emulienka
24.11.05,20:24
Chcela by som poradiť ako je to s preplácaním dovolenky.Môže dovolenka prepadnúť?
ilona
25.11.05,04:00
Dovolenka z r.2004 by mala byť vyčerpaná do konca roka 2005,ak sa tak z nejakých vážnych dôvodov nestane,môžeš ju preplatiť.
kaktusy
25.11.05,04:24
Dovolenka by sa mala preplácať iba pri ukončení pracovného pomeruzlezaradil
Chobot
25.11.05,05:09
Dovolenka z r.2004 by mala byť vyčerpaná do konca roka 2005,ak sa tak z nejakých vážnych dôvodov nestane,môžeš ju preplatiť.

ZP neumoznuje nevycerpanú dovolenku preplatit, jedine z dôvodu ukoncenia prac. pomeru. Ak sa dovolenka nevycerpala ani v nasledujúcom roku, nieco to signalizuje - ak si ju nevycerpal zamestnanec, zamestnávatel by mu ju mal nariadit; ak to bolo vinou zamestnávatela, ze mu to neumoznil, tak to je porusenie zákonníka práce.

Ak uz nic iné, nech sa dohodnú, ze to papierovo vcerpá v decembri a zoberie si volno zaciatkom budúceho roka.
ilona
25.11.05,05:32
U nás je veľa zamestnancov,ktorí si nevyčerpajú všetku dovolenku hlavne preto,že im to neumožní zamestnávateľ./nie len u nás,poznám takýchto firiem viac/riešia to preplatením takým spôsobom,že na konci mesiaca sa prepíše prezenčka,akože mal dovolenku napr.2 týždne a 2 týždne pracoval a na výplatu dostane o túto dovolenku viac.Bežne sa to takto robí a chcela by som vidieť toho zametnanca,ktorí by sa sťažoval na porušenie zákonníka prá ce,keď mu zamestnávateľ na to povie,že ak sa mu nepáči môže ísť,lebo 10 čakajú na jeho miesto.
Chobot
25.11.05,07:43
U nás je veľa zamestnancov,ktorí si nevyčerpajú všetku dovolenku hlavne preto,že im to neumožní zamestnávateľ./nie len u nás,poznám takýchto firiem viac/riešia to preplatením takým spôsobom,že na konci mesiaca sa prepíše prezenčka,akože mal dovolenku napr.2 týždne a 2 týždne pracoval a na výplatu dostane o túto dovolenku viac.Bežne sa to takto robí a chcela by som vidieť toho zametnanca,ktorí by sa sťažoval na porušenie zákonníka prá ce,keď mu zamestnávateľ na to povie,že ak sa mu nepáči môže ísť,lebo 10 čakajú na jeho miesto.

Toto je asi bezný problém v súkromných firmách. Ale pokial sa sami zamenstnaci neozvú, kto potom má hájit ich záujmy a práva? Mozno nemusia vystúpit otvorene, ale navstívit inspektorát práce a povedat o takýchto praktikách, pokial im inspektorát zarucí anonymitu. Potom by stacila kontrola z inspektorátu a na nezrovnalosti by prisli (ved ak má niekto na výplatnej páske v mesiaci, kedy cerpal dovolenku o 50% viac, tak to nieco naznací).
ilona
25.11.05,12:48
Nenaznačí to nič,pretože tieto firmy platia zamestnancom poväčšine minimálne mzdy na pásky,tak ak je tam plat 10-11000,- sk,nie je to nič okaté.Už sa raz takto zamestnanci sťažovali na nadčasy,lebo je bežné,že majú odpracovaných 220-250 hodín a na páske samozrejme fond pracovného času.Prišla kontrola,aj niečo našla,ale nedali za to nijaký postih a ešte som sa nestretla s tým,žeby niekto bol dostal za to pokutu,takže sa to robí veselo ďalej.Možno vo väčších mestách si to tak zamestnávatelia nedovolia,ale v menších a po dedinách je to skoro všadial.
Chobot
25.11.05,13:06
To je pravda, aj firma, kde robí svokor, používa 2 výplatné pásky, jedna je oficiálna s "papierovým " poctom hodín a na druhej majú vycíslené nadcasy. Z nej dostanú len peniaze. Ale stazovat sa nemôze, lebo 5 rokov pred dôchodkom by sa inde nezamestnal. Nastastie tie dovolenky si cerpajú riadne, dokonca im ich niekedy nariaduje - hlavne vtedy, ked nie je roboty. :confused:
Netka
14.09.06,07:56
Chcela by som sa spýtať pre upresnenie. Pokiaľ zamestnancovi preplácam dovolenku v poslednej výplate tak z tejto sumy preplatenej dovolenky normálne platí odvody, však? Odovody by som neplatila keby som mu dovolenku preplácala v mesiaci po skončení pracovného pomeru. Je to tak?
Tweety
14.09.06,07:58
Chcela by som sa spýtať pre upresnenie. Pokiaľ zamestnancovi preplácam dovolenku v poslednej výplate tak z tejto sumy preplatenej dovolenky normálne platí odvody, však? Odovody by som neplatila keby som mu dovolenku preplácala v mesiaci po skončení pracovného pomeru. Je to tak? Takto to je, takto. Je v PP, jeho mzda podlieha odvodom, plnenie vyplatené po ukončeni PP nepodlieha odvodom.:cool: