Atar.sro
23.11.10,09:41
Dobry den,
neviete mi prosim niekto poradit, ci potrebujem nejaku licenciu na predaj alkoholu v restauracii/bare??
Staci ked mam v zivnosti "Predaj na priamu konzumáciu nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, piva, vína a destilátov"?
Vopred dakujem
:)
blavaciko
23.11.10,11:24
treba poziadat na colnej sprave o licenciu, zajdi na prislusny urad, priprav si vypis z registra trestov, vypis z obchodneho registra...
Excise Duty
24.11.10,07:59
Nezamieňajme pojmy! Neexistuje nijaká licencia na predaj alkoholu, existuje len povolenie na predaj spotrebiteľského balenia (liehu) v daňovom voľnom obehu, toto podrobne upravuje § 44 zákona č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu v znení neskorších predpisov. Toto ustanovenie zákona bude platiť len do 31. decembra 2010, pretože od 1. januára 2011 nadobudne účinnosť nové ustanovenie § 44a. Treba tiež pozrieť prechodné ustanovenie § 51j. Kým toto nebudeš mať vybavené, nikto ti nijake liehoviny nepredá!
Na víno a pivo nie je potrebné nijaké povolenie.
blavaciko
24.11.10,17:41
ok, v podstate sa zjednodusene povedat da, ze je to licencia
a kym to nebudes mat vybavene tak ti liehoviny predaju absolutne bez problemov... takisto ako si ich mozes kupit v tescu, takisto bez problemov sme ich kupili na firmu v dvoch velkoobchodoch s potravinami a bez "povolenia na predaj spotrebitelskeho balenia liehu v danovom volnom obehu" skratka bez licencie
mekelek
24.11.10,19:38
ok, v podstate sa zjednodusene povedat da, ze je to licencia
a kym to nebudes mat vybavene tak ti liehoviny predaju absolutne bez problemov... takisto ako si ich mozes kupit v tescu, takisto bez problemov sme ich kupili na firmu v dvoch velkoobchodoch s potravinami a bez "povolenia na predaj spotrebitelskeho balenia liehu v danovom volnom obehu" skratka bez licencie
kupovať môže, ale predávať bez povolenia colného úradu v žiadnom prípade :(
Excise Duty
24.11.10,19:42
ok, v podstate sa zjednodusene povedat da, ze je to licencia
a kym to nebudes mat vybavene tak ti liehoviny predaju absolutne bez problemov... takisto ako si ich mozes kupit v tescu, takisto bez problemov sme ich kupili na firmu v dvoch velkoobchodoch s potravinami a bez "povolenia na predaj spotrebitelskeho balenia liehu v danovom volnom obehu" skratka bez licencie
Pozri, ja som zadávateľovi témy uviedol zákon č. 105/2004 Z. z., aby si ho pozrel, ak si ho vôbec pozrie. Avšak ak si ho pozrie odpredu a aj odzadu, nenájde tam ani zmienku o nejakej licencii. Takže ak chcem radiť, konám v súlade s bodom 9. etikety Porady a teda nepoužívam neexistujúcu terminológiu v rámci konkrétneho zákona. Samozrejme nepopieram existenciu a ani význam slova licencia, zákon č. 105/2004 Z. z. ho ale nepoužíva.
Pokiaľ ide o nákup liehu ešte pred nadobudnutím povolenia, zodpovednosť je na dodávateľovi, najmä ak by išlo o nákup v daňovom sklade alebo alebo u oprávneného príjemcu, to vyplýva z ustanovenia § 44 ods. 13. Rozhodne však nemožno takýto lieh predávať ešte pred nadobudnutím povolenia, pretože to vyplýva z § 44 ods. 1. V prípade zistenia pôjde o správny delikt podľa ustanovenia § 47 ods. 1 písm. t) s následnou možnou sankciou od 331,93 až do 3 319,39 eura, ako vyplýva z ustanovenia ods. 2 písm. s).
blavaciko
26.11.10,09:26
ano samozrejme, zakon slovo licencia nepouziva, lenze bezny prevadzkar baru, krcmy, restauracie ju pouziva...
k tomu nakupovaniu a predavaniu liehu...
v jednej prevadzke povolenie nemali a normalne ficali, nakup, predaj, vsetko... asi po dvoch rokoch prisla colna sprava, zistili ze povolenie nemaju, no nastastie nedostali pokutu, len si maju poziadat o povolenie...

v druhej prevadzke, este pred otvorenim bola podana ziadost o povolenie. NA DRUHY DEN prisla na prevadzku (este zatvorenu) colna sprava na kontrolu asi hodinu prehladavali priestor o velkosti 100 m2 ci sa nikde nenachadza ani flaska alkoholu, pretoze podla nich nemozes kupovat, predavat ani uchovavat ako PO, pokial nemas povolenie... samozrejme nic nenasli a do tyzdna bolo povolenie vydane... zalezi od pristupu a od ludi...
ale co sa tyka uradov, nic nie je ze nemozes, je len nemal by si, lebo mozu prist nasledky

//edit

http://www.cudzieslova.sk/hladanie/licencia -->
licencia=
voľnosť; povolenie; zmluva o využití patentu alebo vynálezu, prípadne osvedčeného výrobného postupu
brato
27.11.10,05:25
Mam taky maly dotaz k alkoholu.Ten novy zákon ako to je vlastne snim?Treba do 25 dňa v mesiaci poslat na colnicu evidenciu o stave zasob za predchádzajúci mesiac?Tak ako to bolo volakedy?
A čo stou registraciu do 31.12.2010.?Mám na mysli to že ak už mám povolenie a nenakupujem alkohol z EU ani z tretich krajin musím sa ist aj tak registrovať na colnicu?
diki
reby
03.02.12,20:12
Ahojte, vie mi prosim niekto poradit?Kamoska si otvorila zivnost a prebrala uz rozbehnuty bar, mala poslat na CU ziadost o povolenie na predaj alkoholu, no nespravila tak.Teraz nevie co ma robit :-( neviete poradit? dakujem
mattto
03.02.12,20:15
Ahojte, vie mi prosim niekto poradit?Kamoska si otvorila zivnost a prebrala uz rozbehnuty bar, mala poslat na CU ziadost o povolenie na predaj alkoholu, no nespravila tak.Teraz nevie co ma robit :-( neviete poradit? dakujem

nech požiada čím skôr
reby
03.02.12,20:21
Ahojte, vie mi prosim niekto poradit?Kamoska si otvorila zivnost a prebrala uz rozbehnuty bar, mala poslat na CU ziadost o povolenie na predaj alkoholu, no nespravila tak.Teraz nevie co ma robit :-( neviete poradit? dakujem
mattto
03.02.12,20:24
Ahojte, vie mi prosim niekto poradit?Kamoska si otvorila zivnost a prebrala uz rozbehnuty bar, mala poslat na CU ziadost o povolenie na predaj alkoholu, no nespravila tak.Teraz nevie co ma robit :-( neviete poradit? dakujem

načo to sem vkladáš každých 10 min.?!
reby
03.02.12,20:25
No len problem je v tom,ze ona tak funguje uz rok a az teraz sa spametala, za to ju asi nepochvalia.Ona ked teraz poziada o povolenie, musi nan cakat a az potom moze predavat alkohol?Ma strach z toho,ze colnici su dost tvrdi a boji sa vysokej pokuty,ktora ju neminie.Do akej vysky sa moze za take dlhe omeskanie vysplhat pokuta?
reby
03.02.12,20:26
sorry,trosku mi to tu zblblo nebolo to umyselne,ospravedlnujem sa
mattto
03.02.12,20:34
No len problem je v tom,ze ona tak funguje uz rok a az teraz sa spametala, za to ju asi nepochvalia.Ona ked teraz poziada o povolenie, musi nan cakat a az potom moze predavat alkohol?Ma strach z toho,ze colnici su dost tvrdi a boji sa vysokej pokuty,ktora ju neminie.Do akej vysky sa moze za take dlhe omeskanie vysplhat pokuta?

predávať SBL bez povolenia je problém, nie nemôže ho predávať bez povolenia, resp. môže, len za to bude znášať následky.

hrozí jej pokuta od 331, 93 eura do 3 319, 39 eura, keďže predáva SBL viac ako rok, dostane maximálnu možnú výšku
reby
03.02.12,20:39
Ona si vlastne vsetky papiere robila tak ako sa ma, ma vsetko vydokladovane,blokovane do pokladne...akurat nema to povolenie, ale to asi nepomoze, to jej pokutu neznizi?!
mattto
03.02.12,20:43
Ona si vlastne vsetky papiere robila tak ako sa ma, ma vsetko vydokladovane,blokovane do pokladne...akurat nema to povolenie, ale to asi nepomoze, to jej pokutu neznizi?!

keby som mal vešteckú guľu, dávno by som vyhral Loto :D
reby
03.02.12,20:51
ano, je to vela otazok,na ktore poznaju odpoved len colnici,len uz neviem ako ju ukludnit, no viem,ze v takejto situacii sa to asi ani neda,ale kazdopadne dam jej aspon toto tu precitat a dakujem za odpovede
reby
03.02.12,20:56
a este ak ta mozem poprosit, nevedel by si mi poslat nejaky link,kde by som nasla vzoe takej ziadosti,aku treba na CU poslat? a to uz bude vsetko,uz dam pokoj,samozrejme,len ak vies,kde by taky vzor mohol byt na akej stranke
mattto
03.02.12,20:59
a este ak ta mozem poprosit, nevedel by si mi poslat nejaky link,kde by som nasla vzoe takej ziadosti,aku treba na CU poslat? a to uz bude vsetko,uz dam pokoj,samozrejme,len ak vies,kde by taky vzor mohol byt na akej stranke

http://www.colnica.sk/index.php?page=na_stiahnutie žiadosť o vydanie povolenia na predaj SBL - neviem, či je živnostníčka, alebo obchodná spoločnosť
Kvaka
03.02.12,21:00
Platí nový zákon č. 530/2011 o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, pozri § 70.
Správneho deliktu sa dopustí, právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ, ak predá spotrebiteľské balenie bez povolenia na predaj alebo bez oprávnenia na distribúciu podľa § 54, pokuta je od 332 eur do 3 319 eur.
Pri určovaní výšky pokuty prihliadne colný úrad na závažnosť, dĺžku trvania a následky protiprávneho stavu.
reby
03.02.12,21:04
je zivnostnicka
reby
03.02.12,21:13
tak teda este raz dakujem :-)
tintin2
25.03.12,18:35
Viete niekto ako je to s predajom domaceho destilatu? Priklad: Pozbierali sme s rodinou jablka, dali kvasit, po par mesiacoch sme dali kvas vypalit v legalnej palenici, zaplatili poplatok palenici a po zriedeni destilatu pitnou vodou mame 22 listov 52%-nej jablkovice.
Rad by som "skusobne" predal nejakych 15 litrov tej jablkovice. Kupil som flase aj s uzavermi a etiketou a chcel by som to napr. predat cez inzerat ako som to videl na roznych slovenskych inzertnych strankach. Brani mi v tom nejaky zakon? Mozem to predavat ako fyzicka osoba?
Excise Duty
25.03.12,19:37
Viete niekto ako je to s predajom domaceho destilatu? Priklad: Pozbierali sme s rodinou jablka, dali kvasit, po par mesiacoch sme dali kvas vypalit v legalnej palenici, zaplatili poplatok palenici a po zriedeni destilatu pitnou vodou mame 22 listov 52%-nej jablkovice.
Rad by som "skusobne" predal nejakych 15 litrov tej jablkovice. Kupil som flase aj s uzavermi a etiketou a chcel by som to napr. predat cez inzerat ako som to videl na roznych slovenskych inzertnych strankach. Brani mi v tom nejaky zakon? Mozem to predavat ako fyzicka osoba?
§ 49 ods. 13 zákona č. 530/2011 Z. z. o spotrebnej dani z alkoholických nápojov. A hlavne si "nezabudni" dať inzerát a ako prví ti budú zvoniť u dverí colníci!
Kvaka
25.03.12,19:41
Viete niekto ako je to s predajom domaceho destilatu? Priklad: Pozbierali sme s rodinou jablka, dali kvasit, po par mesiacoch sme dali kvas vypalit v legalnej palenici, zaplatili poplatok palenici a po zriedeni destilatu pitnou vodou mame 22 listov 52%-nej jablkovice.
Rad by som "skusobne" predal nejakych 15 litrov tej jablkovice. Kupil som flase aj s uzavermi a etiketou a chcel by som to napr. predat cez inzerat ako som to videl na roznych slovenskych inzertnych strankach. Brani mi v tom nejaky zakon? Mozem to predavat ako fyzicka osoba?
Nie, nesmieš. Lieh vyrobený v liehovarníckom závode na pestovateľské pálenie ovocia nesmie byť predmetom ďalšieho predaja ani iného uvádzania na trh.
Pozri § 49 ods. 13 zákona 530/2011 o spotrebnej dani z alkoholických nápojov http://www.zakonypreludi.sk/zz/2011-530#f7040096
Kvaka
25.03.12,19:43
Si ma predbehol.
tintin2
25.03.12,20:53
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ešte k tomu posledná, naväzujúca otázka (hľadal som po nete ale zatial som nevidel uspokojujúcu odpoveď): Vyrobím si jablkové víno z vlastných jabĺk (namiesto toho destilátu :) ) a chcel by som ho predať (napr. cez e-shop alebo aj priamo z domu). Tudy cesta tiež nevedie alebo sa to nejako dá? :)
Excise Duty
25.03.12,22:16
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ešte k tomu posledná, naväzujúca otázka (hľadal som po nete ale zatial som nevidel uspokojujúcu odpoveď): Vyrobím si jablkové víno z vlastných jabĺk (namiesto toho destilátu :) ) a chcel by som ho predať (napr. cez e-shop alebo aj priamo z domu). Tudy cesta tiež nevedie alebo sa to nejako dá? :)
Jablkového vína môžeš predať, koľko len chceš.
Petka2708
13.07.12,09:20
Chcela by som sa informovať, či je potrebné na colnicu posielať každý mesiac stav alkoholu na sklade alebo už to neplatí. A či existuje nejaký konkrétny doklad na evidovanie alkoholu v bare alebo či si to môžem evidovať podľa seba.