verca2
25.11.10,08:47
Ahojte,

naša spoločnosť vlastí pozemky, ktoré sú rozdelené do viacerých zón podľa plánovaného využitia:
1. časť je využívaná spoločnosťou (stoja na nich stavby, ktoré sa prenajímajú)
2. časť sa plánuje predať
3. časť je určená na možnú budúcu výstavbu.

Bola zadaná požiadavka na vypracovanie urbanistickej štúdie , pracuje sa na zmene územného plánu a budú vznikať ďalšie výdavky súvisiace so zabezpečením zmeny UP.
Moja otázka znie: Ako by ste účtovali výdavky spojené s horeuvedenými činnosťami?
Obstaranie? Čiastočne áno. V prípade vlastnej budúcej výstavby tieto výdavky vchádzajú do OC budúcej investície. Na druhej strane časť týchto výdavkou nám poslúži k zvýšeniu budúcih ekonomických úžitkov vo forme vyššej predajnej ceny pozemkov (k časti pozemkov bola uzavretá zmluva o sprostredkovaní predaja, teda máme záujem časť pozemkov predať)
Danými činnosťami v podstate určitou mierou "zhodnocujeme" pozemky, ktoré plánujeme predať. Technické zhodnotenie pozemkov neexistuje, preto by som účtovala dané služby na obstaranie až do okamihu, kým sa časť pozemkov nepodarí predať, a v danom okamihu by alikvotna časť 042-ky bola pre mňa nákladom.

ďakujem za všetky pripomienky :-)
a_je_to
26.11.10,16:27
Vo využívanej zóne, ak sú pozemky účtované na účte 031, vrátane všetkých zhodnocovacích nákladov niet čo riešiť. Siete a infraštruktúra mali byť účtované na členených účtoch 021 ako inžinierske stavby a bezodplatne odovzdané obci, alebo iným oprávneným správcom na spravovanie. Prípadný predaj 311/641+343 a vyradenie 541/031
V zóne, ktorá sa plánuje predať sa nákup účtuje na 132/131 a 131,343/321, 379. Až do predaja zostávajú na 132. Ak sa okrem toho zhodnocujú, účtovanie zhodnotenia je také isté a zvyšuje sa ich celková hodnota, aj jednotková cena o obstarávacie náklady .... tak, ako sa cena dopravy kusového tovaru pripočíta k jeho jednotkovej skladovej cene. Predaj 311/604+343, vyradenie 504/132, lebo pozemok určený na predaj je tovarom, nie DHM.
V zóne na budúcu možnú výstavbu závisí, či vo vlastnej réžii - tak ako u využívanej zóny, alebo v réžii budúceho stavebníka - tak ako na predaj. Až do predaja sa všetky zhodnocujúce náklady 501,521,524, 538, 518 postupne aktivujú 042/624, priraďujú 031/042, alebo 132/621.
verca2
28.11.10,11:22
ďakujem :)