branka
24.11.05,20:40
Zdravím poraďákov,
chcela by som poprosiť o radu. Umelec, ktorý nemá pridelené IČO, má pridelené DIČ má auto, ktoré používa pri dosahovaní príjmov na základe autorského zákona. Uplatňuje si skutočné výdavky k týmto príjmom. Je správne ak si bude robiť knihu jázd a na základe toho si bude uplatňovať do výdavkov cestovné náhrady za spotr.kilometre s použitím sadzby 6,2 Sk/ na km? Alebo by bolo výhodnejšie zaradiť auto do majetku/ je obstarané na leasing / a uplatňovať si PHM, leasingové splátky,.... Auto sa však používa aj na súkromné účely. V prípade, že by bolo zaradené do majetku ako určiť pomer v akom uplatňovať do daň.výdavkov?


Veľmi pekne ďakujem za odpoveď ak máte s takýmto prípadom skúsenosti


Branka
STRELEC
24.11.05,19:52
.... za spotr.kilometre s použitím sadzby 6,2 Sk/ na km? Alebo by bolo výhodnejšie zaradiť auto do majetku/ je obstarané na leasing /...
Predpokladajme, že umelec musí hodne a hodne cestovať. Ak je tento predpoklad správny, tak by som auto použil na paušál (km sadzbu). Inak by som ho zaradil do majetku. Ak si spočítam obe možnosti, len to mi dá správnu odpoveď na otázku: zaradiť / nezaradiť?
Vychádzame ale z toho, že je o čom sa rozhodovať. Tj. auto nebolo predch. rok náhodou v majetku? (ot. pre istotu:D ).
branka
24.11.05,19:58
Nie auto sa obstaralo na lesing začiatkom tohto roka.
ďakujem za odpoveď, viem, že si musím spočítať obe možnosti a rozhodnúť sa, len ma zaujímalo, či keďže toto auto sa používa aj na súkromné účely odpis / z istiny v leas.zmluve / a finančný úrok , poistenie atď. musím nejako % rozdeliť - na daňové a súkromné. Je to možné? Ako je možné odkontrolovať prípadný % podiel - uplatňovaný do daňových výdavkov. Samozrejme v tomto prípade by auto bolo zaradené do obch. majetku.


ďakujem

Branka
STRELEC
24.11.05,20:25
... musím nejako % rozdeliť - na daňové a súkromné. Je to možné? Ako je možné odkontrolovať prípadný % podiel - uplatňovaný do daňových výdavkov. Samozrejme v tomto prípade by auto bolo zaradené do obch. majetku.
ďakujem
Branka
Najserióznejšie by bolo rozdelenie v pomere podľa odjazdených km. Pri aute v majetku by si vykázala všetky km a do daňových nákladov by si mohla dať len také % z leasingu atď, aké by bolo % "služobných" ciest.
... a ďakujem za poďakovanie:)
adulka16
23.03.06,09:18
Ak je auto na lízing tak nieje jeho majetkom a potom si nemôže predsa oplatniť cestovné nahrady nie ?
Adulka 16