mirka005
24.11.10,16:41
Dobrý deň. Potrebujem poradiť s takýmto problémom.
S priateľom sme si kúpili starší dom, každý vlastní polovicu a taktiež sme si zobrali na dom hypotéku a sme zapísaní obaja ako dlžníci, kde splácame hypotéku tiež na polovicu. No ideálny vzťah sa niekedy aj naruší a preto Vás prosím o radu. Priateľovi chcem predať polovicu domu (teda to, čo som tam dala) a taktiež, keďže nemáme na splatenie hypotéky, chceme vymeniť mňa ako dlžníka za iného dlžníka.

Chcem sa spýtať či pri výmene dlžníka budem už zapísaná na listine neplatičov a úver mi už nedajú?
Čoho sa mám vyvarovať pri tejto výmene?
Ako sa najprv postupuje? Vybavuje sa najprv kúpna zmluva a predanie domu alebo výmena dlžníka?
Keď vlastníme dom necelý rok, tak som čítala, že pri predaji sú nejaké vysoké dane. Tie budem platiť ja? Aj keď dom predávam len spoluvlastníkovi? Koľko je to asi eur?
Dosť sa toho obávam, lebo neviem do čoho zas vhupnem.
Ďakujem Vám za poradenie.
Mária27
24.11.10,15:49
Najlepšie je pri zmene hypotekárneho dlžníka spolupracovať s banku. Oni takých prípadov už mali viac, vedia poradiť, sú v tom zbehlí.
mirka005
28.11.10,12:29
Chcem sa ešte spýtať, keď predávam moju polovicu domu čo vlastním necelý rok spoluvlastníkovi za nízku sumu (teda čo som zatial zaplatila za hypotéku a pár peňazí za opravy domu) tak daň budem platiť z môjho podielu (polovica domu) alebo zo sumy za ktorú dom predám?
KEJKA
28.11.10,12:54
daň platíš z rozdielu predajnej ceny a ceny, za ktorú si dom obstarala. Resp. obe ceny v polovičnej výške, nakoľko ide o poldom.
draik
28.11.10,15:11
-NIE
-chybam v obsahu zmluv a postupe bez suhlasu zainteresovanych
-NARAZ, resp. VYMENA DLZNIKA (zmluva s bankou o postupeni prav+suhlas banky s predajom podielu)
-19% z rozdielu medzi predajnou a nákupnou cenou (prepocitane na podiel)