braxator
25.11.10,09:33
Prosim o radu, nakolko sa neviem zorientovat v istych veciach.Ak podla zakona ma zamestnanec pravo 7 krat do roka na celodenne osetrenie lekarom, zaratava sa mu do tychto dní aj ciastkove osetrenia lekara,kedy musi opustit pracovsko na priepustku,pretoze je objednany na lekarske vysetrenie?
Ak teda vycerpem 7 dni na celodenne vysetreníe,nemam uz pravo ist k lekarovi,resp.iba v pripade,ze si zoberíem nahradne volno alebo dovolenku?
Tweety
25.11.10,08:35
Prosim o radu, nakolko sa neviem zorientovat v istych veciach.Ak podla zakona ma zamestnanec pravo 7 krat do roka na celodenne osetrenie lekarom, zaratava sa mu do tychto dní aj ciastkove osetrenia lekara,kedy musi opustit pracovsko na priepustku,pretoze je objednany na lekarske vysetrenie? ÁNo, zaratávajú sa aj hodiny, nemusí ísť stále len o celodenné ošetrenie.
Ak teda vycerpem 7 dni na celodenne vysetreníe,nemam uz pravo ist k lekarovi,resp.iba v pripade,ze si zoberíem nahradne volno alebo dovolenku? ÁNo, môžeš ísť, je to ospravedlnená absenia, ale už bez náhrady mzdy.
Odpovede v texte.
braxator
25.11.10,08:51
Ale nemalo by sa zvlast brat to, ak je niekto na celodennom vysetreni a to, ked musi opustit pracovisko skoly len na niekolko hodin? Je to v sulade so zakonom,ked sa mu zratavaju hodiny z roznych dni pocas roka, kedy musel opustit pracovisko na priepustku za ucelom lekarskeho vysetrenia a potom sa posudzuju, akokeby bol na celodennom vysetreni?
veronikasad
25.11.10,08:54
Ale nemalo by sa zvlast brat to, ak je niekto na celodennom vysetreni a to, ked musi opustit pracovisko skoly len na niekolko hodin? Je to v sulade so zakonom,ked sa mu zratavaju hodiny z roznych dni pocas roka, kedy musel opustit pracovisko na priepustku za ucelom lekarskeho vysetrenia a potom sa posudzuju, akokeby bol na celodennom vysetreni?
§ 140 nehovorí o celodennom vyšetrení, ale o lekárskom vyšetrení, ktoré nebolo možné vykonať mimo pracovný čas a nevyhnutne potrebnom čase
§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

((2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
Tweety
25.11.10,08:59
Ale nemalo by sa zvlast brat to, ak je niekto na celodennom vysetreni a to, ked musi opustit pracovisko skoly len na niekolko hodin? Je to v sulade so zakonom,ked sa mu zratavaju hodiny z roznych dni pocas roka, kedy musel opustit pracovisko na priepustku za ucelom lekarskeho vysetrenia a potom sa posudzuju, akokeby bol na celodennom vysetreni?
ÁNo, je to v súlade so zákonom, pozri si §141ZP. Na priepuste má byť uvedený čas vyšetrenia a iba tento sa má preplatiť, takže ich sčítavanie je správne. Ak je na priepustke celodenné ošetrenie, ide o celý deň.
Janka 52
25.11.10,09:01
Ale nemalo by sa zvlast brat to, ak je niekto na celodennom vysetreni a to, ked musi opustit pracovisko skoly len na niekolko hodin? Je to v sulade so zakonom,ked sa mu zratavaju hodiny z roznych dni pocas roka, kedy musel opustit pracovisko na priepustku za ucelom lekarskeho vysetrenia a potom sa posudzuju, akokeby bol na celodennom vysetreni?
Áno, treba vykazovať aj kratšie doby ako 1 deň - keď sa hodiny nazbierajú na 8. resp. 7,5 - ide o 1 deň - ostane ďalších 6.
veronikasad
12.03.11,07:12
Aj ja mam problem ze som bol na lekarskom osetreni pocas 8,5 hod.smeny ako kuchar aj som doniesol priepustku,ale pri vyplate mi stiahli 20 eur.z odvovodnenym ze za mna robili kolegovia a lepsie si zobrat dovolenku,na tieto ucely.ako mam postupovat dalej a vymahat si tieto peniaze?Ved mam narok na 7 dni v roku na navstevu lekara pocas mojej doobednajsiej smeny.robim do 15h.poobede uz neordinuje lekarka.vopred dakujem!
za čo ti stiahli 20€? Prémie ? Alebo ti dali neplatené volno ? Lebo ak nešlo o PN-ku, paragraf je platený rovnako ako dovolenka .