salome5
23.11.10,12:36
Dobry den, potrebuejm sa poradit - spolu s rodicmi predavam byt ktoreho som tretinovym vlastnikom 5rokov. Zvysnu polovicu vlastnia rodicia, Ten byt chceme sice predat, len to vyzera tak, ze to este potrva, kedze ho mame v ponuke realitnych kancelarii uz niekolko mesiacov a stale nic. . Potrebujem si vziat uver a to hned, cca 300tis na viac veci, najvyhodnejsi je hypotekarny uver, preto nas napadlo, ze by mi rodicia predali svoje dve tretiny a na tento akt by sa hypouver pouzil. Pocitame, ze byt sa skor ako o niekolko mesiacov nepreda, a ked sa preda hypo by som preniesla na novy byt, ktory chcem nasledne kupit.
Chcem sa opytat na kolko hypo a predaj 2/3tin moze skomplikovat situaciu vzhlaodm na planovany predaj nehnutelnosti? ako je to zo zakonom, ze vlastnik musi byt min 5rokov majitelom, alebo mat dva roky travyl pobyt kym nehnutelnost predava, lebo potom plati velke dane.

Rozhodujem sa medzi americkou hypotekou, ktora je sice nevyhodna, ale k tranzakcii predaj 2/3 by pri nej nedoslo, kedze je viazana tak ako hypo.
Vie mi niekto poradit? vopred dakujem
bubkoch
23.11.10,12:00
cele to podla mna nema ziaden zmysel ... schvalenie hypoteky spolu s vkladom na kataster potrva cca 2 mesiace ... co ked sa medzitym nájde zaujemca o byt ?
na byte bude tarcha zalozne pravo v prospech banky a predaj sa nasledne predlzi o niekolko mesiacov (ak sa uplne nezrusi, neviem kto by cakal tak dlho ked v ponuke je mnoho dalsich bytov), kym si ty kupis novy byt a prevedies nan zalozne pravo z predavaneho bytu ... o poplatkoch banke a katastru ani nehovorim ... lacnejsie ta vyjde nejaky spotrebny uver ked potrebujes cash teraz a splatit ho po predaji volneho bytu
buchač
23.11.10,12:17
cele to podla mna nema ziaden zmysel ... schvalenie hypoteky spolu s vkladom na kataster potrva cca 2 mesiace ... co ked sa medzitym nájde zaujemca o byt ?
na byte bude tarcha zalozne pravo v prospech banky a predaj sa nasledne predlzi o niekolko mesiacov (ak sa uplne nezrusi, neviem kto by cakal tak dlho ked v ponuke je mnoho dalsich bytov), kym si ty kupis novy byt a prevedies nan zalozne pravo z predavaneho bytu ... o poplatkoch banke a katastru ani nehovorim ... lacnejsie ta vyjde nejaky spotrebny uver ked potrebujes cash teraz a splatit ho po predaji volneho bytu
mimotemy
Idem takto ...mimo témy ...ale šak Ty ma aj tak náležite ohodnotíš , či ???

Takže k veci .

JA viem , o čom vravíš , čo píšeš...ale ten "chudák" - zadávateľ témy / dotyčný prepáči ...:) / , ale on musí mať z tejto Tvojej odpovede galimatiáš , poprípade pozerá jak puk na prázdnu bránku ...

Ale aj oponovať by som vedel , no nemienim ...;)
EvaB
23.11.10,12:44
Trošku zavádzaš... Hypotéku dnes dostaneš aj so zápisom do katastra do 2 týždňov. Po doručení všetkých potvrdení a schválení sme v pondelok podpísali, na kataster zaniesli papiere o záložnom práve a v stredu po doručení papierov z katastra banka vyplatila peniaze. Neprevádzaj časť rodičov na seba, pokiaľ s tým súhlasia a pristúpia ako vlastníci k hypoúveru - ušetríš čas a peniaze pri vkladoch do katastra. Aj tak im vyplatíš z HÚ ich 2/3. Byt spoločne predajte aj s HÚ. Problém ale vidím v HÚ na nový byt, neviem, či máte dostatočný príjem na to, aby ste dostali úver na nový byt (posudzuje sa celková výška dlhov, t.j úvery, kreditné karty,atď), ak by ste ešte starý nemali predaný.
buchač
23.11.10,12:59
Trošku zavádzaš... Hypotéku dnes dostaneš aj so zápisom do katastra do 2 týždňov. Po doručení všetkých potvrdení a schválení sme v pondelok podpísali, na kataster zaniesli papiere o záložnom práve a v stredu po doručení papierov z katastra banka vyplatila peniaze. Neprevádzaj časť rodičov na seba, pokiaľ s tým súhlasia a pristúpia ako vlastníci k hypoúveru - ušetríš čas a peniaze pri vkladoch do katastra. Aj tak im vyplatíš z HÚ ich 2/3. Byt spoločne predajte aj s HÚ. Problém ale vidím v HÚ na nový byt, neviem, či máte dostatočný príjem na to, aby ste dostali úver na nový byt (posudzuje sa celková výška dlhov, t.j úvery, kreditné karty,atď), ak by ste ešte starý nemali predaný.
O ktorý kataster sa jedná ...:rolleyes:

Mám za to , že asi veľmi vyťažený tam nebudú ...;)
Je totiž rozdiel :

Katastrálny úrad "Nižná Vyšná"
a
Katastrálny úrad Bratislava , Košice , Prešov ...
salome5
23.11.10,13:09
po pravde -"pozeram ako puk" skor na to co pises ty, Buchac..

spotrebny uver mi nedaju, kedze som prave skonicla VS a este si len vybavujem zivnost.

Uvedomujem si, ze sa moze jednat o zbytocne prietahy, ako pises Bubkos, ale preto potrebujem aby sa k teme adekvatne vyjadril niekto, kto sa v danej problematike naozaj vyzna :)
preto urpesnim>
v nasom pripade sa jedna o kataster Senec - pocula som, ze v poslednych rokoch tam vznikaju prietahy, a zavkladovanie trva aj napriek urgovaniu dlho.- ma niekto skusenosti?
Co sa tyka poplatkov za prevedenie hypo z jednej nehnutelnosti na druhu podobnej cenovej kategorie, suma = cca 40eur = prijatelne
neviem ake su poplatky pri prevode v katastri nehnutelnosti a kolko tato doba moze trvat = any idea??
dalej ma zaujima ako je to s danou na byt -pred par rokmi platilo, ze bol problem predat nehnutelnost ktoru mal vlastnik menej ako 5rokov, alebo min.2roky trvaly pobyt - vie niekto ako je to v sucasnosti?
zori29
23.11.10,13:13
viem ti poradiť, ale najlepsie je osobne stretnutie cez net to nema vyznam ziadny. odkial si?
salome5
23.11.10,13:15
z Bratislavy,
buchač
23.11.10,13:30
po pravde -"pozeram ako puk" skor na to co pises ty, Buchac..
Po pravde ???
TAk aj naďalej pozeraj ...
spotrebny uver mi nedaju, kedze som prave skonicla VS a este si len vybavujem zivnost.
Vidno ...čerstvá krv ...
Ale žeby vysokoškolák net nevedel , vyhladávače používať ...hm ...:confused:
Uvedomujem si, ze sa moze jednat o zbytocne prietahy, ako pises Bubkos, ale preto potrebujem aby sa k teme adekvatne vyjadril niekto, kto sa v danej problematike naozaj vyzna :)
preto urpesnim>
v nasom pripade sa jedna o kataster Senec - pocula som, ze v poslednych rokoch tam vznikaju prietahy, a zavkladovanie trva aj napriek urgovaniu dlho.- ma niekto skusenosti?
Dlho - nedlho ...sú udané maximálne časové limity ...
Co sa tyka poplatkov za prevedenie hypo z jednej nehnutelnosti na druhu podobnej cenovej kategorie, suma = cca 40eur = prijatelne
neviem ake su poplatky pri prevode v katastri nehnutelnosti a kolko tato doba moze trvat = any idea??
Poplatky ... http://katasternehnutelnosti.sk/98-spoplatnovanie-informacii-z-katastra-nehnutelnosti/
dalej ma zaujima ako je to s danou na byt -pred par rokmi platilo, ze bol problem predat nehnutelnost ktoru mal vlastnik menej ako 5rokov, alebo min.2roky trvaly pobyt - vie niekto ako je to v sucasnosti?
Ja hej ....
A TY ...????

..............
zori29
23.11.10,13:36
z Bratislavy,

ak to chces riesit velmi tak vieme ti poradit aj v BA ja som z PP

len si treba urobit na to cas a odkomunikovat to musis brat na vedomie
EvaB
24.11.10,11:56
O ktorý kataster sa jedná ...:rolleyes:

Mám za to , že asi veľmi vyťažený tam nebudú ...;)
Je totiž rozdiel :

Katastrálny úrad "Nižná Vyšná"
a
Katastrálny úrad Bratislava , Košice , Prešov ...
Chcem len doplniť manželkin príspevok, pretože som to vybavoval ja. Je to menšie mesto v Trenčianskom kraji.
Ale bol by som schopný úver vybaviť aj rýchlejšie, jeden týždeň zabralo vyhotovenie znaleckého posudku na dom. Ten kataster sa dá naozaj vybaviť za jeden deň. Z banky som priniesol zmluvy a návrhy na vklad. Na podateľni som čakal 15 minúť, kým to nahodila do počítača (66 EUR). Potom som 30 minút čakal v rade na vydanie listu vlastníctva, kde bola zapísaná plomba. (8 EUR) S týmto LV a vinkuláciou poistky na banku som ešte v ten deň dostal peniaze. Myslím si, že aj vo väčšom meste sa to dá vybaviť za jeden deň, len treba včas prísť.
buchač
24.11.10,12:20
Chcem len doplniť manželkin príspevok, pretože som to vybavoval ja. Je to menšie mesto v Trenčianskom kraji.
Ale bol by som schopný úver vybaviť aj rýchlejšie, jeden týždeň zabralo vyhotovenie znaleckého posudku na dom. Ten kataster sa dá naozaj vybaviť za jeden deň. Z banky som priniesol zmluvy a návrhy na vklad. Na podateľni som čakal 15 minúť, kým to nahodila do počítača (66 EUR). Potom som 30 minút čakal v rade na vydanie listu vlastníctva, kde bola zapísaná plomba. (8 EUR) S týmto LV a vinkuláciou poistky na banku som ešte v ten deň dostal peniaze. Myslím si, že aj vo väčšom meste sa to dá vybaviť za jeden deň, len treba včas prísť.
Nemyslím ...to viem , v pohode aj za kratší čas...:)

Ale ja som o inom vravel , asi sme si nerozumeli, ...o tých ďalších čakacích lehotách ...;)
Mirica-LV
24.11.10,12:30
aj keď doriešite hypoúver na túto nehnuteľnosť banka následne nemusí súhlasiť s preložením záložného práva na inú nehnuteľnosť,
draik
25.11.10,14:15
Senec je zrejme najhorsi na Slovensku, co sa tyka navalu prace. Jeden list zaslany sprave katastra doporucene den po uplynuti zakonom stanovenej lehoty to vsak vzdy vyriesil. A to mali v minulosti tu drzost, že v podatelni mali vypisane lajstro, ze s kratsou lehotou ako 6 mesiacov nema nikto ratat...
Vo Vasom pripade by som zvazil pozicku od rodiny, kamaratov a podobne - riesit to cez banku bude narocne na cas a poplatky.
willma
25.11.10,14:55
ja len tak mimotemy píšeš že si čerstvá absolventka a spotrebný ti nedajú. A si si istá, že hypotekárny áno. Predsa to, že máš k dispozícii nehnuteľnosť k záložnému právu je len jedna z podmienok, tak ako pri každom úvere aj tu musíš preukázať postačujúci príjem a pracovnú zmluvu na dobu neurčitú a byť po skúšobnej dobe a neviem čo všetko ešte.
Oliwa
30.11.10,09:47
ja len tak mimotemy píšeš že si čerstvá absolventka a spotrebný ti nedajú. A si si istá, že hypotekárny áno. Predsa to, že máš k dispozícii nehnuteľnosť k záložnému právu je len jedna z podmienok, tak ako pri každom úvere aj tu musíš preukázať postačujúci príjem a pracovnú zmluvu na dobu neurčitú a byť po skúšobnej dobe a neviem čo všetko ešte.

...spolu s rodicmi predavam byt ktoreho som tretinovym vlastnikom 5rokov. Zvysnu polovicu vlastnia rodicia...

Salome5- matematika nepustí: 1/3 vlastníš Ty a zvyšnú polovicu rodičia? :rolleyes: Sorry, ale dúfam, že nie si absolventka matematicko-fyzikálnej fakulty...

Neviem síce, na aké veci potrebuje čerstvá absolventka tak súrne 300 tis. Sk, keďže si potrebuje "vziať úver a to hneď"... Je to veľa peňazí, ak ich treba vrátiť, ale nie až tak veľa, ak ich treba minúť... Preto by som si dobre rozmyslela, či tie veci naozaj súrne potrebujem, a či tie peniaze budem schopná vrátiť.

Ako vidíš, predať byt v dnešnej dobe nie je vôbec jednoduché -a nie je isté, kedy sa Vám to podarí, resp. za akú cenu...

Ak prácu máš a trúfaš si, že budeš mať ten úver z čoho splácať...
Ak sú rodičia ešte zárobkovo činní, neprichádza do úvahy, že by si ten úver vzali namiesto Teba? Samozrejme za predpokladu, že si jediné dieťa svojich rodičov a urobili by pre Teba všetko na svete - aj sa namiesto Teba zadĺžili...