fiso3
23.11.10,16:24
Dobrý deň,

ak mi môže niekto poradiť :confused: bol by som :D . Ku dňu 31. 12. 2010 mi končí pracovná zmluva na dobu určitú, ktorá mi bola opätovne od r. 2006 neustále predžovaná o jeden rok, avšak tento rok mi zamestnávateľ povedal, že so mnou ďalej nepočíta :eek: a na moje miesto od nového roku má vybraného iného človeka. Existuje nejaká možnosť podla zákona na nejaké odstupné alebo na ďalší pracovný pomer? Keďže pracujem na projektoch a každý rok je nová situácia.
Ďakujem
mzdarka renca
23.11.10,15:42
Dobrý deň,

ak mi môže niekto poradiť :confused: bol by som :D . Ku dňu 31. 12. 2010 mi končí pracovná zmluva na dobu určitú, ktorá mi bola opätovne od r. 2006 neustále predžovaná o jeden rok, avšak tento rok mi zamestnávateľ povedal, že so mnou ďalej nepočíta :eek: a na moje miesto od nového roku má vybraného iného človeka. Existuje nejaká možnosť podla zákona na nejaké odstupné alebo na ďalší pracovný pomer? Keďže pracujem na projektoch a každý rok je nová situácia.
Ďakujem

bohužiaľ, pracovný pomer ti končí 31.12.2010. nemáš nárok ani na odstupné, ani na ďaľší pracovný pomer u toho zamestnávateľa, kde si teraz zamestnaný.
Chobot
24.11.10,07:55
bohužiaľ, pracovný pomer ti končí 31.12.2010. nemáš nárok ani na odstupné, ani na ďaľší pracovný pomer u toho zamestnávateľa, kde si teraz zamestnaný.

No, tak jednoznačne by som to zase nezmietol zo stola. Možno sa s tým dá niečo urobiť.


Dobrý deň,

ak mi môže niekto poradiť :confused: bol by som :D . Ku dňu 31. 12. 2010 mi končí pracovná zmluva na dobu určitú, ktorá mi bola opätovne od r. 2006 neustále predžovaná o jeden rok, avšak tento rok mi zamestnávateľ povedal, že so mnou ďalej nepočíta :eek: a na moje miesto od nového roku má vybraného iného človeka. Existuje nejaká možnosť podla zákona na nejaké odstupné alebo na ďalší pracovný pomer? Keďže pracujem na projektoch a každý rok je nová situácia.
Ďakujem

Uvádzaš, že tvoj PP trval od roku 2006. V zmysle ZP platného v čase tvojho prvého predĺženia bolo možné PP predĺžiť najviac 1x a maximálne na 3 roky.

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.

Boli však určené dôvody a skupiny pracovných pozícií, u ktorých bolo možné predlžovať dobu určitú aj viackrát:

(3) Predĺžiť alebo opätovne dohodnúť pracovný pomer na určitú dobu nad tri roky možno len z dôvodu

a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) splnenia úlohy vymedzenej výsledkom,
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.

(4) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 3 sa uvedie v pracovnej zmluve.

(5) Pracovný pomer na určitú dobu nad tri roky možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť aj bez dôvodu uvedeného v odseku 3

a) s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu, a s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca,
b) s tvorivým zamestnancom vedy, výskumu, vývoja,
c) so zamestnancom na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
d) so zamestnancom, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
e) so zamestnancom, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
f) so zamestnancom u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
g) so zamestnancom, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva,
h) s vysokoškolským učiteľom.

Ak nespadáš ani do jednej z týchto kategórií, tak ti nemohli toľkokrát predĺžiť PP a tvoj PP by už mal byť na neurčitý čas.
veronikasad
24.11.10,08:08
Tibor, ak ide o firmu do 20 zamestnancov, obmedzenia sa na ňu nevzťahovali.
Chobot
24.11.10,08:36
veronika - veď práve preto píšem, že ak spadal do niektorej z tých uvedených kategórií...

Nevieme, aké majú v práci pomery, čo robí, akú pozíciu má a pod. On si to musí skontrolovať, či mu to mohli predlžovať alebo nie.
fiso3
24.11.10,10:59
...ahojte a ďakujem za základné info :)...neviem či spadám do nejakej z týchto kategórii, keďže každý zamestnávateľ ako aj každý zamestnanec si vysvetlí zákonník práce po svojom :(... pracujem ako soc. pracovník u zamestnávateľa, ktorí každý rok získava ten istí EÚ projekt, a ja tým pádom každý rok podpisujem novú zmluvu na dobu určitú až na tento :eek: .. a neviem či sa s tým dá ešte niečo urobiť alebo je to už stratené???...
DanielaSL
24.11.10,11:13
Má tvoj zamestnávateľ do 20 alebo nad 20 zamestnancov? Lebo tak by to bolo jasné...to by si sa potom vedel zaradiť podľa toho čo ti Tibor napísal.
fiso3
24.11.10,13:02
...nooo práve to neviem...keďže ako som spomínal že pracujem v rámci projektov, tak je nás aj viac ako 20..ale neviem ako som braný, či ako projekt. zamestnanci alebo kmeňoví zamestnanci...keďže nikde v zákonníku nie je pojem práca cez projekty...alebo je to tak, ako je v pracovnej zmluve, že zmluva sa uzatvára medzi zamestnancom YX a zamestnávateľom XY???...