Minnie55
25.11.10,09:42
Dobrý deň, poprosila by som o radu :)

manžel je živnostník, otvoril si internetový obchodík s obuvou. Tovar okrem iného dováža z Maďarska, z jedného čínskeho veľkoskladu. Keď tam išiel prvýkrát po tovar a pýtal faktúru, chceli od neho IČ DPH. manžel sa im snažil vysvetliť, že takéto číslo pridelené nemá, lebo nie je platcom DPH. Skončilo to tak, že mu odmietli vystaviť faktúru, stále dookola opakovali, že im musí dať toto číslo, lebo ináč m faktúru vystaviť nemôžu.

Zdá sa mi to úplne absurdné, veď načo potrebujú IČ DPH od živnostníka, ktorý nie je registrovaný ako platca DPH ?

Stretli ste sa už s niečím podobným ?

Ďakujem pekne za všetky odpovede. Petra
Ejo
25.11.10,08:51
Ak nie je platcom DPH, tak mu v MR vystavia faktúru s maďarskou DPH. Ak je platcom tak by Vám mali vystaviť faktúru bez DPH a tu urobiť samozdanenie.
Ale pozor na limit pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu - 13.941,45 EUR ročne. Vtedy ste povinný sa registrovať, budete mať pridelené IČ DPH. Ale to ešte neznamená, že ste "klasický"platca DPH, lebo nemáte nárok na odpočítane DPH.
Minnie55
25.11.10,08:53
Ďakujem pekne za odpoveď. Len oni silou mocou pýtali naše IČ DPH a bez neho nám faktúru odmietli vystaviť. Čo s tým ?
Ejo
25.11.10,08:54
Faktúru sú Vám povinný vystaviť. Na základe čoho ste potom nadobudli tovar? Treba to s nimi doriešiť.
Minnie55
25.11.10,08:56
No veď práve :D

Ďakujem pekne, veľmi ste mi pomohli.
Zoltán Kovács
25.11.10,09:11
No s Číňanmi to bude ťažké......
Minnie55
25.11.10,09:12
:D:D:D:D:D
Excise Duty
25.11.10,09:15
Faktúru sú Vám povinný vystaviť. Na základe čoho ste potom nadobudli tovar? Treba to s nimi doriešiť.
A prečo povinný?
Zoltán Kovács
25.11.10,09:16
A prečo povinný?

Predaj bez dokladu je v poriadku?
Excise Duty
25.11.10,09:37
Predaj bez dokladu je v poriadku?
Moja otázka sa netýkala povinnosti vystaviť faktúru ale tvaru prídavného mena povinný. Kedže bola odpoveď formulovaná v množnom čísle, tak potom povinní.
Zoltán Kovács
25.11.10,09:40
Ješkové oči, to mi ani nenapadlo..... Jasné, sorry
Ejo
26.11.10,06:08
Moja otázka sa netýkala povinnosti vystaviť faktúru ale tvaru prídavného mena povinný. Kedže bola odpoveď formulovaná v množnom čísle, tak potom povinní.
Na porade ide o to, aby sa niekomu poradilo, alebo aby sme sa chytali pravopisných chýb?! To by sa mohlo v mnohých príspevkoch. Mne takéto chyby nevadia, ale ide mi o to, aby sa niekomu poradilo, a ten asi aj pochopil o čo ide.