matrixx
23.11.10,14:46
Mám 6 mesačnú dcérku. Doposiaľ som ju "vychovávala" s manželom, aj keď nebol jej biologickým otcom. No ako otec je hrozný. Teraz sa rozvádzame. Obaja vieme, že nemôže byť manželová, kedže k poslednému spoločnému styku došlo v prvej polovici júla a malá sa narodila 4 dni po termíne v máji. Je nutné dávať robiť testy DNA? Ak áno, nariadi ich súd, alebo ich uzná ak ich dám spraviť ja teraz? Budem musieť testy platiť keď som na rodičovskom? Jej biologického otca z toho chcem a musím úplne vynechať. Mám šancu aby to prešlo pred súdom? Radšej budem dcérku vychovávať sama, než aby mala otca, ktorý ju vidí iba ak náhodou nemá prácu alebo nejaké problémy. Predsa dieťa nie je hračka a nemožno ho odložiť ani na chvíľku. Ďakujem.
Flinstone
23.11.10,14:02
zamyslela si sa aj nad tým, ako to bude dcéra znášať, keď vyrastie a v rodnom liste bude napísané "otec neznámy" Tiež to bude znamenať, že sa pripravíš o možnosť aby niekto, kto bude zapísaný ako otec prispieval na výživu. Ak jej terajší papierový otec bude somár, že nepodá na súd zapretie otcovstva, aspoň budeš mať malú finančnú výpomoc na jej výchovu. Prípadne uvedieš pravého otca na súde. Nemusí to doma povedať až sa bojí, o to poctivejšie ti bude platiť aby to doma neprasklo.
matrixx
23.11.10,14:39
Som si toto vedomá. Ak mi manžel bude na ňu prispievať, tak si ju bude môcť brávať. To nebude dobré. S praví s ňou to čo so mnou. To je j môže zlomiť srdiečko. Priateľ má dosť svojich dlhov a problémov. Nechcel ju. Takže by to znamenalo ďalší súd. Radšej to zvládnem bez tých financií. Malej to už viem ako vysvetlím.
veronikasad
23.11.10,14:56
Som si toto vedomá. Ak mi manžel bude na ňu prispievať, tak si ju bude môcť brávať. To nebude dobré. S praví s ňou to čo so mnou. To je j môže zlomiť srdiečko. Priateľ má dosť svojich dlhov a problémov. Nechcel ju. Takže by to znamenalo ďalší súd. Radšej to zvládnem bez tých financií. Malej to už viem ako vysvetlím.
Pohlad na tento problém z inej strany - si na rodičovskom príspevku. Ak nebudeš mať súdom stanovené výživné, žiadnu dávku v hmotnej núdzi nedostaneš ...
arizona
23.11.10,15:05
Dieťa sa narodilo počas manželstva,ale má "iného" otca? Kto je napísaný v RL ako otec?
Flinstone
23.11.10,15:10
Dieťa sa narodilo počas manželstva,ale má "iného" otca? Kto je napísaný v RL ako otec?
počas manželstva automaticky zapíšu ako otca manžela. Ak by s tým nesúhlasili, musí prebehnúť súdne konanie, ktoré to zmení...

Stále sa neviem zbaviť pocitu, že ak tam dieťa bude mať napísané "otec neznámy" bude sa za tento rodný list hanbiť. Lebo to bude vyzerať ako keby sa matka živila starým pouličným remeslom a ona bola len "pracovný úraz"
arizona
23.11.10,15:22
Mám 6 mesačnú dcérku. Doposiaľ som ju "vychovávala" s manželom, aj keď nebol jej biologickým otcom. No ako otec je hrozný. Teraz sa rozvádzame. Obaja vieme, že nemôže byť manželová, kedže k poslednému spoločnému styku došlo v prvej polovici júla a malá sa narodila 4 dni po termíne v máji. Je nutné dávať robiť testy DNA? Ak áno, nariadi ich súd, alebo ich uzná ak ich dám spraviť ja teraz? Budem musieť testy platiť keď som na rodičovskom? Jej biologického otca z toho chcem a musím úplne vynechať. Mám šancu aby to prešlo pred súdom? Radšej budem dcérku vychovávať sama, než aby mala otca, ktorý ju vidí iba ak náhodou nemá prácu alebo nejaké problémy. Predsa dieťa nie je hračka a nemožno ho odložiť ani na chvíľku. Ďakujem.
precitaj : http://www.vop.gov.sk/zrusenie-otcovstva-ak-s-tym-otec-suhlasixx
dad111
23.11.10,18:17
Mám 6 mesačnú dcérku. Doposiaľ som ju "vychovávala" s manželom, aj keď nebol jej biologickým otcom. No ako otec je hrozný. Teraz sa rozvádzame.
Ako môže mať niekto takýto právo vysloviť tieto slová. Kto z tých troch mohol a je pre to nevinné dieťa hrozný? Toto je dôsledok praxe našich súdov a sociálok.
Xanti
23.11.10,18:52
Mám pocit,
že súd aj ked uzná, že otcom dieťaťa nie je manžel, tak ho nezbaví rodičovských práv, lebo bude prihliadať na potreby dieťaťa. Tj. aj na tie finančné. A pokiaľ nemáš náhradného otca a teda takého čo súd zapíše do RL dieťaťa, tak asi veľké šance nemáš.
matrixx
24.11.10,07:41
Manžel vedel že nie je jeho. Nemohli sme mať dieťa. No ja som matkou na plný úväzok zatiaľ čo on je otcom iba keď mu náhodou zvýši čas od jeho života. Nie iba práce. Svoju dcéru milujem a radšej nech nemá žiadneho otca, než takého, ktorý ju vidí iba na chválenie a na 5 minút denne. Ja s ňou žijem z rodičovského príspevku. Pomáhajú mi iba moji rodičia.
matrixx
24.11.10,07:42
Xanti veľmi si ma nepotešila.
AlaNR
24.11.10,09:43
Matrixx, prepáč, neprináleží mi hodnotiť, ale vŕta mi v hlave jedna otázka: Prečo ste dieťa, preboha, riešili takým spôsobom, akým som pochopila? Nemyslíš, že práve toto je dôvod, prečo sa chová, ako sa chová? O takom niečom ako umelé oplodnenie si nepočula? Ja byť v jeho koži, neviem ako by som sa cítila...
matrixx
26.11.10,13:35
AlaNR, mám za sebou insemináciu, IVF+ICSI, 2 KET. Všetko to stálo peniaze. Od každého zákroku ma manžel odhováral. Jednoducho to nechcel. Nikdy som netvrdila, že som spala s priateľom kvôli dieťaťu. Zamilovala som sa do neho, keď som si hľadala podnájom, aby som od manžela odišla. No ostala som tehotná po prvom pohlavnom styku s ním. On spanikáril a ja som odmietla ísť na potrat. Rozhodla som sa aj napriek všetkému, dieťa porodiť. Neľutujem to. Manžel od 3 mesiaca tehotenstva vie, že dieťa nie je jeho. Celé tehotenstvo boli hádky, stres a obrovský plač na dennom poriadku. No nedokázala som od neho odísť. Bola som vysokoriziková pacientka. Miesto priberania som rapídne chudla, v 17tt som krvácala. Len len že to prežila. No po najväčšom snehu som šla s vysokými horúčkami k lekárovi, pretože môj manžel nemohol vytiahnuť auto. Dôvod? Bol vyhlásený 3 kalamitný stupeň a autom sa mohlo ísť iba v stave núdze. čo som ja nebola. Takže ako veľmi chcel dieťa, keď som po s nehu a ľade nosila veľké tašky plné nákupov a to nie po jednu. Keď mala malá mesiac, tak rovno od lekárky (s chorým dieťaťom) som mala ísť za jeho kolegami, aby sa s ňou mohol pochváliť. Pričom záujem o malú bol skutočne iba na chválenie. Takže aj keby ma chcel niekto súdiť, toto je iba pár mesiacov môjho trápenia s ním. Nedovolím aby si z malej spravil to, čo robil so mnou. Sme iba niečím na chválenie.
matrixx
26.11.10,14:05
Nechať manželovi rodičovské práva na malú, to by som spravila ešte asi väčšiu chybu. Dať priateľa k súdu, k malej by cítil odpor. Takto na mňa malá môže byť hrdá, aspoň že som ju nedala preč a že som sa snažila všetko, čo som pokašľala napraviť. Tak mi poraďte čo robiť. Trápim sa s tým a už to chcem vyriešiť.