Drahomíra Valašková
26.11.10,18:03
Prosím o radu.Mám doklady o dedičstve po rodičoch staré vyše 30r., v ktorom rodičia, za nášho súhlasu, všetko odkázali najstaršiemu synovi s tým,že keď niečo predá,je povinný sa rozdeliť so ziskom so súrodencami rovnakým dielom.Brat už niečo bez nášho vedomia predal a nevieme sa teraz dopátrať,aké pozemky a koľko ich doteraz bolo,pretože čísla parciel sa po rokoch menili.Na Katastrálnom území nás informovali,že sa to už zistiť nedá.Na koho sa máme obrátiť?Ďakujem za odpoveď.
Mária27
26.11.10,17:37
Zistite, čoho je vlastníkom teraz, porovnajte s dedičstvom a zvyšok ťiadajte vyplatiť.
V starých pozemkových knihách by sa tie parcely mali zistiť.
Drahomíra Valašková
27.11.10,08:32
Ďakujem za odpoveď.V starých pozemkových knihách som všetky čísla parciel našla ,ale tie už neplatia,nesedí ani ich počet,teraz ich má dedič(súrodenec)podstatne viac a nechce nás informovať o tom,ktoré sú jeho vlastné a ktoré zdedené.Vyplatil nám len malú časť z nich aj to v niektorých prípadoch bez nahliadnutia do predaj.zmluv.
hubatá
27.11.10,09:44
A čo takto požiadať o obnovu dedičského konania? To čo má deleno počet súrodencov a potom bude na ňom, aby dokázal čo si nadobudol po smrti rodičov, prípadne za manželstva. Základný poplatok na súde je za obnovu dedičského konania 6,50 €.
sarasara
28.11.10,02:43
Obnova dedičského konania nie je možná, ak boli v ňom uvedené čísla dedených parciel a ich podiely.
Ak boli v dedičskom konaní čísla pozemnoknižných parciel kataster samozrejme vie identifikovať, z ktorých pôvodných boli tieto nové parcely vytvorené.
To, ktoré parcely má zdedené a ktoré boli získané kúpou zistíte aj z LV. Titul nadobudnutia uvádza, či ide o dedenie vtedy je v značke uvedené napr. 14D..../....Z ......
Ak ide o kúpu či darovanie je to zaznačené ako kúpna (darovacia zmluva) napr. z 1.1.2000 V....../....
Poola
24.02.11,09:37
Ahojte poradaci,
sme dve nevlastne sestry pochadzajuce z prvych manzelstiev. Moja mama sa druhykrat vydala za muza ktory mal z prveho manzelstva tiez jednu dceru. Spolu ako manzelia vlastnia 3 izb. byt v os. vlastnictve ktory spada do BSM. Dalsie deti spolu nemali. Zaujimalo by ma do buducnosti ako sa bude vysporiadavat ich BSM a dedenie po smrti jedneho z nich ako manzelov ale i po umrti druheho manzela voci potomkom.
Spomeniem ze stari rodicia uz neziju ani jeden. Moja mama ma jedneho surodenca a jej manzel ma dvoch surodencov.
(Majetkove vysporiadanie z ich prvych manzelstiev je davno uzavrete.) Dakujem
Ice dive
24.02.11,09:48
to ktorí z rodičov má koľko súrodencov je nepodstatné nakoľko sú dedičia v prvom rade...
t.j. ak zomrie nevlastný otec jeho polovicu bytu bude dediť jeho žena (Vaša matka a jeho dcéra z prvého manželstva...) no ak zomrie Vaša matka, tak jej polovicu dedíte vy a jej manžel...

pokiaľ ani jedno z nevlastných detí nebolo osvojené nevlastným otcom/matkou v takom prípade detí aj osvojené dieťa...
Poola
24.02.11,10:13
nie osvojovane sme neboli ani jedna z nas.

teda ci dobre rozumiem ..ked zomrie nevlastny otec jeho polovicu dedi jeho manzelka, to zn. ze moja mama by bola vlastnikom 3/4 bytu a 1/4 zdedi jeho dcera z 1. manzelstva, ano? no a ak by po case zomrela moja mama tak ako by to bolo riesene dalej..?
Aby to bolo "potom" spravodlive, da sa toto podchytit za zivota nasich rodicov?...Zavete?
ivka70
24.02.11,10:17
nie osvojovane sme neboli ani jedna z nas.

teda ci dobre rozumiem ..ked zomrie nevlastny otec jeho polovicu dedi jeho manzelka, to zn. ze moja mama by bola vlastnikom 3/4 bytu a 1/4 zdedi jeho dcera z 1. manzelstva, ano? no a ak by po case zomrela moja mama tak ako by to bolo riesene dalej..?
Aby to bolo "potom" spravodlive, da sa toto podchytit za zivota nasich rodicov?...Zavete?

Ano, taketo je dedenie, ked zomrie najskor nevlastny otec
Ak by potom zomrela mama, dedis ty tie 3/4 bytu.
Ak by poradie umrti bolo opacne, je aj pomer vlastnictva na konci opacny.

Co je podla teba spravodlive?
Poola
24.02.11,10:25
pol na pol
ivka70
24.02.11,12:13
pol na pol

To by islo v pripade, ze sa nevlastni rodicia dohodnu, ze kazdy z nich sa pri dedicskom konani vzda svojho podielu.
Potom by pri dedeni po otcovi BSM rozdelili na 1/2 jedna by bola matkina, ta druha by bola predmetom dedicstva, ktore by zdedila nevlastna sestra. Po smrti matky by si dedila matkinu polovicu ty.
V opacnom garde by to tiez fungovalo.
Ale volu urobit to, musia mat rodicia. Ty to nijako neovplynvis.

Riziko takeho jednania je, ze tvoja matka by byvala po otcovej smrti v byte, ktory nevlastna dcera aj ona vlastnia kazda 1/2 (alebo opacne ty a nevlastny otec). Mozu z toho vznikat problemy. Napr. budes cakat desiatky rokov, kym budes moct nakladat so svojim bytom.
Erzebeth
24.02.11,18:00
Aké by bolo dedenie zo zákona, to už tu bolo povedané. Ak by sa malo každé dieťa stať po smrti oboch rodičov majiteľom 1/2 bytu, bolo by potrebné, aby obaja napísali závet. V tomto závete by každý rodič odkázal svoj podiel svojmu dieťaťu a pozostalý manžel by nededil. Dedilo by dieťa a tak by ste mali každý jednu polovicu po svojom rodičovi.
Poola
25.02.11,05:25
dakujem vsetkym za nazory a rady.