dani.b
24.11.10,16:25
Pracovníčka padla na pracovisku a natiahla si šľachy na chodidle. Toto ale v čase úrazu nahlásiť neprišla ani ona, ani svedkovia úrazu - vraj si myslela, že to nič nebude. Na druhý deň ráno ale išla k doktorovi a tam to nahlásila ako pracovný úraz. Pracovníčka je PN. Podľa zákona 124/2006 § 17 si nesplnila ani ona, ani svedkovia tejto udalosti povinnosť bezodkladne nahlásiť úraz. Ako má v tomto prípade zamestnávateľ postupovať? Má tento úraz spätne kvalifikovať ako pracovný, alebo sa má držať litery zákona a úraz neuznať ako pracovný.

Náš technik BOZP sa odmietol podpísať pod správu o registrovanom prac.úraze.

Ďakujem
erzet
24.11.10,18:43
Zamestnávateľ má teraz voľnú ruku, na jeho strane je zákon. Môže, ale aj nemusí záznam o pracovnom úraze spísať. Je teraz problém, či o tom že má pracovný úraz nahlásiť, vedela pred tým, teda či podpísala preškolenie BOZP a v osnove je tento paragraf zo zákona.
Vysvetli jeden pojem. Čo je: "Správa o registrovanom pracovnom úraze"? Pre koho to je?
dani.b
25.11.10,05:20
správu resp. hlásenie o registrovanom prac. úraze žiadala od zamestnankyne ošetrujúca lekárka, nakoľko bez toho jej nechce vystaviť PN s označením pracovného úrazu. Okrem iného sa toto tlačivo posiela aj na sociálnu poisťovňu a na inšpektorát práce.
erzet
25.11.10,06:47
To mi je novinka, že nejaké hlásenie o registrovanom pracovnom úraze žiada lekárka, bez ktorého neuzná pracovný úraz počujem prvý krát, obyčajne píšu lekári to čo im povie zamestnanec - zranený, aj keď to zamestnávateľ nemusí uznať ako pracovný úraz. To sa mi páči čo robí lekárka.
Po druhé: na Inšpektorát práce sa posieľa iba "Záznam o úraze".
Po tretie: do Sociálnej poisťovne sa posieľa: "Oznámenie poistnej udalosti" a "Záznam o úraze".
Po štvrté: "Záznam o úraze" sa posieľa aj jeho zdravotnej poisťovni.
bubkoch
25.11.10,07:09
to ake obstrukcie robi zamestnavatel ? vsak zamestnanec oznamil pracovny uraz bezodkladne po tom ako sa dozvedel ze utrpel uraz ... tak o com tu spekulujete ? neoznamil ho mesiac po navsteve lekara ... to ako mam vediet ked spadnem co mi je ked mi v tom okamihu nic nie je ? a ruka/noha opuchne napr. az na druhy den ?
willma
25.11.10,09:29
§ 12
Práva a povinnosti zamestnancov

h) zúčastňovať sa na oboznamovaní a inom vzdelávaní zabezpečovanom zamestnávateľom v záujme bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a podrobiť sa overovaniu jeho znalosti,

l) podrobiť sa vyšetreniu, ktoré vykonáva zamestnávateľ alebo príslušný orgán štátnej správy, 14) aby zistil, či zamestnanec nie je pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok; okruh zamestnancov zamestnávateľa a iných osôb oprávnených dať zamestnancovi pokyn, aby sa podrobil vyšetreniu, uvedie zamestnávateľ v pracovnom poriadku alebo vo vnútornom predpise,

§ 17
Pracovný úraz, iný úraz, choroba z povolania, nebezpečná
udalosť a závažná priemyselná havária

(1) Zamestnanec je povinný bezodkladne oznámiť zamestnávateľovi vznik

a) pracovného úrazu alebo služobného úrazu20) (ďalej len "pracovný úraz"), ktorý utrpel, ak mu to dovoľuje jeho zdravotný stav,
b) iného úrazu ako pracovného úrazu alebo smrti, ku ktorej nedošlo následkom pracovného úrazu, ak vznikli na pracovisku alebo v priestoroch zamestnávateľa,
c) nebezpečnej udalosti,
d) bezprostrednej hrozby závažnej priemyselnej havárie a závažnej priemyselnej havárie.21)

(2) Povinnosť oznámiť zamestnávateľovi vznik udalosti uvedenej v odseku 1 má aj zamestnanec alebo fyzická osoba, ktorá bola svedkom vzniku uvedenej udalosti. Zamestnávateľ je povinný vnútorným predpisom určiť, komu a akým spôsobom sa oznamuje vznik udalosti podľa odseku 1.


Z uvedených paragrafov jednoznačne vyplýva, že zamestnanci porušili Zákon o BOZP. A okrem iného určite majú vypracovanú smernicu ako postupovať pri akejkoľvek mimoriadnej udalosti, sú s touto smernicou oboznamovaní pri periodických školeniach. Jednoducho zamestnanci sú jednoznačne povinní oznámiť zamestnávateľovi čo sa im na pracovisku a v pracovnej dobe stalo, aj keď sa im zdá, že to nič nie je. Existuje tzv. Kniha drobných úrazov, do ktorej sa majú zaznamenávať aj takéto prkotinky, práve pre prípad ktorý sa tu momentálne rieši. Pri školeniach dávam do pozornosti práve tieto fakty aj keď sa to zamestnancom koľkokrát nezdá. Ale upozorňujem ich na to, že aj z drobnosti môže vzniknúť závažný ak nie smrteľný pracovný úraz a zatiaľ mi skúsenosti potvrdzujú, že si moje slová v drvivej väčšine berú k srdcu.
erzet
25.11.10,09:54
to ake obstrukcie robi zamestnavatel ? vsak zamestnanec oznamil pracovny uraz bezodkladne po tom ako sa dozvedel ze utrpel uraz ... tak o com tu spekulujete ? neoznamil ho mesiac po navsteve lekara ... to ako mam vediet ked spadnem co mi je ked mi v tom okamihu nic nie je ? a ruka/noha opuchne napr. az na druhy den ?
Neoznámil to bezodkladne, ako sa o tom dozvedel, ani on a ani svedkovia. A kedy sa dozvedel že on má pracovný úraz? Až na druhý deň?
dani.b
25.11.10,10:04
to ake obstrukcie robi zamestnavatel ? vsak zamestnanec oznamil pracovny uraz bezodkladne po tom ako sa dozvedel ze utrpel uraz ... tak o com tu spekulujete ? neoznamil ho mesiac po navsteve lekara ... to ako mam vediet ked spadnem co mi je ked mi v tom okamihu nic nie je ? a ruka/noha opuchne napr. az na druhy den ?


Práve preto, že zamestnankyňa NENAHLÁSILA úraz BEZODKLADNE, ale až po návšteve lekára, čím od úrazu uplynula doba cca 24 hodín sa bránime uznaniu pracovného úrazu. Pracovníčka nám totiž svojím jednaním znemožnila zadokumentovať miesto úrazu ako aj prešetriť, či za úraz zodpovedáme v plnom rozsahu, či boli dodržané u nás platiace predpisy BOZP. Pracovníčka bola oboznámená so svojimi povinnosťami na školení BOZP v auguste 2010!!!
erzet
25.11.10,10:09
nevedel som že "kopeš" za zamestnávateľa. Pre mňa je to jedno. Nič nemením.
Merca s.r.o
06.12.10,15:00
Dobrý večer ja som dnes tiež riešila papiere ohľadne pracovného úrazu...
A na sociálnej poisť. mi povedali, že musím ešte doložiť hlásenie o registrovanom pracovnom úraze...ktoré má spísať bezp.technik..a to doložiť k hláseniu o poistnej udalosti na SP, na inšpektorát práce a ZP...:(
day
06.12.10,15:18
presetrit vsetky okolnosti, ked tam je najmensie podozrenie na zneuzitie neuznat.

aj ked moje skusenosti su skor negativne, urcite to posudzovat velmi opatrne a s citom, kazdy pripad osobitne.

pri najblizsom skoleni BOZP poukazat na uvedeny pripad a upozornit vsetkych na spravny postup.
Kelis
15.08.11,09:04
Dobrý deň, mám dotaz ohľadom smrteľného pracovného úrazu zamestnanca. Takýto prípad sa nám stal v roku 2009. Zamestnanec poverený dohľadom nad zákazkou neskontroloval lešenie, kde chýbala zábranná tyč. V dôsledku toho nám (firme, zamestnávateľovi) Inšpektorát práce udelil pokutu. Toho času môže IP udeliť pokutu až do výšky 33 000 €. Viete mi poradiť, ako sa zamestnávateľ môže chrániť voči ďalším pokutám od IP? Od zamestnanca, ktorý bol zodpovedný si môže nárokovať náhradu maximálne do výšky 4-násobku jeho mzdy. Zvyšok musí hradiť on. Nemáte skúsenosti, či existuje poistenie určené pre zamestnávateľa v takýchto prípadoch?
Borka171
16.08.11,07:35
Práve preto, že zamestnankyňa NENAHLÁSILA úraz BEZODKLADNE, ale až po návšteve lekára, čím od úrazu uplynula doba cca 24 hodín sa bránime uznaniu pracovného úrazu. Pracovníčka nám totiž svojím jednaním znemožnila zadokumentovať miesto úrazu ako aj prešetriť, či za úraz zodpovedáme v plnom rozsahu, či boli dodržané u nás platiace predpisy BOZP. Pracovníčka bola oboznámená so svojimi povinnosťami na školení BOZP v auguste 2010!!!
Ide o pracovný úraz a riešte ho tak. Je zbytočné sa tu naťahovať. Bezodkladne je vágny výraz, 24 hod. lehoty sa v zákone nespomínajú vôbec. Miesto úrazu zdokumentovať viete (veď nezaniklo) a máte aj svedkov. Nevyrábajte si zbytočné problémy.
Borka171
16.08.11,07:48
Dobrý večer ja som dnes tiež riešila papiere ohľadne pracovného úrazu...
A na sociálnej poisť. mi povedali, že musím ešte doložiť hlásenie o registrovanom pracovnom úraze...ktoré má spísať bezp.technik..a to doložiť k hláseniu o poistnej udalosti na SP, na inšpektorát práce a ZP...:(
Registrovany PU znamena PN nad 3 dni. Takze zaznam spisujete len v tom pripade. Zo zakona ste povinny spisat ho do 4 dni po oznameni vzniku RPU a do 8 dni ho zaslat IP, SP a zamestnancovi.
willma
16.08.11,18:55
Ide o pracovný úraz a riešte ho tak. Je zbytočné sa tu naťahovať. Bezodkladne je vágny výraz, 24 hod. lehoty sa v zákone nespomínajú vôbec. Miesto úrazu zdokumentovať viete (veď nezaniklo) a máte aj svedkov. Nevyrábajte si zbytočné problémy. Miesto úrazu sa dá zmeniť šmahom ruky, stačí upratať vec, ktorá bola jednoznačne zdrojom úrazu a nemala na danom mieste pôvodne čo robiť. Trvám na tom, že zamestnanec alebo svedok úrazu má danú skutočnosť nahlásiť okamžite a neodkladne. A okrem iného 24 hodín je dosť dlhá doba na to , aby sa napríklad nedalo zistiť, či zamestnanec nepožil alkohol a iné omamné látky - v pozitívnom prípade sa od základu mení miera zavinenia.
erzet
17.08.11,05:30
Aby ste si nemysleli, že súhlasím so všetkým, ale to sú dve pravdivé pohľady na vec.
dani.b
19.08.11,12:07
Ide o pracovný úraz a riešte ho tak. Je zbytočné sa tu naťahovať. Bezodkladne je vágny výraz, 24 hod. lehoty sa v zákone nespomínajú vôbec. Miesto úrazu zdokumentovať viete (veď nezaniklo) a máte aj svedkov. Nevyrábajte si zbytočné problémy.


Prešetrili sme prípadné zmeny miesta úrazu - vraj sa pracovníčka pošmykla na vode, ktorú medzičasom upratovačky utreli (miesto sa nedalo zdokumentovať). Aj keď poškodená tvrdila, že nepila - nemohli sme dokázať pravdivosť tvrdenia (hoci ho nespochybňujeme, no do protokolu by sme to napísať nemohli). Protokol o úraze technik BOZP nepodpísal. Pracovníčka uznala, že si nesplnila povinnosť, svedkovia, ktorých uviedla povedali, že ju padnúť nevideli, že iba počuli buchot. Preto bol úraz preklasifikovaný ako nepracovný. Svedkov aj ju sme poučili, na najbližšom školení BOZP na to upozorníme. A vágny výraz "bezodkladne" je v zákone :-))
suklova
30.12.11,07:52
Našemu zamestnancovi sa stala pracovný úraz. Bol prizvaný bezpečnostný technik, ktorý riadne úraz zdokumentoval a urobil zápis o úraze.Originál zaslal na inšpektorát. Je pravdou, že celú pn-ku/od prvého dňa/ prepláca sociálna poisťovňa? Kde v zákone je to prosím uvedené? a ak je to tak, zamestnávateľ má teda iba poslať pn-ku na sociálnu poisťovňu+kopiu záznamu o úraze do sociálnej poisťovne aj do zdravotnej poisťovne a to je všetko?
erzet
01.01.12,23:00
PN-ku platí zamestnávateľ a Sociálna poisťovňa, ale Sociálna poisťovňa pripláca Úrazový príplatok podľa § 85, § 86 a § 87 Zákona č. 461/2003 Z. z. o Sociálnom poistení v platnom znení. Doporučujem preštudovať celú Štvrtú hlavu - Úrazové dávky vyššie spomenutého zákona (úplné znenie: http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_mini_zak_zobraz_clanok1.asp?kotva=k1&skupina=1).
Ďalej.
Zamestnávateľ posiela do Sociálnej poisťovne: Záznam o úraze, Hlásenie škodovej udalosti, PN.
Zamestnávateľ taktiež záznam zasiela do Zdravotnej poisťovne a zranenému
Zranený žiada v Sociálnej poisťovni dávky, okrem úrazového príplatku, sám. Formuláre sú na stránke Sociálnej poisťovne.
erzet
01.01.12,23:05
Pri dotazoch sa láskavo pozrite aj na predchádzajúci príspevky v tejto téme, tu sú iba 2 stránky a aj odpoveď.
Reve
23.03.12,07:21
Zdravím
potrebovala by som poradiť. 6.2 mal u nás pracovník pracujúci na dohodu pracovný úraz - spadol z rebríka. Bezpečnostný technik spísal potrebné dokumenty, zaslalo sa to SP, ZP aj Zamestnancovi. Problém je, že dohodár je dôchodca a tak sa vlastne nedal vypísať na PN-ku ale ešte neskončil všetky vyšetrenia u Dr- mal zlomené rebrá, k tomu prechodený zápaľ pľúc... a čojaviem čo ešte, niečo mu objavili so srdcom.... Problém ktorý mám je že na vyplatenie bolestného potrebujem nejakú správu od Dr. On má len prepúšťaciu z nemocnice - tam bol asi 3 -4 dni... a neviem teda, čo mám robiť.... Poraďte prosím.
Reve
erzet
23.03.12,07:56
Ten posudok + link na formuláre pre soc. poist.

http://www.socpoist.sk/480/1190s
Erislava
28.03.12,07:50
Dobrý deň. Chcela som sa opýtať, kde sa hovorí o tom , že sa Záznam o úraze posiela ja do ZP. Náš bezpečnostný technik ho posiela len do SP a na Inšpektorát práce. Ďakujem.
erzet
28.03.12,12:40
Dobrý deň. Chcela som sa opýtať, kde sa hovorí o tom , že sa Záznam o úraze posiela ja do ZP. Náš bezpečnostný technik ho posiela len do SP a na Inšpektorát práce. Ďakujem.

Tak to je dobrá otázka.
erzet
29.03.12,06:39
Dobrý deň. Chcela som sa opýtať, kde sa hovorí o tom , že sa Záznam o úraze posiela ja do ZP. Náš bezpečnostný technik ho posiela len do SP a na Inšpektorát práce. Ďakujem.

...a červíček sa zavŕtal, aj ja som sa zavŕtal a zistil nasledovné.
Zväčša to firmy do zdravotných poisťovní posielajú. Povinnosť posielať im to povinne, zanikla, ale keď poisťovňa zistí, že sa jedná o pracovný úraz a má isté podozrenie, že by mohla vymáhať náhradu od tretej osoby, tak si vyžiada kópiu záznamu o úraze. vlastne sa im tak uľahčí práca že si to nemusia vyžiadať.
Že to netreba posielať mi potvrdila VšZP a Dôvera. Teraz čakám ešte hovor od UNION-u, a to sú všetky.
erzet
29.03.12,08:44
Aj UNION povedala cca to isté
Erislava
29.03.12,10:20
Ďakujem
erzet
29.03.12,10:59
Sú veci ktoré robíme my starý bezpečáci zo zvyku, zo zotrvačnosti. A potom sa niekde objaví rozum a povieme si hop.
erzet
29.03.12,11:01
...ale aj tak to tam budem posielať. jedna kopia hore, dolu a im uľahčím prácu. A potom nás nebudú obťažovať dotazmi.
erzet
30.03.12,06:18
Pridal som minikomentáre.
Erislava
02.04.12,03:05
Pripájam odpoveď z DÔVERY :

Vážený klient,

informujeme Vás o vyriešení vašej otázky podanej prostredníctvom www.dovera.sk zo dňa 28.03.2012 10:57.

Vaša otázka:
Dobrý deň. Chcela som sa opýtať, či zamestnávateľ posiela pri pracovnom úraze do ZP kópiu Záznamu o úraze. Ďakujem

Odpoveď našich pracovníkov::
Dobry den, nemusite posielat kopiu zaznam o uraze, ak po pracovnom uraze je zamestnanec PN je potrebne poslat oznamenie zamestnavatela kod 1O zaciatok. S pozdravom Duračinský



Toto je automaticky generovaný email na základe údajov v systéme. Nie je potrebné naň odpovedať. V prípade akýchkoľvek otázok nás prosím kontaktujte na Zákaznickej linke 0850 850 850.

Dôvera zdravotná poisťovňa, a.s.
erzet
02.04.12,09:19
Pripájam odpoveď z DÔVERY :

Vážený klient,

informujeme Vás o vyriešení vašej otázky podanej prostredníctvom www.dovera.sk (http://www.dovera.sk) zo dňa 28.03.2012 10:57.

Vaša otázka:
Dobrý deň. Chcela som sa opýtať, či zamestnávateľ posiela pri pracovnom úraze do ZP kópiu Záznamu o úraze. Ďakujem

Odpoveď našich pracovníkov::
Dobry den, nemusite posielat kopiu zaznam o uraze, ak po pracovnom uraze je zamestnanec PN je potrebne poslat oznamenie zamestnavatela kod 1O zaciatok. S pozdravom Duračinský



Toto je automaticky generovaný email na základe údajov v systéme. Nie je potrebné naň odpovedať. V prípade akýchkoľvek otázok nás prosím kontaktujte na Zákaznickej linke 0850 850 850.

Dôvera zdravotná poisťovňa, a.s.

1O alebo 10?
Erislava
03.04.12,02:51
1O
veronikasad
03.04.12,18:04
1O alebo 10?
1O (o-čko je písmenko platitela poistného zo zákona o zdr.poistení).
suklova
03.05.12,12:10
Nemáte prosím vás niekto vzor knihy drobných úrazov? Stačil by mi jeden list z tej knihy. Ďakujem.
erzet
03.05.12,18:23
Nemáte prosím vás niekto vzor knihy drobných úrazov? Stačil by mi jeden list z tej knihy. Ďakujem..

Sú evidované úrazy. Zajtra ráno pošlem
erzet
04.05.12,07:32
suklova
04.05.12,09:17
jej ďakujem krásne. Pekný víkend. :)
erzet
04.05.12,09:44
Dík
Monika992
22.06.12,18:49
Dobry den, chcela by som sa informovat,ci ma narok na odskodnenie pracovneho urazu aj SZCO, ktora pracuje sama na seba, resp.partia robotnikov-pokryvacov, z ktorych ma kazdy vlastnu zivnost. Manzel utrpel uraz pri vykone svojej prace,no neviem, ci je vhodne, resp. mozne vypisovat aj tlaciva o pracovnom uraze, alebo len klasicku PN-ku? Dakujem pekne
erzet
22.06.12,20:52
Nemá nárok
veronikasad
22.06.12,21:03
Dobry den, chcela by som sa informovat,ci ma narok na odskodnenie pracovneho urazu aj SZCO, ktora pracuje sama na seba, resp.partia robotnikov-pokryvacov, z ktorych ma kazdy vlastnu zivnost. Manzel utrpel uraz pri vykone svojej prace,no neviem, ci je vhodne, resp. mozne vypisovat aj tlaciva o pracovnom uraze, alebo len klasicku PN-ku? Dakujem pekne
Bez záznamu o úraze, ak je na Pn-ke zaškrtnutý, mu SP nemocenské nevyplatí. (aj keď žiadne odškodné nedostane).

http://www.socpoist.sk/ext_dok-hlasenie-urazu-na-ucely-nemocenskeho/21656c
Monika992
23.06.12,11:56
cize ak vyplni tento prilozeny formular a spolu s PN-kou ho odnesie do soc.poistovne, tak ma narok na pn-ku plus odskodne za pracovny uraz? Alebo som to pochopila zle? Uraz sa mu stal v stvrtok, vecer s tym isiel na pohotovost a v piatok ku svojmu lekarovi,ktori mu vypisal PN-ku, v pondelok by to teda mal stihnut vsetko zaniest do soc. poistovne. Aky je vas nazor,oplati sa vobec vybavovat tu nahradu prac.urazu, ci to ponechat len na klasicku PN-ku? Ak hej, tak potom bude potrebovat este nejake dalsie papiere? Dakujem krasne