Nellka
26.11.10,09:25
Dobrý deň,

nemám s týmto skúsenosti, preto by som potrebovala vedieť presnejšie ako postupovať v prípade, ak je firma s.r.o. platca DPH v SR registrovaná len podľa § 7 ako prijímateľ tovaru v SR z iného členského štátu.

Potrebovala by som poradiť v nasledovnej veci:
Táto s.r.o. v minulom štvrťroku, zatiaľ ani v tomto, neprijala žiadny tovar zo zahraničia, ale mala prijaté služby z iných členských štátov. Faktúry za tieto služby jej boli vyhotovené bez DPH, keďže § 7a hovorí, že sa pri prijímaní služieb už nemusí registrovať, pokiaľ je registrovaná podľa §7, ako by mala postupovať pri podávaní daňového priznania k DPH?
Treba vyhotoviť daňové priznanie k DPH za tretí štvrťrok, kde uvedie prijaté služby, ktoré musí samozdaniť? Má však možnosť si z týchto služieb daň aj odpočítať? Alebo ju musí len odviesť? Je potrebné urobiť v tomto prípade aj iné kroky?

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď!
Nellka
30.11.10,09:39
Prosím, nikto nevie poradiť..
IvoM
30.11.10,09:50
Ak je firma registrovaná podľa §7 tak už nie je nutná registrácia podľa §7a, nárok na odpočet DPH na vstupe nemá, to by musela byť registrovaná podľa §4, firma je len povinná podľa §69 platiť daň.
Nellka
30.11.10,09:52
Ďakujem moc za odpoveď, nebola som si uplne istá, ale myslela som si že je to tak. Vďaka !
Jana Acsová
30.11.10,11:58
... ako postupovať v prípade, ak je firma s.r.o. platca DPH v SR registrovaná len podľa § 7 ako prijímateľ tovaru v SR z iného členského štátu.
V prípade registrácie podľa § 7 alebo 7a zákona o dani z pridanej hodnoty sa nikdy takto registrovaná osoba nestáva PLATITELOM. Registrácia jej nezakladá právo na odpočítanie dane. Daňová povinnosť však takejto osobe vzniká.

V prípade potreby nie je vylúčená registrácia platiteľa a to najmä v prípade, že uplatnenie práva na odpočítanie dane je pre zdaniteľnú osobu zaujímavé. Právo daň odpočítať má však výlučne platiteľ dane za podmienok ustanovených v §§ 49-51 ZDPH.
Jana Acsová
30.11.10,12:02
§ 78
Daňové priznanie a splatnosť vlastnej daňovej povinnosti
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html#hore)
(1) Platiteľ je povinný do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia podať daňové priznanie a v tej istej lehote zaplatiť vlastnú daňovú povinnosť. Platiteľ registrovaný podľa § 5 a 6 nie je povinný podať daňové priznanie, ak mu nevznikla v zdaňovacom období daňová povinnosť alebo právo na odpočítanie dane, s výnimkou platiteľa, ktorý je povinný platiť preddavok na daň podľa § 78a, a s výnimkou platiteľa, ktorý v zdaňovacom období dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 alebo podľa § 47 alebo dodal tovar podľa § 45.

(3) Ak osobe, ktorá nie je platiteľom, vznikne povinnosť platiť daň (§ 69), je táto osoba povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote zaplatiť daň s výnimkou podľa odseku 4.
sedi
18.02.11,08:13
§ 78
Daňové priznanie a splatnosť vlastnej daňovej povinnosti
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html#hore)
(1) Platiteľ je povinný do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia podať daňové priznanie a v tej istej lehote zaplatiť vlastnú daňovú povinnosť. Platiteľ registrovaný podľa § 5 a 6 nie je povinný podať daňové priznanie, ak mu nevznikla v zdaňovacom období daňová povinnosť alebo právo na odpočítanie dane, s výnimkou platiteľa, ktorý je povinný platiť preddavok na daň podľa § 78a, a s výnimkou platiteľa, ktorý v zdaňovacom období dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 alebo podľa § 47 alebo dodal tovar podľa § 45.

(3) Ak osobe, ktorá nie je platiteľom, vznikne povinnosť platiť daň (§ 69), je táto osoba povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote zaplatiť daň s výnimkou podľa odseku 4.

A čo v prípade že som registrovaná podľa §7a a nevznikne mi v zdaňovacom období daňová povinnosť (čiže nenadobudnem žiadny tovar ani službu v rámci eu-len tieto dva prípady sa ma týkajú), takisto nie som potom povinná danové priznanie podávať? A je to rovnako aj so súhrnným výkazom? Lebo tu na porade som čítala rôzne príspevky a v niektorých je uvádzané že súhrnný výkaz sa podáva len ak poskytnem služby alebo tovar do eu; a ak služby a tovar z eu len prijímam tak som povinná podať len danové priznanie :confused: Ďakujem vopred za radu:)
sedi
18.02.11,11:44
posúvam
IvoM
18.02.11,12:47
Sedi, veď to máš napísané ešte aj v rámiku nad Tvojou otázkou, čítaš vôbec čo Ti sem píšeme, Ty nie si platiteľom takže podávaš DP podľa §78.3 len keď Ti vznikne povinnosť platiť DPH podľa §69, ináč "neni co hlásit". Čo sa týka SV /§80/ tak ten sa podáva len pri "dodaní" služby §15.1 alebo tovaru §43.
sedi
21.02.11,07:09
Čítam, čítam Ivko :) len ma tam zmiatla časť: Platiteľ registrovaný podľa § 5 a 6 nie je povinný podať daňové priznanie...
Ja som v tomto úplný nováčik, takže sa snažím študovať zákony, len niekedy mi z toho nevychádza čo tým chcel básnik povedať ;) a ešte k tomu ma mätú páni úradníci z daňového keď mi tvrdia niečo iné, tak preto sa radšej spýtam Vás odborníkov na porade. A nedá mi nespýtať sa ešte na jednu vec: Tovar, ktorý budem dovážať z eu mi bude pravdepodobne prepravovať prepravca z čiech, ale tvrdí mi že preprava v rámci eu je od dane oslobodená. Nechápem ale čo z toho vyplýva mne z pohľadu daňových povinností. Ďakujem za odpoveď a trpezlivosť :)
sedi
21.02.11,07:40
tuším že sa podľa vás pýtam úplnú banalitu, ale veľmi mi pomôže ak mi to niekto objasní
ELAST
20.10.12,17:06
Prosím o radu. Nadácia je platiteľom DPH podľa § 7 zákon o DPH. A teraz nám prišla faktúra od neplatiteľa DPH z Čiech za kúpu tovaru (ďalekohľadov).

Prosím Vás, ako máme postupovať? Vzniká nám povinnosť platiť DPH aj z tohto nadobudnutia tovaru od neplatiteľa DPH?

Ďakujem pekne za pomoc!
ELAST
22.10.12,13:42
Prosím o radu. Nadácia je platiteľom DPH podľa § 7 zákon o DPH. A teraz nám prišla faktúra od neplatiteľa DPH z Čiech za kúpu tovaru (ďalekohľadov).

Prosím Vás, ako máme postupovať? Vzniká nám povinnosť platiť DPH aj z tohto nadobudnutia tovaru od neplatiteľa DPH?

Ďakujem pekne za pomoc!



Prosím, poradíte nám?
ibarc
22.10.12,15:06
Tak to by aj mňa zaujímalo... prosím, poradíte?