Daduš K
24.11.10,10:17
Môže si daňovník, ktorý má v nájomných priestoroch prevádzku dať do nákladov opravu strechy ak má zmluvu s prenajímateľom postavenú tak, že si opravy a údržbu hradí sám?:o
Zoltán Kovács
24.11.10,09:44
ÁNo.
betka
24.11.10,20:46
Môže si daňovník, ktorý má v nájomných priestoroch prevádzku dať do nákladov opravu strechy ak má zmluvu s prenajímateľom postavenú tak, že si opravy a údržbu hradí sám?:o

Nie.

ZDP:

17/(21) Nepeňažným príjmom prenajímateľa sú aj výdavky vynaložené nájomcom na opravy prenajatého hmotného majetku zahrnuté do daňových výdavkov nájomcu nad rámec povinností nájomcu dohodnutých v nájomnej zmluve.80)

Mám za to, že oprava strechy nie je problém nájomcu, ale prenajímateľa.

Ja si tak môžem na prenajatej nehnuteľnosti vymeniť žiarovku, kľučku, omaľovať.

Oprava strechy?? Ak zažmúrim silno obe oči, a s prenajímateľom mám v NZ uvedené, že nájomca je povinný uhrádzať opravy do výšky napr. 300 €, teda je to zmluvne ošetrené, tak ano.

Ale inak nie. JA na svoj náklad, ako nájomca by som to urobila v odôvodnených prípadoch napr.: dali sme si namontovať satelit a FY, kt to montovala, poškodila strechu, boli sme nútení ju opraviť, ...

Prenajímateľ má povinnosť udržiavať budovu v stave spôsobilom na jeho užívanie. Ak nie je nehnuteľnosť spôsobilá na užívanie nájomca má možnosť požadovať zľavu za prenájom...

;););););)
Mária27
25.11.10,18:13
Prenajímateľ má povinnosť udržiavať budovu v stave spôsobilom na jeho užívanie. Ak nie je nehnuteľnosť spôsobilá na užívanie nájomca má možnosť požadovať zľavu za prenájom...


Nájomca má možnosť požadovať zľavu za prenájom skutočne len vtedy, ak by nemohol úplne alebo čiastočne využívať vec na prenajatý účel (§674 OZ). Ak by mu však tieklo na hlavu a prevádzka by fungovala normálne, nárok na zľavu by nemal.:)

Náklady spojené s opravou prenajatej veci idú na vrub prenajímateľa (§ 668 ods. 1), pokiaľ nájomná zmluva neustanovuje inak. V nájomnej zmluve možno dohodnúť, že opravy veci bude vykonávať nájomca na svoje náklady. Takto sa to rieši dosť často a uľahčuje to nájomné vzťahy najmä pri dlhodobom nájme ale i v mnohých iných prípadoch, napr. prenajímateľ je v cudzine, má viacero nehnuteľostí a pod.

Inak je to pri investíciach, keď po skončení nájmu môže nájomca od prenajímateľa žiadať to, o čo sa zvýšila hodnota veci.