ppaalloo
24.11.10,20:47
Dobry den. Mam uzavretu zmluvu o najme bytu na dobu urcitu do konca maja 2011, ale z rodinnych dovodov musim byt opustit do konca roka 2010. Najom za mesiac december 2010 som riadne podla zmluvy zaplatil. Je nejaka vypovedna doba podla zakona, ktoru ako najomca musim dodrzat? Ak ano, napisem ju do konca novembra. Jednomesacnu zalohu na pripadne dlhy a opravy mam zaplatenu. Majitel nesuhlasi s mojim predcasnym odchodom. Musim zaplatit prenajimatelovi aj za mesiac januar, ked tam uz nebudem byvat? Moze realitka odo mna byt na konci decembra aj neprevzat? Moze majitel uplatnit voci mne nejake pravne ukony? Dakujem za radu.
bubkoch
24.11.10,20:05
a my odkial mame vediet co mas v zmluve ? :confused:
vsak si ju precitaj :)
verkaz
24.11.10,20:06
V zmluve o nájme ste si nedohodli podmienky výpovede z nájmu? Majiteľ bytu ak to nemal v zmluve odobrené, tak nemôže mať nijaké požiadavky nad rámec zmluvy. Písomne mu oznámte, že nájom končíte pred dohodnutým termínom ku dňu 31.12.2010 a zároveň ho požiadajte o prevzatie bytu k tomuto dátumu. V Občianskom zákonníku sú uvedené aj výpovedné lehoty.
Všetko záleží od toho ako ste mali dohodnuté v zmluve o nájme. Ak ste tam mali dohodnuté, že v prípade skoršieho ukončenia nájmu musíte zaplatiť dohodnuté nájomné po dobu dohodnutého nájmu, tak by som to zaplatila. Ak nič také nie je v zmluve dohodnuté, tak nie. Neviem ako to máte dohodnuté s prípadnými preplatkami alebo nedoplatkami za energie v byte. Napíšte niečo viac o zmluve o nájme.
Mária27
24.11.10,20:07
Ak sa nedohodnete, musíš dodržať trojmesačnú výpovednú lehotu (ak nie je v zmluve dohodnuté inak). Nezabudni nájom ukončiť písomne, inak by bola výpoveď neplatná.

Občiansky zákonník

Zánik nájmu bytu
§ 710
(1) Nájom bytu zanikne písomnou dohodou medzi prenajímateľom a nájomcom alebo písomnou výpoveďou.
(2) Ak bol nájom bytu dohodnutý na určitý čas, zanikne tiež uplynutím tohto času. Ustanovenie § 676 ods. 2 neplatí pre zánik nájmu bytu.
(3) Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu. Na doručovanie písomnej výpovede nájmu bytu sa primerane použijú ustanovenia osobitného predpisu.5a)
video1983
24.11.10,20:07
Mam uzavretu zmluvu o najme bytu na dobu urcitu do konca maja 2011


zaplat do maja a mozes ist hned. na to su zmluvy aby sa dodrziavali
ppaalloo
24.11.10,22:28
ale v zakone je napisane: (3) Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď.

Ale ja som najomca. Platia tie tri mesiace aj pre mna?
ppaalloo
24.11.10,22:31
Dakujem za odpoved. V zmluve nieje nic o dobe vypovede.
filipes
08.11.11,01:31
Pravne nazory na tuto temu nie su jednotne. Rozchadzaju sa hlavne v tom, ci je vobec mozne najom dohodnuty na dobu urcitu vypovedat zo strany najomcu. Teleologicky vyklad zakona vsak tuto moznost pripusta. Pokial ide o vypovednu lehotu, tak ta je zo zakona trojmesacna. To znamena v tvojom pripade, ze musis zaplatit najomne aj za januar aj za februar. Pokial ho nezaplatis tak si moze prenajimatel toto najomne vymahat sudnou cestou, pricom v tom pripade by som na jeho miesta aj spochybnoval samotnu platnost vypovede a pripad by sa mohol skoncit aj tym, ze by ta sud zaviazal zaplatit najomne az do maja.

Problem si uz asi medzicasom vyriesila, riesenie som postol aby pripadne pomohlo ostatnym citatelom.