Alena Šimová
23.11.10,12:44
Obchodná firma s. r. o. obchoduje so sanitárnou keramikou. Účtuje spôsobom A, má povinný audit. V roku 2010 prešla na nový program, kde má problémy so skladom. Audítor povedal, že môže účtovať nákupy tovaru priamo do spotreby, na konci roka urobiť inventúru a tú zaúčtovať. Je to možné? V predchádzajúcich rokoch mi vytýkal, že PHM a kancelárske potreby dávame priamo do nákladov.
ondrejvla
23.11.10,11:57
Obchodná firma s. r. o. obchoduje so sanitárnou keramikou. Účtuje spôsobom A, má povinný audit. V roku 2010 prešla na nový program, kde má problémy so skladom. Audítor povedal, že môže účtovať nákupy tovaru priamo do spotreby, na konci roka urobiť inventúru a tú zaúčtovať. Je to možné? V predchádzajúcich rokoch mi vytýkal, že PHM a kancelárske potreby dávame priamo do nákladov.


Správne ti povedal auditor, odporúčam vyhotoviť Smernicu o vedení účtovníctva (myslím, ba som presvedčená, že ju máš) a v nej zdôrazniť, že
PHM a kancelárske potreby budú účtované priamo do nákladov a na analytický účet zásob bude účtovaný len tovar, ktorý bude na konci roku zinventovaný.
ondrejvla
23.11.10,12:00
Klikni si na tento link, máš tu odpoveď:
http://www.porada.sk/t99844-interna-smernica-uctovanie-zasob.html

Ono treba trošku hľadať, na to je vyhľadávač a nájdeš tu všetky problémy a ich riešenia...
Alena Šimová
23.11.10,12:00
Správne ti povedal auditor, odporúčam vyhotoviť Smernicu o vedení účtovníctva ( myslím, ba som presvedčená, že ju máš) a v nej zdôrazniť, že
PHM a kancelárske potreby budú účtované priamo do nákladov a na analytický účet zásob bude účtovaný len tovar, ktorý bude na konci roku zinventovaný.
Teda v priebehu roka môžem účtovať nákup tovaru priamo na 504?
ondrejvla
23.11.10,12:04
Teda v priebehu roka môžem účtovať nákup tovaru priamo na 504?

Áno, vytvor si na tento účet analytiku a nezabudni na smernicu o účtovaní zásob priložiť k smernici o vedení účtovníctva.
Alena Šimová
23.11.10,12:08
Áno, vytvor si na tento účet analytiku a nezabudni na smernicu o účtovaní zásob priložiť k smernici o vedení účtovníctva.
podľa mňa je to ale porušenie postupov účtovania, kde sa jasne hovorí, že spôsob B môžu používať iba firmy, ktoré nemajú povinný audit.
Zoltán Kovács
23.11.10,12:09
podľa mňa je to ale porušenie postupov účtovania, kde sa jasne hovorí, že spôsob B môžu používať iba firmy, ktoré nemajú povinný audit.

Presne toto som sa chcel aj ja spýtať. Auditovaná spoločnosť má povinnosť viesť sklady spôsobom A, teda cez obstarávacie účty a nie priamo do spotreby.
ondrejvla
23.11.10,12:12
podľa mňa je to ale porušenie postupov účtovania, kde sa jasne hovorí, že spôsob B môžu používať iba firmy, ktoré nemajú povinný audit.

Aha, ale to som si nevšimla, že má povinný audit, vtedy určite cez skladové karty a účet 132.
Alena Šimová
23.11.10,12:13
Ďakujem za rýchlu odpoveď.