maruška75
25.11.10,07:33
Dobrý deň, prosím poraďte mi. musíme odviesť povinný podiel za nesplnenie zamestnávania občanov ZŤP. U nás je tento podiel v počte 1 osoby. V zákone je napísané, že cena sa vypočíta z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR a úhrady preddavkov na ZP a SP a príspevku na starobné sporenie, platených zamestnávateľom. Chápem to správne že k tej priemernej sume pripočítam 35,2% a plus 9% na dôchodkové sporenie? Alebo mám pripočítať iba 35,2%? Ďakujem za radu.:confused:
ewita888
25.11.10,06:45
odvod je 849 € za rok 2009 na jednu osobu..
maruška75
25.11.10,07:24
ewita888 ďakujem za odpoveď, ak vás nebudem moc zdržiavať, mohli by ste mi napísať ako ste vyrátali tú sumu? moc ďakujem
ewita888
25.11.10,07:29
netreba nič rátať, UPSVAR to má na tlačivách...
maruška75
25.11.10,07:47
dik, idem to pozrieť
vieraaaa
25.11.10,07:55
dani.b
25.11.10,11:18
Ak som správne pochopila citáciu zákona - na stránke upsvar.sk/služby-zamestnanosti - povinnosti zamestnávateľov
"Zamestnávateľ, ktorý nezamestnáva určený povinný podiel počtu občanov so zdravotným postihnutím na celkovom počte svojich zamestnancov podľa § 63 ods. 1 písm. d), je povinný najneskôr do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka odviesť na účet úradu (čísla príjmových účtov úradov) za každého občana, ktorý mu chýba do splnenia povinného podielu počtu občanov so zdravotným postihnutím, odvod vo výške 0,9 násobku celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, za ktorý zamestnávateľ tento odvod odvádza. Výsledná suma vypočítaná podľa predchádzajúcej vety sa zaokrúhľuje na stovky korún smerom nadol.", tak musím vychádzať z údajov za I.až III. štvrťrok 2009.
Preto sa pýtam, či je správna suma 849,- Eur, keď jej výpočet vychádza z údajov roku 2008? Ďakujem
vieraaaa
25.11.10,11:32
Ak som správne pochopila citáciu zákona - na stránke upsvar.sk/služby-zamestnanosti - povinnosti zamestnávateľov
"Zamestnávateľ, ktorý nezamestnáva určený povinný podiel počtu občanov so zdravotným postihnutím na celkovom počte svojich zamestnancov podľa § 63 ods. 1 písm. d), je povinný najneskôr do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka odviesť na účet úradu (čísla príjmových účtov úradov) za každého občana, ktorý mu chýba do splnenia povinného podielu počtu občanov so zdravotným postihnutím, odvod vo výške 0,9 násobku celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, za ktorý zamestnávateľ tento odvod odvádza. Výsledná suma vypočítaná podľa predchádzajúcej vety sa zaokrúhľuje na stovky korún smerom nadol.", tak musím vychádzať z údajov za I.až III. štvrťrok 2009.
Preto sa pýtam, či je správna suma 849,- Eur, keď jej výpočet vychádza z údajov roku 2008? Ďakujem
Nepýtaš sa náhodou na odvod za rok 2010? Ak áno, tu sú výpočty skopírované z druhej strany ročného výkazu za rok 2010:
* Pri výpočte povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím sa vychádza z priemerného evidenčného počtu zamestnancov vo fyzických osobách za kalendárny rok. Do celkového počtu zamestnancov, z ktorého sa vypočítava povinný podiel zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím, sa nezapočítavajú zamestnanci, ktorí plnia úlohy zamestnávateľa v zahraničí. Priemerný evidenčný počet zamestnancov vo fyzických osobách za kalendárny rok sa udáva a zaokrúhľuje na jedno desatinné miesto.

** V prípade, ak ste povinný podiel zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 splnili zadaním zákazky podľa § 64, alebo odoberaním výrobkov alebo služieb podľa § 64a zákona, je potrebné doložiť k výkazu potvrdenie pre zamestnávateľa na účely náhradného plnenia.

***Celková cena práce podľa § 49 ods. 4 zákona je tvorená súčtom priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za príslušné obdobie a úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie, platených zamestnávateľom. Priemerná mzda zamestnanca v hospodárstve SR za 1. až 3. štvrťrok 2009 zverejnená Štatistickým úradom SR je 975,54 €.
0,8 násobok celkovej ceny práce je po zaokrúhlení v zmysle § 64 ods. 2 zákona 780,– €.
0,9 násobok celkovej ceny práce je po zaokrúhlení v zmysle § 65 ods. 1 zákona 877,– €.

Tlačivo ročného výkazu a ostatné nájdeš na
http://www.upsvar-vk.sk/zam_zp.php
ewita888
26.11.10,04:31
aby nedošlo k omylu, tak:

-v roku 2010 odvádzame za nesplnenie povinnosti za rok 2009 sumu 849,- €

-v roku 2011 budeme odvádzať za rok 2010 sumu 877,- €
gabca888
08.12.10,09:58
Chcela by som sa spýtať ako to je, ak mám v evid. počte 21 ľudí, ale z toho dvaja sú zobratí do prac.pomeru len na zastupovanie 2 ľudí počas dlhodobej PN. V tom prípade treba platiť ten Odvod? lebo fakticky mám len 19 ľudí, lebo 2 sú dlhodobo PN. Poraďte prosím. Vopred vďaka.
jacekova
08.12.10,11:13
Chcela by som sa spýtať ako to je, ak mám v evid. počte 21 ľudí, ale z toho dvaja sú zobratí do prac.pomeru len na zastupovanie 2 ľudí počas dlhodobej PN. V tom prípade treba platiť ten Odvod? lebo fakticky mám len 19 ľudí, lebo 2 sú dlhodobo PN. Poraďte prosím. Vopred vďaka.


ak sú riadne prihlásený v SP tí zamestnanci na zastupovanie (ako TPP), tak sa rátajú ako riadni zamestnanci. a rátajú sa tam aj tí, ktorí sú dlhodobo PN, lebo ich máte v stave.

treba prerátať, či ste v priemere za kalendárny rok mali 20ľudí a viac:

Celkový počet zamestnancov na účely odseku 1 písm. d) zákona je priemerný evidenčný počet zamestnancov vo fyzických osobách za kalendárny rok.
gabca888
15.12.10,08:57
ďakujem. a neviete náhodou, že napr. 19,5 (mám ľudí aj na čiastočný úväzok) či je už 20 ? viem, vypočíta mi to softvér, ale chcela by som to vedieť. vďaka. a vlastne pri 20 ľuďoch sa už platí "pokuta"? a ako je to s nákupom učebných pomôcok z chránených dielní?
ivka70
15.12.10,09:17
ďakujem. a neviete náhodou, že napr. 19,5 (mám ľudí aj na čiastočný úväzok) či je už 20 ? viem, vypočíta mi to softvér, ale chcela by som to vedieť. vďaka. a vlastne pri 20 ľuďoch sa už platí "pokuta"? a ako je to s nákupom učebných pomôcok z chránených dielní?

Podla mna nemas 19,5 cloveka , ale 20 ludi, jedneho s polovicnym uvazkom ...
:)
Heleč
15.12.10,09:26
Tu na porade som našla výbornú tabulku na prepočet priemerného počtu zamestanacov (teraz ju nemôžem rýchlo náisť). Tam je aj zaokruhlovanie.
Skús pohľadať
apo
13.12.11,16:35
Prosím odsúhlasiť postup pri vyplnení ročného výkazu:


A1. Uvediem zistený priemerný evidenčný stav 40 osôb
(V prílohe je tabuľka v ktorej som priemerný počet zisťoval)
A2. dám nula, nemáme nikoho v cudzine
A3. Výpočet: (40 x 3,2%) = 1,28, po zaokrúhlení 1,00

B1 až B3 dám nuly, lebo nezamestnávame zamestnancov so zdravotným poistením

C1. Kúpili sme z chránenej dielne montérky pre zamestnancov za 800 Euro
Otázka uvediem sumu 800?
C2 a C3 bude Nula
C4. Výpočet: (800 / (1.005,6 * 0,8)) = 0,99, po zaokrúhlení 1,00

D. Výpočet: (1 - 0 - 1) = 0

E. Výpočet: (0 * (1.005,6 * 0,9)) = 0

Výpočty osôb sa zaokrúhľujú na celé čísla od 0,5 nahor.
Povinnosť zamestnať jedného ZP vykryje nákup vo výške pol osoby, lebo po zaokrúhlení je to opäť jedna celá.






Odvod za neplnenie povinnosti je 262,46 Euro.

Prosím odsúhlasiť.
Priemerný počet zamestnancov som zisťoval metódou počtu zamestnancov na konci štvrťroka ktorý mi dala audítorka pre zistenie počtu zamestnancov pre povinnosť auditu.

Ďakujem.

apo
eva7
14.12.11,17:20
Ahojte, môžete mi niekto poradiť, či tovar z chránenej dielne (šitie posteľných obliečok) má byť nakúpený v hodnote 804 € bez DPH? To by sme mali nakúpiť za 964,80. Je tak? Vďaka za odpoveď.
apo
15.12.11,08:02
Pre platiteľov DPH sa za cenu pre nákup z chránenej dielne považuje cena bez DPH.

apo