walter666
25.11.10,11:42
dobry den
dilema
moze mi nadriadeny znizit alebo odobrat osobny priplatok v priebehu mesiaca s ucinnostou od zaciatku toho daneho mesiaca? alebo az od nasledujuceho mesiaca?
priklad: 10.12.2010 mi pisomne doruci platobny vymer o zlozeni funkcneho platu kde sa mi osobny priplatok odobera s ucinnostou od 1.12.2010, teda spetne.

je toto zakonne?
dani.b
25.11.10,10:58
dobry den
dilema
moze mi nadriadeny znizit alebo odobrat osobny priplatok v priebehu mesiaca s ucinnostou od zaciatku toho daneho mesiaca? alebo az od nasledujuceho mesiaca?
priklad: 10.12.2010 mi pisomne doruci platobny vymer o zlozeni funkcneho platu kde sa mi osobny priplatok odobera s ucinnostou od 1.12.2010, teda spetne.

je toto zakonne?


S akým dátumom bol platový výmer vystavený (doručenie sa nemusí zhodovať s vystavením)? V prípade, že podpíšeš prebratie takého platobného výmeru, tak vlastne súhlasíš so znížením resp. odobratím os.príplatku so spätným dátumom. Je to na tvojom podpise. Aj platobné podmienky sú podmienené obojstranným súhlasom. Zase na druhej strane, mňa na tvojom mieste by zaujímalo, prečo mi zamestnávateľ znižuje os.príplatok spätne? A ešte čosi... nestalo sa v minulosti, že ti tento os.príplatok so spätnou účinnosťou zvýšil?
walter666
25.11.10,11:47
tu ide o to,ze nic nepodpisujem, je to oznamenie o vyske a zlozeni funkcneho platu podpisany veducou osobneho uradu. moj podpis nikoho nezaujima.
naposledy sa zvysovala tarifna zlozka o 1% a to bolo s ucinnostou od 1.1.2010.
dani.b
25.11.10,12:39
tu ide o to,ze nic nepodpisujem, je to oznamenie o vyske a zlozeni funkcneho platu podpisany veducou osobneho uradu. moj podpis nikoho nezaujima.
naposledy sa zvysovala tarifna zlozka o 1% a to bolo s ucinnostou od 1.1.2010.

Zvýšenie platovej tarify k 1.1.2010 vyplynulo zo zákona. Osobný príplatok ti môže ale aj nemusí byť vyplácaný, no v tomto prípade je naozaj zarážajúce, že nepodpisuješ ani prevzatie nového platového výmeru. Čím je krytý zamestnávateľ??? Posiela ti to poštou? Ak áno, tak by som naozaj pátrala po dátume vystavenia výmeru.
walter666
25.11.10,13:03
no datum vystavenia oznamenia o zlozeni funkcneho platu bol 25.1.2010 s ucinnostou od 1.1.2010, ako si povedala to bolo zo zakona.a aj som sa cudoval,ze moj podpis tam nemusi byt.ale je to podla zakonnej tarify, takze nie je o com diskutovat.a osobny priplatok ako druha cast platu je len na voli mojho sefa.takze mi ho moze aj odobrat ked ho naserem. ja sa len chcem dopatrat ci je zakonne odobrat ho od 1.12.2010 ked sefa naserem 15.12.2010
dani.b
26.11.10,06:24
Podľa mňa je každá zmena platu zákonná len po podpise obidvomi stranami. A hlavne tá so spätnou platnosťou. Pozri si zákonník práce a u Vás platnú kolektívnu zmluvu - tam by si mal nájsť aj to, kedy a za akých podmienok môže zamestnávateľ hýbať s osobnými príplatkami.U nás to funguje všetko na protipodpis - či plus, či mínus z platu bez ohľadu na účinnosť.

P.s.: A ešte niečo - snaž sa zamestnávateľa nena...rať a budeš mať po probléme, lebo prax je naozaj všade iná
Sabadka
26.11.10,08:48
no datum vystavenia oznamenia o zlozeni funkcneho platu bol 25.1.2010 s ucinnostou od 1.1.2010, ako si povedala to bolo zo zakona.a aj som sa cudoval,ze moj podpis tam nemusi byt.ale je to podla zakonnej tarify, takze nie je o com diskutovat.a osobny priplatok ako druha cast platu je len na voli mojho sefa.takze mi ho moze aj odobrat ked ho naserem. ja sa len chcem dopatrat ci je zakonne odobrat ho od 1.12.2010 ked sefa naserem 15.12.2010

Dedukujúc z tvojich príspevkov, pracuješ vo verejnej správe, teda ak sa tvoje odmeňovanie riadi zákonom 553/2003, takže konkrétne ak nasereš :D šéfa 15.12. tak ti osobný príplatok môže odobrať od 01.12., pretože § 27 ods. 7 zákon a 553/2003 hovorí: Ak zamestnávateľ rozhodol o zmene príplatku priznaného v mesačnej sume, ktorý je súčasťou funkčného platu, zamestnancovi patrí príplatok odo dňa účinnosti tohto rozhodnutia o zmene príplatku.

Takže tak ako to písali v predošlých príspevkoch, snaž sa nenasrať šéfa a nebudú problémy, alebo keď už to musí byť sprav to hneď prvý deň mesiaci:D
walter666
26.11.10,09:03
pracujem v statnej sprave a zakon o st.sprave nic take nehovori, za to som otvoril tuto debatu. zakon 553 sa na mna nevztahuje.
Feli
17.02.13,17:46
Dobrý deň! Nám chce zamestnávateľ znížiť osobné príplatky o určité percento kvôli nedostatku finančných prostriedkov v organizácii. Chce to tiež urobiť so spätnou platnosťou, t.j. od prvého aktuálneho mesiaca. Aktuálny platový dekrét mi končí 30.apríla t.r. Zníženie musí zamestnávateľ písomne zdôvodniť alebo stačí, ak ústne oznámi, že nemá dosť peňazí a osobné príplatky musí krátiť? Prosím, viete sa k tomu vyjadriť. Ďakujem!