jaruska19831
23.11.10,15:17
DOBRY DEN.MA ROZVEDENA MANZELKA PRAVO NA VYZIVNE OD BYVALEHO MANZELA KEDZE JE ZDRAVOTNE TAZKO CHORA A NEMA PRIJEM,A DETI KTORE SU UY TERAZ DOSPELE BYVAJU S OTCOM.DAKUJEM JEDNA SA O PSYCHYCKU PORUCHU
jaruska19831
23.11.10,14:24
DOBRY DEN.S MANZELOM SME NENI ROZVEDENY ALE NEBYVAME V SPOLOCNEJ DOMACNOSTI NAKOLKO SA TO UZ NEDALO ZVLADNUT.MANZEL POBERA STAROBNY DOCHODOK VYSE 400 EUR.JA SOM INVALIDNA DOCHODKYNA MAM SILNU CUKROVKU A MAM PRIJEM 150 EUR.MAM NAROK NA VYZIVNE OD MANZELA A V AKEJ HODNOTE
Flinstone
23.11.10,14:29
stačí tému založiť raz. Tu nieje nikto platený aby si sa musela dočkať odpovede okamžite...

manželia majú voči sebe vyživovaciu povinnosť. Je potrebné podať návrh na súd na určenie výživného. Koľko, to určí súd na základe vykonaných dôkazov, takže je o tom škoda špekulovať.
korela
23.11.10,14:46
stačí tému založiť raz. Tu nieje nikto platený aby si sa musela dočkať odpovede okamžite...

manželia majú voči sebe vyživovaciu povinnosť. Je potrebné podať návrh na súd na určenie výživného. Koľko, to určí súd na základe vykonaných dôkazov, takže je o tom škoda špekulovať.

Zadávateľka iba upresnila svoje údaje, ktoré nedala do zadania témy.
O sedem minút po zadaní.

Ak sa rozišli náhle a zostala bez finan. prostriedkov, na Úrade práce a soc. vecí jej nepomôžu. Iba keby bola rozvedená. U nás v zákone o rodine neexistuje odluka. Takmer v celej EÚ áno.

Ak podá žiadosť na súd, v akom časovom horizonte môže získať rozhodnutie?
Ďakujem.

Ak sa nemá na koho obrátiť, nachádza sa v ťažkej situácii.
Flinstone
23.11.10,14:50
Zadávateľka iba upresnila svoje údaje, ktoré nedala do zadania témy.
O sedem minút po zadaní.

Ak sa rozišli náhle a zostala bez finan. prostriedkov, na Úrade práce a soc. vecí jej nepomôžu. Iba keby bola rozvedená. U nás v zákone o rodine neexistuje odluka. Takmer v celej EÚ áno.

Ak podá žiadosť na súd, v akom časovom horizonte môže získať rozhodnutie?
Ďakujem.

Ak sa nemá na koho obrátiť, nachádza sa v ťažkej situácii.
ťažko povedať, ako rýchlo prebehne súd, ale pár mesiacov to zrejme bude. Môže požiadať aj o vydanie predbežného opatrenia, čo by riešilo situáciu do právoplatnosti.
...a pôvodne keď som reagoval, boli to dve témy.
korela
23.11.10,14:52
Vždy sa hovorí, že majú manželia medzi sebou vyživovaciu povinnosť.
Pod čím si väčšina ľudí predstaví skutočne iba výživu.
Manželia majú nárok na rovnakú životnú úroveň. Je to tak?
Flinstone
23.11.10,14:55
Vždy sa hovorí, že majú manželia medzi sebou vyživovaciu povinnosť.
Pod čím si väčšina ľudí predstaví skutočne iba výživu.
Manželia majú nárok na rovnakú životnú úroveň. Je to tak?
áno. Ak žijú v spoločnej domácnosti ich životná úroveň je približne rovnaká. Čo však nemusí automaticky znamenať v tomto prípade súčet ich príjmov a vydeliť dvomi. To musí rozhodnúť súd. V každom prípade však súd zohľadní aj zvýšené nároky ohľadne chorôb a liekov. Hlavne bločky z lekárne nech si odkladá, aby vedela na súde vyčísliť, koľko mesačne potrebuje aj na túto nevyhnutnú položku.
korela
23.11.10,14:56
ťažko povedať, ako rýchlo prebehne súd, ale pár mesiacov to zrejme bude. Môže požiadať aj o vydanie predbežného opatrenia, čo by riešilo situáciu do právoplatnosti.
...a pôvodne keď som reagoval, boli to dve témy.

Ďakujem.

Práve títo ľudia nemajú na právnika. Chápem situáciu aj z hlbšieho hľadiska, ale to je o inom.
Flinstone
23.11.10,14:59
Ďakujem.

Práve títo ľudia nemajú na právnika. Chápem situáciu aj z hlbšieho hľadiska, ale to je o inom.

zákon 36/2005 Z.z. v platnom znení
§ 71
(1) Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Ak jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká. Pri rozhodovaní o určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliadne na starostlivosť o domácnosť.

v návrhu s odvolaním na toto ustanovenie môže požadovať výživné od manžela.

po rozvode je tiež možné požadovať výživné, ale tam je to už časovo obmedzené

Príspevok na výživu rozvedeného manžela
§ 72

(1) Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.

(2) Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi.

(3) Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru
arizona
23.11.10,15:01
Zadávateľka iba upresnila svoje údaje, ktoré nedala do zadania témy.
O sedem minút po zadaní.

nie,zadávateľka údaje doplnila,ale do inej-novej témy. Témy som spojila ;)
korela
23.11.10,23:41
nie,zadávateľka údaje doplnila,ale do inej-novej témy. Témy som spojila ;)
Nevšimla som si. Ďak.