1bery1
23.11.10,11:06
Dobrý deň, prosím Vás o radu: ako sa má správne účtovať v podvojnom účtovníctve, ak vystavujeme faktúry za takzvané Darčekové kuponyy. Odberateľ mi zaplatí napríklad 100 € za faktúru. Potom si príde nakúpiť tovar a zaplatí to tou faktúrou Darcekový kupon - a my mu vystavíme novú faktúru aj s DPH.
Ako sa to má správne účtovať? Ďakujem
ivo_b
23.11.10,10:12
Neviem ako to prebieha vo Vasich konkretnych podmienkach, ale v pripade, ze najprv chcete vystavit doklad, ktory klient neskor uhradi, bolo by asi najlepsie vystavit iba preddavkovu (zalohovu) fakturu, po prijati platby od klienta potom vyhotovite fakturu k prijatej platbe.
Postup napriklad tu:
http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/link/0000039957/prijat%E9%20preddavky.pdf
1bery1
24.11.10,09:18
My budeme vystavovať faktúru - ktorú klient hned uhradza -bud cez pokladnu, dobierku alebo prevodny prikaz - klient si v podstate u nas kupi darcekovy kupon. Potom ho niekomu daruje a obdarovany klient - pride kupi si u nas tovar, alebo sluzbu a zaplati to tym darcekovym kuponom. Ako to mame vystavovat co sa tyka DPHčky - resp. ako to máme aj účtovat? Nejedná sa o zálohu. Ďakujem
IvoM
24.11.10,09:37
Podľa mňa ide o predaj ceniny a čo sa týka DPH tak to nie je zdaniteľné plnenie. Ja by som to asi účtoval takto:

1. Predaj poukážky 311/379AE
2. Platba poukážkou 213/604,343 /v ECR napr.ako platba SL/
3. Zúčtovanie prijatých poukážok 379AE/213