4326
25.11.05,09:35
Prosím Vás o radu. Študujem novelu zákona o dani z príjmov a nie je mi jasne nové znenie §11, kde je dolpnená aj možnosť odpočtu životného poistenia. Ale v novom znením odstavca 5 je uvedené členenie životného poistenia na dobu určitú a dobu neurčitú, lenže v odstavci 7 je uvedené, že podminekou nároku na odpočet je poistná doba dohodnutá na dobu neurčitú. Neviem ako tomu mám rozumieť. Ak mám poistnú zmluvu uzavretú na dobu dlhšiu ako 10 rokov ale je uzavretá na dobu určitú nie je možnosť opdpočtu nezdaniteľnej časti 12000 Sk? ďakujem vopred za pomoc
Chobot
25.11.05,08:46
Prosím Vás o radu. Študujem novelu zákona o dani z príjmov a nie je mi jasne nové znenie §11, kde je dolpnená aj možnosť odpočtu životného poistenia. Ale v novom znením odstavca 5 je uvedené členenie životného poistenia na dobu určitú a dobu neurčitú, lenže v odstavci 7 je uvedené, že podminekou nároku na odpočet je poistná doba dohodnutá na dobu neurčitú. Neviem ako tomu mám rozumieť. Ak mám poistnú zmluvu uzavretú na dobu dlhšiu ako 10 rokov ale je uzavretá na dobu určitú nie je možnosť opdpočtu nezdaniteľnej časti 12000 Sk? ďakujem vopred za pomoc

Áno, je moznost odpoctu v Tvojom prípade, ak koniec poistnej zmluvy je najmenej v tom roku, v ktorom dovrsis 55 rokov.

Ten odstavec 7 má 2 body a) a b). Môze nastat bud situácia, ze je poistná doba urcená, vtedy musí byt splnená podmienka, ze musí byt najmenej 10 rokov a výplata bude najskôr v 55 veku zivota, alebo situácia b), ze je na dobu neurcitú, vtedy musí byt nejako osetrené, ze výplata nenastane skôr nez v roku, kedy danovník dovrsi 55 rokov a tiez ze poistenie bude trvat najmenej 10 rokov.

Odstavec 5 v bodoch a) a b) pojednáva prípad jednorazovo zaplateného poistného. Vtedy ak je poistná doba urcitá, tak sa jednorazové poistné vydelí poctom rokov a tú ciastku si môzez kazdý rok odpocítat. Ak je neurcitá, tak zaplatené poistné sa vydelí desiatimi a túto desatinu jednorazového poistného si môzes odpocítat v nasledujúcich 10 rokoch.
Evanka
25.11.05,08:48
durisovad
25.11.05,08:56
Ako by sa posudzoval takyto pripad: poistenie konci 30. 4. a poistena osoba dosiahne vek 55 rokov 10. 5. ?
Tweety
25.11.05,08:58
Ako by sa posudzoval takyto pripad: poistenie konci 30. 4. a poistena osoba dosiahne vek 55 rokov 10. 5. ?
Ak boli splnené podmienky, tak áno. :cool: 10 rokov zmluvy a 55. dožitia.
Chobot
25.11.05,09:05
Ako by sa posudzoval takyto pripad: poistenie konci 30. 4. a poistena osoba dosiahne vek 55 rokov 10. 5. ?

Pre overenie: je to uvedené v novele zákona § 11 ods.7 aj v bode a) aj v bode b) - "...v roku, v ktorom danovník dovrsi 55 rokov zivota."

Poistovne si túto podmienku presadili v novele cez asociáciu poistovní. Pre DDP a pre úcelové sporenie musí danovník najskôr dosiahnut vek 55 rokov.
durisovad
25.11.05,14:32
Dakujem za odpoved. Len by som sa este spytala (mozno nejapne):je rozdiel medzi zivotnym poistenim a ucelovym sporenim, ked vlastne zivotne poistenie je ista forma sporenia?
Chobot
25.11.05,20:46
Dakujem za odpoved. Len by som sa este spytala (mozno nejapne):je rozdiel medzi zivotnym poistenim a ucelovym sporenim, ked vlastne zivotne poistenie je ista forma sporenia?

Pri dozití v podstate klient dostane v oboch prípadoch nasporenú sumu navýsenú o nejaké úrokové zhodnotenie (pri úcelovom sporení je to viacmenej fixné percento, pri zivotnom poistení kazdorocné navýsenie o garantovanú úrokovú sadzbu plus zhodnotenie rezerv, ak bolo).

Je tam jeden podstatný rozdiel - a to poistenie rizika smrti. V prípade úcelového sporenia, ak sporitel zomrie, dostane iba nasporenú ciastku. Ak zomrie na zaciatku sporenia, dostane len malúciastku. V prípade poistenia vsak v prípade smrti dostane poistnú sumu, ktorá bola dohodnutá v poistnej zmluve. Cize ak je to zivitel rodiny, tak jeho smrt je financne (citová strata sa nedá nahradit ziadnym poistením) trochu kompenzovaná, co v prípade sporenia nie je.
durisovad
25.11.05,21:00
Velmi pekne dakujem za vysvetlenie, uz umriem trosku mudrejsia.
misolga
11.12.05,19:33
V sobotnom vydaní denníka Sme v prílohe o dôchodkoch som sa dočítala že pokiaľ živnostník nevedie účtovníctvo ale pri daň.priznaní uplatňuje si paušálne výdavky nemá nárok na odpočet 12000 Sk... Je to pravda?
Chobot
12.12.05,08:51
V sobotnom vydaní denníka Sme v prílohe o dôchodkoch som sa dočítala že pokiaľ živnostník nevedie účtovníctvo ale pri daň.priznaní uplatňuje si paušálne výdavky nemá nárok na odpočet 12000 Sk... Je to pravda?

Nie som si istý, ale nebola náhodou paušálna daň novým zákonom zrušená? V pôvodnom zákone 366/1999 to boli § 15 a 16, v novom zákone to neviem nájsť. Môžu si ešte živnostníci podľa nového zákona uplatňovať paušálnu daň?
Denda
12.12.05,09:35
Nie som si istý, ale nebola náhodou paušálna daň novým zákonom zrušená? V pôvodnom zákone 366/1999 to boli § 15 a 16, v novom zákone to neviem nájsť. Môžu si ešte živnostníci podľa nového zákona uplatňovať paušálnu daň?
Paušálne výdavky a paušálna daň nie je to istéhttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif, ale máš pravdu paušálna daň bola zrušená:)
Paušálne výdavky a ich výška je v § 6 ods.10 Zákona o dani z príjmu.
misolga
12.12.05,11:14
Ja som mala na mysli paušálne výdavky vypočítané vo výške 25 % z úhrnu príjmov zo živnosti za rok 2005 a či si možem v tomto prípade uplatniť odpočet 12000,-sk a v celej výške, keď mám od 01.05.2005 uzatvorené životné poistenie.
ricij
12.12.05,12:27
Môžeš, lebo tých 12000,- je navýšenie odpočítateľnej čiastky, nie zvýšenie nákladov.
Chobot
15.12.05,08:39
V sobotnom vydaní denníka Sme v prílohe o dôchodkoch som sa dočítala že pokiaľ živnostník nevedie účtovníctvo ale pri daň.priznaní uplatňuje si paušálne výdavky nemá nárok na odpočet 12000 Sk... Je to pravda?

V dnesnom vydaní SME - príloha Dane a odvody, zase píšu pravý opak:
"Novinkou týkajúcou sa aj živnostníkov, drobných roľníkov, umelcov... je zrovnprávnenie sporenia na dôchodok a životných poistiek s doplnkovým dôchodkovým sporením. ...si možno znížiť daňový základ o výšku príspevkov na toto sporenie, maximálne však o 12-tisíc korún za celý rok. Daň to môže znížiť o 2280 korún a túto výhodu môžu uplatniť po novom aj tí, ktorí využívajú paušálne výdavky."

Inak porovnával som ten § 6 ods. 10, ktorý o tých paušálnych výdavkoch pojednáva, ale zmena sa týka hlavne výšky výdavkov - z pôvodných 25% sa mení na 40% z príjmov. V ostatnom texte sú len nepatrné zmeny a nie je jednoznačné, či poistné na životné poistenie je chápané ako "zaplatené poistné a príspevky, ktoré je daňovník povinný platiť".
ricij
15.12.05,08:53
Presne, to len podporuje môj príspevok č. 14.