ELAST
24.11.10,09:32
Dobrý deň prajem,

notár na dedičskom konaní nám povedal, že je potrebné z dedičstva zaplatiť daň (vo výške 1%). Prosím Vás, mohli by Ste mi poradiť číslo zákona, ktorý túto daň z dedičstva upravuje?

Viem, že v minulosti to bol zákon č. 318/1992 Zb., ale ak sa nemýlim, tento zákon už neplatí (daň z dedičstva bola zrušená k 1.1.2004), však?

Tak predpokladám, že keď nás na to notár upozornil, že je nejaký nový zákon (alebo novelizácia v súčasnosti platného zákona), ktorý túto daň z dedičstva upravuje. Prosím, poradíte mi číslo tohto zákona?

Ďakujem veľmi pekne!
Zoltán Kovács
24.11.10,08:36
Nie je to daň z dedičstva, ale poplatok notárovi, ktorý je odstupňovaný podľa celkovej hodnoty dedičstva.
ELAST
24.11.10,08:39
Nie je to daň z dedičstva, ale poplatok notárovi, ktorý je odstupňovaný podľa celkovej hodnoty dedičstva.

Ďakujem krásne! A prosím, poradíte mi ešte ako sa to platí? Myslím, do kedy a kde získam údaje k platbe atd....

Dakujem velmi, velmi pekne!
ELAST
24.11.10,08:50
Ďakujem krásne! A prosím, poradíte mi ešte ako sa to platí? Myslím, do kedy a kde získam údaje k platbe atd....

Dakujem velmi, velmi pekne!

Alebo to bude všetko uvedené v rozhodnutí o dedičstve?

Ďakujem veľmi pekne!
Zoltán Kovács
24.11.10,08:51
Malo by to tam byť.
ELAST
24.11.10,09:18
Malo by to tam byť.

Ďakujem krásne!
luja5
24.11.10,09:46
uvediem info z môjho konkrétneho prípadu z tohto roku:
poplatok notárovi som sa dozvedela na dedičskom konaní, keď sa už rozhodlo o dedičstve, suma je uvedená a vyšpecifikovaná v osvedčení o dedičstve s odvolávkou na § 13, § 18 ods. 1 písm. a/ a § 23b vyhl. č. 31/1993 Z.z. v znení neskorších predpisov, po ukončení dedičského konania som priamo tam dostala faktúru, ktorú som mohla uhradiť hneď v hotovosti proti príjmovému dokladu, alebo do 15 dní
tiež pre info dopĺňam, že potom sa platí ešte súdny poplatok – súd zašle dedičom uznesenie, súdny poplatok som platila na základe ust. § 2 ods. 1 písm. e/ zákona č. 71/1992 Zb. v znení noviel, sadzby sú stanovené v prílohe k tomuto zákonu „Sadzobník súdnych poplatkov“ pod položkou 18a
ELAST
24.11.10,10:38
uvediem info z môjho konkrétneho prípadu z tohto roku:
poplatok notárovi som sa dozvedela na dedičskom konaní, keď sa už rozhodlo o dedičstve, suma je uvedená a vyšpecifikovaná v osvedčení o dedičstve s odvolávkou na § 13, § 18 ods. 1 písm. a/ a § 23b vyhl. č. 31/1993 Z.z. v znení neskorších predpisov, po ukončení dedičského konania som priamo tam dostala faktúru, ktorú som mohla uhradiť hneď v hotovosti proti príjmovému dokladu, alebo do 15 dní
tiež pre info dopĺňam, že potom sa platí ešte súdny poplatok – súd zašle dedičom uznesenie, súdny poplatok som platila na základe ust. § 2 ods. 1 písm. e/ zákona č. 71/1992 Zb. v znení noviel, sadzby sú stanovené v prílohe k tomuto zákonu „Sadzobník súdnych poplatkov“ pod položkou 18a

Ďakujem, ďakujem krásne!