bendži
24.11.10,12:43
Ahojte poradaci,

chcem vas poprosit o vas nazor, ci v tomto pripade vznika zamestnancovi narok na vyplatenie 13-teho platu

- zamestnanec podal vypoved z pracovneho pomeru dnom 31.10.2010, vypovedna lehota skonci 31.12.2010
- podla pracovnej zmluvy mu prinalezi mesacna mzda + zamestnavatel moze urcit aj osobitnu odmenu (podla tohto by narok na 13-ty plat nevznikal, ale..)
- v spolocnosti je schvalena smernica a tam sa pise, ze 13-ty plat je sucastou zakladnej mzdy a vyplaca sa v mzde za november vsetkym zamestnancom, ktorym ku dnu 31.oktober uplynula skusobna doba. Nie je tu ziadna podmienka ze zamestnanec nesmie byt vo vypovednej lehote, pricom tymto zdovodnuje zamestnavatel, preco nechce 13-ty plat vyplatit..

Ma na to pravo? Alebo to vnimam spravne a zamestnanec ma narok na 13-ty plat?

Vopred dakujem za vase nazory
Chobot
24.11.10,11:49
Ahojte poradaci,

chcem vas poprosit o vas nazor, ci v tomto pripade vznika zamestnancovi narok na vyplatenie 13-teho platu

- zamestnanec podal vypoved z pracovneho pomeru dnom 31.10.2010, vypovedna lehota skonci 31.12.2010
- podla pracovnej zmluvy mu prinalezi mesacna mzda + zamestnavatel moze urcit aj osobitnu odmenu (podla tohto by narok na 13-ty plat nevznikal, ale..)
- v spolocnosti je schvalena smernica a tam sa pise, ze 13-ty plat je sucastou zakladnej mzdy a vyplaca sa v mzde za november vsetkym zamestnancom, ktorym ku dnu 31.oktober uplynula skusobna doba. Nie je tu ziadna podmienka ze zamestnanec nesmie byt vo vypovednej lehote, pricom tymto zdovodnuje zamestnavatel, preco nechce 13-ty plat vyplatit..

Ma na to pravo? Alebo to vnimam spravne a zamestnanec ma narok na 13-ty plat?

Vopred dakujem za vase nazory

13 plat nie je nárokovateľný, pokiaľ z nejakého predpisu (kolektívna zmluva, odmeňovací poriadok) nevyplýva niečo iné.
bendži
24.11.10,11:51
A teda schvalena smernica spolocnosti je takymto predpisom alebo nie?
jales
24.11.10,13:16
Aj ja a myslím si, že aj všetci zamestnanci našej firmy by mali záujem o 13. plat, resp. nejaké tie podiely na zisku. Vidíme aké zisky firma dosahuje a bohužiaľ, keďže sme zahraničná firma všetko odchádza von z krajiny. A my zamestnanci keďže nemáme na to žiadny predpis, ani kolektívnu zmluvu z toho nemáme nič. A samozrejme, že majitelia tiež nemajú záujem nám platiť niečo navyše, čo nemusia.
Chobot
24.11.10,13:19
A teda schvalena smernica spolocnosti je takymto predpisom alebo nie?

Všetko záleží od podmienok vyplácania uvedených v smernici. Ak je garantovaný nárok, tak je nárok. Ak je to niečím podmienené, tak treba splniť tú podmienku.

Bez toho, aby niekto videl tú vašu smernicu nie je možné jednoznačne povedať, či máš právny nárok. Ak je treba, zamestnávateľ jednoducho zmení smernicu.