Zdena
25.11.05,08:03
Prosim keby ste sa vyjadrili k mojmu problemu. neviem ci mi nieco uslo alebo..... Obdrzali sme fakturu, na ktorej je napisane faktura - nie je danovy doklad. na moj dotaz u dodavatela preco faktura nie je danovy doklad mi bolo povedane, ze sme to platili v hotovosti a k tej fakture je pripnuty listok z registracnej pokladne, ktory je danovy doklad. na listku z reg. pokladne je napisane - uhrada faktury....
dakujem
Tweety
25.11.05,07:08
Prosim keby ste sa vyjadrili k mojmu problemu. neviem ci mi nieco uslo alebo..... Obdrzali sme fakturu, na ktorej je napisane faktura - nie je danovy doklad. na moj dotaz u dodavatela preco faktura nie je danovy doklad mi bolo povedane, ze sme to platili v hotovosti a k tej fakture je pripnuty listok z registracnej pokladne, ktory je danovy doklad. na listku z reg. pokladne je napisane - uhrada faktury....
dakujem
No správne, ak ste faktúru uhradili v hotovosti, tak si ju nemôžete dvakrát naúčtovať.
Raz Vám dali fa- doklad z RP.:eek: :cool:
PS: naúčtujte jeden doklad, druhý je jeho úhrada.
durisovad
25.11.05,07:16
Ak je na blocku len text UHRADA FAKTURY, tak by som do nakladov uctovala fakturu (tovar resp. sluzba + DPH) a blocek z reg. pokladne by som uctovala ako uhradu faktury 321/211. Ak je na fakture poznamka, ze sa nejedna o danovy doklad, mohlo by sa jednat o zalohovu fakturu. Taketo faktury chodia napr. za Poradcu podnikatela. Konecna faktura pride az po uhrade.
Ak je to takyto pripad, fakturu by som neuctovala a uhradu by som zuctovala na 314/211
Zdena
25.11.05,07:20
Nie, nie je to zalohova faktura.
Tweety
25.11.05,07:24
Nie, nie je to zalohova faktura.
Odpoveď na Tvoj problém máš v príspevku č.2.:eek: :cool:
rosemary
25.11.05,12:31
A na ktorom doklade je DPH?. Ak by mali na bločku z RP úhradu fa, nemala by tam byť DPH, potom nevidím dôvod, prečo by faktúra nemala byť daňovým dokladom. Fakt ma niektoré firmy štvú, ako komplikujú už dosť komplikované
JanaSys
25.11.05,12:41
Mám obavu, že takto tá firma vyriešila to, že práve DPH má rozpísané na bločku (niektoré registračky nevedia tlačiť - úhrada FA). To že je tam napísané, že nie daňový doklad ale asi neznamená, že nie je účtovný,že?
Vychádza mi z toho, že FA len priložiť ako doklad k bločku z registračky (príloha k dokladu). Neprešvihli ste čiastku 50000 Sk?
Jana Acsová
25.11.05,12:46
Osobne si myslím, že je jedno, čo je na faktúre napísané, ak má všetky náležitosti, ktoré má mať podľa § 71 ZDPH.

Doporučenie:
- faktúru zaúčtovať do faktúr,
- doklad z registračky je dokladom o jej úhrade.

Ak nie je časový posun medzi vznikom záväzku a jeho úhradou, zaúčtovať iba do pokladne (záleží na interných postupoch a zvyklostiach).

P.S.: to že faktúra nie je dańový doklad sa zvyklo uvádzať kvôli tomu, aby jedna dodávaka nebola zahrnutá do DPH 2x, raz z faktúry a raz z dokladu z ERP.
kattka.c
25.11.05,14:45
ahojte, chcem sa spytat na jednom blocku z obchodu mam napisane: nedanovy doklad. To si nemozem dat do uctovnictva?
evina
25.11.05,19:53
ahojte, chcem sa spytat na jednom blocku z obchodu mam napisane: nedanovy doklad. To si nemozem dat do uctovnictva?

je tam rozpis na ntto a DPH, alebo len btto cena? Ak je doklad bez DPH možno názov "nedaňový doklad" chce vyjadriť, že sa nejedná o platiteľov DPH.
tlubos
25.11.05,20:04
Ahoj Kattka,
prajem všetko najlepšie.
Nie je potrebné uvažovať nad tým, čo znamená takýto nápis na bločku z hľadiska účtovníctva. Hlavne je potrebné si uvedomiť rozdiel medzi účtovníctvom a daňami. Účtovníctvo má umožniť vykázanie skutočného stavu majetku, vlastného imania a záväzkov na konci daného obdobia a skutočnú sumu výnosov a nákladov dosiahnutých počas celého obdobia bez ohľadu na daňovú evidenciu. V prípade, že s dokladom, ktorý uvádzaš je spojený tok hodnôt z alebo do spoločnosti a má vplyv na hospodárenie si povinná ho zahrnúť do účtovnej evidencie. Z hľadiska daní sa zahováš tak, ako ti prikazujú daňová legislatíva.
kattka.c
25.11.05,20:29
Dakujem za odpovede, uz som mudrejsia. :-)
betka
27.11.05,12:14
ahojte, chcem sa spytat na jednom blocku z obchodu mam napisane: nedanovy doklad. To si nemozem dat do uctovnictva?

Bacha na to. Niektory podnikatelia su strasne vynaliezavy, daju ochotne blocek z registracnej pokladnice, ale nie je danovy, t.j. nemozes si ho dat do nakladov ovpyvnujucich ZD. Alebo sa nas casto spytaju: potrebujete blok?, alebo povedia, ze im nefunguje pokladnica, a tak vystavia paragon. Myslim si, ze v pripade nedanovych dokladov z registracky sa neeviduje ani trzba na paskach pre DU.
Skus dotej firmy zavolat a uvidis, ze Ti s radostou vystavia novy. povedz, ze si to potrebujes zauctovat a pri kontrole Ti to daniari vyhodia. bola by som zvedava, co Ti na to povedia. Mne sa to uz stalo parkrat.
Jana Acsová
27.11.05,12:27
ahojte, chcem sa spytat na jednom blocku z obchodu mam napisane: nedanovy doklad. To si nemozem dat do uctovnictva?V tomto prípade súhlasím s Betkou. Skutočne sa môže jednať o doklad vystavený v tzv. tréningovom režime, z ktorého sa DPH neodvádza a tak by mohol nastať problém s uplatnením DPH. Rovnako tento doklad nemusí byť zahrnutý do GT pokladne a teda nie je zahrňovaný ani do zdaniteľných príjmov.
Rovnako doporučujem overiť si túto skutočnosť u platiteľa, ktorý takýto doklad z ERP vystavil.
kattka.c
27.11.05,14:42
Bacha na to. Niektory podnikatelia su strasne vynaliezavy, daju ochotne blocek z registracnej pokladnice, ale nie je danovy, t.j. nemozes si ho dat do nakladov ovpyvnujucich ZD. Alebo sa nas casto spytaju: potrebujete blok?, alebo povedia, ze im nefunguje pokladnica, a tak vystavia paragon. Myslim si, ze v pripade nedanovych dokladov z registracky sa neeviduje ani trzba na paskach pre DU.
Skus dotej firmy zavolat a uvidis, ze Ti s radostou vystavia novy. povedz, ze si to potrebujes zauctovat a pri kontrole Ti to daniari vyhodia. bola by som zvedava, co Ti na to povedia. Mne sa to uz stalo parkrat. Betka, presne to som si myslela, co si mi napisala, nebola som si vsak ista. Poviem majitelovi nech tam zavola, nech mu daju novy blocek z registracky. Firma pre ktoru robim uctovnictvo (JU) nie su platcami DPH. Nebola som si ista ci si to mozem dat do N a tak znizit ZD. Dakujem za odpovede.
Jana Acsová
27.11.05,17:12
Betka, presne to som si myslela, co si mi napisala, nebola som si vsak ista. Poviem majitelovi nech tam zavola, nech mu daju novy blocek z registracky. Firma pre ktoru robim uctovnictvo (JU) nie su platcami DPH. Nebola som si ista ci si to mozem dat do N a tak znizit ZD. Dakujem za odpovede.Len upozorním: hlavná téma, v ktorej ste zadali otázku je "Daň z pridanej hodnoty". Svojou otázku ste mimotemy