martinez
25.11.05,09:58
Prosim o radu. SRO nevykazala za uctovne obdobie ziadny zdanitelny prijem i ked vyvijala cinnost na jeho dosiahnutie. V suvislosti s touto cinnostou vsak evidovala naklady, ktore maju aj danovy charakter. Mozno vykazat za taketo uctovne obdobie danovu stratu ? Stretol som sa totiz z informaciou, ze pokial neboli za predmetne danove obdobie vykazane ziadne zdanitelne prijmy, nemali by sa vykazovat ani danove vydavky. Aky mate nazor ? Dakujem
STRELEC
25.11.05,09:11
Na všeobecnejšiu otázku sa dá len všeobecnejšie odpovedať. V Tvojom prípade ide ozaj o konkrétnosť - aké náklady, koľko, aké dlhé obdobie, v akej činnosti, k čomu náklady smerovali. Ak vynaložené daňové náklady smerovali k získaniu, zab... atď príjmu, trebárs v budúcnosti, tak by nemal byť problém.
martinez
25.11.05,13:44
Napriklad kancelarske potreby, čistiace prostriedky..... To by sa asi mohlo daňovo uznať, či nie ? Podla §2,i je danovym vydavkom vydavok na dosiahnutie, zab. a udrzanie prijmov preukazatelne vynalozeny danovnikom...atd Takze na dosiahnutie si sro kupila kancelarske potreby, ale zdanitelny prijem nedosiahla..bohuzial nemala ani korunu zd.prijmu... teda okrem par korun na bankovom ucte z urokov....
Janiela
25.11.05,17:14
Myslím, že je to trošku špekulácia. Nemožno predsa uznať výdavky, pokiaľ nie sú z výdavkov plynúce príjmy.
JarkaL
25.11.05,17:32
Ja si myslím, že ak cestujem napr. z BA do KE za nádejným klientom dohodnúť nejaký obchod a nakoniec z neho nič nebude, môžem si výdavky uplatniť. Nik predsa dopredu nevie, či sa obchod podarí uskutočniť. Aj nájomné za kanceláriu predsa musím platiť aj vtedy, ak mi "nejde kšeft".
evina
25.11.05,17:34
Myslím, že je to trošku špekulácia. Nemožno predsa uznať výdavky, pokiaľ nie sú z výdavkov plynúce príjmy.

Prečo myslíš, že špekulácie. Napr. v prvom roku podnikania úplne prirodzené, že spoločnosť si pripravuje pôdu k podnikaniu....
Paula
25.11.05,17:52
Prečo myslíš, že špekulácie. Napr. v prvom roku podnikania úplne prirodzené, že spoločnosť si pripravuje pôdu k podnikaniu....
Súhlasím a dodávam, že často nielen prvý rok je stratový, najmä ak sa postupne dokupujú drahé zariadenia, potrebné k činnosti. Príjmy súvisia aj s hľadaním nových odberateľov produktov. Zo začiatku je ich málo (a teda sú aj príjmy nižšie), zariadenia sa už používajú, pričom ich odpisy už bežia a sú nemalé. A k tomu ešte náklady na mzdy, služby, údržbu, atd...........Mnohé firmy sú aj 3 roky stratové, kým idú do plusu.
tlubos
25.11.05,20:06
Nemaj z toho strach, v prípade, že je predpoklad, že v budúcnosti budú dosiahnuté výnosy, môžeš mať počas obdobia len náklady. Tým dosiahneš daňovú stratu, ktorú máš možnosť uplatniť v priebehu nasledujúcich piatich rokov. Ak budeš dosahovať stratu aj v nasledujúcich obdobiach a nedokážeš si ju uplatniť počas piatich nasledujúcich rokov, táto možnosť prepadá a v budúcich základoch dane sa strata z prvého obdobia uplatniť nedá. To platí pre každé obdobie. Podľa mňa nie je dôvod považovať to za špekuláciu pretože bez dosiahnutia výnosov a daňového zisku v nasledujúcich obdobiach z toho pre daňový subjekt žiadna kešová výhoda nevyplýva. Pracoval som s veľkou investíciou, pričom výnos sa začal dosahovať až v nasledujúcom období. Daňová kontrola k tomu nemala žiadne pripomienky. Zaujímali sa samozrejme len o reálnosť výšky investície, ktorá sa v nasledujúcich rokoch premietne do daňových nákladov vo forme odpisov.
martinez
28.11.05,12:20
ok, dakujem vam vsetkym ...