Deni
24.11.05,19:21
Viete mi poradiť čo so zálohovou faktúrou za inzerciu? Na fa je už vyčíslená suma aj s DPH, ale nie je tam uvedený dátum dodania služby, pretože je to len zálohová fa a katalóg s inzerátom ešte vlastne nevyšiel. Konečná faktúra príde až po spracovaní katalógu. Mám túto zálohovú faktúru teda evidovať ako bez DPH, alebo s DPH? Ale aký dátum potom uvediem ako dátum dodania služby?

A ešte druhý problém! Keď vystavujem faktúru tuzemskej FO za dodanie tovaru, ktorý je ale dodaný do ČR, pretože táto FO podniká v ČR, ale nie je českým platcom DPH, uvádzam na fa miesto dodania tovaru ČR? Fa vystavujem aj s DPH.
Ďakujem
evina
24.11.05,18:36
[quote=Deni]Viete mi poradiť čo so zálohovou faktúrou za inzerciu? Na fa je už vyčíslená suma aj s DPH, ale nie je tam uvedený dátum dodania služby, pretože je to len zálohová fa a katalóg s inzerátom ešte vlastne nevyšiel. Konečná faktúra príde až po spracovaní katalógu. Mám túto zálohovú faktúru teda evidovať ako bez DPH, alebo s DPH? Ale aký dátum potom uvediem ako dátum dodania služby?

1. krok zálohová faktúra sa vystavuje bez DPH-neúčtuje sa o nej.
2. krok na základe prijatej platby sa vystaví daňový doklad s rozpisom DPH.-daňová povinnosť=deň prijatia platby
3.krok vystavenie súhrnnej faktúry v prípade ak plnenie prejde do nasledujúceho mesiaca, ak neprejde nevystavuje sa súhrnná faktúra.
Deni
24.11.05,18:42
Veď práve, všetky tieto kroky sú mi jasné, ale asi nie firme, ktorá mi vystavila tú
faktúru s DPH. Takže budem sa tváriť že DPH tam nie je a zaúčtujem ju teda bez DPH? Bude to tak správne? A keď mi príde riadna faktúra, čo bude asi až v decembri, tak odpočet DPH bude až v decembri?
renča1
24.11.05,18:44
Najlepšie by bolo zavolať firme a vydiskutovať si to. Možno , že dotyčný/á nevie čo vystavuje.
evina
24.11.05,18:44
Veď práve, všetky tieto kroky sú mi jasné, ale asi nie firme, ktorá mi vystavila tú
faktúru s DPH. Takže budem sa tváriť že DPH tam nie je a zaúčtujem ju teda bez DPH? Bude to tak správne? A keď mi príde riadna faktúra, čo bude asi až v decembri, tak odpočet DPH bude až v decembri?

Ešte sa ťa opýtam záloha je alebo bude zaplatená?
JanaSys
24.11.05,19:07
Takže budem sa tváriť že DPH tam nie je a zaúčtujem ju teda bez DPH?
Čo chceš účtovať na zálohovej faktúre?
Deni
24.11.05,19:57
Ešte sa ťa opýtam záloha je alebo bude zaplatená?
Faktúra je vystavená 25.10.2005 ako zálohová fa, ale je tam suma rozučtovaná aj s DPH. Zaplatená bola v novembri. Neviem či mám DPH dať do 10 mesiaca, alebo zaevidovať fa ako keby bola bez DPH, keďže je to zálohová fa.
renča1
24.11.05,20:02
Faktúra je vystavená 25.10.2005 ako zálohová fa, ale je tam suma rozučtovaná aj s DPH. Zaplatená bola v novembri. Neviem či mám DPH dať do 10 mesiaca, alebo zaevidovať fa ako keby bola bez DPH, keďže je to zálohová fa.

Keďže zál.faktúra bola uhradená až v novembri, druhá strana je zo zákona povinná vystaviť ti daň.doklad k nároku na uplatnenie dph a to dňom kedy bola uhradená zálohová faktúra, čiže uplatníš si dph v novembri.
Deni
24.11.05,20:03
Čo chceš účtovať na zálohovej faktúre?
No myslela som tým to, že keď som ju dostala, musela som ju zaúčtovať alebo zaevidovať v knihe záväzkov. Ak ju tam uvediem bez DPH, nič to neovplyvní, ale ak ju zaevidujem aj s DPH, ovplyvní to výsledok DPH za mesiac, keďže sme mesační plátcovia DPH.
Deni
24.11.05,20:07
Keďže zál.faktúra bola uhradená až v novembri, druhá strana je zo zákona povinná vystaviť ti daň.doklad k nároku na uplatnenie dph a to dňom kedy bola uhradená zálohová faktúra, čiže uplatníš si dph v novembri.
Ďakujem, aj som to tak urobila, ale nebola som si tým istá, mýlila má tá DPH na zálohovej faktúre. Ešte raz veľká vďaka.
A k mojej druhej otázke v prvom príspevku mi náhodou neviete poradiť?
andrej_rv
24.11.05,20:35
A ešte druhý problém! Keď vystavujem faktúru tuzemskej FO za dodanie tovaru, ktorý je ale dodaný do ČR, pretože táto FO podniká v ČR, ale nie je českým platcom DPH, uvádzam na fa miesto dodania tovaru ČR? Fa vystavujem aj s DPH.
Ďakujem V tomto prípade je miestom dodania tovaru Slovensko v zmysle § 13 ods. 1 písm. a) ZDPH. ČR ako miesto dodania tovaru by bolo len v prípade dodávky spojenej s montážou alebo inštaláciou (§ 13 ods. 1 písm. b), v prípade začiatku prepravy na území tretieho štátu (§13 ods. 2) alebo zásielkový predaj do ČR (§14 ods.2). Tovar sa fakturuje s daňou, pretože nadobúdateľ nie je osobou identifikovanou pre daň v inom štáte.
evina
24.11.05,20:45
Ďakujem, aj som to tak urobila, ale nebola som si tým istá, mýlila má tá DPH na zálohovej faktúre. Ešte raz veľká vďaka.
A k mojej druhej otázke v prvom príspevku mi náhodou neviete poradiť?

Do 11. mesiaca ju môžeš zaradiť len v tom prípade ak máš vystavenú faktúru do 15 dní po dátume prijatia platby /neviem, ktorý to bol november, lebo dávaš trošku neúplné informácie k presnej odpovedi/, kde bude uvedená daňová povinnosť = deň prijatia platby, t.z. niektorý november. Iba na základe takto vystaveného daňového dokladu môžeš odpočítať DPH.
Zálohová faktúra vystavená v októbri Ti nezakladá nárok na odpočet DPH v zmysle zákona o DPH. Dodávateľ, ktorý Ti vystavil zálohovú faktúru aj s rozpisom DPH si neuvedomuje, že porušil §71 zákona o DPH:




1/ Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím platby a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal platbu, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
JanaSys
24.11.05,20:55
No myslela som tým to, že keď som ju dostala, musela som ju zaúčtovať alebo zaevidovať v knihe záväzkov. Ak ju tam uvediem bez DPH, nič to neovplyvní, ale ak ju zaevidujem aj s DPH, ovplyvní to výsledok DPH za mesiac, keďže sme mesační plátcovia DPH.
Ja viem, len si pri tomto vždy spomeniem na našu školiteľku na zákon o účtovníctve. Podľa nej sa zálohové FA ani neevidujú. A potom nám dala super radu ako to v MRP obísť - nahodí do knihy záväzkov, spáruje úhradu a potom vymaže zo záväzkov. Skoro ma trafilo. Takže evidujete zálohové FA (nemám na mysli doklad o prijatí zálohovej platby)?
andrej_rv
24.11.05,20:59
Takže evidujete zálohové FA (nemám na mysli doklad o prijatí zálohovej platby)? Ja nie, pretože podľa mňa nie sú účtovným dokladom v zmysle zákona o účtovníctve (napr. nedokladujú žiadny účtovný prípad). Ja ich len pripnem k výpisu z banky alebo VPD, ktorým boli uhradené. Aby pri kontrole bolo jasné, o akú platbu ide.
Deni
24.11.05,23:56
V tomto prípade je miestom dodania tovaru Slovensko v zmysle § 13 ods. 1 písm. a) ZDPH. ČR ako miesto dodania tovaru by bolo len v prípade dodávky spojenej s montážou alebo inštaláciou (§ 13 ods. 1 písm. b), v prípade začiatku prepravy na území tretieho štátu (§13 ods. 2) alebo zásielkový predaj do ČR (§14 ods.2). Tovar sa fakturuje s daňou, pretože nadobúdateľ nie je osobou identifikovanou pre daň v inom štáte.
Keďže tovar, ktorý sme vyrobili, sme vozili do ČR odberateľovi, ktorý ho tam predával, uvádzala som na faktúre miesto dodania ČR. Takže to mám zle! Čo s tým robiť? Treba to opraviť?