkat
21.01.06,18:34
Podľa Usmernenia MF SR k § 4 ods. 9 ZDPH č.j. MF/12 860/2004-73 uverejneného vo FS 13/2004 sa okrem iného uvádza:

Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave PÚ zahŕňa do obratu výnosy bez dane z dodávaných tovarov a služieb, z čoho vyplýva, že do obratu zahrnie iba výnosy, t.j. vychádza sa z triedy 6 (zálohy účtujeme v triede 3 a preto do obratu nevstupujú).
Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave JÚ záhŕňa do obratu príjmy bez dane z dodávaných tovarov a služieb.

Z uvedeného mi vyplýva, že zálohy nezahrnieme do obratu pre účely registrácie, musí sa však jednať o zrejmé platby vopred bez plnenia (aj čiastkového) dodávkou služby, či tovaru. Definicia obratu by sa mala rovnako aplikovať aj pre obrat na účely určenia zdaňovacieho obdobia podľa § 77.
U fyzickej osoby sa posudzujú jej príjmy, alebo "vystavené fa"?
ALBO
21.01.06,18:48
U fyzickej osoby sa posudzujú jej príjmy, alebo "vystavené fa"?

Príjmy. Presná definícia obratu je v § 4 ods. 9 zák o dph.
tonkat
21.01.06,18:56
Príjmy. Presná definícia obratu je v § 4 ods. 9 zák o dph.
Dakujem ALBO, poteším tým jednu dušičku.

A ešte k tomu sledovaniu, ako to prakticky robíte? každý mesiac prepočítavate manuálne príjmy, či nesplníte limit? Citujem AVO:

Áno nemyslí sa kalendárny rok, čiže nejde sa od 1.1.2005. Myslí sa 12 po sebe idúcich kalendárnych mesiacov, čiže napr. v decembri 2005 obdobie od 1.12.2004 do 30.11.2005.
Daska
21.01.06,19:04
...A ešte k tomu sledovaniu, ako to prakticky robíte? každý mesiac prepočítavate manuálne príjmy, či nesplníte limit? Citujem AVO:

Áno nemyslí sa kalendárny rok, čiže nejde sa od 1.1.2005. Myslí sa 12 po sebe idúcich kalendárnych mesiacov, čiže napr. v decembri 2005 obdobie od 1.12.2004 do 30.11.2005.

Ja som si napisla na papier celkovu sumu prijmov v pokladni a na ucte v prislusnych mesiacoch, a kazdy mesiac preratavam, prvy mesiac preciarknem a novy pripisem...
tonkat
21.01.06,19:06
Ja som si napisla na papier celkovu sumu prijmov v pokladni a na ucte v prislusnych mesiacoch, a kazdy mesiac preratavam, prvy mesiac preciarknem a novy pripisem...
Dakujem Daška, to sa teda napočítame. Pekný víkend.
ALBO
21.01.06,19:10
Dakujem ALBO, poteším tým jednu dušičku.

A ešte k tomu sledovaniu, ako to prakticky robíte? každý mesiac prepočítavate manuálne príjmy, či nesplníte limit? Citujem AVO:

Áno nemyslí sa kalendárny rok, čiže nejde sa od 1.1.2005. Myslí sa 12 po sebe idúcich kalendárnych mesiacov, čiže napr. v decembri 2005 obdobie od 1.12.2004 do 30.11.2005..

Ja si myslím asi takto:
Teraz je
koniec roka, zrátajte príjmy za rok 2005 a ak neprekročia1,5 mil. nemusíte sa registrovať. Po skončení januára zrátam príjmy za obdobie febr. 2005- január 2006 ak nepresiahne- neregistrujem sa. Pos končení februára zrátam príjmy za obdobie marec2005-február 2006- ak mám sumu príjmov viac ako 1,5 mil musím sa zaregistrovať.
Daska
21.01.06,19:19
Dakujem Daška, to sa teda napočítame. Pekný víkend.

prijem za mesiac mi "vypluje" pc, tak to neni take hrozne
Jana Acsová
26.02.06,08:06
V tejto téme došlo k zmene pohľadu na posudzovanie obratu z hľadiska vopred prijatých platieb za dodávky tovarov a služieb.

Z dôvodu aktuálnosti posúvam tému.
Zita5
27.02.06,06:10
Pozrite zmenu k zisťovaniu obratov ..................................posúvam aj ja .:)
Ksena
04.01.07,19:54
Táto téma je už dostatočne preriešená, ale mám ešte jednú otázku k registrácii za platcu DPH - podľa zákona č.222/2004 v § 4 odst. 1 sa uvádza:..."za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov " ....., to znamená, že ak takáto situácia nastala napríklad po 7 mesiacoch tak musím utekať hneď na DÚ na ďalší mesiac sa registrovať? Ďakujem za odpoveď
beroun
04.01.07,20:02
§4, ods. 1, posledná veta - do 20-teho dňa v nasledujúcom mesiaci po mesiaci, v ktorom ste dosiahli obrat.
Ksena
09.01.07,12:46
Ďakujem, za uistenie.
Janiča
29.01.09,16:46
Podľa Usmernenia MF SR k § 4 ods. 9 ZDPH č.j. MF/12 860/2004-73 uverejneného vo FS 13/2004 sa okrem iného uvádza:

Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave PÚ zahŕňa do obratu výnosy bez dane z dodávaných tovarov a služieb, z čoho vyplýva, že do obratu zahrnie výnosy, t.j. vychádza sa z triedy 6.
Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave JÚ záhŕňa do obratu príjmy bez dane z dodávaných tovarov a služieb.

Definicia obratu sa rovnako aplikuje aj pre obrat na účely určenia zdaňovacieho obdobia podľa § 77.

DOPLNENIE:
Hľadaním súvisiacich materiálov som narazila na jednu vetu v materiáloch DR SR:
"Do obratu sa započítavajú, resp. za príjem sa považujú aj platby prijaté pred dodaním tovaru alebo služby." Následne som sa zaoberala touto problematikou a ešte dopĺňam nasledovné. V spomínanom usmernení MF SR okrem uvádzaného nájdeme aj:
Zdaniteľná osoba zahŕňa výnosy (príjmy) do obratu za kalendárny mesiac, do ktorého je povinná tieto výnosy (púríjmy) zaúčtovať v súlade s účtovnými predpismi, inak za mesiac v ktorom prijala platbu.
Takže zosumarizovaním spomínaných informácií mám za to, že pre účely zmeny zdaňovacieho obdobia je potrebné zohľadniť v obrate aj prijaté platby vopred za dodávky tovaru alebo služby, ktoré neboli vyúčtované za kalendárny rok, ktorý je rozhodujúci pre určenie zdaňovacieho obdobia platiteľa.

Chcela by som si ujasniť, či pri zmene zdaňovacieho obdobia DPH zo štvrťročného na mesačné sa do obratu 10 milónov zahŕňajú:
1/ všetky platby prijaté vopred (teda aj tie, ktoré boli zúčtované v konečných faktúrach) alebo
2/ iba tie, ktoré v sledovanom roku ešte neboli vyúčtované v konečných faktúrach.
Pretože ak by platil bod 1/, došlo by k duplicitnému započítaniu prijatých záloh, ktoré boli zahrnuté do vyúčtovacích faktúr.
Ak platí bod 2/, tak som k tomu nikde nenašla bližšie vysvetlenie, pretože na stránke DRSR sa píše iba o platbách prijatých pred dodaním tovaru alebo služby bez bližšieho upresnenia.
evina
29.01.09,17:45
Chcela by som si ujasniť, či pri zmene zdaňovacieho obdobia DPH zo štvrťročného na mesačné sa do obratu 10 milónov zahŕňajú:
1/ všetky platby prijaté vopred (teda aj tie, ktoré boli zúčtované v konečných faktúrach) alebo
2/ iba tie, ktoré v sledovanom roku ešte neboli vyúčtované v konečných faktúrach.
Pretože ak by platil bod 1/, došlo by k duplicitnému započítaniu prijatých záloh, ktoré boli zahrnuté do vyúčtovacích faktúr.
Ak platí bod 2/, tak som k tomu nikde nenašla bližšie vysvetlenie, pretože na stránke DRSR sa píše iba o platbách prijatých pred dodaním tovaru alebo služby bez bližšieho upresnenia.

Nezúčtované zálohy, tie zúčtované sú zúčtované a zahrnuté v obrate prostredníctvom súhrnnej faktúry.

Píše to i J. Acsová v príspevku Tebou citovaného: "ktoré neboli vyúčtované za kalendárny rok".....
Janiča
29.01.09,17:52
Chcela som si to potvrdiť, lebo toto je jediný príspevok, v ktorom som to našla a je to aj logické. Avšak v informácii z DR SR sa to nijako nekonkretizuje. Z toho mi vychádza, že obrat za kalendárny rok je obrat nasčítaný z DP k DPH za príslušný rok. Je to tak? Alebo je ešte nejaká výnimka, ktorou by sa tento obrat upravoval.
Ďakujem za odpoveď.
evina
29.01.09,17:57
Chcela som si to potvrdiť, lebo toto je jediný príspevok, v ktorom som to našla a je to aj logické. Avšak v informácii z DR SR sa to nijako nekonkretizuje. Z toho mi vychádza, že obrat za kalendárny rok je obrat nasčítaný z DP k DPH za príslušný rok. Je to tak? Alebo je ešte nejaká výnimka, ktorou by sa tento obrat upravoval.
Ďakujem za odpoveď.

§ 4 Ti presne hovorí čo je obrat. J. Acsová to v tej téme i popísala. Čerpaj z účtovníctva nie z DP , lebo napríklad nájomné sa započítava do obratu bez ohľadu na to, či bolo oslobodeným plnením alebo nie
http://www.porada.sk/t19875-co-je-to-obrat.html
Janiča
29.01.09,18:19
Lenže § 4 nehovorí nič o platbách prijatých vopred. O tých hovorí iba usmernenie DR SR na ich stránke. Mne išlo hlavne o tie prijaté preddavky - či tam idú všetky, alebo iba tie nezúčtované. A kedže ste mi potvrdili informáciu, že tam idú iba tie nezúčtované, tak sú to vlastne daňové doklady k prijatým zálohám - čiže nezúčtované preddavky znížené o DPH. Uvažujem správne? A ďakujem ešte raz za pomoc.
evina
29.01.09,18:30
Lenže § 4 nehovorí nič o platbách prijatých vopred. O tých hovorí iba usmernenie DR SR na ich stránke. Mne išlo hlavne o tie prijaté preddavky - či tam idú všetky, alebo iba tie nezúčtované. A kedže ste mi potvrdili informáciu, že tam idú iba tie nezúčtované, tak sú to vlastne daňové doklady k prijatým zálohám - čiže nezúčtované preddavky znížené o DPH. Uvažujem správne? A ďakujem ešte raz za pomoc.

Všetky nezúčtované zálohy /napríklad v poslednom mesiaci tých 12-tich môže byť prijatá záloha, ale ešte nevystavený daňový doklad ...
Janiča
29.01.09,18:42
To áno, ale do 15 dní je povinnosť vystaviť ho, a to s dátumom prijatia platby. Takže, keď ten obrat zisťujem dnes za r. 2008, tak ten daňový doklad už vystavený je. Takže tá záloha ide do obratu očistená od DPH. Je to tak?
evina
29.01.09,18:51
To áno, ale do 15 dní je povinnosť vystaviť ho, a to s dátumom prijatia platby. Takže, keď ten obrat zisťujem dnes za r. 2008, tak ten daňový doklad už vystavený je. Takže tá záloha ide do obratu očistená od DPH. Je to tak?

Ak je vystavený daňový doklad do 31.12.2008 ide tam suma bez DPH.
Aby nedošlo k omylu pre istotu napíšem, ak je to len zálohová faktúra na jednu sumu , ide cela suma...
Janiča
29.01.09,19:18
Evina, ďakujem Vám za konzultáciu v takomto pokročilom čase a dúfam, že aj DÚ bude rovnakého názoru, aký je tu prezentovaný, lebo takýmto spôsobom som na hraničnom obrate cca 9,8 mil. Takže firma zostáva kvartálnym platcom DPH.
evina
29.01.09,19:24
Evina, ďakujem Vám za konzultáciu v takomto pokročilom čase a dúfam, že aj DÚ bude rovnakého názoru, aký je tu prezentovaný, lebo takýmto spôsobom som na hraničnom obrate cca 9,8 mil. Takže firma zostáva kvartálnym platcom DPH.

Pre pokoj duše s nimi konzultuj ...:)
Janiča
30.01.09,05:23
Re: Registrácia DPH
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Jana Acsová http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/15217-registracia-dph-post160820.html#post160820)
Podľa Usmernenia MF SR k § 4 ods. 9 ZDPH č.j. MF/12 860/2004-73 uverejneného vo FS 13/2004 sa okrem iného uvádza:

Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave PÚ zahŕňa do obratu výnosy bez dane z dodávaných tovarov a služieb, z čoho vyplýva, že do obratu zahrnie výnosy, t.j. vychádza sa z triedy 6.
Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave JÚ záhŕňa do obratu príjmy bez dane z dodávaných tovarov a služieb.

Definicia obratu sa rovnako aplikuje aj pre obrat na účely určenia zdaňovacieho obdobia podľa § 77.

DOPLNENIE:
Hľadaním súvisiacich materiálov som narazila na jednu vetu v materiáloch DR SR:
"Do obratu sa započítavajú, resp. za príjem sa považujú aj platby prijaté pred dodaním tovaru alebo služby." Následne som sa zaoberala touto problematikou a ešte dopĺňam nasledovné. V spomínanom usmernení MF SR okrem uvádzaného nájdeme aj:
Zdaniteľná osoba zahŕňa výnosy (príjmy) do obratu za kalendárny mesiac, do ktorého je povinná tieto výnosy (púríjmy) zaúčtovať v súlade s účtovnými predpismi, inak za mesiac v ktorom prijala platbu.
Takže zosumarizovaním spomínaných informácií mám za to, že pre účely zmeny zdaňovacieho obdobia je potrebné zohľadniť v obrate aj prijaté platby vopred za dodávky tovaru alebo služby, ktoré neboli vyúčtované za kalendárny rok, ktorý je rozhodujúci pre určenie zdaňovacieho obdobia platiteľa.

http://www.porada.sk/images/statusicon/user_online.gif http://www.porada.sk/images/buttons/report.gif (http://www.porada.sk/report.php?p=933341)
Chcela by som si ujasniť, či pri zmene zdaňovacieho obdobia DPH zo štvrťročného na mesačné sa do obratu 10 milónov zahŕňajú:
1/ všetky platby prijaté vopred (teda aj tie, ktoré boli zúčtované v konečných faktúrach) alebo
2/ iba tie, ktoré v sledovanom roku ešte neboli vyúčtované v konečných faktúrach.
Pretože ak by platil bod 1/, došlo by k duplicitnému započítaniu prijatých záloh, ktoré boli zahrnuté do vyúčtovacích faktúr.
Ak platí bod 2/, tak som k tomu nikde nenašla bližšie vysvetlenie, pretože na stránke DRSR sa píše iba o platbách prijatých pred dodaním tovaru alebo služby bez bližšieho upresnenia.
Mohol by sa, prosím, ešte niekto vyjadriť k tejto problematike. Je rozoberaná od príspevku č. 35. Ďakujem.
Janiča
30.01.09,09:06
Konzultovala som túto problematiku telefonicky na DR SR s dvomi pracovníkmi - metodikmi a dali mi obaja jednoznačné stanovisko, ktoré korešponduje s Usmernením MF k § 4 ods. 9 zákona o DPH (uverejnené vo FS13/2004) ,v ktorom sa v skratke hovorí, že v JÚ idú do obratu príjmy bez dane, v PÚ výnosy bez dane a u osôb, ktoré nie sú účtovnou jednotkou príjmy bez dane. Z toho vyplýva, že platby prijaté vopred vstupujú do obratu na účely DPH iba v JÚ a u osôb, ktoré nie sú účtovnou jednotkou. Na stránke DR SR je v zovšeobecňujúcich informáciách v sekcii registrácia DPH uvedené , že "do obratu sa započítavajú resp. za príjem sa považujú aj platby prijaté pred dodaním tovaru alebo služby". Píše sa o príjme a nie o výnosoch, a z toho vyplýva, že sa to týka JÚ a osôb, ktoré nie sú ÚJ.
Takto mi to bolo jednoznačne vysvetlené dvomi pracovníkmi DR SR.
Dúfam, že to niekomu pomôže, ja som nad tým strávila dva dni.
Do prílohy dávam Usmernenie MF.
evina
30.01.09,09:26
Konzultovala som túto problematiku telefonicky na DR SR s dvomi pracovníkmi - metodikmi a dali mi obaja jednoznačné stanovisko, ktoré korešponduje s Usmernením MF k § 4 ods. 9 zákona o DPH (uverejnené vo FS13/2004) ,v ktorom sa v skratke hovorí, že v JÚ idú do obratu príjmy bez dane, v PÚ výnosy bez dane a u osôb, ktoré nie sú účtovnou jednotkou príjmy bez dane. Z toho vyplýva, že platby prijaté vopred vstupujú do obratu na účely DPH iba v JÚ a u osôb, ktoré nie sú účtovnou jednotkou. Na stránke DR SR je v zovšeobecňujúcich informáciách v sekcii registrácia DPH uvedené , že "do obratu sa započítavajú resp. za príjem sa považujú aj platby prijaté pred dodaním tovaru alebo služby". Píše sa o príjme a nie o výnosoch, a z toho vyplýva, že sa to týka JÚ a osôb, ktoré nie sú ÚJ.
Takto mi to bolo jednoznačne vysvetlené dvomi pracovníkmi DR SR.
Dúfam, že to niekomu pomôže, ja som nad tým strávila dva dni.
Do prílohy dávam Usmernenie MF.

Janiča v celej debate by malo byť jasné, že zálohy z hľadiska PÚ sem nepatria. Tie sú zaúčtované v účtovnej triede 3, a teda do výnosov nepatria.
Jedine v JÚ sa prijatá záloha /od 1.1.2008 aj nezúčtovaná/ považuje za príjem už zaplatením. Čiže to, čo povedali metodici DRSR vyplýva principiálne zo samotného zákona o dani z príjmov, ktorý definuje, čo je príjem, výnos - zákon o DPH tieto pojmy nedefinuje.

(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

Preto pripojený § 4

Ja napríklad doteraz neviem, či účtuješ v JÚ alebo PÚ ale považovala som za samozrejmé, že sa bavíme o JÚ s prihliadnutím na vyššie uvedené....
Janiča
30.01.09,09:38
To je pravda, že nikde nebolo spomenuté, že sa jedná o PÚ, a ani v príspevku p. Acsovej ,v jej doplnení, sa už nehovorilo o tom, či sa jej komentár týka JÚ alebo PÚ. Takže toto ma uviedlo do polemiky, ktorú sa, dúfam, podarilo vyriešiť. Ďakujem.
evina
30.01.09,09:42
To je pravda, že nikde nebolo spomenuté, že sa jedná o PÚ, a ani v príspevku p. Acsovej ,v jej doplnení, sa už nehovorilo o tom, či sa jej komentár týka JÚ alebo PÚ. Takže toto ma uviedlo do polemiky, ktorú sa, dúfam, podarilo vyriešiť. Ďakujem.

Nebolo hlavne z dôvodu, že v PU záloha nie je nikdy výnosom,. Hlavne, že sme to vyriešili :)
kubkokubko
02.02.09,10:50
Ahojte poradaci, mohla by som vas poprosit o radu. Manzel vedie jednoduche uctovnictvo. Od 1.2.09 je dobrovolnym platcom DPH. Fakturuje odpracovane hodiny vzdy po 2 tyzdnoch. Ked bude fakturovat obdobie od 26.1 do 8.2, tak ma toto obdobie rozdelit na dve faktury, z ktorych bude prva do 31.1 bez dane a druha do 8.2 s DPH, alebo moze cele obdobie vyfakturovat v jednej fakture a datum vzniku danovej povinnosti bude 8.2 a bude zahrnovat aj obdobie odpracovane v januari, ked este nebol platcom. A len pre ujasnenie v jednoduchom ucte je danova povinnost ked DPH vyfakturujem a ked mi fakturu uhradia, tak je to pre mna len z hladiska dane z prijmu, alebo sa ako uplny zaciatocnik s DPH mylim?
Velmi pekne dakujem vsetkym za odpovede a nazory.