monyque
25.11.10,12:16
Dobry den,
vobec sa nevyznam v mzdach, tak mozno moja otazka bude trivialna.

SZCO chce zamestnat na dohodu o pracovnej cinnosti dvoch ludi. Co treba okrem prihlasenia do poistovne spravit? ich mzda bude mesacne 150 eur.

Maju podpisat vyhlasenie o uplatneni nezdanitelnej casti ZD? Ako sa to potom prejavi na vyplate, resp v uctovnictve? :-/

Budem moc vdacna za trpezlivost a odpoved
veronikasad
25.11.10,11:17
Dobry den,
vobec sa nevyznam v mzdach, tak mozno moja otazka bude trivialna.

SZCO chce zamestnat na dohodu o pracovnej cinnosti dvoch ludi. Co treba okrem prihlasenia do poistovne spravit? ich mzda bude mesacne 150 eur.

Maju podpisat vyhlasenie o uplatneni nezdanitelnej casti ZD? Ako sa to potom prejavi na vyplate, resp v uctovnictve? :-/

Budem moc vdacna za trpezlivost a odpoved
kto sú dohodári (dôchodcovia, študenti, zamestnanci v inej firme, evidovaní nezamestnaní ) ?
monyque
26.11.10,09:49
jeden dohodar je evidovany na urade prace a druhy je dobrovolne nezamestnany
jacekova
26.11.10,09:57
jeden dohodar je evidovany na urade prace a druhy je dobrovolne nezamestnany


je dobre, aby obaja podpisali vyhlasenie a v tom pripade sa za nich nebude odvadzat dan

treba sa prihlasit na DU ako platitel dane zo zavislej cinnosti a stvrtrocne podavat nulove vykazy (ak sa vyska mzdy nezmeni a dan bude stale vychadzat nula)
jacekova
26.11.10,09:58
do soc.poistovne treba prihlasit zamestnávatela aj zamestnanca
rodina1
26.11.10,11:09
je dobre, aby obaja podpisali vyhlasenie a v tom pripade sa za nich nebude odvadzat dan

treba sa prihlasit na DU ako platitel dane zo zavislej cinnosti a stvrtrocne podavat nulove vykazy (ak sa vyska mzdy nezmeni a dan bude stale vychadzat nula)
Len doplním Katku, dohodár, ktorý je evidovaný na úrade práce a poberá podporu v nezamestnanosti, môže na dohodu zarobiť maximálne 136,52 Eur, ak by zarobil viac, príde o podporu.
A ďalej tento dohodár by mal aspoň jeden deň dopredu oznámiť úradu práce, že bude vykonávať dohodu u zamestnávateľa, inak ho vyradia z úradu práce.
monyque
26.11.10,11:17
dakujem za odpoved. prihlaseni su, len som nevedela ako a co ovplyvni to podpisanie vyhlasenia pre zamestnavatela a zamestnanca.. :-)
pekny den
veronikasad
26.11.10,11:26
dakujem za odpoved. prihlaseni su, len som nevedela ako a co ovplyvni to podpisanie vyhlasenia pre zamestnavatela a zamestnanca.. :-)
pekny den
Prepáč, toto sa ako mzdár pýtaš vážne ? Ty nevieš čo je mesačná nezdanitelná časť základu dane ?
monyque
26.11.10,11:30
a k tomu dohodarovi na urade prace, hej toho som si vedoma, ale aj tak dakujem ...

a este tak rekapitulacne - ciez ak podpisu vyhlasenie, tak vlastne jedine co sa plati su odvody do soc poistove ( garancne, urazove). to je vsetko? nic nikde pre nikoho nikam? :-)
monyque
26.11.10,11:36
a veronika ja nie som mzdar ... je to priklad, robim si prehlad.. som student ;-)
veronikasad
26.11.10,11:41
a veronika ja nie som mzdar ... je to priklad, robim si prehlad.. som student ;-)
tak si prosím oprav svoj profil.

Ak má dohodár u zamestnávatela podpísané vyhlásenie, uplatní si mesačnú nezd. časť základu dane = 335,47€, t.zn. túto sumu mu odpočítaš z hrubej mzdy. (ak by to bol zamestnanec, HM - odvody).

Pri príjme, ktorý uvádzaš, mu nevyjde žiadny základ dane a daň bude nula.

Vyhlásenie môže mať podpísané len u jedného zamestnávatela.