La_Dy
25.11.10,11:30
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ohľadom pojmu bez zbytočného odkladu pri započítaní pohľadávok. Aká doba sa považuje bez zbytočného odkladu, nikde z zákonoch ani v rozhodnutiach súdov to neviem nájsť.

Prosím poradte mi

ďakujem
dana9
25.11.10,10:34
Ahoj

tento pojem sa vykladá individuálne pre každú situáciu, v zásade by sa to malo brať "pri najbližšej možnej príležitosti".
La_Dy
25.11.10,12:02
možno považovať aj dobu 14 dní za dobu bez zbytočného odkladu, lebo mne sa zdá, že to už nie je bez zbytočného odkladu
Mária27
25.11.10,18:30
Bez zbytočného odkladu sa chápe ako poriadková lehota, ktorá sa v praxi obvykle považuje za lehotu v trvaní troch týžňov. Ale ako píše dana9, posudzuje sa v konkrétnej situácii.
V niektorých paragrafoch je táto lehota ohraničená prekluzívou (objektívnou dobou), napr. § 675 obč.zák.:


§ 675 OZ

Právo na odpustenie alebo na poskytnutie zľavy z nájomného sa musí uplatniť u prenajímateľa bez zbytočného odkladu. Právo zanikne, ak sa neuplatní do šiestich mesiacov odo dňa, keď došlo ku skutočnostiam toto právo zakladajúcim.
dana9
26.11.10,08:38
Bez zbytočného odkladu sa chápe ako poriadková lehota, ktorá sa v praxi obvykle považuje za lehotu v trvaní troch týžňov. Ale ako píše dana9, posudzuje sa v konkrétnej situácii.
V niektorých paragrafoch je táto lehota ohraničená prekluzívou (objektívnou dobou), napr. § 675 obč.zák.:



Ahoj Maria uplne suhlasim , v komentari k Spravnemu poraidku som sa stretla s vykladom, ze bezodkladne znamena do 29 dni, kedze lehoty na vydanie rozhodnutia su: bezodkladne, viac ako 30 dni, viac ako 90 dni - (to je volna citacia :rolleyes:)

Tu som sa zamerala na to, ze som zo zadania otazky predpokladala, ze ide o zmluvny vztah,
v kazdom priapde je tazko urcitelne, co sa rozumie pod pojmom bezodkladne, resp. kde je ta hranica, kedy sa to uz da posudzovat ako omeskanie s plnenim povinnosti.