gardenia
23.11.10,17:39
Dobrý večer, prosím vás, má niekto z vás skúsenosti so steatózou pečene?
Ja som onkologická pacientka a každý štvrťrok chodím na pravidelnú kontrolu, ktorá zahŕňa aj sono brušnej dutiny. Už 2x som si prečítala v popise, že mám steatózu pečene, ale nevenovala som tomu nejakú zvláštnu pozornosť, nakoľko ani môj onkológ sa k tomu vôbec nevyjadroval. Myslela som, že je to bežný nález, napr. ako cysty na obličkách a pod. No, keď som si to vyhľadala na nete, bola som z toho zhrozená, veď nepijem alkohol, stravujem sa zdravo, tak z čoho to môže byť? Že by z liekov a chemoterapie? Poraďte mi prosím, čo s tým robiť.
buchač
23.11.10,16:46
Dobrý večer, prosím vás, má niekto z vás skúsenosti so steatózou pečene?
Ja som onkologická pacientka a každý štvrťrok chodím na pravidelnú kontrolu, ktorá zahŕňa aj sono brušnej dutiny. Už 2x som si prečítala v popise, že mám steatózu pečene, ale nevenovala som tomu nejakú zvláštnu pozornosť, nakoľko ani môj onkológ sa k tomu vôbec nevyjadroval. Myslela som, že je to bežný nález, napr. ako cysty na obličkách a pod. No, keď som si to vyhľadala na nete, bola som z toho zhrozená, veď nepijem alkohol, stravujem sa zdravo, tak z čoho to môže byť? Že by z liekov a chemoterapie? Poraďte mi prosím, čo s tým robiť.
Autor ...

doc.MUDr.Peter Jarčuška,Phd.,...jeden z najlepších odborníkov na Slovensku ...;)

http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=1479&magazine_id=1
ErinErin
23.11.10,18:10
Steatóza (=stukovatenie) pečene je veľmi častá, bežne u ľudí s nadváhou. U Teba je asi iná príčina - lieky. Ak máš zdravú životosprávu, snáď len skúsiť nejaké lieky (väčšinou sú rastlinné) po dohode s lekárom na úpravu funkcie pečene a karnitín. Väčšinou to nie je tragický nález, mnoho ľudí s tým žije v pohode - zrejme preto to lekár nezdôrazňoval.
gardenia
24.11.10,14:25
Veľmi pekne ďakujem za obidva príspevky.
Fero11
27.05.12,17:48
Autor ...

doc.MUDr.Peter Jarčuška,Phd.,...jeden z najlepších odborníkov na Slovensku ...;)

http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=1479&magazine_id=1

Mne napr. nepomohol, skor by som povedal, ze mi poskodil ....Viem ze sa na neho stazuje viac ludi ... (karierista)
buchač
27.05.12,18:05
Mne napr. nepomohol, skor by som povedal, ze mi poskodil ....Viem ze sa na neho stazuje viac ludi ... (karierista)
...koľko ľudí , toľko chutí...

Neviem síce , ako je to teraz s ním , odkedy je na funkcii ...
No keď som ja k nemu ( a kým vôbec ) dostal ... vtedy bol v pohode ......
Je síce pravdou , že má ( mal ? ) také zvláštne jednanie k pacientom , no ako odborník je fakt dobrý ...
...a ja zastávam názor , že radšej doktora , ktorý mi na tvrdo do ksichtu povie pravdu , ako nejakého ťuťka s úsmevom a prázdnou hlavou ...

...a to nevravím už o fakte , že ľudia boli k nemu objednaní mesiace vopred a chodili kiláky hneď zrána , aby celý deň sedeli ...no nikoho domov neposlal na prázdno ...
Fero11
28.05.12,11:03
Je to cisto teoretik, nemam viac slov k nemu (chodil som tam asi 10 rokov a vobec mi nepomohol) a pri tom som abstinent a mlady clovek, nemam nadvahu a sportujem pokial sa da (ked som tam zacal chodit som mal 17 rokov)
buchač
28.05.12,15:15
...či som mimotemy a či nie ...nech sám každý posúdi ...

...opakujem a zdôrazňujem !!!
No neobhajujem ... ja , ako zvyčajne , len zo svojich skúseností ...

...koľko ľudí , toľko chutí...

...a ja zastávam názor , že radšej doktora , ktorý mi na tvrdo do ksichtu povie pravdu , ako nejakého ťuťka s úsmevom a prázdnou hlavou ...


Je to cisto teoretik, nemam viac slov k nemu (chodil som tam asi 10 rokov a vobec mi nepomohol) a pri tom som abstinent a mlady clovek, nemam nadvahu a sportujem pokial sa da (ked som tam zacal chodit som mal 17 rokov)
...no neviem , neviem ....či iba teoretik...
Zasa sa odvolám na tie svoje skúsenosti ....
Ver mi , že k hociakému lapiduchovi by som nešiel ...ja teda nie ...;)

Nejde o to , či si abstinet alebo nie...poznám jedného , na vlastné oči mi onehdá pri pive ukazoval výsledky hepatáliek , rovno od lekára šiel...neveril som vlastným očiam , že taký ochlasta môže mať tie hodnoty ALT ,AST ,GGTM ...zíral som...

Mne dobabrali pečeň svojho času antibiotikami ( od tej doby alergia na TTC ) , infúziami mi pri zápale pľúc do žíl dávali ...

Taktiež by som povedal , že či športuješ , či máš - nemáš nadváhu ...aj tak to može alebo nemusí vplývať na ten organizmus...
Nejdem do Teba rýpať ( nedovolím si pri takejto diskusii )... no poznáme mladých ľudí , nie každý dodržuje ten zdravotný režim ...
...a desať rokov ( sorry ) , to je dosť dlhá doba na to , alebo ono ...trebárs aj na zmenu lekára ...
...no na druhej strane si zároveň myslím , že na Slovensku patrí fakt medzi tú špičku ...

...a v neposledej miere je dôležitá aj skutočnosť , o akú diagnózu sa jedná ...ak ide len o tú steatózu , tak neverím nejak , že by sa pečeň za desať rokov nedala do normálneho režimu ...
ludmilla
29.05.12,08:30
Steatóza pečene vzniká, keď telo vytvára viac tukov alebo dostáva viac tukov zvonka ako dokáže spracovať alebo odtransportovať. Potom sa tuk usádza v bunkách pečene.
Príčiny sú rôzne, steatóza sa rozdeľuje na alkoholickú a nealkoholickú.
Alkoholická bola kedysi najčastejšou príčinou, ale dnes v priemyselných krajinách je rozšírenejšia tá nealkoholická forma. Jej príčinou je najčastejšie metabolický syndróm - nadváha a diabetes, je narušená rovnováha medzi príjmom a odbúravaním tukov, telu sa stravou dostáva viac tukov, respektíve uhľovodíkov ako samo potrebuje.
Zriedkavo môže byť príčinou Wilsonova choroba, pri ktorej sa hromadí vysoké množstvo medi v pečeni a iných orgánoch.
Ďalšou z príčin môžu byť lieky napr. s obsahom kyseliny acetylsalicylovej - Acylpyrin, ..., kortikosteroidy, antiarytmiká napr. Amiodarón, tetracyklíny, rôzne jedy fosfor, jedovaté huby, chlórované uhľovodíky.
No a v neposlednej rade a to bude zrejme tvoj prípad - príčinou môže byť práve chemoterapia, v akom rozsahu vznikne poškodenie pečene záleží od toho v akom stave bola pečeň pred chemoterapiou. Keď má človek nadváhu, cukrovku má vyššie riziko pre vznik steatózy zapríčinenej chemoterapiou (veď napr. 5-Fluorouracil, cytostatiká obsahujúce platinu - Cisplatin, Oxaplatin atď, Irinotecan) môžu zapríčiniť steatózu pečene s hepatitídou.
Ďalšou príčinou môže byť nutričný marazmus tzv. marantický kvašiorkor - nedostatok bielkovín v strave hlavne v chudobných krajinách, ale aj u ľudí, ktorí neustále držia rôzne diéty a nezdravo sa stravujú, pri anorexii, tým, že sa telu nedostávajú bielkoviny chýbajú mu aminokyseliny a tým má telo málo bielkovinových stavebných kameňov t.j. chýbajú mu aj enzýmy, ktoré sú zodpovedné za transport tukov a telo preto skladuje tuky v pečeni.
Taktiež môže nastať ťažká steatóza na konci gravidity (doteraz sa na príčinu neprišlo).
Zaujímavé je, že aj deti môžu trpieť na akútnu steatózu pečene, neviem či si už o tom počula tzv. syndróm Reye a ten vzniká u detí do 15 rokov po prekonaní infekcie horných dýchacích ciest v spojitosti s podávaním liekov s obsahom kyseliny salicylovej.
gardenia
29.05.12,08:55
Ludmila, veľmi pekne ďakujem za príspevok - predpokladám, že si reagovala na môj problém, ja si teraz myslím po prečítaní rôznych článkov a príspevkov, že tú steatózu môžem mať buď z tej chemoterapie /4 cykly/ alebo ešte predtým asi 2 roky som brala kortikoidy pri vysunutých platničkách. Len pred mesiacom som bola na sono a v náleze sa žiadna steatóza nepíše a ja som sa na to ani neopýtala, lebo som už aj zabudla, že som ju mala, nepociťujem žiadne problémy. Ešte spomeniem, že pred CHT som mala pečeň zdravú. Prajem pekný deň všetkým.