karol x
23.11.10,11:56
dobry den poradaci,
podla § 11 ZP pracovnoprávna subjektivita FO zacina dovrsenim 15 roku veku, pricom vznik pracovneho pomeru ( nastup do prace) moze byt najskor skoncenim skolskeho roka, v ktorom ziak ukoncil povinnu skolsku dochadzku ("zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku."). kedze mame 10 rocnu povinnu skolsku dochadzku, mam tomu rozumiet tak, ze ziak mladsi ako 16 rokov (do ukoncenia skolskeho roka) nemoze nastupit do prace v pracovnom pomere? ako je potom mozne, ze v ZP sa o zamestnancovi v pracovnom pomere mladsom ako 15 rokov pise na viacerych miestach? zeby sa pocitalo s tym, ze nejaky ziak ukonci skolsku dochadzku skorej ako dovrsenim 16 roku veku, napr. tak, ze absolvuje 2-3 rocniky v jednom skolskom roku? moze to byt?
dakujem za odpoved a prajem pekny den.
Chobot
23.11.10,11:19
dobry den poradaci,
podla § 11 ZP pracovnoprávna subjektivita FO zacina dovrsenim 15 roku veku, pricom vznik pracovneho pomeru ( nastup do prace) moze byt najskor skoncenim skolskeho roka, v ktorom ziak ukoncil povinnu skolsku dochadzku ("zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku."). kedze mame 10 rocnu povinnu skolsku dochadzku, mam tomu rozumiet tak, ze ziak mladsi ako 16 rokov (do ukoncenia skolskeho roka) nemoze nastupit do prace v pracovnom pomere? ako je potom mozne, ze v ZP sa o zamestnancovi v pracovnom pomere mladsom ako 15 rokov pise na viacerych miestach? zeby sa pocitalo s tym, ze nejaky ziak ukonci skolsku dochadzku skorej ako dovrsenim 16 roku veku, napr. tak, ze absolvuje 2-3 rocniky v jednom skolskom roku? moze to byt?
dakujem za odpoved a prajem pekny den.

No hľadal som v ZP ustanovenia, ktoré uvádzaš, ale o zamestnávaní osôb pod 15 rokov sa píše len v § 11. Konkrétne, že osoby do 15 rokov môžu vykonávať len ľahké práce, ktoré sú v ZP vymenované:

(4) Práca fyzickej osoby vo veku do 15 rokov alebo práca fyzickej osoby staršej ako 15 rokov do skončenia povinnej školskej dochádzky je zakázaná. Tieto fyzické osoby môžu vykonávať ľahké práce, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú ich zdravie, bezpečnosť, ich ďalší vývoj alebo školskú dochádzku len pri

a) účinkovaní alebo spoluúčinkovaní na kultúrnych predstaveniach a umeleckých predstaveniach,
b) športových podujatiach,
c) reklamných činnostiach.

Nikde inde sa o práci osôb do 15 rokov nepíše.

A máš nejaký konkrétny problém, alebo len chceš o tomto teoreticky uvažovať?
karol x
23.11.10,11:31
konkretny pripad nemam, len o tom uvazujem. idem pozriet na ten zakonnik a hned odpisem. v poslednej dobe som cital ZP aj vyklad niekolkokrat. sa s tymto stretol a podvedome o tom premyslam uz dlhsiu dobu a nikde som na to nenasiel odpoved.
karol x
23.11.10,11:33
napr. § 85 ods. 7 "Mladistvý zamestnanec mladší ako 16 rokov má pracovný čas najviac 30 hodín týždenne, aj keď pracuje pre viacerých zamestnávateľov. Mladistvý zamestnanec starší ako 16 rokov má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne, aj keď pracuje pre viacerých zamestnávateľov. Pracovný čas mladistvého zamestnanca nesmie v priebehu 24 hodín presiahnuť osem hodín."
Chobot
23.11.10,12:17
napr. § 85 ods. 7 "Mladistvý zamestnanec mladší ako 16 rokov má pracovný čas najviac 30 hodín týždenne, aj keď pracuje pre viacerých zamestnávateľov. Mladistvý zamestnanec starší ako 16 rokov má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne, aj keď pracuje pre viacerých zamestnávateľov. Pracovný čas mladistvého zamestnanca nesmie v priebehu 24 hodín presiahnuť osem hodín."

Ale to máš mladistvého zamestnanca, ktorý má medzi 15. a 16. rokom. Mladší ako 15 rokov nesmie fyzicky pracovať.

Máš teda kategórie:

1. do 15 rokov (alebo do skončenia povinnej šk. dochádzky - ďalej budem uvádzať len ako zamestnanec do 15 rokov) - nesmie pracovať fyzicky, môže vykonávať len nenamáhavú prácu.

2. mladistvý zamestnanec - je zamestnanec od 15 rokov do 18 rokov. Táto kategória obsahuje ešte podkategóriu "mladistvý zamestnanec do 16 rokov (teda od 15 do 16 rokov), ktorí majú prísnejšie upravené podmienky pre prácu, ako si uviedol.

3. ostatní zamestnanci - tu zase môžu byť rôzne výnimky a podkategórie napr. tehotné ženy, osamelí zamestzamestnanci starajúci sa o maloleté dieťa a pod.
karol x
23.11.10,12:32
"ze v ZP sa o zamestnancovi v pracovnom pomere mladsom ako 15 rokov pise na viacerych miestach?" ospravedlnujem sa. tu som myslel na "mladsom ako 16 rokov". tak ako je to v nadpise "pracovny pomer mladistveho do 16 rokov" asi som ta zmylil a teraz budes opravnene nahnevany.
Chobot
23.11.10,12:35
"ze v ZP sa o zamestnancovi v pracovnom pomere mladsom ako 15 rokov pise na viacerych miestach?" ospravedlnujem sa. tu som myslel na "mladsom ako 16 rokov". tak ako je to v nadpise "pracovny pomer mladistveho do 16 rokov" asi som ta zmylil a teraz budes opravnene nahnevany.

Nie, nemám byť prečo nahnevaný. Hádam môj predchádzajúci príspevok to ozrejmil, prečo sa píše o zamestnancovi mladšom ako 16 rokov.
karol x
23.11.10,12:36
"2. mladistvý zamestnanec - je zamestnanec od 15 rokov do 18 rokov. Táto kategória obsahuje ešte podkategóriu "mladistvý zamestnanec do 16 rokov (teda od 15 do 16 rokov), ktorí majú prísnejšie upravené podmienky pre prácu, ako si uviedol." ano tomu rozumiem. ide tu o kategoriu medzi 15-16 a o tych mi ide. subjektivita od 15, nastup od konca skolsk roku v ktorom dovrsil 16. ak existuje § 85 ods. 7, mal by existovat logicky aj zamestnanec v pracovnom pomere mladsi ako 16 rokov, nie? ale to mi nejde dohromady s obmedzenim na koniec skolskeho roka.
este raz sa ospravedlnujem za tu chybu.
karol x
23.11.10,12:43
samozrejme, stale myslim na pracovny pomer.
karol x
24.11.10,21:47
tak ako? moze byt ten pracovny pomer do 16 roku veku? vie niekto poradit?
Llívia
24.11.10,22:07
...Máš teda kategórie:

1. do 15 rokov (alebo do skončenia povinnej šk. dochádzky - ďalej budem uvádzať len ako zamestnanec do 15 rokov) - nesmie pracovať fyzicky, môže vykonávať len nenamáhavú prácu...
Povinná školská dochádzka je u nás 10 rokov, max. trvá však do konca školského roku, v ktorom žiak dosiahne 16 rokov veku. Väčšinou nastupujú do prvej triedy deti ako 6-ročné, čiže povinnú školskú dochádzku končia v 16. rokoch. Preto len skutočne výnimočne môže uzatvoriť pracovný pomer osoba vo veku 15 rokov alebo vykonávať práce podľa § 11 ods. 4 Zákonníka práce.

Zákonník práce § 11
(2) Spôsobilosť fyzickej osoby mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba tieto povinnosti vzniká, ak ďalej nie je ustanovené inak, dňom, keď fyzická osoba dovŕši 15 rokov veku; zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku.

(4) Práca fyzickej osoby vo veku do 15 rokov alebo práca fyzickej osoby staršej ako 15 rokov do skončenia povinnej školskej dochádzky je zakázaná. Tieto fyzické osoby môžu vykonávať ľahké práce, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú ich zdravie, bezpečnosť, ich ďalší vývoj alebo školskú dochádzku len pri...

Skončenie plnenia povinnej školskej dochádzky

Žiak skončí plnenie povinnej školskej dochádzky absolvovaním 10 rokov vzdelávania v školách podľa školského zákona alebo dňom 31. augusta príslušného školského roka, v ktorom žiak dovŕšil 16. rok veku.
zdroj: http://www.upvs.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=1852


tak ako? moze byt ten pracovny pomer do 16 roku veku? vie niekto poradit?
Z vyššie uvedeného mi vyplýva, že ak má viac ako 15 rokov a ukončenú povinnú školskú dochádzku, tak áno, môže uzatvoriť prac. pomer.
Llívia
24.11.10,22:12
"2. mladistvý zamestnanec - je zamestnanec od 15 rokov do 18 rokov. Táto kategória obsahuje ešte podkategóriu "mladistvý zamestnanec do 16 rokov (teda od 15 do 16 rokov), ktorí majú prísnejšie upravené podmienky pre prácu, ako si uviedol." ano tomu rozumiem. ide tu o kategoriu medzi 15-16 a o tych mi ide. subjektivita od 15, nastup od konca skolsk roku v ktorom dovrsil 16. ak existuje § 85 ods. 7, mal by existovat logicky aj zamestnanec v pracovnom pomere mladsi ako 16 rokov, nie? ale to mi nejde dohromady s obmedzenim na koniec skolskeho roka.
este raz sa ospravedlnujem za tu chybu.
Nebola kedysi povinná školská dochádzka len 9 rokov, max. do 15 rokov veku? Žeby kvôli tomu bol ten rozpor v Zákonníku práce? Alebo zákonodarci predpokladali takých úspešných žiakov, ktorí budú mať povinnú školskú dochádzku za sebou už v pätnástke?:rolleyes:
karol x
24.11.10,22:46
Povinná školská dochádzka je u nás 10 rokov, max. trvá však do konca školského roku, v ktorom žiak dosiahne 16 rokov veku. Väčšinou nastupujú do prvej triedy deti ako 6-ročné, čiže povinnú školskú dochádzku končia v 16. rokoch. Preto len skutočne výnimočne môže uzatvoriť pracovný pomer osoba vo veku 15 rokov alebo vykonávať práce podľa § 11 ods. 4 Zákonníka práce.


Skončenie plnenia povinnej školskej dochádzky

Žiak skončí plnenie povinnej školskej dochádzky absolvovaním 10 rokov vzdelávania v školách podľa školského zákona alebo dňom 31. augusta príslušného školského roka, v ktorom žiak dovŕšil 16. rok veku.
zdroj: http://www.upvs.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=1852


Z vyššie uvedeného mi vyplýva, že ak má viac ako 15 rokov a ukončenú povinnú školskú dochádzku, tak áno, môže uzatvoriť prac. pomer.

tu prave vidim ten rozpor, ze "absolvovanie 10 rokov vzdelavania" neviem ci sa to da vylozit aj tak, ze absolvuje napr. 10 rocnikov za 9 rokov, ale asi sa to tak nejde. alebo je mozne aj to, co je pravdepodobnejsie, ze nastupi do skoly v 5. roku zivota. co povies?
Llívia
25.11.10,05:58
tu prave vidim ten rozpor, ze "absolvovanie 10 rokov vzdelavania" neviem ci sa to da vylozit aj tak, ze absolvuje napr. 10 rocnikov za 9 rokov, ale asi sa to tak nejde. alebo je mozne aj to, co je pravdepodobnejsie, ze nastupi do skoly v 5. roku zivota. co povies?
Tento článok http://www.upvs.gov.sk/Portal/sk/Def...ID=39&aid=1852 som pozrela v rýchlosti, ale je v ňom písané aj o možnosti, že dieťa nastúpi do školy skôr ako v 6 rokoch.
10 rokov vzdelávania nie je to isté ako 10 ročníkov - beriem to tak, že ročník 1.,2....,9., 1. na SŠ - ak žiak prepadne, tak môže mať ukončenú povinnú školskú dochádzku aj v 9. ročníku. (napr. prepadne v prvej triede, tak absolvuje ročníky: 1., 1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9. = 10 rokov vzdelávania, ale ročníkov len 9).
Neviem, či u nás môže dieťa "robiť" dva ročníky naraz, ale v zákone je napísané "10 rokov vzdelávania" = musí chodiť do školy 10 rokov, aby absolvovalo povinnú školskú dochádzku (s výnimkou, keď povinná školská dochádzka končí v 16. roku života).
karol x
25.11.10,14:03
myslim, že moze robit aj viac rocnikov sucasne. zmyslom asi nebude silou mocou trvat na tom, aby ziak sedel v 6. triede len preto, ze ma 11 rokov.ak je mentalne dalej a komisionalne to preukaze, kludne moze ist aj vyssie. ale ta druha moznost (zaciatok vzdelavania od 5 rokov) sa mi zda predsa len pravdepodobnejsia. nie je tu nejaky skuseny pedagog?