Lubomir1
24.11.05,20:14
Chcel by som sa informovať, či môže mať živnostník aj účet v zahraničnej banke. Ide mi konkrétne o tzv. internetové peňaženky, do ktorej si vložím peniaze a zaplatím za nejakú internetovú službu, alebo dokonca mi nejaký zákazník z celého sveta môže tam poslať peniaze?

Ide o platobné portále napr. Moneybookers (https://www.moneybookers.com/app/?rid=148373) a Paypal (http://www.paypal.com/).
eoneon
27.06.06,11:19
Nikto netusi? Moj klient mi ponukol posielanie na moneybookers, kedze prevod z USA by stal 25 dolarov. Samozrejme som to prijal, lebo platit 25 dolarov za prevod 50 dolarov je trosku vela.
janka.janka
20.02.07,08:12
neviem, ci je to este aktualne, ale zalozit si ucet na firmu v nejakom inom state si urcite bude vyzadovat zistit, ci takato firma aj musi mat sidlo alebo prevadzku v tom state, kde by ste si ucet zalozili. Takze by to mohlo byt problematicke. Zatial som zistlila jednu zaujimavu vec - moneybookers spolupracuju aj s bankou na Slovensku (HVB), takze tym by odpadla nutnost zakladat si ucet v niektorom inom state, co by bolo nutne urobit v pripade paypalu. Este o tom zistujem viac, takze pokial bude tato debata aktualna, tak sa podelim o info. :)
Lubomir1
20.02.07,08:23
V Moneybookers má účet napríklad aj slovenský Tipos. Kto chce tipovať online, môže si poslať peniaze na hráčsky účet do Tiposu aj z Moneybookers. Okrem toho Moneybookers je možné použiť ako platobný webový portál na príjem peňazí za predaj tovaru od zákazníkov z celého sveta, čo je výhoda pri obchodovaní cez internet. Takže určite to ide, len neviem, či platí aj len nejaká nahlasovacia povinnosť na Min. financii, alebo dokonca či je potrebné povolenie.
janka.janka
20.02.07,09:06
V Moneybookers má účet napríklad aj slovenský Tipos. Kto chce tipovať online, môže si poslať peniaze na hráčsky účet do Tiposu aj z Moneybookers. Okrem toho Moneybookers je možné použiť ako platobný webový portál na príjem peňazí za predaj tovaru od zákazníkov z celého sveta, čo je výhoda pri obchodovaní cez internet. Takže určite to ide, len neviem, či platí aj len nejaká nahlasovacia povinnosť na Min. financii, alebo dokonca či je potrebné povolenie.

Momentalne tiez zistujem, ako je to z hladiska uctovania, ci ucet na moneybookers bude akoby dalsim uctom alebo akym presne sposobom by sa malo v tomto pripade postupovat. Moj uctovnik mi povedal, ze bude zrejme nutne obratit sa oficialne na danove riaditelstvo a ziadat vysvetlenie. V kazdom pripade ale povolenie nepotrebujes - ak budes moneybookers vyuzivat v ramci podnikania, len sa musis zaregistrovat ako firma.
Lubomir1
20.02.07,19:05
Daj potom vedieť, ako si dopadla. Ja ho tiež používam na príjem zo zahraničia, ale ja som zatiaľ fyzická osoba a evidujem si len príjem (paušálna daň). Ale možno neskôr ako právnická :) by som musel riadne účtovať.
janka.janka
22.02.07,10:11
chvilu to este potrva ale dam vediet ;)
pavels
23.02.07,17:27
Chcel by som sa informovať, či môže mať živnostník aj účet v zahraničnej banke. ...

To by mě také dost zajímalo, poslední dobou se mi podnikatelsky daří více v ČR a zákazníci by rádi ušetřili za vysoké poplatky při platbě do zahraničí. Já osobně jsem nikde v zákoně nenarazil, že by nemohl mít živnostník podnikatelský účet v zahraniční bance v EÚ. Jsme přece v EÚ. Souhlas?
LucyB
12.03.07,12:23
Janka, chcem sa spytat, ako si dopadla na DR. Aka bola ich odpoved. Lebo ja som im zaslala podobny dotaz asi pred 2 mesiacmi a doposial nic. Taktiez mam podobny problem. Robim ucto pre SZCO - je to nemec, ktory si zalozil zivnost na Slovensku. Vsetko predava cez internet a platby za tovar mu chodia na PayPal. Kedze to este nie je prepojene na ziadnu slov. banku, tak uzavrel zmluvu s otcom v Nemecku, ktory mu tieto peniaze preposiela z jeho /otcovej/ banky na podnikatel. ucet na Slovensku. A ja vobec netusim, ci je to takto spravne a ci to robime dobre???? A je tu dalsi problem odkedy sa stal platcom DPH... datum dodania tovaru... den prijatia platby na PayPal alebo az ked ta platba dojde na ucet na Slovensko, co vsak niekedy trva aj dva mesiace???? Kto nieco k tomu vie, nech poradi, prosim...
Lubomir1
16.03.07,08:06
Vsetko predava cez internet a platby za tovar mu chodia na PayPal. Kedze to este nie je prepojene na ziadnu slov. banku, tak uzavrel zmluvu s otcom v Nemecku, ktory mu tieto peniaze preposiela z jeho /otcovej/ banky na podnikatel. ucet na Slovensku. A ja vobec netusim, ci je to takto spravne a ci to robime dobre???? A je tu dalsi problem odkedy sa stal platcom DPH... datum dodania tovaru... den prijatia platby na PayPal alebo az ked ta platba dojde na ucet na Slovensko, co vsak niekedy trva aj dva mesiace???? Kto nieco k tomu vie, nech poradi, prosim...

Tu to asi bude trochu komplikovanejšie (aspoň podľa môjho názoru), lebo PayPal sídli v USA - mimo EÚ. A ako to riešiš s DPH? Niekde som niečo čítal, že ak sa kúpi mimo EU bez DPH, tak potom je potrebné si nejak doučtovať DPH. Neviem však, ako je to s DPH pri predaji mimo EU. Keď ti dojde na PayPal platba (napr. tovar/službu predaná do USA), ako to riešiš s tou DPH?
Lubomir1
16.03.07,08:10
To by mě také dost zajímalo, poslední dobou se mi podnikatelsky daří více v ČR a zákazníci by rádi ušetřili za vysoké poplatky při platbě do zahraničí. Já osobně jsem nikde v zákoně nenarazil, že by nemohl mít živnostník podnikatelský účet v zahraniční bance v EÚ. Jsme přece v EÚ. Souhlas?

Tiež si myslím, že v EU je voľný pohyb osôb, služieb a kapitálu.
LucyB
17.03.07,09:33
Vyvoz tovaru je oslobodeny od DPH, avsak to by sme museli kazdu zasielku preclievat a bolo by to pre nas nevyhodne chodit do 20 km vzdialeneho mesta na colnicu. Preto sme to poriesili tak, ze z kazdej prijatej platby z tretej krajiny odvedieme DPH. Zvlast si evidujem vypisy z PayPal a na zaklade nich udavam datum zdanitelneho plnenia do priznania DPH. Dufam, ze to robim spravne.... lebo realne sa tie peniaze dostanu na slov.deviz.ucet len raz do mesiaca. Avsak zakon o DPH jasne hovori, ze "co nastane skor"... no a zakaznik dostane svoj tovar vzdy az potom, ked zaplati, nikdy nie skor...tak neviem?