berry
24.11.10,11:47
Dobrý deň
Hľadám , hľadám, ale takúto tému tu nemôžem nájsť.
Idem vystavovať faktúru pre jednú štátnu inštitúciu. A v zmluve o dielo je napísane , že ak Daňový doklad nebude obsahovať všetky zákonom požadované náležitosti , tak doklad je neplatný a neplynie ani lehota splatnosti.
Tzn, že ak ja vystavím 1. faktúru oni si ju do 30. budú kontrolovať. A potom mi ju vrátia na prerobenie, že je zlé vystavená a zas mi začína plynúť 30 - dnová lehota splatnosti až od toho ďalšieho doručenia už opravenej faktúry.
Určite ste sa s tým viacerí stretli. Tak by som od Vás chcela nejaké typy , na čo si dávať hlavne pozor pri vystavovaní faktúry a na čo hlavne nezabudnúť.
Podľa zákona viem čo musí faktúra obsahovať, ale oni si tam nájdu aj úplnu banalitu aby mi tu faktúru vrátili. (počula som , že jednej firme vrátili preto, že tam mala nejakú gramatickú chybu :( )
A keďže je kríza a už sa tam vrazilo dosť peňazí , tak tie peniažky by nám moc pomohli keby nám to vyplatili čím skôr.
Ďakujem
-b-
a_je_to
03.12.10,19:42
Zmluva určuje pre fakturáciu pravidlá - zákonom požadované náležitosti. Netreba hľadať nejakú nadrámcovú zbierku typov, lebo ani nie je, stačí dodržať zákon. Ne je uvedené ktorý, ale ak dodržíš § 71, zákona o DPH, tak tej faktúre nemá čo chýbať. Banality, nepodstatné námietky a gramatické chyby nie sú porušením pravidiel podľa zákona, iba šikanovaním a zámienkou na odďaľovanie splatnosti.
Vrátením faktúry pre chybu a doručením opravenej nezačína plynúť nová lehota, iba pôvodná sa pozastavuje do predloženia. V jednom vrátení musia byť písomne uvedené všetky námietky. Ak ich odstrániš, nemajú dôvody, aby splatenie naťahovali.
Rozalka
03.12.10,19:46
Nezabudni na údaje o registrácii podľa § 3a ObZ, aby nebolo treba hľadať, je tu na to aj téma:
http://www.porada.sk/t153062-povinne-udaje-v-obchodnej-korespondencii.html