eha
25.11.05,10:32
Ahojte, chcem sa spýtať niekoho kto účtuje taxikára: mám klienta, ktorý je taxikár, auto nemá zahrnuté v obchodnom majetku. Do výdavkov mu účtujem podľa najazdených kilometrov /preprava klientov zdokladovaná/ spotrebovanú PHM podľa TP. Môžem mu do výdavkov naúčtovať aj cestovnú náhradu 6,20 Sk/km?
Zákon o cest.náhradách hovorí, že táto náhrada sa môže uplatniť až keď sa činnosť vykonáva v inom mieste ako je miesto pravidelného vykonávania živnosti, ale u taxikárov je to rôzne...
Ďakujem!:confused:
STRELEC
25.11.05,09:55
Ahojte, chcem sa spýtať niekoho kto účtuje taxikára: mám klienta, ktorý je taxikár, auto nemá zahrnuté v obchodnom majetku. Do výdavkov mu účtujem podľa najazdených kilometrov /preprava klientov zdokladovaná/ spotrebovanú PHM podľa TP. Môžem mu do výdavkov naúčtovať aj cestovnú náhradu 6,20 Sk/km?
Zákon o cest.náhradách hovorí, že táto náhrada sa môže uplatniť až keď sa činnosť vykonáva v inom mieste ako je miesto pravidelného vykonávania živnosti, ale u taxikárov je to rôzne...
Ďakujem!:confused:
Áno, môžeš mu uplatniť sadzbu náhrad á 6,20Sk/km, pravda, ak predtým nebolo zahrnuté v majetku.
Manual
25.11.05,10:08
Áno, môžeš mu uplatniť sadzbu náhrad á 6,20Sk/km, pravda ak auto predtým nebolo zahrnuté v majetku.
Dovolím si poopraviť, že už nie je podmienkou na uplatnenie "kilometrovného" ak auto raz bolo v majetku firmy. Viď komentár k Zákonu o cestovných náhradách uvedený v DUPP 9/2005 na str. 81 v príklade č.3
Pekný deň želám...:)
eha
25.11.05,10:25
Ďakujem krásne!!! Veľmi ste mi pomohli ;)

Prajem všetkým pekný víkend!!
M0NIKA
12.01.06,09:33
Ahojte!
Rada by som k tejto téme pridala ešte otázku o daňových výdavkoch.
Môže si taxikár - ktorý na jazdenie používa súkromné auto - dať do výdavkov napr.:
- náradie do auta?
- bezp. vestu pre seba a pasažierov?
- diaľničnú nálepku?
- poistenie taxikára?
- zák. poistku na auto keď ako taxikár platí 1,5 násobok bežnej sadzby?
Pretože to sú veci, ktoré jednoznačne potrebuje na svoje podnikanie, ale keďže nemá auto v majetku.... no nemám v tom úplne jasno....
Prosím, poraďte mi.
M0NIKA
12.01.06,09:40
A ešte jednu vec: v koncesnej listine má taxikár uvedenú "vnútroštátnu taxislužbu".
Považuje sa za vnútroštátnu jazda napr. z Ba do Viedne? Môže si potom do daň. výdavkov dať parkovné vo Viedni a rakúsku diaľn. nálepku? Alebo sem spadajú iba jazdy v rámci SR? Čo potom s príjmom za takúto jazdu, ktorú už uskutočnil a má na ňu pokl. doklad? Tieto jazdy sa u neho pomerne často opakujú...
Resp. nemôže mať problém z toho, že sa jedná o prácu nad rámec jeho živnosti? :mee:
ata111
12.01.06,10:00
Dovolím si poopraviť, že už nie je podmienkou na uplatnenie "kilometrovného" ak auto raz bolo v majetku firmy. Viď komentár k Zákonu o cestovných náhradách uvedený v DUPP 9/2005 na str. 81 v príklade č.3
Pekný deň želám...:)
Nenapíšete podrobnejšie, nemám poruke DUPP.
ik-a
12.01.06,13:23
Ahojte!
Rada by som k tejto téme pridala ešte otázku o daňových výdavkoch.
Môže si taxikár - ktorý na jazdenie používa súkromné auto - dať do výdavkov napr.:
- náradie do auta?
- bezp. vestu pre seba a pasažierov?
- diaľničnú nálepku?
- poistenie taxikára?
- zák. poistku na auto keď ako taxikár platí 1,5 násobok bežnej sadzby?
Pretože to sú veci, ktoré jednoznačne potrebuje na svoje podnikanie, ale keďže nemá auto v majetku.... no nemám v tom úplne jasno....
Prosím, poraďte mi.
Monika, su iba dve moznosti. Bud si uplatni priame naklady na prevadzku vozidla, ale bude uplatnovat pausal. nahradu, co je 6,20 na 1km.
M0NIKA
12.01.06,20:13
Monika, su iba dve moznosti. Bud si uplatni priame naklady na prevadzku vozidla, ale bude uplatnovat pausal. nahradu, co je 6,20 na 1km.
Takže potvrdzuješ môj názor, že nič z uvedeného nie je daňovým výdavkom, chápem to správne?
Zaujímala ma hlavne tá poistka. Lebo aj "cestnú daň" a časť diaľn. nálepky si dávam do nákladov hoci auto používam súkromné.... A on platí zvýšenú poistku IBA kvôli tomu, že je taxikár - teda jednoznačne na podnikanie. Tak sa mi zdalo, že by ten "polnásobok" navýšenia takisto mohol byť daňovým výdavkom... Alebo nie? :o

A nevieš ako je to s tou vnútroštátnou taxislužbou?
Manual
12.01.06,20:28
Nenapíšete podrobnejšie, nemám poruke DUPP.
ata111, citujem z DUPP 9/2005 str.81 :
Na uplatnenie základnej náhrady za každý ubehnutý km sa neviaže podmienka toho, že auto už raz bolo zahrnuté v obchodnom majetku. Dôležité je, že v čase, kedy fyzická osoba - podnikateľ, nárokuje túto náhradu, auto v obchodnom majetku nie je zahrnuté. Koniec citátu.
Manual
12.01.06,20:38
Takže potvrdzuješ môj názor, že nič z uvedeného nie je daňovým výdavkom, chápem to správne?
Zaujímala ma hlavne tá poistka. Lebo aj "cestnú daň" a časť diaľn. nálepky si dávam do nákladov hoci auto používam súkromné.... A on platí zvýšenú poistku IBA kvôli tomu, že je taxikár - teda jednoznačne na podnikanie. Tak sa mi zdalo, že by ten "polnásobok" navýšenia takisto mohol byť daňovým výdavkom... Alebo nie? :o

A nevieš ako je to s tou vnútroštátnou taxislužbou?
Niekde sa tu už o dial. známkach bavilo a dosť poraďákov sa prikláňalo k tomu, že dialničná nálepka aj keď je to súkr. auto ide ako VOD. Ja ju dávam ako VOD. Pretože ona nemá dopad na nejakú údžbu auta ale na to aby podnikateľ mohol efektívnejšie pracovať a tým zvyšovať svoj zisk. U teba odvezie viac cestujúcich ak ide po dialnici. Monika, ak má povolenie na vútroštátnu, tak Viedeň je zahraničie, ale ja by som si to šiel ošetriť na DU. Predsa klienta čo vezie do "Švechatu" nevyloží na hraniciach.:)
M0NIKA
12.01.06,20:52
Niekde sa tu už o dial. známkach bavilo a dosť poraďákov sa prikláňalo k tomu, že dialničná nálepka aj keď je to súkr. auto ide ako VOD. Ja ju dávam ako VOD. Pretože ona nemá dopad na nejakú údžbu auta ale na to aby podnikateľ mohol efektívnejšie pracovať a tým zvyšovať svoj zisk. U teba odvezie viac cestujúcich ak ide po dialnici. Monika, ak má povolenie na vútroštátnu, tak Viedeň je zahraničie, ale ja by som si to šiel ošetriť na DU. Predsa klienta čo vezie do "Švechatu" nevyloží na hraniciach.:)
Ja nedávam diaľn. nálepku v plnej výške, takže tu problém nepredpokladám.
A s tou Viedňou si to vysvetľujem tak isto ako Ty, len či to tak zoberie aj daňovák? A jazdu začína na Slovensku, nie? hahaha
Ale ďakujem Ti za tip, pôjdem to zistiť.