dobsony
23.11.10,20:24
Dobrý večer, dostala som nasledovnú otázku:
Podnikateľ, ktorý nie je platcom DPH kúpil tovar v Maďarsku. Tam vystavili faktúru bez DPH. Boli na DÚ a tam im povedali že majú zaplatiť DPH. Je to tak?
Pozerala som zákon o DPH a našla som nasledovné:
§ 11
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku
z iného členského štátu
............
(4) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu nie je predmetom dane, ak
....
b) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, a súčasne celková hodnota nadobudnutého tovaru nedosiahla 13 941, 45 eura za predchádzajúci kalendárny rok a ani v prebiehajúcom kalendárnom roku túto hodnotu nedosiahne.

Správne som rozumela? Podľa hore uvedeného nemusia zaplatiť DPH ?
ako je možné že vystavia faktúru pre FO -podnikateľ, ktorý nie je platiteľom DPH?
ďakujem
betka
23.11.10,19:51
Môj názor: hlúposť:

(1) Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskeho spoločenstva (ďalej len členský štát ),
d) dovoz tovaru do tuzemska.

Ak som ja nie registrovaná v zmysle par. 4, a par. 7, ja neviem čo je zákon o DPH. Sledujem obrat pri dodaní tovaru.

Z otázky neviem, v akej cene bol tovar obstaraný, či náhodou nepresiahol sumu 13 941,45. Ak som nadobudla tovar v cene uvedenej a viac, som povinná sa registrovať v zmysle par. 7 a to pred nadobudnutím tovaru.

Ak ja som nedala môjmu dodavateľovi svoje IČ DPH, nemal mi čo vôbec FA bez DPH. DPH mala byť zaplatené v ČŠ pôvodu, nie určenia.

Zodpovednosť nesie dodavateľ, že Vám FA (pokiaľ nie sú splnené zákonné podmienky v zmysle par. 7) tak, ako Vám Fa.

Už keď ste boli upozornený na par. 11 správcom, ste nadobúdateľom?? Nie ste len osoba v zmysle par: 11/4/b?
dobsony
24.11.10,04:09
Keď som včera večer dostala túto otázku bola som veľmi prekvapená. Vždy som vedela tak že bez DPH v rámci EU môže len platiteľ DPH nakupovať. V Maďarsku odovzdali údaje, aby vedeli vystaviť doklad teda faktúru o kúpe. Aj oni boli veľmi prekvapený keď videli že suma je bez DPH. Faktúru som nevidela, o akú sumu je to neviem. Musím to zistiť. A moje ďalšie prevapenie, keď tá dotičná osoba povedala že boli na DÚ, a dostali aj Daňové priznanie DPH že musia tu u nás zaplatiť DPH.
Zatial ďakujem, a zistim presné okolnosti a ozvem sa. Pekný deň!
jeso
24.11.10,07:01
ja sa už nečudujem postoju DU... jedna moja skúsenosť s DU -
moj klient nakupil tovar z EU / hlboko pod hranicu 13 941,45 EUR / , nie je platitelom DPH - len teraz si vybavuje dobrovolnú registráciu na DPH ...
ked priniesol fa z EU - samozrejme bola tam vyčíslená DPH / oprávnene a správne nakolko namá prefix SK / na DU mu povedali, že faktúra je zle vystavená a má byť bez DPH ...
betka
24.11.10,07:27
ja sa už nečudujem postoju DU... jedna moja skúsenosť s DU -
moj klient nakupil tovar z EU / hlboko pod hranicu 13 941,45 EUR / , nie je platitelom DPH - len teraz si vybavuje dobrovolnú registráciu na DPH ...
ked priniesol fa z EU - samozrejme bola tam vyčíslená DPH / oprávnene a správne nakolko namá prefix SK / na DU mu povedali, že faktúra je zle vystavená a má byť bez DPH ...

No comment.

Treba hodiť par. Postupoval som v zmysle par...., potom :eek:
dobsony
24.11.10,17:28
Hodnota tovaru je 550 eur, faktúra vystavená naIČ v EU :Sk ..... , hoci odberateľ také číslo nemá, len DIČ v SR.
A na DU povedali im že prečo nezaregistrovali podľa § 7, to by mali urobiť predtým ako išli kupovať bez DPH.Predtým v EU nič nezakúpili.
Oni nechceli kupovať bez DPH v Maďarsku, len oni tam vystavili fa bez overenia IČ v EU.
Moja rada bola - vrátiť k dodávateľovi a žiadať aby to opravili, a radšej nech zaplatia tam DPH a majú pokoj.
tibor1000
04.09.11,10:57
Prosím Vás,takže keď neplatca DPH v tuzemsku dováža tovar z krajin EU - faktura má byť správne s DPH,áno? ďakujem moc
KEJKA
04.09.11,11:08
áno, alebo je skrytá v cene, ak dodávateľom je tiež neplatiteľ DPH v EU.
tibor1000
04.09.11,11:24
áno,ďakujem pekne Kejka
kobolcs
06.09.11,22:28
Môžete mi prosím vyjasnit tot naše komplikovane DPH
som neplatca DPH na SK, ICDPH mam len pre EUsluzby /biela karticka/, cize na tovar este nie nemam takz obrat zatial

1) objednavam tovar z ciech predam na sk neplaticovi
fa z CR ma byt s DPH ? podl mna ano, a netreba sa nikam registrovat

2) objednavam tovar z ciech, tovar pride fyzicky na SK, ja poslem spat neplaticovi do CR
fa z a do CR ma byt s DPH ?

3) objednavam tovar z ciech, tovar rozposle cesky dodavatel pod mojim meno a radom fa do CR neplaticom, tovar nepride fyzicky na SK,
fa z a do CR ma byt s DPH ?
Ako by sa menila situacia keby som sa stal platcom DPH EUtovar alebo normalnzm podla par.4 ? Bolo by to pre mna lepsie ?

neplatic= FO nepodnikatel
KEJKA
07.09.11,05:44
Ak si už raz registrovaný a máš bielu kartičku, tak voči EU si platiteľom DPH aj na tovar aj na služby - ja to takto vysvetľujem.
§7a) bol dôvod na registráciu, potom sa už nerozdeľuje tovar/služba.
Alebo si myslíš, že ked splníš objem tých cc13900 EUR, tak sa znova pôjdeš regiostrovať a znova dostaneš nejakú kartičku? Ved to nedáva zmysel.
Takže objednávaš z ČR tovar už pod svojim ič DPH, dostaneš faktúru bez DPH a dodaníš na Slovesnku 20% sadzou - podáš DP DPH.

Môžete mi prosím vyjasnit tot naše komplikovane DPH
som neplatca DPH na SK, ICDPH mam len pre EUsluzby /biela karticka/, cize na tovar este nie..................ale áno, máš
nemam takz obrat zatial

1) objednavam tovar z ciech predam na sk neplaticovi
fa z CR ma byt s DPH ? podl mna ano, a netreba sa nikam registrovat,lebo už registrovaný si, a faktúra má byť bez DPH + na nej má byť tvoje ičDPH a odvolávka na Smernicu EU o zdanení u príjemcu tovaru.


2) objednavam tovar z ciech, tovar pride fyzicky na SK, ja poslem spat neplaticovi do CR...............
fa z a do CR ma byt s DPH ?
ak to má byť reklamácia - žiadaš dbp. Pôvodná fa i dbp. bude bez DPH, ty riešiš DPH na Slovensku.
Ak to nie je reklamácia, ty vystavuješ faktúru do ČR. tak bez DPH.

3) objednavam tovar z ciech, tovar rozposle cesky dodavatel pod mojim meno a radom fa do CR neplaticom, tovar nepride fyzicky na SK,
fa z a do CR ma byt s DPH ?................faktúra z ČR s DPH, ale ty predsa nemôžeš podnikať na území ČR? či ako to máš zmluvne ošetrené?:(:(


neplatic= FO nepodnikatel ????
Ako by sa menila situacia keby som sa stal platcom DPH EUtovar alebo normalnzm podla par.4 ? Bolo by to pre mna lepsie ?
na toto hľadaj názory a príspevky v mnohých témach tu na Porade a zvažuj. V prvom rade si ujasni svoj terajší status, máš v tom hokej.
kobolcs
07.09.11,08:31
Kejka : dakujem, pomohla si mi
Ten hokej mam z bielej karticky :je na nom uvedene toto :
Osvedcenie i registracii pre DPH prijemca/dodavatel sluzby z/do ineho clenskeho statu.

O tovare ani slovo a ani na registracnom formulari (teda mal som zaznacenie nie pri tovare) . A uz som videl firmy s dvoma IC DPH SKxxxxxxxxx, tak som si myslel ze treba dalsiu karticku.
Nevie niekto ako vyzera karticka pre tovar ?

Co sa tyka dodavky CR>CR dodavatelom, dodavatel bude vystupovat ako nasa servisna organizacia v CR {bali,odosiela, vybavuje reklamaciu, ale fa by vystavoval v nasom mene}. Skusim si to este overit inde, oni tvrdia ze tam nepotrebujem zivnost ze staci slovenska.
KEJKA
07.09.11,08:35
hm, to bude e-shop.
Ja som zasa dve ičDPH SKxxxxxx pri jednom subjekte nevidela, prepáč.