brikina
23.11.10,22:04
prosim vas, skusim jednoducho napisat - sedliacky - co to je, potvrdte alebo vyvradte mi ci mam pravdu, ci chapem spravne.

som platca DPH v SR,

1. nakupim material na SR, fyzicky zaplatim DPH a zaroven si ju uplatnim v DP a tak ju dostanem od statu nazad - v podstate sa to vynuluje.

2. nakupim material v ČR, od platitela DPH, vyfakturuje mi ho bez DPH a ja len zaplatim dodavatelovi fakturovanu sumu. /kvázi som ušetril oproti neplatcovi DPH - keby so bol neplatca, tak mi vyfakturuje aj ich DPH, cim by sa suma navysila navysila/

3. predam tovar do SR, zakaznik mi zaplati vyslu fakturu, teda aj DPH a ju tu DPH odvediem štátu - v podstate sa to vynuluje

4. predam tovar do ČR platcovi DPH, vystavim fakturu bez DPH. Ale v danovom priznani musim tento tovar samozdanit a teda zaplatim statu 19% zo sumy fakturovaneho tovaru do ČR. Teda ja zinkasujem od českeho odberatela sumu za tovar, v ktorej mam zahrnutu cenu materialu a moju marzu/, no ja mam este "kvazi " vydavok - zaplatit tých 19% fakturovanej sumy štátu. CHAPEM TO DOBRE?

ĎAKUJEM dobrým dušiam, ktoré ma utvrdia v tom alebo onom....
KEJKA
23.11.10,21:13
všetko - 1,2,3 - chápeš dobre.
akurát
4. predam tovar do ČR platcovi DPH, vystavim fakturu bez DPH. Ale v danovom priznani musim tento tovar samozdanit a teda zaplatim statu 19% zo sumy fakturovaneho tovaru do ČR. Teda ja zinkasujem od českeho odberatela sumu za tovar, v ktorej mam zahrnutu cenu materialu a moju marzu/, no ja mam este "kvazi " vydavok - zaplatit tých 19% fakturovanej sumy štátu. CHAPEM TO DOBRE?
toto nechápeš, asi s tým súvisí nie celkom dobre pochopený bod 2.
Samozdanenie sa totiž robí v tvojom bode 2 /neplatíš DPH, ale tovar samozdaníš - vykážše DPH na výstupe a aj na vstupe - bez platenia sa ti vynuluje.

a v "štvorke" tam dodáš do EU bez DPH a s DPHčkou nič nerobíš. Iba do priznania DPH uvedieš, koľko si toho tovaru do EU dodal.
Luba
23.11.10,21:27
A ešte snáď možno doplniť, že tak ako v bode 2. robíš samozdanenie v SR a zároveň aj odpočítaš, tak v bode 4. robí to isté český odberateľ - vznikne mu v ČR daňová povinnosť a zároveň si ju môže odpočítať.
brikina
24.11.10,06:16
takze ak chapem spravne... pojem samozdanenie sa týka prípadu uvedenom v bode 2. v danovom priznani uvediem tuto hodnotu aj na vstupe aj na vystupe... takze sa to vynuluje a fyzicky sa mi to nedotkne penazi... ano?

a ten bod 4. ... mozete mi to prosim vysvetlit na nejkom konkretnom pripade akosi stale nemam jasno.... vdaka..
Krakonoš
24.11.10,07:11
Bod 4 je situácia podľa par. 43 zákona o DPH, pre teba je dodanie tovaru do ČR platcovi DPH oslobodené od DPH, na faktúre DPH neuvádzaš. Tvoja faktúra musí obsahovať údaje podľa par. 72, teda aj informáciu, že toto dodanie tovaru je oslobodené od DPH.
Hodnotu dodaného tovaru do ČR uvedieš v priznaní DPH na riadku 15 a 16 a v súhrnnom výkaze.
brikina
24.11.10,07:37
Bod 4 je situácia podľa par. 43 zákona o DPH, pre teba je dodanie tovaru do ČR platcovi DPH oslobodené od DPH, na faktúre DPH neuvádzaš. Tvoja faktúra musí obsahovať údaje podľa par. 72, teda aj informáciu, že toto dodanie tovaru je oslobodené od DPH.
Hodnotu dodaného tovaru do ČR uvedieš v priznaní DPH na riadku 15 a 16 a v súhrnnom výkaze.

dAKUJEM ZA ODPOVED VSETKYM, POZERALA SOM SI AJ TIE RIADKY 15,16. KEBY SOM TEDA MALA POVEDAT JEDNODUCHO, TAK POVIEM, ZE DO PREDAM TOVAR DO ČR, VYSTAVIM FAKTURU BEZ DPH A ZAZNACIM TO DO DP DPH NA TIE DVA SPOMINANE RIADKY - LEBO JE TO OSLOBODENE OD DANE - A ZIADNA INA POVINNOST, HLAVNE FINANCNA - VOCI STATU - MI Z TOHO NEVYPLYVA. AK ANO, TAK VDAKA ZA POCHOPENIE...
Luba
24.11.10,08:00
Áno, tak. A nezabudni ešte na ten súhrnný výkaz, to je tiež povinnosť voči štátu.