Inga6
23.11.10,09:26
Ahojte,

chcem vas velmi surne poprosit o radu vo veci, ku ktorej som nikde nenasla ziadne informacie.

Nasa firma ma podpisanu zmluvu o sprostredkovanie obchodu s Rakuskou firmou.
Rakuskej firme A na zaklade zmluvy vznikol narok na proviziu vo vyske 5% z exportovaneho tovaru, ktory exportovala nasa firma odberatelovi do Rakuska B.
Rakuska firma teraz od nas ziada, aby sme vystavili "commision invoice" na danu vysku provizie a zaslali to banke. To musime vraj robit kazdych 45 dni.


Ako mame vystavit fakturu za proviziu (commision invoice), ked my tu proviziu mame vlastne zaplatit a za "normalnych" okolnosti by sme prave my mali obdrzat doslu FA za proviziu od firmy A?
Ako to mame zauctovat?
Ma s tymto prosim niekto skusenosti? Rakusania mi tvrdili, ze vraj je to uplne bezna vec na celom svete :(.

DAKUJEM a prosim, je to naozaj velmi naliehave!
Inga6
23.11.10,09:13
Prosim, naozaj nikto nema skusenosti?
lenka_bodorova
23.11.10,10:20
ja som sa stretla len s tým, že keď chce niekto províziu musí si on na to spraviť faktúru, nie my, bolo to síce na Slovensku, neviem si predstaviť ako by to bolo keby mi máme vystaviť faktúru za províziu, ktorú im máme zaplatiť, skús neakú daňovú poradkyňu, najlepšie aj písomné stanovisko, či niečo také naša legislatíva umožňuje. Rakúšani majú úplne iný systém a zákony ako my.
Inga6
23.11.10,10:28
Dakujem Lenka za odpoved.
Je to dost komplikovane a hlavne pri tej debate s rakusanmi sa citim, ako by sme boli este stale z planety opic :). Vsade to podla nich funguje (na celom svete!), tak ze to musi fungovat aj u nas...no comment :).

Napisem aspon, aka je preddohoda, ak by sa s tym niekto v buducnosti stretol:
My im vystavime tzv. "uznanie" provizie, na ktore maju narok z realizovaneho obchodu. Oni nam bud vystavia FA a ak nie, dame to do ucta na zaklade ID, ktory je podlozeny zmluvou o sprostredkovani, ze mame voci nim takyto zavazok a potom im ho uhradime.

Dalsi problem, ktory ale riesime je to, ze my sme odberatelovi vystavili FA za predany tovar bez DPH, on si ju samozdanil v plnej vyske, t.z. aj tu proviziu, ktora bola zaratana v predajnej cene.
A teraz, kedze z celkovej sumy mame sprostredkovatelovi uhradit proviziu, ci ju mame davat ako vyvoz sluzieb a tym padom sa ocitne v suhrnnom vykaze, alebo nie. Rakusania mi tvrdia, ze nie, ale ja si myslim, ze ano a ze by si to mali samozdanit.
Takze toto dalej luskame :)