lucka1987
23.11.10,21:05
Dobrý den. potrebovala by som poradit, co sa tyka zrieknutia sa dedicstva. Zomrel nam otec a dedit mame ja, brat a mama. Ked chceme aby byt ostal iba na mamu musime sa zrieknut dedicstva? Alebo sa staci iba dohodnut s notarkou. A ak by sme sa museli zrieknut dedicstva, tyka sa to iba tohto dedicstva prejednavaneho teraz? Pretoze s bratom budeme mat narok na tatovu cast dedicstva po jeho mame, cize nasej babke. Tak neviem ci ked sa zriekneme toho prveho spominaneho dedicstva, ci to nebudu brat tak ze sa zriekame vsetkeho, cize aj casti bytu po babke. Dufam, ze ste ma spravne pochopili a ze som to nepoplietla.. Dakujem.
Xanti
23.11.10,20:16
Ak by si sa s bratom zriekla dedičstva po otcovi, tak by si prišla aj o časť bytu po babke.
U notára môžete povedať, aby byt bol napísaný na mamu, a babkin byt teda tá časť čo patrila otcovi aby bol napísaný na teba a brata.
Volá sa to dohoda dedičov, ak budú všetci súhlasiť tak notár nebude robiť obštrukcie a dohodu schváli.
arizona
23.11.10,20:26
Dobrý den. potrebovala by som poradit, co sa tyka zrieknutia sa dedicstva. Zomrel nam otec a dedit mame ja, brat a mama. Ked chceme aby byt ostal iba na mamu musime sa zrieknut dedicstva? Alebo sa staci iba dohodnut s notarkou. A ak by sme sa museli zrieknut dedicstva, tyka sa to iba tohto dedicstva prejednavaneho teraz? Pretoze s bratom budeme mat narok na tatovu cast dedicstva po jeho mame, cize nasej babke. Tak neviem ci ked sa zriekneme toho prveho spominaneho dedicstva, ci to nebudu brat tak ze sa zriekame vsetkeho, cize aj casti bytu po babke. Dufam, ze ste ma spravne pochopili a ze som to nepoplietla.. Dakujem.
Nemusíte sa zriekať dedičstva!
Na dedičskom konaní uvediete ,že súhlasíte s tým,aby byt zostal matke, ostatná pozostalosť sa prededí bežným spôsobom.
Ak babka zomrela neskôr ako otec,bude nasledovať iné ded.konanie
lucka1987
23.11.10,20:57
cize u notarky sa vsetcia dohodneme ze vsetko prenechavame matke? a nevies ci bude treba aj znalecky posudok na nehnutelnost?
lucka1987
23.11.10,21:02
len neviem ci sme sa pochopili. byt po babke sa este nededi. ona este zije. ja som sa pytala iba preto aby sa o par rokov nestalo, ked to bude aktualne, ze nam povedia, ze ked sme sa vzdali dedicstva po otcovi, nemame narok po babke, kedze to bola otcova cast..
arizona
23.11.10,21:28
len neviem ci sme sa pochopili. byt po babke sa este nededi. ona este zije. ja som sa pytala iba preto aby sa o par rokov nestalo, ked to bude aktualne, ze nam povedia, ze ked sme sa vzdali dedicstva po otcovi, nemame narok po babke, kedze to bola otcova cast..
Ale ved otec uz nezije, takže už nemôže dediť
Ak by babka zomrela,jedná sa o iné DK.

Ak sa niekto zriekne dedičstva, zostáva dedičom aj naďalej. Zrieknutie sa dedičstva je súčasťou dedičskej dohody. Dedič takto svoj podiel, ktorý mu prislúcha z dedičstva, prenechá niektorému z ostatných dedičov. Svoj podiel môže prenechať za dohodnutú odplatu alebo aj bezodplatne.

Asi si to mýliš s odmietnutím dedičstva.
Odmietnutie dedičstva je neodvolateľný úkon. Vzťahuje sa na celé dedičstvo, to znamená, že dedičstvo nemožno odmietnuť len sčasti. Na dediča, ktorý dedičstvo odmietol, sa hľadí, ako keby vôbec nededil a na jeho miesto nastupujú ďalší dediči.
bubkoch
23.11.10,21:45
len neviem ci sme sa pochopili. byt po babke sa este nededi. ona este zije. ja som sa pytala iba preto aby sa o par rokov nestalo, ked to bude aktualne, ze nam povedia, ze ked sme sa vzdali dedicstva po otcovi, nemame narok po babke, kedze to bola otcova cast..

keby si odmietla dedicstvo po otcovi, nema to ziaden suvis na dedicske konanie po babke ...
ako uz pisali predo mnou, nemusis sa nicoho zriekat, jednoducho ak sa vsetci dedicia dohodnu, moze sa majetok rozdelit ako len dedicia chcu ...
Chobot
24.11.10,08:15
cize u notarky sa vsetcia dohodneme ze vsetko prenechavame matke? a nevies ci bude treba aj znalecky posudok na nehnutelnost?

Notár v dedičskom konaní navrhne odhadovanú cenu nehnuteľnosti. Je to za účelom výpočtu notárskeho poplatku za dedičské konanie, ktorý sa počíta z hodnoty dedičstva. Ak s cenou, ktorú navrhne notár budete súhlasiť, nie je potrebný znalecký posudok. Ak sa vám bude zdať, že notár cenu bytu nadhodnotil (aby si napr. vyrúbil vyšší poplatok), tak môžete požadovať znalecký posudok. Bude vás to ale stáť peniaze, lebo poplatok za zn. posudok platí dedič.
luja5
24.11.10,09:44
Notár v dedičskom konaní navrhne odhadovanú cenu nehnuteľnosti. Je to za účelom výpočtu notárskeho poplatku za dedičské konanie, ktorý sa počíta z hodnoty dedičstva. Ak s cenou, ktorú navrhne notár budete súhlasiť, nie je potrebný znalecký posudok. Ak sa vám bude zdať, že notár cenu bytu nadhodnotil (aby si napr. vyrúbil vyšší poplatok), tak môžete požadovať znalecký posudok. Bude vás to ale stáť peniaze, lebo poplatok za zn. posudok platí dedič.

Na doplnenie - môže to byť aj tak, že notár vyzve dedičov, aby navrhli a dohodli sa na hodnote dedičstva a ak táto hodnota bude reálna (nie podhodnotená), môže notár návrh/dohodu dedičov akceptovať .
Píšem z vlastnej skúsenosti, notár nás ešte pred dedičským konaním písomne vyzval k nášmu ohodnoteniu dedičstva (išlo aj o nehnuteľnosti), tiež uviedol, ako máme postupovať pri ohodnotení a ako sa bude postupovať, ak by nedošlo k zhode medzi dedičmi navzájom alebo medzi dedičmi a notárom ako súdnym komisárom.
My dediči tam, kde sme to vedeli odhadnúť (napr. dedený byt), sme sa reálne dohodli, notár našu dohodu akceptoval a znalecký posudok nebol potrebný.
U časti dedičstva (pozemky), kde to bolo pre nás komplikované, sme to ponechali na notára, vychádzalo sa z ocenenia podľa platnej vyhlášky a postup zistenia hodnoty pozemkov notár napísal aj do osvedčenia o dedičstve, vrátane ceny jednotlivých druhov pozemkov/m2
lucka1987
24.11.10,12:27
a ake sa platia poplatky?? viem ze notarovi sa plati z hodnoty dedicstva. ale ked bol byt napisany polovica na mamu a polovica na otca, tak sa bude platit odmena notarovi len z tej polovice tatinovej?? a kolko sa to plati, ked ma cely byt hodnotu asi 50 000 eur?? a ake su pripadne dalsie poplatky?? dakujem pekne
bubkoch
24.11.10,12:33
a ake sa platia poplatky?? viem ze notarovi sa plati z hodnoty dedicstva. ale ked bol byt napisany polovica na mamu a polovica na otca, tak sa bude platit odmena notarovi len z tej polovice tatinovej?? a kolko sa to plati, ked ma cely byt hodnotu asi 50 000 eur?? a ake su pripadne dalsie poplatky?? dakujem pekne

my sme platili z hodnoty 72 000 € poplatok notarovi 580 € a sudu 144 € (0,2%)
Oliwa
24.11.10,13:49
a ake sa platia poplatky?? viem ze notarovi sa plati z hodnoty dedicstva. ale ked bol byt napisany polovica na mamu a polovica na otca, tak sa bude platit odmena notarovi len z tej polovice tatinovej?? a kolko sa to plati, ked ma cely byt hodnotu asi 50 000 eur?? a ake su pripadne dalsie poplatky?? dakujem pekne
Nespomeniem si v rýchlosti na číslo zákona, kde je to uvedené...
Ale skús www.notar.sk, je tam aj legislatíva alebo v zbierke zákonov...
V princípe čím vyššia hodnota dedičstva, tým je poplatok vyjadrený v % z hodnoty dedičstva nižší...
luja5
24.11.10,14:52
a ake sa platia poplatky?? viem ze notarovi sa plati z hodnoty dedicstva. ale ked bol byt napisany polovica na mamu a polovica na otca, tak sa bude platit odmena notarovi len z tej polovice tatinovej?? a kolko sa to plati, ked ma cely byt hodnotu asi 50 000 eur?? a ake su pripadne dalsie poplatky?? dakujem pekne

Ak chceš vedieť aj predpisy, skús si pohľadať môj dnešný príspevok k téme "Daň z dedičstva".
V uvedenom príspevku som uviedla predpisy a paragrafy, v ktorých si môžeš zistiť, aké iné výdavky si môže notár v dedičskom konaní uplatniť (napr. náhradu hotových výdavkov). Je to ťažké predvídať, záleží od toho, či bude dedičské konanie jednoduché alebo z nejakých dôvodov komplikovanejšie. K "základnej" odmene pre notára, ktorá vychádza z hodnoty dedičstva, si môže teda notár pripočítať ďalšie výdavky, ktoré však už v porovnaní so základnou odmenou nemusia byť vysoké (v mojom prípade z celkovej odmeny pre notára tvorila náhrada hotových výdavkov cca 6%).
Tiež som v mojom spomenutom príspevku uviedla info k ďalšiemu - súdnemu poplatku za konanie o dedičstve.
Ak sa bude dediť len polovica bytu, ktorého celková hodnota bude 50 tis. €, do dedenia pôjde 25 tis. €, ktoré budú základom pre odmenu notárovi (a neskôr aj pre súdny poplatok).