tinkas
24.11.10,14:09
ahojte neviete mi povedať v akom štádiu je novela zákona o dani z príjmov pre rok 2011...viem že 15.10.2010 išla na schvalovanie, ale dalej som sa nedopátrala ako to s nou pokracuje...jedna sa mi hlavne o zdanovanie cestovných náhrad...či sa to bude realizovať alebo nie?? dakujem...za info
Chobot
24.11.10,14:46
ahojte neviete mi povedať v akom štádiu je novela zákona o dani z príjmov pre rok 2011...viem že 15.10.2010 išla na schvalovanie, ale dalej som sa nedopátrala ako to s nou pokracuje...jedna sa mi hlavne o zdanovanie cestovných náhrad...či sa to bude realizovať alebo nie?? dakujem...za info

V návrhu to bolo. NEboj sa, až to bude schválené, bude toho plná tlač, takže budeš vedieť, od kedy je novela platná. A stačí potom urobiť opatrenia.

Zatiaľ sa priprav, že bude zdaňované len vreckové pri ZPC, stravné je aj podľa návrhu nezdanené.
sophya
12.12.10,13:08
Dobry den,
aj ja som tak pocula, ze zdanovat sa zamestnancom bude vreckove pri zahranicnych pracovnych cestach.
Chcem sa ale spytat, ci poskytovanie vreckoveho bude povinne... Z §14 mi doteraz vychadzalo, ze "chce-nechce" zamestnavatel poskytne vreckove min. 5%.
Ak by nebolo povinne a zamestnavatel by sa dohodol so zamestnancami, tak by im nijake vreckove davat nemusel a nic by si nemuseli nechavat zdanovat... :cool:

§ 14
Vreckové

Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5.

Dakujem
Rozalka
12.12.10,13:22
Schválené znenie:

Čl. II

Zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení zákona č. 530/2004 Z. z. ,zákona č. 81/2005 Z. z., zákona č. 312/2005 Z. z., zákona č. 348/2007 Z. z., zákona č. 475/2008 Z. z. a zákona č. 151/2010 Z. z. sa mení takto:

V § 14 sa slovo „patrí“ nahrádza slovami „môže zamestnávateľ poskytnúť“ a vypúšťajú sa slová „od 5 %“.
Chobot
12.12.10,13:39
Dobry den,
aj ja som tak pocula, ze zdanovat sa zamestnancom bude vreckove pri zahranicnych pracovnych cestach.
Chcem sa ale spytat, ci poskytovanie vreckoveho bude povinne... Z §14 mi doteraz vychadzalo, ze "chce-nechce" zamestnavatel poskytne vreckove min. 5%.
Ak by nebolo povinne a zamestnavatel by sa dohodol so zamestnancami, tak by im nijake vreckove davat nemusel a nic by si nemuseli nechavat zdanovat... :cool:

§ 14
Vreckové

Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5.

Dakujem




Čo je lepšie?

Dostať 10 EUR a odviesť z toho 1,90 EUR daň, alebo nedostať nič? Lepšie je mat 8,10 EUR alebo 0 EUR?
KEJKA
12.12.10,16:37
zamestnávatelia teraz budú mať snahu vreckové nedávať - lebo nemusia.
Zamestnanci naopak - akurát, že čisté vreckové bude nižšie o tú daň.
Rozalka
12.12.10,17:30
Nielen o daň, ale aj o odvody.
Nandrolon
12.12.10,17:33
Bude sa nejako upravovať aj náhrada za použítie súkromného vozidla 0,183 eur/km ? prípadne plánuje sa s týmto niečo robiť ?
Chobot
13.12.10,09:32
Bude sa nejako upravovať aj náhrada za použítie súkromného vozidla 0,183 eur/km ? prípadne plánuje sa s týmto niečo robiť ?

Zatiaľ sa o tom nehovorilo. Ale to môže prísť ako blesk z jasného neba. Ak ešte poklesnú ceny áut...:rolleyes:
Nandrolon
13.12.10,15:27
už sa to raz znížilo, žeby zase?

na druhej strane práca ide skoro stále hore /teda pre koncových spotrebiteľov.../
Martina CF
04.01.11,13:51
Ak som spravne pochopila, tak z vreckoveho sa bude platit nielen dan ale aj odvody? Ako to bude prebiehat v praxi?
Vreckove pripocitame k hrubej mzde a odvedieme do SP, ZP a na DU? Alebo sa to bude vykazovat samostatne?
emily 2
10.01.11,14:50
Aj ja prave hladam odpoved na tuto otazku.
Vreckove vyplatit cele a mzdarka to prirata k HM a urobi odvody a stiahne dan ?

ako to má byt ?

dakujem
Chobot
10.01.11,14:56
Aj ja prave hladam odpoved na tuto otazku.
Vreckove vyplatit cele a mzdarka to prirata k HM a urobi odvody a stiahne dan ?

ako to má byt ?

dakujem

Vreckové nemusíte vyplatiť celé - je to len vecou firmy, koľko dá vreckového. Ak ale dá, treba to zahrnúť do hrubého príjmu zamestnanca a urobiť z toho odvody a zdaniť.
bea
10.01.11,15:16
Neviem nájsť, kde bol novelizovaný zákon o cestovných náhradách. Vyšlo to ozaj v zbierke?
Tweety
10.01.11,15:21
Neviem nájsť, kde bol novelizovaný zákon o cestovných náhradách. Vyšlo to ozaj v zbierke?
O zdaňovaní v tomto zákone nič nenájdeš, na to slúži Zákon o dani z príjmov. §5 Príjmy zo závislej činnosti
(5) Okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2, nie je predmetom dane ani

a) cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov, 15) vrátane okrem vreckového poskytovaného pri zahraničnej pracovnej ceste do výšky 40 % nároku na stravné ustanovené týmito predpismi, 15)
emily 2
10.01.11,15:50
Vreckové nemusíte vyplatiť celé - je to len vecou firmy, koľko dá vreckového. Ak ale dá, treba to zahrnúť do hrubého príjmu zamestnanca a urobiť z toho odvody a zdaniť.

Ano, viem ze je to uz dobrovolne . Ide mi o to, že cestaky vyplacam ja - a mzdy nam robi firma. Tak ci mu mam vyplatit celu sumu( napr.2,25- 5% zo 45,- € ) a mzdarka to doriesi vo vyplate.

dakujem
Chobot
10.01.11,15:54
Neviem nájsť, kde bol novelizovaný zákon o cestovných náhradách. Vyšlo to ozaj v zbierke?

AK chceš nájsť ustanovenia, ktorými sa novelizoval zákon o CN, tak musíš pozrieť na zákon, ktorým sa novelizoval zákon o DzP - č. 548/2010. Tam, v článku II. sa mení zákon o CN, ide len o nepatrnú zmenu § 14, ktorý pojednáva o vreckovom:


V § 14 sa slovo „patrí“ nahrádza slovami „môže zamestnávateľ
poskytnúť“ a vypúšťajú sa slová „od 5 %“.

TO je celá novela zákona o CN.
Tweety
10.01.11,15:55
Ano, viem ze je to uz dobrovolne . Ide mi o to, že cestaky vyplacam ja - a mzdy nam robi firma. Tak ci mu mam vyplatit celu sumu( napr.2,25- 5% zo 45,- € ) a mzdarka to doriesi vo vyplate.

dakujem
Výšku vreckového neurčuje ten, kto ich vypláca, ale zamestnáv. v IS.
emily 2
10.01.11,16:01
Stale sa nerozumieme, ide mi o to kolko mu mam vyplatit teraz,
ci z toho nieco zrazame.
Napr. zamestnavetel urci 5 % a ja mam vyplatit stravne +5 % a odvody a dan ma nezaujima . Vyplatim stravne 45,- + 2,25/den
Ked nahlasim mzdarke na konci mesiaca tak to stiahne zamestnancom z vyplat ?
Tweety
10.01.11,16:04
Stale sa nerozumieme, ide mi o to kolko mu mam vyplatit teraz,
ci z toho nieco zrazame.
Napr. zamestnavetel urci 5 % a ja mam vyplatit stravne +5 % a odvody a dan ma nezaujima . Vyplatim stravne 45,- + 2,25/den
Ked nahlasim mzdarke na konci mesiaca tak to stiahne zamestnancom z vyplat ?
Rozumiem, ale zrejme Ty nie, ak je určených 5%, tak dáš 5%, predložíš sumár všetkých diét zamestnancov, a mzdári to zdania, a urobia odvody.
Chobot
10.01.11,16:04
Stale sa nerozumieme, ide mi o to kolko mu mam vyplatit teraz,
ci z toho nieco zrazame.
Napr. zamestnavetel urci 5 % a ja mam vyplatit stravne +5 % a odvody a dan ma nezaujima . Vyplatim stravne 45,- + 2,25/den
Ked nahlasim mzdarke na konci mesiaca tak to stiahne zamestnancom z vyplat ?

Áno, ty mu vyplať vreckové ako je dané v smernici a mzdárka to už vysporiada na odvodoch a daniach.
emily 2
10.01.11,16:08
OK, dakujem .
bea
11.01.11,14:07
AK chceš nájsť ustanovenia, ktorými sa novelizoval zákon o CN, tak musíš pozrieť na zákon, ktorým sa novelizoval zákon o DzP - č. 548/2010. Tam, v článku II. sa mení zákon o CN, ide len o nepatrnú zmenu § 14, ktorý pojednáva o vreckovom:


V § 14 sa slovo „patrí“ nahrádza slovami „môže zamestnávateľ
poskytnúť“ a vypúšťajú sa slová „od 5 %“.

TO je celá novela zákona o CN.

Ďakujem, toto som nevedela nájsť :)
zubo
11.01.11,17:20
Ak tomu dobre rozumiem (som úplný laik): Diéty, ktoré manžel dostával vyplácané v menách krajiny, kde pracoval - prevažne ČR - sú naďalej nedotknuté odvodmi a daňovým zaťažením SR, ale naopak vreckové, ktoré mu momentálne firma vyplácala bude podliehať odvodom aj daniam, pokiaľ sa ho firma rozhodne naďalej poskytovať (povinnosť vyplácať ho zaniká). Rozumiem tomu prosím správne??? čítala som totiž na nete názory kamionistov, ktorý prepočítavajú svoje finančné straty na diétach (ak je to pravda, chápem ich pohoršenie) a taktiež bol v duchu zdaňovania diét uverejnený článok v novom čase dňa 11.1.2011. Prosím o názor. Ďakujem
Tweety
11.01.11,17:22
Ak tomu dobre rozumiem (som úplný laik): Diéty, ktoré manžel dostával vyplácané v menách krajiny, kde pracoval - prevažne ČR - sú naďalej nedotknuté odvodmi a daňovým zaťažením SR, ale naopak vreckové, ktoré mu momentálne firma vyplácala bude podliehať odvodom aj daniam, pokiaľ sa ho firma rozhodne naďalej poskytovať (povinnosť vyplácať ho zaniká). Rozumiem tomu prosím správne??? ÁNo, tak je to. čítala som totiž na nete názory kamionistov, ktorý prepočítavajú svoje finančné straty na diétach (ak je to pravda, chápem ich pohoršenie) a taktiež bol v duchu zdaňovania diét uverejnený článok v novom čase dňa 11.1.2011. Prosím o názor. Ďakujem
Odpoveď v texte.
zubo
11.01.11,17:29
Odpoveď v texte.
Veľmi pekne ďakujem Tweety za rýchlu odpoveď, prikladám link, pre ktorý som pochybovala : http://www.cas.sk/clanok/189117/20-bodov-ktore-ovplyvnia-vas-zivot-toto-sa-meni-v-roku-2011.html. Prajem pekný zvyšok dňa.
Chobot
11.01.11,20:07
Veľmi pekne ďakujem Tweety za rýchlu odpoveď, prikladám link, pre ktorý som pochybovala : http://www.cas.sk/clanok/189117/20-bodov-ktore-ovplyvnia-vas-zivot-toto-sa-meni-v-roku-2011.html. Prajem pekný zvyšok dňa.

To je bulvár. TRochu chápem tých redaktorov - dostane úlohu napísať o tom článok a má termín 2 dni. KEby mal podrobne pochopiť problematiku všetkých oblastí, ktoré sú v tom článku, tak by potreboval aspoň mesiac a 3 odborné školenia. On len pozbiera pá informácií a tie podá v takej podobe, ako ich dostane, alebo ako ich pochopí (ak ich zle pochopí, potom to tak vyzerá). TAkže never všetkému, čo napíše tlač a už vôbec nie, čo napíše NČ.
Katka1010
12.01.11,09:25
prosim Vas ako riesite odvody z cestakov?
Katka1010
12.01.11,09:42
a kde by som nasla odpoved?
KEJKA
12.01.11,09:54
použi tlačítko "hľadaj".vpravo hore
prečítaj Etiketu Porady
prečítaj "Ako pracovať s Poradou"
tholtova
19.01.11,11:18
zdravim, prosím, viete mi niekto poradiť či musíme zdaňovať vreckové týkajúce sa minulého roku? Mám, na mysli, že tento rok budem účtovať zahraničné cesty z roku 2010 a na nich vreckové vyplácame (na ZPC 2011 už nevyplácame), či ich máme zdaniť? Myslím že nie, lebo ide o vreckové z 2010, ale mätie ma to že ich vyplácam v tomto roku, keď je platné zdaňovanie a tie ostatné šašoviny okolo toho...

Ďakujem :confused:
Tweety
19.01.11,11:19
zdravim, prosím, viete mi niekto poradiť či musíme zdaňovať vreckové týkajúce sa minulého roku? Mám, na mysli, že tento rok budem účtovať zahraničné cesty z roku 2010 a na nich vreckové vyplácame (na ZPC 2011 už nevyplácame), či ich máme zdaniť? Myslím že nie, lebo ide o vreckové z 2010, ale mätie ma to že ich vyplácam v tomto roku, keď je platné zdaňovanie a tie ostatné šašoviny okolo toho...

Ďakujem :confused:
Nie, nezdaníte ich.
Majka
19.01.11,16:57
Prosim Vas viete mi poradit co by som mala urobit alebo ako ked mame konatela s.r.o ktory ma pracovny pomer na dohodu o vyk. prace, chodi na sluzob.cesty nakolko mame prijmy len zo zahranicia. Rozhodli sme sa vyplacat vreckove, Mam mzdovy program Olymp robim obcas mzdu len na dohodarov.
1/ Ako zdanovat a odvadzat odvody dohodarovi z vreckoveho? Dakujem velmi pekne za radu
Tweety
19.01.11,17:01
Prosim Vas viete mi poradit co by som mala urobit alebo ako ked mame konatela s.r.o ktory ma pracovny pomer na dohodu o vyk. prace, chodi na sluzob.cesty nakolko mame len prijmy len zo zahranicia. Rozhodli sme sa vyplacat vreckove, Uctujem v Olympe ale len dohodarov takze sa mzdovej problematike nevenujem.
1/ Ako zdranovat a odvadzat odvody dohodarovi z vreckoveho? Dakujem velmi pekne za radu
Upresním: Práca na dohodu nie je pracovným pomerom.
K otázke: pripočíta sa k odmene na dohodu a zrazí.
Majka
19.01.11,17:44
ano ano samozrejme to som nespravne napisala nie je to pracovnym pomerom.
Teda by som mala toho dohodara zaregistrovat aj v ZP? odvadza sa aj odvody SP okrem dane?
kimart
07.02.11,11:19
tak a zas mám vtom guláš. Podľa toho čo sa tu píše treba z vreckového platiť aj odvody do ZP, čiže aj dohodárov aj konatelia (nepravidelné príjmy) musím tiež ešte okrem SP prihlásiť aj do ZP a platiť z vreckového odvody + zdaniť ich?
Chobot
07.02.11,11:25
tak a zas mám vtom guláš. Podľa toho čo sa tu píše treba z vreckového platiť aj odvody do ZP, čiže aj dohodárov aj konatelia (nepravidelné príjmy) musím tiež ešte okrem SP prihlásiť aj do ZP a platiť z vreckového odvody + zdaniť ich?

Ty im robíš odvody a zdanenie? Lebo ak nie, tak si to potom spravia oni - akurát že to vreckové nebudú mať nezdanený príjem, ale musia ho priznať v DP a spraviť si odvody tak, ako aj z ostatných príjmov.
kimart
07.02.11,13:30
Hm, mám konateľov, ktorí nie sú zamestancami firmy, ale občas idú na SC- tak tam som myslela, že ide o nepravidelný príjem a ten som im chcela formou HM = vreckové spraviť odvody a zdaniť. No mám aj konateľa, ktorý je súčasne SZČO, u neho by sa to asi potom dalo riešiť cez DP a odvody ako bežne u SZČO počítajú... je to takto správne????? moc pekne prosím o odpoveď
zuzkakom
09.02.11,15:12
Mam rakuskeho konatela, nie je zamestnancom, ktory si v slovenskej ks-ke "len" dava preplacat cestovne nahrady (aj vreckove). Ako spravit dane a odvody?
Chobot
10.02.11,08:44
Mam rakuskeho konatela, nie je zamestnancom, ktory si v slovenskej ks-ke "len" dava preplacat cestovne nahrady (aj vreckove). Ako spravit dane a odvody?

Však to bude jeho problém, ako odvedie daň. Tak ako platí daň zo svojho príjmu. Aj tento príjem si musí on zdaniť.