Vivi
23.11.10,14:52
Dobry den,chcela by som sa poradit,alebo poprosit o nazor.Vznikajuca sro zakupila nabytok - kancelarsky stol,uplatnila odpocet dph.

Spolocnost ma sidlo v mieste bydliska konatela,nema zriadenu prevadzkaren,nakolko robi stavebne sluzby kade tade po Slovensku.

Pri kontrole opravnenosti nadm.odpoctu DPH mu danova kontrola vytkla tento nakup stola s tym,ze nema vraj prihlasene toto miesto na podnikanie (sidlo sro je v jeho byte) - nemate s tym niekto skusenost,ci je to neopravneny odpocet dph,alebo ako sa ma konatel k tomu postavit? Naklady suvisiace s prevadzkou bytu ako el.energia,voda a pod. podnikatel do uctovnictva neuplatnuje.

Dakujem.
m.hladka
23.11.10,14:18
A kde má sídlo SRO v spoločenskej zmluve napísané?
martinez
23.11.10,14:58
Dobry den,chcela by som sa poradit,alebo poprosit o nazor.Vznikajuca sro zakupila nabytok - kancelarsky stol,uplatnila odpocet dph.

Spolocnost ma sidlo v mieste bydliska konatela,nema zriadenu prevadzkaren,nakolko robi stavebne sluzby kade tade po Slovensku.

Pri kontrole opravnenosti nadm.odpoctu DPH mu danova kontrola vytkla tento nakup stola s tym,ze nema vraj prihlasene toto miesto na podnikanie (sidlo sro je v jeho byte) - nemate s tym niekto skusenost,ci je to neopravneny odpocet dph,alebo ako sa ma konatel k tomu postavit? Naklady suvisiace s prevadzkou bytu ako el.energia,voda a pod. podnikatel do uctovnictva neuplatnuje.

Dakujem.

Podla mojho nazoru, ak sa preukaze, ze tento stol sluzi na dodanie tovarov a sluzieb, pri ktorych sa odvadza DPH na vystupe (robia sa na nom administrativne ukony pre ucely riadenia firmy), narok na odpocitanie DPH je. Ak sa vyuziva zcasti na tieto cinnosti, DPH sa odpocita pomerne (§49,5).

Vsetko je na schopnosti tento stav preukazne zdokladovat.. dokazne bremeno je na tom podnikatelovi (§29,8 zakona o sprave dani). Ak to obhaji, tak myslim narok aspon na pomerne odpocitanie DPH tu je. To, ze nie je nahlasena prevadzka s tym nic nema.
Vivi
23.11.10,15:35
tiez si myslim,no stol ma v byte,robi na nom dokumenty a faktury,cize si myslim,ze ho ma v podnikani zahrnuty opravene.
Vivi
23.11.10,15:36
A kde má sídlo SRO v spoločenskej zmluve napísané?
v mieste bydliska konatela/spolocnika - je to uvedene v hlavnej otazke.
m.hladka
25.11.10,08:07
Podla mňa je to zaujatosť DU.
Administratívne práce (vystavovanie aktúr, kontrola zmlúv a objednávok a pod.) predsa nemôže robiť na zemi? Nech sa odvolá, určite to nie je taká veľká suma. Veľa SRO má sídlo v byte a zriadenie kancelárie, alebo kancelárskeho kútika v izbe má skoro každý, kto podniká týmto spôsobom, preto nechápem o čo tu ide.