lenka_bodorova
25.11.10,11:09
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať. Na konci roka budem robiť inventúry materiálu, výrobkov, nedokončenej výroby. Jedná sa mi o to, ako ocením výrobky a nedokončenú výrobu, ešte som to nerobila, tak by som poprosila o radu?
IvoM
25.11.10,10:48
Lenka najskôr si pozri §24-27 zákona o účtovníctve.
a_je_to
26.11.10,18:14
Predchádzajúca rada je súčasne veľmi dobrá, ale aj veľmi stručná. Podľa povahy otázky sa po preštudovaní § sama ťažko dostaneš ďalej. Musíš mať na to účtovné podklady, kalkulácie plánové induktívne a kalkulácie výsledné deduktívne.
Kalkulácie plánové stanovíš meraním, napočítaním, odhadom spotreby priameho materiálu, priamych miezd a ostatných priamych nákladov na vzorku - určitý počet každého sortimentu výrobku. Predelením počtom získaš plánovú jednotkovú cenu.
Potom oceníš celoročný skutočný objem výroby v plánových jednotkových cenách. Spočítaš z účtovných podkladov sumu tých istých, ale skutočných nákladov, ktoré si do plánovej kalkulácie napočítala, pripočítaš aj vlaňajšiu nedokončenú výrobu.. Z nich oddelíš najprv svedomitým odhadom celý podiel pripadajúci na nedokončenú výrobu a zaúčtuješ na 121/611. Zostávajúcou cenou predelíš sumu skutočného objemu výroby, ocenenú v plánovaných cenách. Dostaneš koeficient - číslo blízke 1,00, ktorým prenásobíš každú plánovanú jednotkovú cenu .... a máš skutočné jednotkové ceny výrobkov. Čím sa cena zisťuje v menších celkoch, tým je presnejšia. Detaily metodiky si musíš dopracovať sama . Do ceny patria aj nepriame náklady - technologické réžie, ale tými je škoda zatiaľ zaťažovať, kým nezvládneš priame.
Získanými cenami prenásobíš počty výrobkov, zistené pri ročnej inventarizácii.