trisestri
24.11.10,08:23
Šokovalo ma ked doplatky na moj liek išli z 0,38 na 4,40 eur,ked som prešiel celu skupinu liekov zistil som že takmer všetky s danej skupiny išli doplatky takto hore.Tak ako som predpokladal politici najprv populistický naslubovali dochodcom a ztp uhradu časti doplatkov,aby si pripravili podu na zvyšenie ich doplatkov.Toto z tými generikami je blud,jednak u mojich sú lacnejšie,ale menšie balenia,takže porovatelné balenie vyjde takmer na rovnako,jednak minister ako zdravotník by mal vediet o tom že každému zaberá niečo iné,komplikaciach pri určitých kombinaciach atd,lekarov ktorých poznám rozčulujú také reči o tom ako všetko sa da nahradit lacnýmm generickým liekom.A ako je to u Vás,ktorý uživate dlhodobo nejaké lieky,išli Vám doplatky tiež tak radikalne horé? Nemali ste problém nahradit svoj liek lacným generikom?/mimochodom ma zarazilo,ked zdravotná sestra sa tvarila že nevie čo je generikum/
Stanislav 1975
24.11.10,07:27
Šokovalo ma ked doplatky na moj liek išli z 0,38 na 4,40 eur,ked som prešiel celu skupinu liekov zistil som že takmer všetky s danej skupiny išli doplatky takto hore.Tak ako som predpokladal politici najprv populistický naslubovali dochodcom a ztp uhradu časti doplatkov,aby si pripravili podu na zvyšenie ich doplatkov.Toto z tými generikami je blud,jednak u mojich sú lacnejšie,ale menšie balenia,takže porovatelné balenie vyjde takmer na rovnako,jednak minister ako zdravotník by mal vediet o tom že každému zaberá niečo iné,komplikaciach pri určitých kombinaciach atd,lekarov ktorých poznám rozčulujú také reči o tom ako všetko sa da nahradit lacnýmm generickým liekom.A ako je to u Vás,ktorý uživate dlhodobo nejaké lieky,išli Vám doplatky tiež tak radikalne horé? Nemali ste problém nahradit svoj liek lacným generikom?/mimochodom ma zarazilo,ked zdravotná sestra sa tvarila že nevie čo je generikum/

Bohužial to je len začiatok, bude ešte horšie...:mad:
Llívia
24.11.10,08:12
Bohužial to je len začiatok, bude ešte horšie...:mad:
Čítali sme rovnaké noviny, v ktorých sa píše, že je návrh novej kategorizácie liekov, v ktorej je menej liekov bez doplatku? :rolleyes:
Alebo v ktorých sa píše, že bezplatná vakcína pre deti proti pneumokokom Prevenar 13 už nebude bezplatná, ale za doplatok 9 EUR a "zadarmo" (bez doplatku) bude vakcína Synflorix? :rolleyes: Pritom podľa jednej strany Prevenar 13 chráni až pred vyše 90 % kmeňov pneumokokov, Synflorix len pred 78 % (lekári) a podľa druhej strany 10 kmeňov penukokoov je v oboch vakcínach zhodných a 3 v Prevenare naviac možno považovať za "nadštandard" (ministerstvo).
Ak nejaké lieky potrebujem, tak si ich platím sama v plnej výške a originály, žiadne generiká (aspoň si myslím). Či aj medzi kvapkami do očí a vitamínmi sú už generiká? :rolleyes:
trisestri
24.11.10,09:15
Čítali sme rovnaké noviny, v ktorých sa píše, že je návrh novej kategorizácie liekov, v ktorej je menej liekov bez doplatku? :rolleyes:
Alebo v ktorých sa píše, že bezplatná vakcína pre deti proti pneumokokom Prevenar 13 už nebude bezplatná, ale za doplatok 9 EUR a "zadarmo" (bez doplatku) bude vakcína Synflorix? :rolleyes: Pritom podľa jednej strany Prevenar 13 chráni až pred vyše 90 % kmeňov pneumokokov, Synflorix len pred 78 % (lekári) a podľa druhej strany 10 kmeňov penukokoov je v oboch vakcínach zhodných a 3 v Prevenare naviac možno považovať za "nadštandard" (ministerstvo).
Ak nejaké lieky potrebujem, tak si ich platím sama v plnej výške a originály, žiadne generiká (aspoň si myslím). Či aj medzi kvapkami do očí a vitamínmi sú už generiká? :rolleyes:

Nejde o žiadné vitamíny ani kvapky do očí,ide o lieky na dlhodobé ochorenie a ak v rodine je viacej ochorení ono sa to nazbiera a nie každý ma taký príjem aby si mohol dovolit mnohonasobné doplatky za lieky-ono o zdravie sa da príst aj v práci a pritom nejde o klasifikaciu choroba z povolania-áno za choroby sa dopláca aj v iných krajinách,ale tam majú aj adekvatné príjmy,mám na mysli staré krajiny EU./Apropo pokial viem za kvapky do očí a vitaminy a podobné volné dostupné lieky je často taký doplatok že aj tak by bolo zbytočne davat si ich predpisovat/
veronikasad
24.11.10,10:05
Pozerala som cenník na stránke VšZP a všetky doplatky za lieky, ktoré užívam išli o pár centov dole

http://www.vszp.sk/files/cennik_lieky/Lieky_69_P_aktualizacia_o1.zip
buchač
24.11.10,10:41
Čo ja mám info ...

Hej , je to pravda to o tých generikách - náhrada ...
Jednoznačne , ak si človek prečíta zloženie lieku originál a porovná ho s generikom , tak je to to isté ...
Aj cena je lacnejšia , zvyčajne ...

Lenže fakt je jeden zádrhel a ten spočíva v tom , že aj napriek rovnakému zloženiu lieku je to vždy iné ...

Niečo na spôsob , povedzme , kuchárov, ..."keď dvaja robia to isté , nikdy to nie je to isté"...

Čiže na záver ...
Radšej siahnem po overenom lieku , aj keď z fasa doplatkom ako po náhrade , nakoľko prax mi to potvrdila , že účinky sú neporovnateľné .
BXLmiami
24.11.10,11:44
Tlačia Vám kaleráby do hlavy spolu s médiami.Najhoršie je ked tomu tí ľudia veria a potom sa mi stane že chronickí pacienti ani sami nevedia,čo vlastne užívali.Každé 2 mesiace sa mení kategorizácia a tak vždy si vezmu najlacnejší liek.Ide ma z toho poraziť.
ivantt
24.11.10,12:05
myslel som ze neverim lekarom, vypada to ze uz neverim politikom a farmaceutickým firmam ( tym uz davno nie )

BXLmiami tlačia vám kaleráby do hlavy.... ale to ie su kaleraby, to su priam giganti.-.. a dokážu to s úsmevom na tvári. Tvária sa pritom ze im ide o človeka a štátnu pokladnicu... takže tam je pes zakopany = ide im o človeka, takze o nich samych a o štátnu pokloadnicu, teda ich penazenky.
Zistili ze chorí ľudia su záťažou, takisto ako kôchodcovia tak sa ich chcú zbaviť a to čím skôr. znížia dôchodky alebo prestanu valorizovať, zvýšia cenu liekov a ich doplatky. čo bude dôchodca odkázaný na lieky robiť ??? Vzdá to ako moja mama a v 62 rokoch zomrie...
BXLmiami
24.11.10,12:59
Tak oni hlavne nevedia ako povedať národu,že na schválenú zdravotnú starostlivosť nie sú peniaze.Schválili Mercedes a peniaze dávajú na Trabant.A takto to dopadá.Voľný pád a dívame sa na to všetci v priamom prenose.
terezamaria
24.11.10,13:07
Pozerala som cenník na stránke VšZP a všetky doplatky za lieky, ktoré užívam išli o pár centov dole

http://www.vszp.sk/files/cennik_lieky/Lieky_69_P_aktualizacia_o1.zip

Tak to máš Veronika naozaj šťastie, si asi jedna z mála pacientov, čo Ti to tak práve vyšlo. Veľmi Ti to prajem.:)
terezamaria
24.11.10,13:24
Tak ja sa teda nemôžem pochváliť, že všetky lieky, ktoré užívam išli pre pacienta dole. Niektoré, ktoré užívam zdraželi trojnásobne, napr. Cavinton Forte, niektoré dvojnásobne, ako Venoruton a ostatné všetky od 10 - 30%.
Podľa nového platím za lieky cca 100 - 105 euro mesačne. Je to málo?:confused::confused::confused: Pre mňa je to strašne veľa.

Generiká sa ani z ďaleka nedajú porovnať s originál liekmi, ich účinnosť je úplne iná. Skúšala som troje, ale po mesiaci som sa vrátila k pôvodným liekom.
Dobre sa súdi tomu, kto je zdravý a kto lieky nepotrebuje. Ani pán minister by si určite generiká nenasadil, ak by ich potreboval. Na tisíc percent by sa rozhodol pre originál lieky.:)
veronikasad
24.11.10,13:45
Terezka, to som pozerala len v cenníku. Aby som nebola na budúci týždeň prekvapená v lekárni.
terezamaria
24.11.10,14:15
Hádam nie, nech aspoň Ty sa potešíš. :)
BXLmiami
24.11.10,14:24
Tak mna najviac vytáča,ako s kamenným ksichtom vykladaju a médiá to bez preverenia verklikuju,že lekári predpisuju drahé originály a takto vlastne tuneluju zdravotnícky rozpočet.Pritom si každý môže skontrolovať,že za väčšinu originálov aj generík poistovna platí tú istú sumu a rozdiel je v doplatkoch pacienta.Takže pre poistovnu je uplne jedno,či platí originál alebo generikum.
janaGT
24.11.10,14:35
manžel užíva lieky na Crohnovu chorobu konkrétne Pentasu sachet, kde bol doplatok za 3 balenie cca 15 eur, naposledy som doplácala 48 eur!!! takže viac ako 100 % nárast ceny !!!
terezamaria
24.11.10,14:50
manžel užíva lieky na Crohnovu chorobu konkrétne Pentasu sachet, kde bol doplatok za 3 balenie cca 15 eur, naposledy som doplácala 48 eur!!! takže viac ako 100 % nárast ceny !!!

Janka viac ako trojnásobok ceny!!!!!!!!!:confused::confused::confused:
Je to trapné a bolestivé hlavne pre tých, ktorí počítajú každé euro.
Llívia
24.11.10,20:58
Keď sú generiká také zlé, tak prečo radšej zodpovední (vlády; ti, čo majú moc a schopnosť ovplyvniť to) sa nesnažia stlačiť dolu cenu originál liekov?
mimotemyTunelovanie zdravotníctva: čo poviete na toto: minule som čítala v dlbníku Plus 7 dní článok o tom, koľko stojí naše zdravotníctvo liečba alkoholizmu. Je to viac, ako liečba rakoviny!!! Pritom za alkoholizmus si človek na 100% môže len a len sám!
A vôbec, prečo sa nenabehne na systém, že ak si človek za niečo môže sám, nech si to aj zaplatí, resp. nech sa na liečbe podieľa aj on mimo toho, čo ide zo zdravotného poistenia? Mám na mysli také prípady, ako napr. niekto spadne z bicykla, nemá prilbu, spôsobí si zranenie; úrazy pri športe, ktorým by sa dalo predísť používaním chráničov + prilieb; nedodržiavanie liečebného režimu (napr. neužívanie predpísaných liekov, nedodržiavanie diéty), ktoré má za následok zhoršenie zdravotného stavu a tým aj zvýšené náklady na liečbu? Jednak by sa potom ľudia správali zodpovednejšie, jednak by potom bolo viac peňazí na liečbu toho, za čo si pacienti sami nemôžu.
ivantt
24.11.10,21:36
Keď sú generiká také zlé, tak prečo radšej zodpovední (vlády; ti, čo majú moc a schopnosť ovplyvniť to) sa nesnažia stlačiť dolu cenu originál liekov?
mimotemyTunelovanie zdravotníctva: čo poviete na toto: minule som čítala v dlbníku Plus 7 dní článok o tom, koľko stojí naše zdravotníctvo liečba alkoholizmu. Je to viac, ako liečba rakoviny!!! Pritom za alkoholizmus si človek na 100% môže len a len sám!
A vôbec, prečo sa nenabehne na systém, že ak si človek za niečo môže sám, nech si to aj zaplatí, resp. nech sa na liečbe podieľa aj on mimo toho, čo ide zo zdravotného poistenia? Mám na mysli také prípady, ako napr. niekto spadne z bicykla, nemá prilbu, spôsobí si zranenie; úrazy pri športe, ktorým by sa dalo predísť používaním chráničov + prilieb; nedodržiavanie liečebného režimu (napr. neužívanie predpísaných liekov, nedodržiavanie diéty), ktoré má za následok zhoršenie zdravotného stavu a tým aj zvýšené náklady na liečbu? Jednak by sa potom ľudia správali zodpovednejšie, jednak by potom bolo viac peňazí na liečbu toho, za čo si pacienti sami nemôžu.

Myslim ze s tym vlada ozaj nic nespravil. Ono to vsetko urcuje farmaceuticky priemysel, ale najviac anglický povedal by saom gigant medzi nimi. Od tial sa to urcuje a ked oni povedia tak to plati. Je to ako mafia a stát je bezmocny ( ??? .... mam na to svoj nazor ). Inak alkoholizmus je choroba. A tiez medzi choroby patri aj zavislost na lieky a to si clovek privodi nevedomky preto ze musi uzivat lieky ( hovorime o navykovych ). A ako potom liecit ked na vine je zamestnavatel ??? vlastne nie zamestnavatel, clovek nejde kk lekarovi aby neprisiel o pracu, takze nie zamestnavatel al zamestnanec. Ako lekar dokaze pacientovi ze nedodrzal dietu ??? Mne by mohol povedat ze nedodrziavam ked mam zvyseny cholesterol.. a to uz mesiac nejem nic len zeleninu a stale je vysoky. Namiesto toho aby som zhodil som dokonca pribral. Takze by som si mal teraz platit lieky len preto ze si lekar mysli ze nedodrziavam dietu ? nie je to take jednoduche.
A nezabudaj, mas deti, idu von a hoci su dobre vychovavané pridu do partie kde si daju pivko aby dokazali ze su chlapi... a pritom tam mohla vzniknut zavislost ktora ho privedie k alkoholizmu. Budes sa na to pozerat tak isto ??? A ked súd nenariadi liecenie tak pacieti si to hradia...
Llívia
24.11.10,21:48
Alkoholizmus je choroba, ale môže si za ňu človek sám. Decko v partii nikto nenúti (pokiaľ mu nemieri pištoľou na hlavu a nevyhráža sa zabitím), aby začalo chľastať. Že aby netrhalo partiu? A keď iní mali partie a nestali sa závislými? Tu ma nepresvedčíš, že im treba niečo odpúšťať. Rovnako ani pri narkomanoch a gembleroch. Pri liekoch - treba posúdiť individuálne, mám kamarátku, ktorá brala silné lieky od bolesti s tým vedomím (aj na letáku sa to uvádzalo), že môže byť na nich závislá. Ani vysadiť ich nemohla zo dňa na deň, ale postupne. Lekár jej povedal, ako má znižovať dávku, ona si ju znížila ešte viac a je v pohode, žiadna závislosť. Keď to dokázala ona, tak prečo nie iní? Som zvedavá, či by si mal rovnaký názor, ak by si prišiel k lekárovi ty/tvoja manželka alebo priateľka/tvoje dieťa/tvoj vnuka lebo vnučka/tvoji rodičia/tvoji súrodenci a lekár by ich poslal do prdelky s tým, že na ich vyšetrenie/liečbu nie sú peniaze, lebo na liečbu závislostí sa vynaložilo XY miliónov EUR zo zdravotného poistenia.
Neviem, či pozeráš správy, ale nedávno dávali, že je síce pekné, keď ženy po 40. + v niektorých prípadoch aj skôr (výskyt rakoviny prsníka v rodine) majú nárok na vyšetrenie mamografom, ale čakacie doby sú aj pol roka. Prečo? Nie sú peniaze na vybavenie, nie sú peniaze na platenie vyšetrení = mesačné limity. To je fér, aby hocikto, kto má záujem o svoje zdravie aj tým, že absolvuje, či skôr v tomto prípade chce absolvovať preventívnu prehliadku, ju nedostane, nemusí sa u neho odhaliť skoršie štádium choroby, na čo môže doplatiť aj životom, a iní (závisláci) si chodia po liečeniach za peniaze nás všetkých? Navyše vo väčšine prípadov po neúspešných liečeniach a niekedy aj niekoľkonásobných neúspešných liečeniach?
Doplním: rovnako je to aj s obezitou. Len vo veľmi málo prípadoch je spôsobená nejakou chorobou. Vo väčšine si za ňu ľudia môžu sami. Prečo sa im skladať na liečbu? Fajčenie detto.
Llívia
24.11.10,21:51
K tej diéte: myslieť a vedieť sú dve rozdielne veci. Mala som kolegu, ktorý mal bezlepkovú diétu. Nedržal ju. Jasné, že mal zlé výsledky, bral potom aj nejaké lieky, behal po ďalších vyšetreniach, aj nových kontrolných, ktoré by inak nepotreboval. Takýto prípad som mala na mysli - toto bola jednoznačne jeho chyba. Prečo sme sa ne jeho chybu museli zložiť všetci?
Gabhus
25.11.10,04:22
Ja som naposledy v lekárni doplácala namiesto 6,40 eur čosi vyše 12. To sa ešte dá, ale sú to úplne bežné lieky. Mne sa zdá byť celé zdravotníctvo "na hlavu". Zatiaľ som sa nestretla s takými čakacími dobami ako niektorí píšu, ale asi je to tým, že u nás sú napr. mamografy minimálne dva. Raz sa mi stalo že ma objednali asi o mesiac a jednoducho som šla do druhého zariadenia a tam to bolo za dva dni.... Tak o čom to je...
K tým chorobám ktoré si človek spôsobí sám: Pred časom na Porade nejaký "expert" tvrdil, že aj onkologické ochorenia si v podstate ľudia spôsobujú sami. Alebo nejak tak, bola trošku diskusia okolo toho. Ťažko dokázať čo si spôsobuje sám, čo nie. Je alkoholizmus dedičný? Neviem ale v rodine alkoholika môžu byť vyššie predpoklady, že táto pliaga zachytí aj deti. Netvrdím, ale beriem to ako hypotetickú možnosť. A teraz kto za to môže? Podľa mňa v dnešnej dobe, keď chýba na školách osveta, keď nie sú peniaze na nič okrem pochybných celebrít - na tie sa vždy love nájdu - kto má deťom vysvetliť čo je správne? Rodičia čo naháňajú každý cent, ktorí si často nevedia ustriehnúť svoj vlastný život, nieto ešte deti? Vychovávame si skupinu "závislákov" - isteže sa to netýka všetkých, preto píšem skupinu - a kto bude liečiť tých? Necháme ich na ulici len tak? Lebo nie sú peniaze?
To sú také problémy že až. A jasné, že to každá vláda nechá tak, lebo na tom nič netrhne.
Takže záver: Ľudia plahočme sa kým môžeme, lebo dobre už bolo vtedy, keď sme boli mladí a zdraví..... Ale s úsmevom:):):)
Llívia
25.11.10,05:33
Ja som naposledy v lekárni doplácala namiesto 6,40 eur čosi vyše 12. To sa ešte dá, ale sú to úplne bežné lieky. Mne sa zdá byť celé zdravotníctvo "na hlavu". Zatiaľ som sa nestretla s takými čakacími dobami ako niektorí píšu, ale asi je to tým, že u nás sú napr. mamografy minimálne dva. Raz sa mi stalo že ma objednali asi o mesiac a jednoducho som šla do druhého zariadenia a tam to bolo za dva dni.... Tak o čom to je...
K tým chorobám ktoré si človek spôsobí sám: Pred časom na Porade nejaký "expert" tvrdil, že aj onkologické ochorenia si v podstate ľudia spôsobujú sami. Alebo nejak tak, bola trošku diskusia okolo toho. Ťažko dokázať čo si spôsobuje sám, čo nie. Je alkoholizmus dedičný? Neviem ale v rodine alkoholika môžu byť vyššie predpoklady, že táto pliaga zachytí aj deti. Netvrdím, ale beriem to ako hypotetickú možnosť. A teraz kto za to môže? Podľa mňa v dnešnej dobe, keď chýba na školách osveta, keď nie sú peniaze na nič okrem pochybných celebrít - na tie sa vždy love nájdu - kto má deťom vysvetliť čo je správne? Rodičia čo naháňajú každý cent, ktorí si často nevedia ustriehnúť svoj vlastný život, nieto ešte deti? Vychovávame si skupinu "závislákov" - isteže sa to netýka všetkých, preto píšem skupinu - a kto bude liečiť tých? Necháme ich na ulici len tak? Lebo nie sú peniaze?
To sú také problémy že až. A jasné, že to každá vláda nechá tak, lebo na tom nič netrhne.
Takže záver: Ľudia plahočme sa kým môžeme, lebo dobre už bolo vtedy, keď sme boli mladí a zdraví..... Ale s úsmevom:):):)
Zrušme akékoľvek príspevky zdravotných poisťovní na lieky a hurá, poďme liečiť chudáčikov závislákov, ktorí si za svoj problém nemôžu sami. Hurá, poďme vrážať peniaze nás všetkých do chudáčikov, čo si ožratí alebo sfetovní sadli za volant, spôsobili nehodu a sebe ujmu na zdraví. Alebo čo si v takomto stave privodili ujmu na zdraví iným spôsobom. Hurá, poďme vrážať peniaze do chudáčikov, čo si pri športe nemohli dať chrániče alebo prilby, lebo to bynevyzeralo cool, a snáď by od nich spoločnosť nechcela, aby sa museli tak strašne ponižovať a nosiť chrániče. Hurá, poďme vrážať peniaze do nezodpovedných pacientov, ktorí neužívajú svoje lieky, alebo ktorí nedodržiavajú predpísanú diétu. S úsmevom na tvári im plaťme opakované vyšetrenia, rozbory. No a tým, ktorým sa z rozpočtu zdravotníctva neujde na ich liečbu, hoci sa nedá dokázať, že si svoj nepriaznivý zdravotný stav zapríčinili sami, sa poskladajme na truhly. :mad:

Gabhus, nikto jednoznačne nedokázal, že si rakovinu spôsobuje človek sám. Nikto nedokázal, že alkoholizmus je dedičný. Ani v rodine, kde sú obaja rodičia alkoholici, ich deti nemusia pokračovať v ich šľapajách, práve naopak, môžu získať odpor k alkoholu alebo inému fetu, tak nech nikto netvrdí, že je chudák a u neho je to dedičná choroba. Keď sa však nejaký blbec sfetuje, vylezie na dom nastavovať anténu, skope ho elektrika, prečo sa mu skladáme na jeho ošetrenie? Prípad môjho kolegu, čo nedodržiaval diétu - prečo sme sa mu museli skladať na opakované testy? Jasné, že keď ľudia vedia, že od nich nikto peniaze vymáhať nebude, prečo by sa mali sami viac starať o zdravie? Jediné, čo vedia, je pindať, keď musia doplácať na lieky, a obviňovať z tohto stavu všetkých okolo, len nie samých seba.
veronikasad
25.11.10,06:13
Lívia, prosím, kontroluj sa čo píšeš. Že dnes si zdravá (myslíš si to o sebe), ešte neznamená, že to musí byť aj zajtra ... Téma je o cenách liekov ...
Llívia
25.11.10,06:33
Veronikasad, kontrolujem sa veľmi dobre, čo píšem. Skús si prečítať viac toho, čo som to tejto témy napísala, aby si pochopila príspevok, na ktorý reaguješ. Nemá to nič spoločné s tým, či som zdravá, alebo nie, či to bude tak zajtra, alebo nie.

Téme je o cenách liekov = o peniazoch, ktoré v zdravotníctve chýbajú:

Tak oni hlavne nevedia ako povedať národu,že na schválenú zdravotnú starostlivosť nie sú peniaze.Schválili Mercedes a peniaze dávajú na Trabant.A takto to dopadá.Voľný pád a dívame sa na to všetci v priamom prenose.


Tak mna najviac vytáča,ako s kamenným ksichtom vykladaju a médiá to bez preverenia verklikuju,že lekári predpisuju drahé originály a takto vlastne tuneluju zdravotnícky rozpočet.Pritom si každý môže skontrolovať,že za väčšinu originálov aj generík poistovna platí tú istú sumu a rozdiel je v doplatkoch pacienta.Takže pre poistovnu je uplne jedno,či platí originál alebo generikum.
Prečo chýbajú? Aj preto, že ľudia sú nezodpovední (nedodržiavanie liečebného režimu, neužívanie liekov, vyhadzovanie peňazí na liečbu tých, ktorí si svoje choroby a úrazy spôsobili sami. Keby som napr. spadla z bicykla (kvôli vlastnej chybe, nie že by to zapríčinil niekto cudzí), spôsobila si úraz hlavy, nemala by som prilbu, ani by som nepípla, keby niekto chcel odo mňa úhradu za vynaloženú zdrav. starostlivosť, lebo by som si bola vedomá toho, že je to len a len moja chyba (toto sa však nestane, na biku bez prilby nejazdím). To isté platí o diéte, o užívaní liekov, o dodržiavaní liečebného režimu.
delonka
25.11.10,07:15
Nejde o žiadné vitamíny ani kvapky do očí,ide o lieky na dlhodobé ochorenie a ak v rodine je viacej ochorení ono sa to nazbiera a nie každý ma taký príjem aby si mohol dovolit mnohonasobné doplatky za lieky-ono o zdravie sa da príst aj v práci a pritom nejde o klasifikaciu choroba z povolania-áno za choroby sa dopláca aj v iných krajinách,ale tam majú aj adekvatné príjmy,mám na mysli staré krajiny EU./Apropo pokial viem za kvapky do očí a vitaminy a podobné volné dostupné lieky je často taký doplatok že aj tak by bolo zbytočne davat si ich predpisovat/
trisestri, trošku ti budem oponovať,čo sa týka kvapiek do očí, aj ja som v októbri doplácala viac než 9 Eur na kvapky na jeden mesiac!!! pravidelne používam kvapky cca 2 roky, už som mala na začiatku aj tento druh, Travatan a som si na 100% istá, že som až toľko nedoplácala.,

viac ma však mrzí, že sa tam zmenila nejaká zložka, po jednom nakvapkaní som dostala tak prudkú reakciu, že som ich musela vysadiť!!! / 300.- Sk v háji/, momentálne som bez liečby!!! dokonca, ešte aj reakcia lekárky bola neadekvátna voči mne, že asi je to reakcia na potraviny alebo kozmetiku a až pri následnej kontrole, povedala, že od januára sa bude uvedený liek vyrábať bez tej zložky, ktorá mi uškodila., a teraz baba raď., mám jedno funkčné oko, na dva druhy kvapiek alergiu, čo ďalej?

to len tak na okraj, so všetkým čo je tu napísané súhlasím., držím nám všetkým palce, aby sme potrebovali lieky čo najmenej a želám nám veľa, veľa zdravia.
Llívia
25.11.10,07:52
Delonka, Trisestri reagoval/a na môj príspevok, v ktorom som písala o kvapkách na suché oči, ktoré sa dajú bežne kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu (nie ako lieky na liečbu nejakého ochorenia - suché oči sú asi stav, nie choroba - aspoň si myslím).
2009
25.11.10,08:10
Pozerala som cenník na stránke VšZP a všetky doplatky za lieky, ktoré užívam išli o pár centov dole

http://www.vszp.sk/files/cennik_lieky/Lieky_69_P_aktualizacia_o1.zip


Iba vysvetlivky k niektorým skratkám pre lepšiu orientáciu :)

VDC = výrobná cena lieku
MFCN_1 = konečná cena NDPH /neplatca DPH/
MFCN_2 = konečná cena DPH s DPH/
MAX_euro_2 = maximálna úhrada poisťovne
DOP = úhrada pacienta
DOP_percent = úhrada pacienta v %
ODL2= preskripčné obmedzenie
RQ3= spôsob úhrady lieku
I - lieky plne uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia
S - lieky čiastočne uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia
A - liek podaný pri poskytovaní ambulantnej starostlivosti v ambulancii lekára, pri lekárskej službe prvej pomoci a rýchlej zdravotnej pomoci ako súčasť zdravotného výkonu. Vykazuje sa zdravotnej poisťovni poistenca na osobitnom zúčtovacom doklade.
AS - liek podaný pri poskytovaní ambulantnej starostlivosti v ambulancii lekára, pri lekárskej službe prvej pomoci a rýchlej zdravotnej pomoci ako súčasť zdravotného výkonu. Vykazuje sa zdravotnej poisťovni poistenca na osobitnom zúčtovacom doklade. Zdravotnej poisťovni poskytovateľ vyúčtuje časť ceny lieku zodpovedajúcu úhrade zdravotnej poisťovne a pacientovi časť zodpovedajúcu doplatku pacienta.
V - základné vakcíny určené na povinné očkovanie a na odporúčané očkovanie.
Vakcína určená na povinné očkovanie sa predpisuje na lekársky predpis. Na lekárskom predpise sa namiesto dávkovania napíše poznámka "ad manus medici". Vakcína sa vydáva v lekárni lekárovi alebo zdravotnej sestre, odkiaľ je transportovaná do ordinácie lekára v termoboxe. Ak vakcína obsahuje viac dávok, môže sa predpísať aj menšie množstvo dávok ako je v celom balení. Na balenie lieku a označenie obalu sa vzťahujú všeobecné ustanovenia o príprave liekov podľa požiadaviek správnej lekárenskej praxe.
Vakcína určená na odporúčané očkovanie sa predpisuje na lekársky predpis. Na lekárskom predpise sa namiesto dávkovania napíše poznámka „odporúčané očkovanie“. Vakcína sa vydáva v lekárni pacientovi, ktorý uhradí poplatok za recept podľa § 1 ods. 5 nariadenia vlády č. 722/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov.
veronikasad
25.11.10,08:24
Doplatok pacienta = max.suma, ktorú môže lekáreň požadovať ? Stáva sa mi, že za ten istý liek je na krabičke rôzna sumu v závislosti od lekárne ...
2009
25.11.10,08:32
Doplatok pacienta = max.suma, ktorú môže lekáreň požadovať ? Stáva sa mi, že za ten istý liek je na krabičke rôzna sumu v závislosti od lekárne ...

Doplatok pacienta je v spôsobe úhrady liekov. Spôsob úhrady je v stĺpci RQ3 viď môj popis.
S = čiastočne hradené poisťovňou.
veronikasad
25.11.10,08:38
Doplatok pacienta je v spôsobe úhrady liekov. Spôsob úhrady je v stĺpci RQ3 viď môj popis.
S = čiastočne hradené poisťovňou.
Ide mi o čiastočne hradený liek, či suma doplatku je v každej lekárni rovnaká, alebo je to max. suma, ktorú môže lekáreň od pacienta požadovať.
2009
25.11.10,08:38
Ak je rozdiel na jednom lieku v rôznych lekárňach je to odvodené od výrobnej ceny lieku a konečnej ceny, ktorú môže požadovať daná lekáreň
veronikasad
25.11.10,08:49
Môže to byť viac ako je uvedené v priloženom zozname ? Neriešim žiadny konkrétny prípad, ceny som nesledovala, len keď som pozerala na obaly, sú tam rôzne ceny.
2009
25.11.10,08:54
Teraz som sa zamyslela. MAX_euro_2 je suma na lieku kategórie S, ktorú preplatí poisťovňa lekárni. Doplatok pacienta vyrovnáva rozdiel medzi sumu, ktorú preplatí poisťovňa a konečnou sumou ktorú si môže stanoviť lekáreň na daný liek. Doplatok pacienta by nemal presahovať sumu doplatku v tabuľke. Môže byť nižší.
veronikasad
25.11.10,08:55
Tak som to chápala aj ja ... Ďakujem za vysvetlenie, resp. potvrdenie.
2009
25.11.10,08:58
:)
zuzkakom
25.11.10,10:04
Mnohí starší spoluobčania celý život prispievali do spoločného, a teraz keď potrebujú pomoc, tak na ňu v systéme nie sú peniaze, čo je teda dosť smutné.
Dalo by sa tu diskutovať, kto všetko za to môže, ale myslím, že nech to je ktokoľvek, najväčší krajec si trhnú farmaceutické spoločnosti (ktoré pravdepodobne ani len nemajú záujem ľudí liečiť, ale udržať chorých pri živote čo najdlhšie).
BXLmiami
25.11.10,10:33
No to je fakt že farma firmy nemaju zaujem liečiť,su na trhu preto aby vyvinuli lieky a zarobili na nich,ved prečo inak by to robili.:)Ale zase vdaka Bohu za tie lieky,dovolím si tvrdiť že bez nich by tu väčšina z nás už neprispievala.Ja teda určite nie.
trisestri
25.11.10,11:46
Treba podla mna aj viac kontrolovat system a urobit opatrenia na regulaciu cien-vraj to nie je komunizmus,dobre súhlasim,ale ak na cigaretach je tám tuším nejak regulovaná konečná cena aj obchodná priražka,prečo to nejde aj u liekov?
Dalej by mali občania dostávat ročné výpisi.Takisto by sa mali riešit chronický neplatiči poistného-stači jednoducho vypustit paragraf o dostatku financii na účte,s touto podmienkou je tento zákon neučinný.Treba efektivnejšie kontrolovat finančné toky.Ale aj viac osvety medzi ludmi o zodpovednosti za svoje zdravie.Zodpovednost je dost otázna,velakrát je sporné čo si človek zapričinil sám a čo je nasledkom iných okolnosti,ked častokrat aj autori rozných vyskumov si odporujú /napr pre jedných je soja velmi zdravá,iný tvrdia opak,obsah pesticidou v ovocí a zelenine,znečistenie ovzdušia atd/
Ale možne je obmedzit počet neptatených liečení alkoholikov, narkomanov, gamblerov./poznám jedného ktorý bol minimalne 6 krát na protialkoholickom, niektorý viackrát chodili na liečbu z narkomanstva/
Možné je vymahat náhradu za liečbu ktorú sposobia nasilnici pri priestupku, alebo tresnom čine,takisto dopravnou nehodou pod vplyvom alkoholu,alebo spachaním zavažnejšieho dopravného priestupku,takisto nasledkom úrazu pri adrenalinových športov /aký hazard napr.spúštat sa na bike po strmých kopcoch/ Dalej určitá sankcia pri jednoznačne preukazanom závažnom porušení liečebnom režime,ak tomu predchádza upozornenie./na jednom odelení nemocnice kde sa pacient liečil na srdce,si odskočil do krčmy a tak sa opil že potom spadol s postele v nemocnici.
Ale aj tak si myslím že hlavný problém je vo všeobecnej chorobe našej spoločnosti a to kšeftarení,zneuživaní pravomoci,predražených zakazkach, toto všetko čo načrtol aj serial Ordinacia v ružovej záhrade-kdekto sa nabaluje,potom nie je na starostlivost o pacienta,na lepšie ohodnotelie zamestnancov nemocníc,na moderné vybavenie atd-ale až na to priplacanie musím objektívne priznat že je to lepšie ako za komunistov,kedy nebolo ani vela kvalitných liekov,ani také vybavenie a akú taku možnost výberu lekára.
Llívia
25.11.10,12:10
Trisestri, s veľkou časťou z toho, čo si napísal/a súhlasím.
Nesúhlasím napr. s povinným posielaním ročných výpisov. O ne sa dá požiadať (aj v elektronickej, nielen "papierovej" podobe. Tí, čo majú záujem, o výpis požiadajú. Tím, čo záujem nemajú, bude jedno nejaký papier, ktorí im prišiel domov, takže by to bolo zase zbytočné vyhadzovanie peňazí.
Ako som myslela zodpovednosť, uviedla som niektoré prípady, kedy by si mal pacient platiť, alebo aspoň sa spolupodieľať na nákladoch, som už vysvetlila, opätovne to vysvetľovať nebudem, kto chce, pochopí, ako to myslím, kto nechce, nepochopí ani po ďalšom vysvetlení.
Tvoj príklad o pacientovi chorom na srdce - ak by bol doma, odskočí si na pivko, príde mu kontrola zo Soc. poisťovne, nenájde ho doma (príp. by ho skontroloval zamestnávateľ), príde o nemocenské dávky a nikto sa s ním baviť nebude. Prečo by sa toto nemohlo aplikovať aj v zdrav. poistení? Nie, že by prišiel o liečbu, ale musel by sa na nej finančne podieľať.
Myslím si, že keby sa do praxe zaviedlo to, čo navrhujem, mali by tieto opatrenia priaznivejší finančný dopad na zdravotníctvo ako to, keď sa zvyšujú ceny liekov, pretože poisťovňa na ne menej dopláca.
PS: Čo je to adrenalínový šport? Keď občas jazdím na bicykli po bežných cestách (ani na nich nie je veľká premávka), tak pri štýle jazdy niektorých vodičov by sa aj tento môj šport dal zaradiť medzi adrenalínové.
PPS: Tí, čo sa spúšťajú zo strmých kopcov, aspoň používajú chrániče + prilieb. Koľko vídaš vo svojom okolí ľudí, ktorí sa premávajú na kolieskových korčuliach, skejtoch, bikoch bez prilieb, bez chráničov (bez dozoru, bez riadneho vybavenia, bez osvetlenia, reflexných prvkov atď.)? Že nerobia "adrenalín" znamená ošetriť ich zranenia zadarmo, aj keď im mohli predísť? A ten, čo "robí" adrenalín, zraní sa, hoci urobil maximum preto, aby sa to nestalo, automaticky by si mal platiť?
zuzkakom
25.11.10,12:47
aj Lívii, ono keby sa to bralo, kto je za čo zodpovedný (každý za svoje zdravie), tak by na to zase len doplatili bežní ľudia. A tí, ktorí z toho majú skutočne výnosný biznis, by sa nabaľovali ešte viac. Myslím, že by skôr stálo za to ľudí pozítívne motivovať k zodpovednému prístupu k svojmu zdraviu ako začneme zavádzať represívne opatrenia.
Nie že by som bola proti tomu, aby sa nezodpovední podieľali na svojej zdravotnej staroslivosti, ale myslím, že veľa peňazí "uteká" niekam inam (nie zrovna na liečenie).
trisestri
25.11.10,13:02
Presne a treba začat od škol,rozšírit osvetu o zdraví,jeho ochrane-takisto viac športu a telesnej výchovy,je aj liečebná,je smutné že čoraz viac detí necvičí a nevenuje sa pohybovým aktivitám,viac osvety a propagacie zdravého životného štýlu,ochrany vlastného zdravia by mohli priniest aj verejnopravné media,poistovne,takisto aj nejaké motivačné programy, podpora prevencie atd,ale aj efektívne predpisovanie liekov,je choré ak liečbu neurčuje lekár,ale dealeri liekov,klobúk dole pre lekarmi ktorý nepustia ich do ordinacie /na predstavenie liekov sú iné formy ako sympozia,odborna literatúra atd,delaer ma chodit po lekarnach a nie po ordinaciach/
ivantt
25.11.10,13:26
Presne a treba začat od škol,rozšírit osvetu o zdraví,jeho ochrane-takisto viac športu a telesnej výchovy,......................................... ..............................................
je choré ak liečbu neurčuje lekár,ale dealeri liekov,klobúk dole pre lekarmi ktorý nepustia ich do ordinacie /na predstavenie liekov sú iné formy ako sympozia,odborna literatúra atd,delaer ma chodit po lekarnach a nie po ordinaciach/

To je vsetko pravda ale aj rodicia detí majú svoju chybu. aby sa zbavili otravovania detmi tak im pustia TV alebo pocitac a hry su velmi navykove, potom sa necudujme ze nechcu cvicit. Fico dal peniaze pre obce na ihriska a vela ludom to lezi v zaludku. Konecne aj na dedinach si mozu decka ale aj dospely zahrat tenis ale to by nesmela existovať závist. Zdravsie sa zije, menej liekov sa kupuje, mensia navstevnost u lekára a v lekarniach sa preda menej liekov... no kde by sme takto dosli... !!:mad:
buchač
25.11.10,13:39
To je vsetko pravda ale aj rodicia detí majú svoju chybu. aby sa zbavili otravovania detmi tak im pustia TV alebo pocitac a hry su velmi navykove, potom sa necudujme ze nechcu cvicit. Fico dal peniaze pre obce na ihriska a vela ludom to lezi v zaludku. Konecne aj na dedinach si mozu decka ale aj dospely zahrat tenis ale to by nesmela existovať závist. Zdravsie sa zije, menej liekov sa kupuje, mensia navstevnost u lekára a v lekarniach sa preda menej liekov... no kde by sme takto dosli... !!:mad:
mimotemy
Ľuďom neleží v žalúdku to , že "dal" na ihriská ...
Leží im ten spôsob "rozdávania" a aj to , že kde ich dal ....lebo o to tu ide ...
BXLmiami
25.11.10,13:46
To je vsetko pravda ale aj rodicia detí majú svoju chybu. aby sa zbavili otravovania detmi tak im pustia TV alebo pocitac a hry su velmi navykove, potom sa necudujme ze nechcu cvicit. Fico dal peniaze pre obce na ihriska a vela ludom to lezi v zaludku. Konecne aj na dedinach si mozu decka ale aj dospely zahrat tenis ale to by nesmela existovať závist. Zdravsie sa zije, menej liekov sa kupuje, mensia navstevnost u lekára a v lekarniach sa preda menej liekov... no kde by sme takto dosli... !!:mad:
Nevadí mi,že dal na ihriská.Vadí mi,že potom nezostalo na dediny po povodniach.Ked mám rezervu,tak mám rezervu na nepredvídané udalosti a nie na predvolebnu kampan.To je hlavná výhrada a nie ihriská.Ale to jemimotemy
ivantt
25.11.10,13:49
mimotemy
Ľuďom neleží v žalúdku to , že "dal" na ihriská ...
Leží im ten spôsob "rozdávania" a aj to , že kde ich dal ....lebo o to tu ide ...
mimotemyJa som v podstate vychadzal z debaty s kolegom, jemu lezi v zaludku ze dal peniaze bociam a nie ako chcel dzurinda na ochranu pred povodnami. Ale povodne neboli len za fica ale aj za dzurindu, preco sa vtedy nenasli peniaze ? vobec mi nejde o fica ani dzurindu, ja nemam rad politikov pre ich chamtivost, vychvalovanie sa a osocovanie. U nas sme radi ze mame tenisove ihrisko. doteraz ked som si chcle zahrat tenis musel som prejst 60 km, teraz necelych 500 m ak nahodou nie je kurt obsadeny bratislavakmi. Ja suhlasim ze treba peniaze proti povodniam ale aj dediny môzu zit kulturnejsie. A keby si pocul tie nazory bratislavcanov na dediny tak urcite by si zosedivel... sme pre nich len odpad a nic nam netreba. Naco su nam zaujmy a zabava ked mame prasce a slepice. ( ???.. hmm.. ale kde su ???) Cely svoj zivot som prezil v meste a teraz som par rokov na dedine... do mesta by som sa nevratil. Zijem ovela zdravsie a som ovela stastnejsi. A je mi ozaj jedno ci vladne havel ci pavel, vsetko je na jedno kopyto len to priezvisko je ine...
Llívia
25.11.10,16:28
aj Lívii, ono keby sa to bralo, kto je za čo zodpovedný (každý za svoje zdravie), tak by na to zase len doplatili bežní ľudia. A tí, ktorí z toho majú skutočne výnosný biznis, by sa nabaľovali ešte viac. Myslím, že by skôr stálo za to ľudí pozítívne motivovať k zodpovednému prístupu k svojmu zdraviu ako začneme zavádzať represívne opatrenia.
Nie že by som bola proti tomu, aby sa nezodpovední podieľali na svojej zdravotnej staroslivosti, ale myslím, že veľa peňazí "uteká" niekam inam (nie zrovna na liečenie).
Ak si myslela "liečenie alkoholikov", tak tam utekajú milióny EUR. (Nemám už ten časopis, tak ti presnú sumu neviem povedať), nielen nejaké drobáky. Koľko mesiacov by Terezamaria nemusela doplácať na lieky 100-105 EUR, keby euráče "neutekali" na liečbu alkoholikov?

no keby sa to bralo, kto je za čo zodpovedný (každý za svoje zdravie), tak by na to zase len doplatili bežní ľudia. A kto má byť zodpovedný za tvoje zdravie? JA? :eek: A ty máš byť zodpovedná za moje zdravie?:eek::eek:
Povedané slovami môjho ex-kolegu: Nou cement! (Čítaj, ako vidíš.)
Idem zožrať kus slaniny, čokoládu, vyúdenú salámu, na to si šľahnem nejaký chľast a to všetko s vedomím, že keď ma šľak trafí, tak sa štát o mňa postará. Kto sa pridá?
Llívia
25.11.10,16:37
mimotemy
Presne a treba začat od škol,rozšírit osvetu o zdraví,jeho ochrane...
Tento predmet by som nazvala "Zdravá rodina". Bola by to kombinácia toho, čo píšeš + k tomu aj sexuálna výchova + výchova k zodpovednému rodičovstvu + mohli by preberať napr. aj varenie, t.j. čo je a čo nie je zdravé - a obe pohlavia, nielen dievčatá ;)

-takisto viac športu a telesnej výchovy,je aj liečebná,je smutné že čoraz viac detí necvičí a nevenuje sa pohybovým aktivitám.../
Keď som chodila na ZŠ, tak sme boli v kuse vonku spolu s ostatnými deckami a to nás rodičia museli naháňať a zháňať, aby sme už konečne išli domov (to bolo také supééér, nočné korčuľovanie na ceste pod neónkou, alebo na rybníku, potoku, priehrade, schovky v parku, tenisové turnaje - so špongiovou loptičkou, ak si pamätáte, alebo bedminton...) Teraz je väčšina deciek zalezených doma. Je to aj preto, že doby sa menia, nemôžu sa napr. tak bezpečne hrať na ceste ako sme mohli my, keď ešte nejazdilo toľko áut. Tiež aj park je zrušený :mad:, cesty sú v zime odhrnuté a posypané :mad: a je aj menej detí, takže sa už nehrajú také tlupy ako za mojich detských čias. To chýbajúce miesto na hranie by sa dalo vyriešiť multifunkčným (či ako sa to označuje) ihriskom pri škole, kam by mohli decká, ale aj dospelí, chodiť po vyučovaní, takže nedostatok pohybovej aktivity by som riešila po škole, nie počas ako ďalšiu hodinu telocviku (predsa len je riadny rozdiel, či športujem preto, že musím, alebo preto, že chcem. A tiež na hodinách, keď sme sa učili nejaké debilné zostavy a ešte na známku - ako športové poleno ma to deptalo, nie povzbudzovalo niečo robiť, takže by aj mohli kompetentí opäť zrušiť známkovanie telesnej výchovy a zaradiť do nej viac takých obľúbenejších činností.)
trisestri
25.11.10,18:04
Z vynimkou nauky zakladných cvikov a relaxačných cvičení,som nemal na mysli sposob nanutenej telesnej výchovy,ale cez nejaké sútažné aktivity a pritažlive formy,u nás na zdš ked nám učitelka zaviedla sútaže v atletike,tak nik sa neulieval a všetci sa velmi radi zapojili a snažili,aj plavanie bolo pritažlive a turistické výlety,takisto by trebalo viac spristupnit telocvične a športoviska mimo vyučovania,nie tak ako u nás kde za prenajom multiihriska alebo športoviska v prenosnej športovej hale sa dost cvaka.
Llívia
25.11.10,18:11
Myslela som si, že tie športové areály/ihriská pri školách sa stavajú pre ľudí, t.j. aby ich mohli zadarmo využívať. (U nás nič také nie je, ale každý kandidát na poslanca a starostu to má v programe.)
delonka
26.11.10,06:32
Treba podla mna aj viac kontrolovat system a urobit opatrenia na regulaciu cien-vraj to nie je komunizmus,dobre súhlasim,ale ak na cigaretach je tám tuším nejak regulovaná konečná cena aj obchodná priražka,prečo to nejde aj u liekov?
Dalej by mali občania dostávat ročné výpisi.Takisto by sa mali riešit chronický neplatiči poistného-stači jednoducho vypustit paragraf o dostatku financii na účte,s touto podmienkou je tento zákon neučinný.Treba efektivnejšie kontrolovat finančné toky.Ale aj viac osvety medzi ludmi o zodpovednosti za svoje zdravie.Zodpovednost je dost otázna,velakrát je sporné čo si človek zapričinil sám a čo je nasledkom iných okolnosti,ked častokrat aj autori rozných vyskumov si odporujú /napr pre jedných je soja velmi zdravá,iný tvrdia opak,obsah pesticidou v ovocí a zelenine,znečistenie ovzdušia atd/
Ale možne je obmedzit počet neptatených liečení alkoholikov, narkomanov, gamblerov./poznám jedného ktorý bol minimalne 6 krát na protialkoholickom, niektorý viackrát chodili na liečbu z narkomanstva/
Možné je vymahat náhradu za liečbu ktorú sposobia nasilnici pri priestupku, alebo tresnom čine,takisto dopravnou nehodou pod vplyvom alkoholu,alebo spachaním zavažnejšieho dopravného priestupku,takisto nasledkom úrazu pri adrenalinových športov /aký hazard napr.spúštat sa na bike po strmých kopcoch/ Dalej určitá sankcia pri jednoznačne preukazanom závažnom porušení liečebnom režime,ak tomu predchádza upozornenie./na jednom odelení nemocnice kde sa pacient liečil na srdce,si odskočil do krčmy a tak sa opil že potom spadol s postele v nemocnici.
Ale aj tak si myslím že hlavný problém je vo všeobecnej chorobe našej spoločnosti a to kšeftarení,zneuživaní pravomoci,predražených zakazkach, toto všetko čo načrtol aj serial Ordinacia v ružovej záhrade-kdekto sa nabaluje,potom nie je na starostlivost o pacienta,na lepšie ohodnotelie zamestnancov nemocníc,na moderné vybavenie atd-ale až na to priplacanie musím objektívne priznat že je to lepšie ako za komunistov,kedy nebolo ani vela kvalitných liekov,ani také vybavenie a akú taku možnost výberu lekára.
trisestri, keby sa mi dalo, tak by som "nasúkala" aj sto súhlasov s tvojim prípsevkom., presne tak uvažujem aj ja, a o tom, že by mala Poisťovňa vrátiť klientovi peniaze na konci roka alebo vyúčtovať doplatok, som presvdečená už niekoľko rokov., a nie je to žiadna novinka,.. Prečo to u nás takto nefunguje? pretože, niekomu tento stav vyhovuje!!! niekto na tom dobre zarába., narkomani, fajčiari, nech si za lieky a liečbu platia, ak nemajú z čoho, tak nech to odrobia-verejné práce, práce v nemocnici u svojich "spolufajčiarov" ., prečo ja, ktorá som platila 35 rokov zdravotné poistenie, tak teraz, ked si chcem zachrániť aspoň jedno oko, musím platiť u súkromnej lekárky za vyšetrenie, petože štátne nemocnice nemajú tie diagnostické prístroje, ktoré má ona? prečo musím hľadať ja alternatívne spôsoby liečby, lebo mi chemická liečba prestala vyhovovať, zmenili v lieku látku bez toho ,aby upozornili lekára? je mi z tohto veľmi smutno, pretože počas mojej aktívnej práci pre socializmus ale aj súčasnú spoločnosť, som dávala zo seba len to najlepšie - nekradla som a verila som, že ked ja budem potrebovať pomoc, tak sa mi dostane taká, akú potrebujem.,
zuzkakom
26.11.10,06:57
Prečítajte si toto, to snaď ani nepotrebuje ďalší komentár

http://blog.martinus.sk/2010/11/john-virapen-rozhovor/
zuzkakom
26.11.10,07:21
Ak si myslela "liečenie alkoholikov", tak tam utekajú milióny EUR. (Nemám už ten časopis, tak ti presnú sumu neviem povedať), nielen nejaké drobáky. Koľko mesiacov by Terezamaria nemusela doplácať na lieky 100-105 EUR, keby euráče "neutekali" na liečbu alkoholikov?

no keby sa to bralo, kto je za čo zodpovedný (každý za svoje zdravie), tak by na to zase len doplatili bežní ľudia. A kto má byť zodpovedný za tvoje zdravie? JA? :eek: A ty máš byť zodpovedná za moje zdravie?:eek::eek:
Povedané slovami môjho ex-kolegu: Nou cement! (Čítaj, ako vidíš.)
Idem zožrať kus slaniny, čokoládu, vyúdenú salámu, na to si šľahnem nejaký chľast a to všetko s vedomím, že keď ma šľak trafí, tak sa štát o mňa postará. Kto sa pridá?

Chytila si sa slov ale nie podstaty. Ja viem že na liečenie ide veľa peňazí a veľa krát zbytočne, ale keby si len tušila aké ťažké lóve uteká inde. (Lebo kto už len zarobí na tom, keď budú ľudia zdraví?)
Llívia
26.11.10,07:42
Chytila si sa slov ale nie podstaty. Ja viem že na liečenie ide veľa peňazí a veľa krát zbytočne, ale keby si len tušila aké ťažké lóve uteká inde. (Lebo kto už len zarobí na tom, keď budú ľudia zdraví?)
Kedy bude v zdravotníctve viac peňazí:
- keď budú utekať lóve inde + k tomu na zbytočné liečenia,
- keď budú utekať lóve len inde?

Tušíš, koľko peňazí ide na liečbu tých, čo si za svoje choroby, úrazy môžu sami?:rolleyes:
ivantt
26.11.10,08:04
Prečítajte si toto, to snaď ani nepotrebuje ďalší komentár

http://blog.martinus.sk/2010/11/john-virapen-rozhovor/

Je to zaujimave citanie a podla mna pravdive. Len jeden postreh, ja som velmi casto pouzival acylpirín a niekedy este pouzívam. Asi si si vsimla ze som napísal používam a nie požívam. Ja ho použávam pri letovaní káblikov, funguje ovela lepsie ako živica alebo kyselina. Iba ze trosku smrdi ale zato poriadne drží :D;)
Llívia
26.11.10,09:47
mimotemy
Prečítajte si toto, to snaď ani nepotrebuje ďalší komentár

http://blog.martinus.sk/2010/11/john-virapen-rozhovor/
Na ten blaf, na ktorý si dala odkaz, mysli, až budeš najbližšie chorá. Neverím, že nepôjdeš k lekárovi alebo priamo do lekárne, aby si si kúpila nejaký škodlivý a neúčinný liek. :cool:
Ak máš deti, nedaj ich zaočkovať - ale buď potom natoľko férová, že až chytia chorobu, proti ktorej mohli byť očkované a nemuseli ju dostať, tak si liečbu hraď z vlastného vrecka. :cool:
Navrhni experiment, aby od budúceho roka bolo nie zrušené, ale zakázané akékoľvek očkovanie, nielen tie povinné a o pár rokov môžeš urobiť štatistiku úmrtností ľudí a najmä detí - čo myslíš, na ktorej strane bude viac čísel: na strane mŕtvych v dôsledku neočkovania alebo na strane mŕtvych v dôsledku očkovania (inak, ešte som nepočula o prípade, že by niekto zomrel po očkovaní :cool:).

Zombie Llívia

Niekoľko postrehov k tomu článku v odkaze:
- všetky lieky sú neúčinné, iba tie na rakovinu majúúčinok?
- autor knihy nie je lekárom, lekárnikom, iba predajcom,
- neverím, že v živote nezobol žiaden podľa neho neúčinný liek,
- prečo stovky tisíc ľudí nemajú po očkovaní žiadne následky, keď autor knihy tvrdí, aké je očkovanie nebezpečné a zdraviu škodlivé?
- som zobmie a to už roky, lebo podľa autora knihy, keď som si vzala na chrípku nebezpečný liek namiesto 100% účinnej horúcej polievke, do 10 rokov som zomrela. A je to celkom fajn, byť mŕtva, nevidím žiaden rozdiel oproti predchádzajúcemu stavu :rolleyes:, aj dane musím platiť rovnako :rolleyes:, aj jesť potrebujem :rolleyes: aj obliecť sa musím :rolleyes:


"Ach… Je teda vôbec na trhu nejaký liek, ktorý skutočne funguje? Oplatí sa vôbec niečo kupovať?
Nie. Všetky tie chemické lieky môžete vziať a hodiť ich do rieky."
1. Autor knihy tvrdí, že všetky lieky sú škodlivé, jedovaté, neúčinné. On nemá rád zvieratá, keď ich chce týmto nakŕmiť? :rolleyes:
2. Tento postup by skutočne vyriešil problém doplatkov za lieky - žiadne lieky by neboli, tým pádom by neboli ani žiadne doplatky. Potrebovali by sme potom vôbec nejaké zdravotníctvo?
Llívia
26.11.10,09:49
mimotemy
Je to zaujimave citanie a podla mna pravdive. Len jeden postreh, ja som velmi casto pouzival acylpirín a niekedy este pouzívam. Asi si si vsimla ze som napísal používam a nie požívam. Ja ho použávam pri letovaní káblikov, funguje ovela lepsie ako živica alebo kyselina. Iba ze trosku smrdi ale zato poriadne drží :D;)

Ak je to podľa teba pravdivé, až budeš chorý, urobíš toto:
"Ach… Je teda vôbec na trhu nejaký liek, ktorý skutočne funguje? Oplatí sa vôbec niečo kupovať?
Nie. Všetky tie chemické lieky môžete vziať a hodiť ich do rieky."
zuzkakom
26.11.10,11:06
Pre prechladnutie, ktoré trvá 7 dní s liekami a týždeň bez, radšej zvolím bez
Llívia
26.11.10,12:57
Ale nie sú všetky lieky len na prechladnutie. ;)
(Ja aj na nádchu, ktorá s liekmi trvá 3 a bez 3 dni (u mňa), radšej volím bez.)
ivantt
26.11.10,16:23
mimotemy

Ak je to podľa teba pravdivé, až budeš chorý, urobíš toto:
"Ach… Je teda vôbec na trhu nejaký liek, ktorý skutočne funguje? Oplatí sa vôbec niečo kupovať?
Nie. Všetky tie chemické lieky môžete vziať a hodiť ich do rieky."

To sopm nepovedal, ale acylpirin ozaj nemusim. Ja lieky beriem kôli cukrovke ale vacsina liekov je len bussines... ale nikdy neberiem lieky ako je brufen ci ibuprofen, paralan a co ja viem ake nezmysly. Teplotu netreba zrazat liekmi, teplota pomaha a ked uz je viac ako 39 tak potom radsej zabaly ( nastastie som teplotu nemal viac ako 15 rokov ). Ocklovat sa neockujem,tiez uz asi 15 rokov a chripku som nemal, dokonca ani anginu a nic podobne. Nebyt cukrovky tak som bezproblemovy clovek, preto sa tej cukrovky musim zbavit.
Stefan2005
26.11.10,17:08
.... že chronickí pacienti ani sami nevedia,čo vlastne užívali....

neboj sa, onedlho to ani lekári nebudú vedieť - ak prejde návrh, že lekár predpisuje iba účinnú látku - a nebudú diskusie o originály a generike. Farmaceutická lobby je silnejšia ako si kto myslí :o...
buchač
26.11.10,18:57
Prečítajte si toto, to snaď ani nepotrebuje ďalší komentár

http://blog.martinus.sk/2010/11/john-virapen-rozhovor/


mimotemy
Na ten blaf, na ktorý si dala odkaz, mysli, až budeš najbližšie chorá. Neverím, že nepôjdeš k lekárovi alebo priamo do lekárne, aby si si kúpila nejaký škodlivý a neúčinný liek. :cool:
Ak máš deti, nedaj ich zaočkovať - ale buď potom natoľko férová, že až chytia chorobu, proti ktorej mohli byť očkované a nemuseli ju dostať, tak si liečbu hraď z vlastného vrecka. :cool:
Navrhni experiment, aby od budúceho roka bolo nie zrušené, ale zakázané akékoľvek očkovanie, nielen tie povinné a o pár rokov môžeš urobiť štatistiku úmrtností ľudí a najmä detí - čo myslíš, na ktorej strane bude viac čísel: na strane mŕtvych v dôsledku neočkovania alebo na strane mŕtvych v dôsledku očkovania (inak, ešte som nepočula o prípade, že by niekto zomrel po očkovaní :cool:).

Zombie Llívia

Niekoľko postrehov k tomu článku v odkaze:
- všetky lieky sú neúčinné, iba tie na rakovinu majúúčinok?
- autor knihy nie je lekárom, lekárnikom, iba predajcom,
- neverím, že v živote nezobol žiaden podľa neho neúčinný liek,
- prečo stovky tisíc ľudí nemajú po očkovaní žiadne následky, keď autor knihy tvrdí, aké je očkovanie nebezpečné a zdraviu škodlivé?
- som zobmie a to už roky, lebo podľa autora knihy, keď som si vzala na chrípku nebezpečný liek namiesto 100% účinnej horúcej polievke, do 10 rokov som zomrela. A je to celkom fajn, byť mŕtva, nevidím žiaden rozdiel oproti predchádzajúcemu stavu :rolleyes:, aj dane musím platiť rovnako :rolleyes:, aj jesť potrebujem :rolleyes: aj obliecť sa musím :rolleyes:


"Ach… Je teda vôbec na trhu nejaký liek, ktorý skutočne funguje? Oplatí sa vôbec niečo kupovať?
Nie. Všetky tie chemické lieky môžete vziať a hodiť ich do rieky."
1. Autor knihy tvrdí, že všetky lieky sú škodlivé, jedovaté, neúčinné. On nemá rád zvieratá, keď ich chce týmto nakŕmiť? :rolleyes:
2. Tento postup by skutočne vyriešil problém doplatkov za lieky - žiadne lieky by neboli, tým pádom by neboli ani žiadne doplatky. Potrebovali by sme potom vôbec nejaké zdravotníctvo?

...hm ...Livka , ale ten link sa dá predsa dvoma spôsobmi chápať ....:rolleyes:

Ako vieš , že Zuzana ten príspevok chváli alebo haní ?
Proste sa len vyjadrila , že nie je potrebný ďalší komentár ...nič viac ...teda aspoň ja to tak chápem ...či ...???;)
Llívia
26.11.10,23:05
No, vieš, ona mi napísala SS, tak viem, ako to asi myslela. ;)
Llívia
26.11.10,23:09
mimotemy
To sopm nepovedal, ale acylpirin ozaj nemusim. Ja lieky beriem kôli cukrovke ale vacsina liekov je len bussines... ale nikdy neberiem lieky ako je brufen ci ibuprofen, paralan a co ja viem ake nezmysly. Teplotu netreba zrazat liekmi, teplota pomaha a ked uz je viac ako 39 tak potom radsej zabaly ( nastastie som teplotu nemal viac ako 15 rokov ). Ocklovat sa neockujem,tiez uz asi 15 rokov a chripku som nemal, dokonca ani anginu a nic podobne. Nebyt cukrovky tak som bezproblemovy clovek, preto sa tej cukrovky musim zbavit.
Ibuprofen je fakt nezmysel, len neviem, prečo mi potom zaberá od bolesti. :cool:
Ktovie, či by si bol bezproblémový človek, keby si nebol v detstve očkovaný. :cool:
Alebo či by si bol :cool:
ivantt
27.11.10,05:35
mimotemy
Ibuprofen je fakt nezmysel, len neviem, prečo mi potom zaberá od bolesti. :cool:
Ktovie, či by si bol bezproblémový človek, keby si nebol v detstve očkovaný. :cool:
Alebo či by si bol :cool:
Ja viem ze ibuprofen zabera ale postupom casu cim dalej tym menej az nakoniec ma minimalne ucinky pri maximalnom pouzívani a vtedy je uz clovek zhavislý. Má velmi vela neziaducich ucinkov. Samozrejme ze smo bol ockovany, bolo to povinne. Ale vies kkolko detí dnes zije bez ockovania ? Ja nechcem nikoho nahovarat aby sa dal alebo nedal ockovat, je to kazdeho osobna vec. Ja som hovoril o liekoch a vyjadril suhlas s clankom. Ked tebe zomrie mama ako mne na cirhozu pecene, nie z alkoholu ale z nadmerneho uzivania liekov a to celkom mlada tak potom aj ty zmenis nazor.
Ja som bral lieky na znizenie cholesterolu a zcal som mat dost vazne problemy co sa tyka intimneho zivota. Prestal som ich brat, zlepsilo sa mi to, dokonca aj cholesterol mam upraveny a lepsi a myslim ze pecienku som si taktiez trosicku odlahcil. Velmi dôlezitá je strava a pohyb a o tom v tom clanku islo. Nie sediet doma pri TV a hadzat do seba oriesky a keksiky ale íst na prechádzku a mat vyvázenu stravu. Ak obcas citas casopis bedeker zdravia, tam pise kardiolog o tom, ze clovek si kludne môze dat aj slaninku ale k tomu aj príslusne množstvo zeleniny.
O tom, ze zivotosprava je prvotna, o tom som presvedceny a nikto mi to nezoberie. Mne sa rapidne zlepsil zdravotny stav len zmenou stravy a pohybom, dokonca aj inzulinu si picham mensie davky.
Este sa vrato, k tomu ockovaniu. Ja som za to, aby sa rodicia rozhodli sami a nebolo im to prikazovane. Ved cim viac cloveku prikazuju tym viac chce príkaz porusit.A je pravda, vela detom ockovanie pomohlo ale je aj pravdou ze vela detom ublízilo. Vtedy sa vytiahne teoria ze uz bolo neskoro. Nikdy sa nevytiahne teoria ze keby sa najskôr posilila imunuta a potom ockovalo nic by sa dietatu nestalo. Jednoducho sa pichne vakcina bez akehokolvek predchadzajuceho zaujmu o malinkeho pacienta. Splnit si povinnost nech sa deje co sa deje.
mimotemyA aka je starostlivost o pacienta ? Lezal som v nemocnici a kedze som bol diabetik, mal som aj druhu veceru. Vies co mi davali ??? suchý, biely rozok co cukrovkara v podstate zabija. Takze komu mam teraz verit ? babke bylinkarke, ktora mi da steviu alebo lekarom ktory mi davaju rozok ?
Ale nechcem tym povedat ze lekarom neverim. Su potrebny ale nesmu z nich byt predajcovia a dealeri farmaceutickych firiem. Musia byt v prvom rade ludia so srdcom. Je ich tu este vela ale uz je viac takych co ludi beru ako stroj a zdroj financii. Nechcem nikoho urazat ale v poslednom case to inak nevidim.
Ak som sa niekho dotkol, tak to nebolo umyselne, ja len hovorim svoj nazor a svoje skusenosti. Nikdy nezanedbavam lekarsku starostlivost ale alterantivnej liecbe sa tiez nevyhybam. Namiesto po liekoch siahnem po bylinkách alebo inej alteranative, hlavne bez chemie. Nikdy som neuzil tabletku proti boleniu hlavy. Ale priznavam, uzil som v minuly rok 2x acylpirin ale nie kôli teplote... mal som svalovicu a 25 km s prevysenim 2100 m pred sebou.
Llívia
27.11.10,07:01
K liekom: čítali sme rovnaký článok, Karlíku (Ivantte)? Lebo v tom, čo som čítala ja, bolo napísané, že to chemické svinstvo (cháp lieky) môžu pacienti hodiť do rieky, lebo je neúčinné. To, že lieky majú vedľajšie účinky, je fakt, ale neznamená to, že sú neúčinné na prvotnú chorobu. Aj lieky na rakovinu majú vedľajšie účinky, vzdal by si sa ich preto?
Známej sa predčasne narodilo dieťa v 8. (alebo 7.) mesiaci. Hovorila mi, že vtedy deti ešte nemajú dobre vyvinuté pľúca (asi tak, že dieťa sa po narodení nadýchne, potom vydýchne, pľúca sa mu zlepia a zomrie), preto muselo dostať nejakú injekciu s liekom. Čo mu mali miesto lieku dať radšej slepačiu polievku a bylinkový čaj a poslať ho zabehať si? Taktiež do roka bralo lieky - chemické svinstvo na podporu mozgu. Keby mu dávali bylinky, myslíš si, že by dnes z neho nebol Carda retarda?
Za rok hodím do seba tak 30 Ibuprofenov (jasné, že nie naraz). Nikdy po jeho užití som si nevšimla, že by mal nejaké vedľajšie účinky. Ani nie som na ňom závislá. Keď som skúšala miesto Ibuprofenu bylinkový čaj, tak okrem toho, že som nebola smädná, nemali bylinky žiaden účinok.
Zhrnutie: netvrdím, že lieky nemajú vedľajšie účinky. Netvrdím, že nie je medzi lekármi "korupcia" či ako tom mám nazvať, keď predpisujú lieky podľa diktátu farm. firiem. Ale to sú dve úplne, úplne rozdielne veci, to nie je to, že lieky sú neúčinné. Nie som zástancom toho, aby ľudia do seba hádzali lieky bez rozmyslu a najmä bez opodstatnenosti len kvôli reklame alebo vlastnému pohodliu. Ale tiež nesúhlasím s tým, že všetky lieky sú neúčinné svinstvo, ktoré môžeme hodiť do rieky (chúďatká rybičky a iné vodné tvory).
Ked tebe zomrie mama ako mne na cirhozu pecene Tak "dík" za prianie. Našťastie je moja mama zdravá, neberie žiadne lieky, nemá žiadne zdravotné problémy a k priemernej dĺžke života žien má ešte ďaleko.

K životospráve: v článku nešlo úprava životosprávy (strava, šport), ale o neúčinnosť liekov. Dobrá životospráva tiež nevylieči všetko. V mnohých prípadoch však pomôže zlepšiť zdrav. stav. To je len pohodlnosť ľudí a nedostatok vôle niečo pre seba urobiť, keď si radšej niečo zobnú namiesto toho, aby sa vzdali obľúbeného nezdravého jedla, alebo aby si išli zašportovať a výrobcovia liekov ich v tomto podporujú, viď napr. reklamné kampane na vitamíny (viem, že vitamíny nie sú lieky, ale potravinové doplnky, ale je to podobné ako s liekmi). Pritom časť lekárov hovorí, že treba užívať vitamíny aj preventívne, druhá časť hovorí, že je to zbytočné, dokonca to môže byť zdraviu škodlivé, pretože pri zdravej, vyváženej strave prijíma človek dostatočné množstvo vitamínov v potrave. (Tiež som sa nechala oblbnúť reklamou, zobala som vitamíny a rozdiel pre a po zobnutí som nevidela žiadny. Iba keď som brala železo bol rozdiel - nedostatok železa sa dá tiež odstrániť vhodnou stravou, lenže najväčšími zdrojmi železa je mäso a to jesť nebudem, aj keby som do konca života musela brať železo v tabletkách).
Písala som o zodpovednosti ľudí za svoje zdravie. Ty si napísal, ako sa ti po úprave stravy zlepšil zdrav. stav. Máš to overené na sebe, vieš, že to funguje. Ale prečo tím, ktorí si majú upraviť životosprávu, aby sa im zlepšil zdravotný stav, a neurobia to, sa máme my ostatní skladať na ich lieky?!
Nie sediet doma pri TV a hadzat do seba oriesky Oriešky sa odporúčajú, lebo obsahujú zdraviu prospešné látky.
Ak obcas citas casopis bedeker zdravia, tam pise kardiolog o tom, ze clovek si kludne môze dat aj slaninku ale k tomu aj príslusne množstvo zeleniny. Tento nie, občas Zdravie (z neho mám to o očkovaní, viď nižšie). Mám knihu Jedlo ako jed, jedlo ako liek. V nej je napr. napísané, že aj také nezdravé chipsy obsahujú veľa vitamínu B12 (asi, neviem presne, či tento, alebo iné číslo. A keďže som knihu dala sestre, nemôžem to ani pozrieť). V rozumných množstvách nie je žiadna potravina vyslovene škodlivá. (Pozor! Rozumná miera nie je na spôsob tohoto: alkohol v malých dávkach neškodí v akomkoľvek množstve. :D)
K očkovaniu:
Ale vies kkolko detí dnes zije bez ockovania ? 4-5%? V tomto čísle sú zahrnuté aj tie deti, ktoré nemôžu byť očkované kvôli zníženej imunite.
Ja nechcem nikoho nahovarat aby sa dal alebo nedal ockovat, je to kazdeho osobna vec... Ja som za to, aby sa rodicia rozhodli sami a nebolo im to prikazovane.Nie je. Je to vec v záujem všetkých ľudí. Nemali by o tom rozhodovať rodičia, napr. aj kvôli tomu, že prevencia je oveľa lacnejšia než liečba.
A je pravda, vela detom ockovanie pomohlo ale je aj pravdou ze vela detom ublízilo. Koľkým % ublížilo? 0,01% Alebo 1 %? Keď pomohlo napr. 99,99 % a 0,01 % ublížilo, je veľa jedno aj druhé číslo? Keď sa zruší povinné očkovanie, aký bude pomer? Z tých, čo zaočkujú nepovinne, bude 99,99 % bez následkov, 0,01 % s následkami a z nezaočkovaných bude napr. 70 % zdravých, 30 % chorých s následkami, pričom následkom môže byť aj smrť?
Nikdy sa nevytiahne teoria ze keby sa najskôr posilila imunuta a potom ockovalo nic by sa dietatu nestalo. Ale stalo. Sú deti, ktoré imunitu nikdy nebudú mať silnú, lebo sa s jej nedostatočnosťou už narodili. Sú deti, ktoré majú imunitu oslabenú dočasne a ak ochorejú ešte viac v čase jej oslabenia, môže to mať pre ne závažné, ba až tragické dôsledky. Ako chceš rýchlo posilniť imunitu u malinkého bábätka? Ak má dieťa dobrú imunitu, dokáže si s chorobou poradiť jeho organizmus (väčšinou za pomoci liekov ;)). Lenže, kým sa choroba prejaví, šíri ju ďalej okolo seba (niekedy aj vedome, keď rodičia strčia svoje choré dieťa do škôlky alebo do školy). A takto môže nakaziť dieťa s oslabenou imunitou. Vzal by si si na svedomie, že by tvoje nezaočkované dieťa rozšírilo chorobu, "vďaka" ktorej by zomrel jeho spolužiak? Nikto ma nepresvedčí, že niektoré choroby ustúpili iba vďaka lepším životným podmienkam, napr. taká tuberkulóza.
mimotemyA aka je starostlivost o pacienta ? Dúfam, že to nebudem musieť nikdy zistiť, najmä po tom, čo som sa dozvedela včera od kamaráta: jeho 21-ročná príbuzná má rakovinu mäkkých tkanív. Prvýkrát ju operovali cez prázdniny, to ešte diagnóza nebola známa. Po operácii nebola spravená histológia, choroba sa vrátila a dievčina bola operovaná zase. Teraz sa jej pokúšajú vybaviť liečbu v lepšej nemocnici, a keď som počula cenu za súkromnú konzultáciu, radšej no comment. Pritom, kto pochybil po prvej operácii?
K svalovici: o tom, že si treba dať acylpirín, aby sa jej predišlo, som už počula, ale neskúšala som to. 2-3 chodím ako Pinochcio krížený s Robocopom, a potom prejde aj sama. :D
BXLmiami
27.11.10,08:09
Ja viem ze ibuprofen zabera ale postupom casu cim dalej tym menej az nakoniec ma minimalne ucinky pri maximalnom pouzívani a vtedy je uz clovek zhavislý. Má velmi vela neziaducich ucinkov. Samozrejme ze smo bol ockovany, bolo to povinne. Ale vies kkolko detí dnes zije bez ockovania ? Ja nechcem nikoho nahovarat aby sa dal alebo nedal ockovat, je to kazdeho osobna vec. Ja som hovoril o liekoch a vyjadril suhlas s clankom. Ked tebe zomrie mama ako mne na cirhozu pecene, nie z alkoholu ale z nadmerneho uzivania liekov a to celkom mlada tak potom aj ty zmenis nazor.
Ja som bral lieky na znizenie cholesterolu a zcal som mat dost vazne problemy co sa tyka intimneho zivota. Prestal som ich brat, zlepsilo sa mi to, dokonca aj cholesterol mam upraveny a lepsi a myslim ze pecienku som si taktiez trosicku odlahcil. Velmi dôlezitá je strava a pohyb a o tom v tom clanku islo. Nie sediet doma pri TV a hadzat do seba oriesky a keksiky ale íst na prechádzku a mat vyvázenu stravu. Ak obcas citas casopis bedeker zdravia, tam pise kardiolog o tom, ze clovek si kludne môze dat aj slaninku ale k tomu aj príslusne množstvo zeleniny.
O tom, ze zivotosprava je prvotna, o tom som presvedceny a nikto mi to nezoberie. Mne sa rapidne zlepsil zdravotny stav len zmenou stravy a pohybom, dokonca aj inzulinu si picham mensie davky.
Este sa vrato, k tomu ockovaniu. Ja som za to, aby sa rodicia rozhodli sami a nebolo im to prikazovane. Ved cim viac cloveku prikazuju tym viac chce príkaz porusit.A je pravda, vela detom ockovanie pomohlo ale je aj pravdou ze vela detom ublízilo. Vtedy sa vytiahne teoria ze uz bolo neskoro. Nikdy sa nevytiahne teoria ze keby sa najskôr posilila imunuta a potom ockovalo nic by sa dietatu nestalo. Jednoducho sa pichne vakcina bez akehokolvek predchadzajuceho zaujmu o malinkeho pacienta. Splnit si povinnost nech sa deje co sa deje.
mimotemyA aka je starostlivost o pacienta ? Lezal som v nemocnici a kedze som bol diabetik, mal som aj druhu veceru. Vies co mi davali ??? suchý, biely rozok co cukrovkara v podstate zabija. Takze komu mam teraz verit ? babke bylinkarke, ktora mi da steviu alebo lekarom ktory mi davaju rozok ?
Ale nechcem tym povedat ze lekarom neverim. Su potrebny ale nesmu z nich byt predajcovia a dealeri farmaceutickych firiem. Musia byt v prvom rade ludia so srdcom. Je ich tu este vela ale uz je viac takych co ludi beru ako stroj a zdroj financii. Nechcem nikoho urazat ale v poslednom case to inak nevidim.
Ak som sa niekho dotkol, tak to nebolo umyselne, ja len hovorim svoj nazor a svoje skusenosti. Nikdy nezanedbavam lekarsku starostlivost ale alterantivnej liecbe sa tiez nevyhybam. Namiesto po liekoch siahnem po bylinkách alebo inej alteranative, hlavne bez chemie. Nikdy som neuzil tabletku proti boleniu hlavy. Ale priznavam, uzil som v minuly rok 2x acylpirin ale nie kôli teplote... mal som svalovicu a 25 km s prevysenim 2100 m pred sebou.
Prepáč,ale ten biely rožok Ti nedali lekári.Lekár nariadil diabeticku dietu a že nemocnica má len na biely rožok,tak čo s tým má asi tak spraviť lekár?Má Ti isť za vlastné kupiť biely jogurt?A aj ostatným diabetikom?Toto nie je vec lekára ale vec nedofinancovaného zdravotníctva a to je podstatný rozdiel.
ivantt
27.11.10,08:20
Prepáč,ale ten biely rožok Ti nedali lekári.Lekár nariadil diabeticku dietu a že nemocnica má len na biely rožok,tak čo s tým má asi tak spraviť lekár?Má Ti isť za vlastné kupiť biely jogurt?A aj ostatným diabetikom?Toto nie je vec lekára ale vec nedofinancovaného zdravotníctva a to je podstatný rozdiel.

mimotemyTo mi mohli radsej povedat aby som si priniesol so sebou. Podla mna lekar a zdraotníctvo spolu úzko spvisia. aco ma lekár lieci v nemocnici ked zdravotníctvo mi hned skodí ??? nemocnice su na to, aby sa ludie liecili a nie na to aby ukazali ludom v akom sme svrabe na ukor ich zdravia. Ale toto vsetko sem nepatri, tu sa jedna o cenu liekov a nie o lekároch a zdraotníctve, to si mozme podebatit niekde inde aj ked nie som ani lekar ani zdravotník. Ja neodsudzujem lekarov, dokonca naopak a ked treba tak ich chránim ale nech mi nikto nehovori ked mne odborny lekar predpise lieky a obvodák to zmení na vyssie davky a to len preto ze sa nekotroluje tak potom dakujem. Hladam si ineho lekara s ludskym pristupom, svedomiteho a hlavne nevystresovaneho zo svojej viny. Ja som zdravotníctvu neublízil tak preco by malo ublizovat ono mne ? Ked lekar nasadi antibiotika a zdravotnictvo rozhodne ze treba analgetika tak dostanem analgetika ??? To teda nie, s tym ja nesuhlasim ale s tym by nemali suhlasit ani lekari....
BXLmiami
27.11.10,08:41
Zbytočne sa rozčuľuješ,čo Ti má lekár hovoriť,ako on môže ovplyvniť kuchynu?Diabeticku dietu dal a ako má vedieť že Tebe o 22,00 daju rožok?Neobranujem ale rozlišuj čo má na svedomí lekár a čo nie.
ivantt
27.11.10,08:52
Tak este raz. Nikdy sm nikomu nic zleho nezelal ani nezelam Nikomu nezelam aby bol chory... Lekár ma so zdravotníctvom spolupracovat a nie si protirecit. Lekar rozhoduje o zdravej a ucinnej liecbe, nie zdravotnicto... Zdravotníci musia vediet co môzu dat pacientovi a co nie... najskôr je to rozok a neskôr zle lieky. Co povie lekar to by mal byt zakon aj pre tých co objednavaju pacientom stravu.
Okrem toho , ja sa nerozculujem, ja len konstatujem :-)
Llivia, s tym ockovanim by som sa vedel poskriepit. Tak ako sa skriepim s kolegom, ktory sa dava zaockovat a vzdy je potom nakapaty, ja sa nedavam ockovat a chripka sa ma nechyta. Nesledujem statistiky. Ze su oriesky zdrave, to viem ale pokial nie su rpazene a solene a tiez sa ich nema jest 30 dk... tak cho chipsi.. co je na nich zdrave ? Ze mi zomrela mama a nemala ani 61 rokov to je fakt a nezelam to nikomu nasvete. Vzala si to osobne ale nebolo to tak myslene.. ja zelam tebe aj celej tvojej rodine, znamym aj kamaratom len pevne zdravie, aby sa im choroby vyhybali.
Llívia
27.11.10,09:39
Škriepiť sa o očkovaní - to môžeme robiť, ale pravdu nezistíš, lebo to by sa muselo skutočne zakázať, aby sa videlo, či je, alebo nie je zdraviu prospešné.

Rozhovor s autorom knihy je aj v poslednom čísle Zdravia. V rozhovore "útočí" najmä na očkovanie a psychofarmaká.
ivantt
27.11.10,09:52
Skôr citam bedeker zdravia ale to je viac reklamny casopis ale niektore clanky su ozaj dobre. Ja som cital len ten prispevok co bol link a s vela vecami suhlasim. Doknca si myslim ze vela vírusov bolo umelo vytvorenych ako biologicka zbran a potom to nejakym spôsobom musia vyskusat... ale na ludoch a to je smutne. Potom nie je az tak na mieste ospravedlnovanie sa.